O‘zbekistonda inflyasiya ilk bor 7,1 foizgacha pasaydi
Joriy yilda barcha mutassaddi rahbarlar va viloyat hokimlari oldiga asosiy vazifa sifatida inflyasiya darajasini 6,5 foizdan oshirmaslik hamda aholi uchun muhim bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlari narxlari barqarorligini ta’minlash yuklatildi. Ushbu maqsadlarga erishish uchun iqtisodiy siyosatning yangi yondashuvlari joriy etilmoqda.
Go‘sht mahsulotlari narxlarini barqaror saqlash maqsadida davlat tomonidan qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi. Xususan, havo transporti orqali olib kelinadigan har bir naslli qoramol uchun 4 million so‘mgacha subsidiya ajratiladi. Shuningdek, go‘sht importi bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlarga transport xarajatlarining 50 foizi yoki har bir kilogramm uchun 0,8 AQSh dollari miqdorida kompensatsiya beriladi. Ushbu chora-tadbirlarni moliyalashtirish uchun respublika byudjetidan 300 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirildi.
Shu bilan birga, 2026 yilda umumiy quvvati 112,4 ming tonna bo‘lgan zamonaviy sovitkich va muzlatkich omborlari tashkil etiladi. Chorvachilik sohasini rivojlantirish maqsadida Mo‘g‘ulistondan yana 100 ming bosh naslli qo‘y va echkilar olib kelinib, ularni tashish xarajatlarining 50 foizi qoplab beriladi. Ozuqabop ekinlar ekish hajmi kengaytirilib, jami 709 ming gektar maydon, shu jumladan 478 ming gektar asosiy va 231 ming gektar takroriy yerlarda ekin ekish rejalashtirilgan.
Inflyasiyani jilovlash va oziq-ovqat narxlari barqarorligini ta’minlash bo‘yicha yangi boshqaruv tizimi joriy etilmoqda. Unga ko‘ra, har bir viloyat hokimi o‘z hududidagi narx-navo va inflyasiya ko‘rsatkichlari uchun shaxsan javobgar bo‘ladi.
Hududlarda davlat boshqaruvini samarali tashkil etish va aholiga qulaylik yaratish maqsadida ma’muriy binolardan oqilona foydalanish choralari ko‘rilmoqda. Davlat idoralarini yagona ma’muriy markazlarga joylashtirish ishlari boshlangan bo‘lib, dastlabki bosqichda Qo‘ng‘irot, Chimboy, Asaka, G‘ijduvon, G‘allaorol, Yakkabog‘, Xatirchi, Chortoq, Bulung‘ur, Denov, Sirdaryo, Quva, Shovot, Hazorasp tumanlari hamda Buxoro, Samarqand, Qarshi, Yangiyo‘l va Marg‘ilon shaharlarida ushbu jarayon amalga oshirilmoqda.
Joriy yil davomida yana qator hududlarda, jumladan Shahrixon, Shofirkon, Jondor, Zafarobod, Qamashi, Nurota, Norin, Kosonsoy, Kattaqo‘rg‘on, Paxtachi, Qiziriq, Muzrabot, Sardoba, Bo‘ka, Chinoz, Yozyovon, O‘zbekiston, Yangiariq tumanlari hamda Andijon, Navoiy, Namangan, Termiz, Chirchiq, Quvasoy, Qo‘qon va Urganch shaharlarida davlat idoralarini bir joyga jamlash ishlari amalga oshiriladi.

В Узбекистане усилены меры по сдерживанию инфляции и стабилизации цен на продовольствие
В Узбекистане продолжается реализация комплексной политики, направленной на снижение инфляционного давления, обеспечение ценовой стабильности и повышение эффективности государственного управления на местах. По итогам марта текущего года месячная инфляция составила 0,6%, а годовой показатель впервые снизился до 7,1%.
Для всех ответственных руководителей и хокимов областей ключевой задачей на 2026 год определено обеспечение стабильности цен на основные продовольственные товары и недопущение превышения инфляции выше 6,5%.
Особый блок мер касается стабилизации цен на мясную продукцию. В соответствии с постановлением ПҚ-130 государством предусмотрено частичное возмещение расходов на импорт племенного скота и мясной продукции воздушным транспортом.
В частности, при ввозе каждой головы племенного крупного рогатого скота авиаперевозкой будет компенсироваться сумма до 4 млн сумов. Для предпринимателей, импортирующих мясо воздушным транспортом, предусмотрено покрытие 50% транспортных расходов либо компенсация в размере $0,8 за каждый килограмм продукции. На реализацию данных мер из республиканского бюджета выделено 300 млрд сумов.
Дополнительно в 2026 году планируется создание холодильных и морозильных мощностей совокупным объемом 112,4 тыс. тонн. Также предусмотрен ввоз еще 100 тыс. голов племенных овец и коз из Монголия с компенсацией 50% транспортных расходов.
Для укрепления кормовой базы животноводства в текущем году кормовые культуры будут размещены на площади 709 тыс. гектаров, из которых 478 тыс. гектаров приходятся на основные посевные площади и 231 тыс. гектаров — на повторные посевы.
В целом в стране внедряется новая система управления инфляцией и ценовой стабильностью. Персональная ответственность за уровень продовольственных цен и инфляционные процессы в регионах возлагается на хокимов областей.
Одновременно реализуются меры по повышению эффективности использования административной инфраструктуры. С текущего года в регионах проводится оптимизация размещения государственных организаций и более рациональное использование административных зданий для удобства населения.
На первом этапе работы по переводу государственных ведомств в единые административные центры уже начаты в 19 районах и городах, включая Кунград, Чимбай, Асака, Гиждуван, Галлаарал, Яккабаг, Хатырчи, Чартак, Булунгур, Денау, Сырдарья, Кува, Шават, Хазарасп, а также в городах Бухара, Самарканд, Карши, Янгиюль и Маргилан.
В течение года аналогичные меры будут реализованы еще в 26 районах и городах, включая Шахрихан, Шафиркан, Жондор, Зафарабад, Камаши, Нурата, Нарын, Касансай, Каттакурган, Пахтачи, Кизирик, Музрабад, Сардоба, Букинский район, Чиназ, Язъяван, Узбекистонский район, Янгиарык, а также в городах Андижан, Навои, Наманган, Термез, Чирчик, Кувасай, Коканд и Ургенч.
Реализуемые решения направлены на дальнейшее укрепление макроэкономической стабильности, повышение доступности государственных услуг и создание устойчивых условий для роста благосостояния населения.