Келаси йилнинг 1 мартидан бошлаб истеъмолчиларнинг минимал харажатлари эълон қилинади
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбарияти томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномаси жонли эфирда шарҳланмоқда.
Мурожаатнома бошланди, унинг асосий йўналишларидан бири мамлакатимизда адолатга энг катта эҳтиёж сезаётган қатлам – камбағалларни қўллаб-қувватлашдир.
Асосий эътибор минимал истеъмол бюджетига қаратилади.
Президентнинг сўзларига кўра, келаси йилнинг 1 мартидан бошлаб истеъмолчиларнинг минимал харажатлари эълон қилинади.
Ҳукуматга икки ой ичида минимал ижтимоий кафолатларни босқичма-босқич таъминлаш дастурини ишлаб чиқиш ва уларни ягона тизимга келтириш бўйича топшириқ берилди.
Шу муносабат билан айтмоқчиманки, ҳозирги шароитда бунга эришиш осон эмас ва бу крда вазифани ҳал қилишда босқичма-босқич, босқичма-босқич ёндашиш муҳимдир.
Шу тарзда сиз билан бирга Ўзбекистон тарихи дарсликларига кирадиган қарорларнинг гувоҳига айланмоқдамиз.

C 1 марта следующего года будут объявлены минимальные потребительские расходы населения
Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису в прямом эфире комментирует руководство Центра экономических исследований и реформ.
Послание началось, одно из основных направлений — поддержать малоимущие слои населения, имеющие самый большой запрос на справедливость в нашей стране.
В фокусе внимания минимальный потребительский бюджет.
Президент заявил, что с 1 марта следующего года будут объявлены минимальные потребительские расходы населения.
Правительству поручено в течении двух месяцев разработать программу по поэтапному обеспечениею минимальных социальных гарантий и приведение их в единую систему.
В связи с этим хочу сказать, что в нынешних условиях этого нелегко достичь и здесь важно постепенно, поэтапно подходить к решению поставленной задачи.