Лойиҳанинг кўлами ва инфратузилмаси
Айритом эркин савдо зонаси 2024 йил август ойида Термиз шаҳрида очилган бўлиб, Марказий Осиёда трансчегара савдосини ривожлантириш йўлидаги энг йирик лойиҳалардан бирига айланди. Бу орқали Ўзбекистоннинг савдо ва логистика бўйича минтақавий хаб сифатидаги ўрни янада мустаҳкамланмоқда.
Зонанинг умумий майдони 26 гектарни ташкил қилади, шундан 164,2 минг м² инфратузилма объектларига ажратилган. Ҳудудда меҳмонхона, тиббиёт клиникаси, бизнес-мактаб, ресторанлар, ишлаб чиқариш майдонлари ва логистика комплекси жойлашган. Лойиҳа доирасида 3,0 мингга яқин иш ўрни яратилиши, йиллик экспорт ҳажми 1,2 миллиард долларга етказилиши ҳамда ҳар йили 1,4 миллион нафаргача ташрифчи жалб қилиниши кўзда тутилган.
Эркин савдо зонаси афғон фуқароларига визасиз ташриф буюриш имконини беради, трансчегаравий савдосини фаоллаштиради ва икки давлат ўртасида иқтисодий алоқаларнинг кенгайишига хизмат қилади.
Айритом фаолияти йўлга қўйилганидан бери бу ерга 740 мингдан ортиқ киши, шу жумладан 400 минг афғон фуқаролари ташриф буюрди. Энг катта талаб меҳмонхона ва тиббий хизматларга тўғри келди. Масалан, Hilton Garden Inn меҳмонхонаси (190 ўринли, 3 юлдузли) хизматларидан 9 мингдан зиёд меҳмон фойдаланган. Шунингдек, йилига 46 минг нафар беморга хизмат кўрсатиш қувватига эга кўп тармоқли Akfa Medline кўп тармоқли клиникаси бу вақтгача 76 мингдан зиёд кишига тиббий хизмат кўрсатган, уларнинг қарийб 80 фоизи афғон фуқароларидир.
Савдо фаолияти ижобий суръатлар билан ривожланмоқда. Мавжуд 490 савдо майдонидан 218 тасида дўконлар аллақачон ишламоқда. Айритом савдо зонаси орқали Афғонистонга умумий қиймати 187 миллион долларлик товар ва маҳсулотлар экспорт қилинди.
Лойиҳанинг аҳамиятини ҳисобга олган ҳолда, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Айритом савдо зонасида тадбиркорлар ва ташриф буюрувчилар ўртасида сўровнома ўтказди. Натижалар савдо фаолиятидаги тенденциялар ва келгусида ривожлантириш учун устувор йўналишларни белгилаб берди.
Айритом савдо зонасида тадбиркорлар ўртасида ўтказилган сўровнома натижалари
Сўровнома натижаларига кўра, респондентларнинг 70 фоизидан ортиғи Айритом савдо маркази фаолияти бошланганидан бери шу ерда савдо қилиб келаётганини таъкидлади. Айланмалар таҳлили шуни кўрсатдики, бизнес субъектларининг 67 фоизи учун йиллик савдо ҳажми 1 миллиард сўмдан (тахминан 78 минг доллар) ошмайди, деярли учдан бир қисмида (29 фоиз) эса йиллик 3–5 миллиард сўм (235–390 минг доллар) оралиғида бўлган.
Айритом савдо зонаси 57 минг квадрат метр майдонни эгаллайди, у ерда уч қаватли савдо ва хизмат кўрсатиш бинолари ишламоқда. Ижара тўлови квадрат метр учун 2,6 доллардан 8,3 долларгача, жойлашувига қараб (подвал, биринчи қават, иккинчи қават) фарқ қилади. Респондентларнинг қарийб ярми (48 фоиз) амалга оширилаётган ижара ставкаларини юқори деб баҳолаган.
Савдо марказида харидорлар оқими ўртача даражада. Дўконларнинг тахминан иккидан бешдан бири (43 фоиз) кунига ўртача 30 нафар мижозга хизмат кўрсатади, деярли чорак қисми (24 фоиз) эса кунига 100–150 нафар харидор ташриф буюришини қайд этган. Тадбиркорларнинг ярмидан кўпроғи (52 фоиз) асосий мижозлар Афғонистон фуқаролари эканини билдирган.
Савдо фаолиятидан ташқари, савдо зонаси инфратузилмаси орқали қўшимча бандлик имкониятлари ҳам яратилган. Ресторанлар, савдо нуқталари, ишлаб чиқариш ва логистика объектлари, клиника, меҳмонхона ва хостелларда 1 мингдан ортиқ маҳаллий аҳоли ҳамда тахминан 140 нафар афғон фуқароси иш билан таъминланган.
Айритом савдо зонасида харидорлар ўртасида ўтказилган сўровнома натижалари
Ўтказилган сўровнома натижаларига кўра, харидорларнинг катта қисми (91 фоиз) савдо марказига, асосан, озиқ-овқат маҳсулотлари харид қилиш мақсадида ташриф буюрган. Қарийб ярми (48 фоиз) бу ердан кийим-кечак сотиб олишини, 38 фоизи маиший техника, яна 14 фоизи эса фармацевтика маҳсулотлари харид қилишини билдирган. Шу билан бирга, респондентларнинг катта қисми (71 фоизи) Айритомдаги товар ва хизматлар нархлари бошқа бозорларга нисбатан бироз арзонроқ эканини таъкидлаган.
Шунингдек, Айритом савдо зонасига ташрифлар ҳали мунтазам эмас. Харидорларнинг қарийб учдан бир қисми (29 фоиз) бу ерга ойда фақат бир марта келиши маълум бўлди. Транспорт йўналишлари таҳлилига кўра, харидорларнинг 38 фоизи савдо зонасига жамоат транспортида етиб келади, 43 фоиз респондентлар эса савдо зонаси билан мунтазам йўналишли қатнов мавжуд эмаслигини қайд этган.
Айритом савдо ҳудудини ривожлантириш йўналишлари
Таҳлиллар шуни кўрсатадики, Айритом савдо ҳудудига қизиқиш юқори бўлиб, унинг ўсиш салоҳияти катта. Шу билан бирга, ривожланиш учун бир қатор муҳим йўналишлар белгилаб берилди.
Афғонистон фуқаролари асосий мижозлар қатлами сифатида чегара ва божхона назоратидан ўтиш жараёнини енгиллаштириш ва тезлаштиришни муҳим деб ҳисоблашмоқда. Сўровда қатнашганларнинг 71 фоизи бу жараён кўп вақт талаб қилаётганини қайд этган.
Айритомда хизматлардан тўлиқ фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга талаб катта. Респондентларнинг 95 фоизи савдо объектлари 24 соат ишлашини қўллаб-қувватлаган.
Меҳмонхона хизматлари ҳам қўшимча мослашувни талаб қилади. Сўров иштирокчиларининг учдан икки қисмига яқини (71 фоизи) нарх сиёсати қайта кўриб чиқилиши зарурлигини таъкидлаган. Шунингдек, Афғонистондан келаётган мижозларнинг катта қисми таълим (52%), маиший хизматлар (29%) ва дорихона хизматларини (29%) кенгайтиришга қизиқиш билдирган.
Умуман олганда, Айритом марказига талаб юқори бўлиб қолмоқда. Инфратузилма ва сервислар ривожини давом эттириш уни трансчегаравий савдо ва ҳамкорликнинг муҳим нуқтаси сифатида мустаҳкамлайди.

Масштаб и инфраструктура проекта
Свободная торговая зона Айритом была открыта в августе 2024 года в городе Термезе и стала одним из самых масштабных проектов по развитию трансграничной торговли в Центральной Азии, усиливая позиции Узбекистана как регионального хаба торговли и логистики.
Общая площадь зоны составляет 26 гектаров, из которых 164,2 тыс. м² заняты под объекты инфраструктуры. Здесь размещены гостиница, медицинская клиника, бизнес-школа, рестораны, производственные площади и логистический комплекс. Проект рассчитан на создание 3,0 тыс. рабочих мест, с годовым объёмом экспорта 1,2 млрд долл. и ежегодным привлечением до 1,4 млн посетителей.
Торговая зона предоставляет возможность афганским гражданам безвизового посещения, активизирует трансграничную торговлю и способствует расширению экономических связей между двумя странами.
С момента запуска, Айритом посетили более 740 тыс. человек, включая 400 тыс. граждан Афганистана. Наибольший спрос пришёлся на гостиничные и медицинские услуги. Так, услугами Hilton Garden Inn (190 мест, 3 звезды) воспользовались более чем 9,0 тыс. гостей. Многопрофильная клиника Akfa Medline, рассчитанная на обслуживание до 46 тыс. пациентов в год, уже оказала услуги более чем 76 тыс. человек, при этом около 80% из них граждане Афганистана.
Торговая активность демонстрирует положительную динамику. Из 490 торговых площадей уже функционируют 218 магазинов. Через торговую зону в Афганистан было экспортировано товаров и продукции на 187 млн долл.
С учётом значимости проекта, ЦЭИР провёл опрос среди предпринимателей и посетителей торговой зоны Айритом. Результаты определили тенденции торговой активности и приоритетные направления для дальнейшего развития.
Результаты опроса предпринимателей в торговой зоне Айритом
Согласно опросу, более чем 70% респондентов отметили, что ведут торговую деятельность в Центре с момента его запуска. Анализ оборотов показал, что у 67% субъектов бизнеса годовой объём торговли не превышает 1 млрд сумов (около 78 тыс. долл.), тогда как почти у трети (29%) он находится в диапазоне 3-5 млрд сумов (235-390 тыс. долл).
Торговая зона Айритом занимает 57 тыс. кв метров, где функционируют трёхэтажные торговые и сервисные помещения. Размер аренды варьируется от 2,6 долл. до 8,3 долл. за один кв метр в зависимости от расположения (подвальные помещения, первый этаж, второй этаж). Почти половина респондентов (48%) охарактеризовала действующие ставки аренды как высокие.
Торговая активность в центре демонстрирует умеренные потоки покупателей. Около двух пятых магазинов (43%) обслуживают в среднем 30 клиентов в день, тогда как почти четверть (24%) отмечает посещаемость на уровне 100-150 покупателей ежедневно. Более половины предпринимателей (52%) сказали, что основными клиентами являются граждане Афганистана.
Помимо торговой деятельности, в инфраструктуре торговой зоны созданы дополнительные возможности занятости. Более 1 тыс. местных жителей и около 140 граждан Афганистана получили рабочие места в ресторанах, торговых объектах, производственных и логистических структурах, клинике, гостинице и хостеле.
Результаты опроса покупателей в торговой зоне Айритом
Согласно проведённому опросу среди покупателей, подавляющее большинство (91%) посетили торговый центр, в первую очередь, для приобретения продуктов питания. Почти половина (48%) выбирают его для покупки одежды, 38% - бытовой техники, еще 14% - фармпродукции. При этом около 71% респондентов отметили, что цены на товары и услуги в зоне несколько ниже, чем на других рынках.
В то же время, посещаемость торговой зоны Айритом остаётся нерегулярной. Так, почти треть (29%) покупателей приезжают сюда лишь раз в месяц. Анализ транспортной доступности показал, что около 38% покупателей добираются с использованием общественного транспорта, тогда как 43% респондентов отметили отсутствие регулярного сообщения с торговой зоной.
Направления для дальнейшего развития
Анализ подтверждает высокий интерес и значительный потенциал роста торговой зоны Айритом. Вместе с тем, обозначен ряд приоритетов для улучшения.
Для граждан Афганистана, составляющих основную часть клиентов, важным остаётся ускорение прохождения границы и таможенного контроля. 71% считают этот процесс времязатратным.
Высокий запрос на расширение доступности услуг в Айритом, подтверждает 95% посетителей, которые высказались за круглосуточный режим работы торговых объектов.
Гостиничные услуги также требуют дальнейшей адаптации ценовой политики, о чём заявили более двух третей посетителей (71%). Кроме того, значительная часть клиентов из Афганистана заинтересована в расширении спектра услуг, образовательных (52%), бытовых (29%) и аптечных (29%).
Таким образом, спрос на услуги центра остаётся высоким, а дальнейшее развитие инфраструктуры и сервисов позволит укрепить роль Айритом как ключевого узла трансграничной торговли и сотрудничества.