Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) республика бўйлаб тадбиркорлар ўртасида ўтказилган сўровлари асосида 2025 йил март ойидаги бизнес муҳитини таҳлил қилиш натижаларини тақдим этди. Олинган маълумотлар асосида бизнеснинг жорий ҳолатлари ва уларнинг тахминларини тавсифловчи бизнес муҳити кўрсаткичи шакллантирилди.
Март ойида бизнес муҳити индекси ўтган ойга нисбатан 8 бандга ўсиб, 61 бандни (-100 дан +100 гача) ташкил этди, бу Ўзбекистонда бизнес муҳитининг ҳолатини ижобий деб баҳолайди.
Жорий бизнес ҳолати индекси ўтган ойга нисбатан 6 бандга яхшиланиб, 46 бандга етди. Бизнесни оптимистик баҳолаш ҳам анча юқори даражада қолмоқда; бизнеснинг истиқболдаги кутилмалари индекси 9 бандга ўсиб, 77 бандни ташкил этди.
Сўровнома натижаларига кўра, 31% тадбиркор бизнеси сўнгги уч ойда яхшиланганини, 39% эса маҳсулот ва хизматларига талаб ортганини қайд этган. Бундан ташқари, ҳар бешинчи корхонада ходимлари сони кўпайган.
Тадбиркорларнинг иқтисодиёт барқарорлигига ишончи тобора ортиб бормоқда. Респондентларнинг 76% келгусида бизнеси ҳолатини янада яхшиланишини, 69% ишчилар сонини кўпайтиришни режалаштирмоқда, 8 фоизи эса ўз маҳсулотлари нархининг пасайишини тахмин қилмоқда.
Соҳалар таҳлили, айниқса, қишлоқ хўжалигида ижобий ўзгаришларни кўрсатмоқда, бунда бизнес муҳити индекси 24 бандга яхшиланиб, 69 бандгача кўтарилди. Бунга бир қанча муҳим омиллар, жумладан, сўнгги уч ойда 7%га ўсган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига талаб ортиши ва фермерларнинг оптимистик кайфиятининг 4%га яхшиланиши сабаб бўлди.
Қурилиш соҳасида бизнес муҳити индекси 3 бандга яхшиланиб, 64 бандни қайд этди. Жорий ҳолатини “яхши” деб баҳолаётган тадбиркорлар сонининг 9%га ошгани, ишбилармонлик шароитининг яхшиланиши кутилмаларининг 4%га ошгани мазкур соҳага ишонч ортганидан далолат беради.
Хизматлар соҳасида ҳам бизнес муҳитининг яхшилангани қайд этилди, бу кўрсаткич 6 бандга яхшиланиб, 58 бандга етган бўлса, бу сўнгги уч ойда хизматларга талабнинг 18%га ошиши, шунингдек, ходимлар сонининг 7%га ўсиши билан боғлиқ.
Саноатда бизнес муҳити ўтган ойга нисбатан 9 бандга пасайиб, 56 бандни ташкил этди, бироқ бу кўрсаткич ижобий ҳолатда қолмоқда, бу эса тармоқ барқарорлигини кўрсатади.
Бизнеснинг долзарб муаммолари
Сўров иқтисодиётнинг турли тармоқларида молиялаштириш имкониятларидаги ўзгаришларни кўрсатади. Қишлоқ хўжалигида тўсиқлар 5%га, қурилишда 2%га камайди. Шу билан бирга, саноатда корхоналарнинг 13%и ҳали ҳам молиялаштиришда қийинчиликларга дуч келаётган бўлса, хизматлар соҳасида бу кўрсаткич ой давомида 10%га ошган.
Электр таъминоти билан боғлиқ вазият барқарор ва респондентларнинг 5%ини ташвишга солмоқда. Қишлоқ хўжалигида электр таъминотидаги тўсиқлар 4%га, қурилишда эса 2%га камайган. Шу билан бирга, саноат ва хизмат кўрсатиш соҳаларида электр таъминотидан фойдаланишдаги қийинчиликлар мос равишда 1% ва 3%га ошди.
Шу билан бирга, тадбиркорларнинг 9%и бизнес юритишда бошқа тўсиқлар мавжудлигини, жумладан бюрократия, рухсатномалар ва лицензияларни олишда кечикишлар, юқори фоиз ставкалари, ноқонуний бузишлар, ҳалол рақобат ва монополия билан боғлиқ муаммолар мавжудлигини қайд этган.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представил результаты анализа бизнес-климата за март 2025 года, основанный на опросах предпринимателей по всей республике. На основе полученных данных был сформирован сводный индикатор бизнес-климата, который характеризует текущие оценки состояния бизнеса и их ожидания.
В марте сводный индикатор бизнес-климата увеличился на 8 пунктов, составив 61 пункт (в диапазоне от -100 до +100), что свидетельствует о положительном состоянии деловой среды в Узбекистане.
Индекс текущего состояния бизнеса улучшился за месяц на 6 пунктов и составил 46 пунктов. Оптимистичные оценки бизнеса также остаются на достаточно высоком уровне, ожидания предпринимателей относительно деловой среды выросли на 9 пунктов и составили 77 пунктов.
Согласно результатам опроса, 31% предприятий сообщили, что их бизнес улучшился за последние три месяца, в то время как 39% отметили рост спроса на свои товары и услуги. Кроме того, в каждой пятой компании увеличилось число сотрудников.
Уверенность предпринимателей в стабильности экономики продолжает расти. 76% респондентов ожидают улучшения состояния своего бизнеса, 69% компаний планируют увеличить численность сотрудников, в то время как 8% прогнозируют снижение цен на свою продукцию.
Секторный анализ показывает положительные изменения, особенно в сельском хозяйстве, где индекс бизнес-климата вырос на 24 пункта, составив 69 пунктов, что обусловлено несколькими ключевыми факторами, в том числе повышением спроса на сельскохозяйственную продукцию, который за последние три месяца вырос на 7%, а также улучшением на 4% оптимистичных настроений аграриев.
В строительстве индекс бизнес-климата увеличился на 3 пункта, составив 64. Увеличение числа предпринимателей, оценивающих текущую ситуацию как «хорошую», на 9% и рост ожиданий улучшения условий ведения бизнеса на 4% указывают на повышение уверенности в этом секторе.
В сфере услуг также отмечено улучшение бизнес-климата, который вырос составил 58 пунктов с ростом на 6 значений, что обусловлено увеличением спроса на услуги за последние три месяца на 18%, а также ростом численности занятых на 7%.
В промышленности отмечено снижение бизнес-климата по сравнению с прошлым месяцем на 9 пунктов до 56, тем не менее индикатор остается в положительной зоне, что указывает на устойчивость сектора.
Опрос показывает, изменения в доступе к финансированию в различных секторах экономики. В сельском хозяйстве препятствия снизились на 5%, строительстве на 2%. Тем не менее в промышленности 13% предприятий по-прежнему сталкиваются с трудностями в получении финансирования, тогда как в сфере услуг этот показатель за месяц вырос на 10%.
Ситуация с обеспечением электроэнергией стабильна и вызывает опасения у 5% респондентов. В сельском хозяйстве препятствия в доступе к электроснабжению снизились на 4%, тогда как в строительстве отмечается снижение препятствий на 2%. Однако в промышленности и секторе услуг трудности с доступом к электроснабжению возросли на 1% и 3% соответственно.
Вместе с тем, 9% компаний отметили наличие других препятствий в ведении бизнеса, в том числе бюрократия, задержки в получении разрешений и лицензий, высокие кредитные ставки, незаконный снос, проблемы с честной конкуренцией и монополиями.