Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази 2025 йилги Ўзбекистон иқтисодиёти ўсиш прогнозини 7,5%гача оширди
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг янгиланган баҳоларига кўра, Ўзбекистон иқтисодиёти ички талабнинг кенгайиши, экспорт фаоллигининг кучайиши ва инвестициялар ҳажмининг ортиши ҳисобига юқори ўсиш суръатларини сақлаб қолади. Марказнинг 2025 йил учун прогноз кўрсаткичлари июнь ойидаги баҳолардан 0,8% бандга юқори бўлиб, келаси йилда 7,5% миқдорида ўсиш кутилмоқда.
Амалдаги макроиқтисодий тенденциялар
Жорий маълумотлар иқтисодиётнинг асосий тармоқлари барқарор ривожланаётганини ва ишбилармонлик фаоллиги юқори даражада сақланаётганини тасдиқламоқда. Жумладан, Марказ томонидан ҳисобланадиган ишбилармонлик фаоллиги индекси жорий йил октябрь ойида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 34,2% га сезиларили даражада ошди.
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, жорий йилнинг биринчи тўққиз ойида Ўзбекистон иқтисодиёти 7,6%га ўсди. Бу ўсиш саноат, хизматлар соҳаси, қишлоқ хўжалиги, қурилиш ва ташқи савдо ҳиссасига тўғри келди. Ташқи савдо ҳажми 22,9%га ошди, хусусан экспорт учдан бир қисмга кўпайган. Инвестициялар ҳажми тахминан 15% га ўсган. Халқаро пул ўтказмалари ўтган йилга нисбатан 25% га ошган.
2025 йил учун иқтисодий ўсиш прогнози
Мавжуд макроиқтисодий кўрсаткичлардан келиб чиқиб, Марказнинг интеграциялашган модели 2025 йилда ЯИМнинг 7,5% даражасида ўсишини прогноз қилмоқда. Прогноз коридори 7,3–7,7% оралиғида.
Таҳлиллар иқтисодий ўсиш траекториясига ишбилармонлик фаоллиги, уй-жой бозори ҳолати, саноат ишлаб чиқариш ҳажмлари ва банк операциялари каби омиллар энг катта таъсирга эга эканини кўрсатади. Ҳисоб-китобларнинг ўтган йиллар воқеий маълумотлари билан таққосланиши ушбу ёндашувнинг макроиқтисодий тенденцияларни тўғри акс эттиришини тасдиқлайди.
Қўшимча равишда, Марказ хулқ-атвор иқтисодиёти кўрсаткичиларини, жумладан Google қидирувлари динамикасини таҳлил қилди. Жорий йил январь–октябрь ойларида «автотранспорт воситалари» категориясидаги сўровлар сони ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 3% га, «бизнес ва саноат» – 5,9% га, «харидлар» – 8,1%га ва «молия» категориясида 9,5% га ошгани кузатилди.
Макроиқтсодий таҳлилнинг янги стандарти
Прогноз реал вақтдаги оператив таҳлилга асосланган «ноукастинг» моделлари орқали ҳисобланди. Бу ёндашув стандарт чораклик статистикада акс этмайдиган кенг қамровли маълумотларни ҳисобга олиш имконини беради.
Прогноз 2017–2025 йиллар даври учун саноат, хизматлар соҳаси, қурилиш, ташқи савдо, молия сектори ва истеъмол талаби бўйича 30 дан ортиқ асосий индикаторларни ўз ичига олган кенгайтирилган ахборот базаси асосида тайёрланди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази олдинроқ Швейцариянинг KOF иқтисодий институти билан ҳамкорликда Ўзбекистон учун реал вақтда макроиқтисодий таҳлил моделини ишлаб чиққан бўлиб, ушбу лойиҳа Жаҳон банки ва Инновацион ривожланиш агентлиги кўмагида MUNIS дастури доирасида амалга оширилган.
Яратилган инструментлар ЯИМнинг жорий динамикасини мунтазам мониторинг қилиш ва иқтисодий сиёсий қарорлар сифати ошишига хизмат қилмоқда.
Халқаро баҳолар
Сентябрь–октябрь ойларида янгиланган халқаро ташкилотлар прогнозларига кўра, Халқаро валюта жамғармаси 2025 йилда Ўзбекистон иқтисодиётининг 7,3% даражасида ўсишини кутмоқда, бу эса аввалги баҳолардан 1,4 фоиз пунктга юқори. Жаҳон банкининг прогнозлари 6,2% миқдорини ташкил этса, Осиё тараққиёт банки 6,6% даражада ўсишни кутмоқда.
Миллий ва халқаро баҳоларнинг таққосланиши Марказ прогнози асосли эканини, унда таркибий ва хулқ-атвор омиллари инобатга олинганини ҳамда замонавий макроиқтисодий мониторинг тизими қўлланилганини тасдиқлайди.

ЦЭИР повысил прогноз роста экономики Узбекистана до 7,5% в 2025 г.
Согласно обновлённым оценкам Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР), экономика Узбекистана продолжит демонстрировать высокие темпы роста, поддерживаемые расширением внутреннего спроса, активизацией экспорта и увеличением инвестиций. Прогноз ЦЭИР на 2025 год превышает июньские показатели на 0,8%. В 2025 году ожидается рост на 7,5%.
Текущие макроэкономические тенденции
Текущие данные подтверждают сбалансированное развитие ключевых отраслей и сохранение высокой деловой активности. Индекс деловой активности, рассчитываемый ЦЭИР, в октябре т.г. показал значительный рост (на 34,2% к октябрю 2024 г.).
По данным Национального комитета по статистике, за 9 месяцев экономика Узбекистана выросла на 7,6%. Рост обеспечили промышленность, услуги, сельское хозяйство, строительство и внешняя торговля, которая увеличилась почти на четверть, с ростом экспорта на треть; рост инвестиций составил около 15%. Денежные переводы выросли на 25%, относительно прошлого года.
Прогноз экономического роста на 2025 год
С учетом текущих макроэкономических показателей, на основе интегрированной модели ЦЭИР прогнозируется рост ВВП Узбекистана на уровне 7,5%. Границы прогнозного коридора составляют 7,3-7,7%.
Анализ показывает, что на траекторию экономического роста в наибольшей степени влияют деловая активность предприятий, состояние рынка жилья, объемы промышленного производства и банковские операции. Сопоставление расчетных оценок с фактическими данными за предыдущие годы подтверждает, что данный подход отражает реальные макроэкономические тенденции.
Дополнительно ЦЭИР проанализировал поведенческие индикаторы, в том числе динамику поисковых запросов Google. В январе–октябре т.г. наблюдается рост интереса в таких категориях, как «автотранспортные средства» (на 3%), «бизнес и промышленность» (на 5,9%), «покупки» (на 8,1%), «финансы» (на 9,5%).
Новый стандарт макроаналитики
Для расчета прогноза использованы модели «ноукастинга», оперативного анализа в реальном времени. Такой подход позволяет учитывать широкий спектр данных, которые не отражаются в стандартной квартальной статистике.
Прогноз подготовлен на основе расширенной информационной базы, в которую включены более 30 ключевых индикаторов по промышленности, сфере услуг, строительству, внешней торговле, финансовому сектору и потребительскому спросу за период с 2017 по 2025 годы.
Ранее Центр экономических исследований и реформ совместно со швейцарским экономическим институтом KOF разработал для Узбекистана модель макроэкономического анализа в режиме реального времени. Проект был реализован в рамках программы MUNIS при поддержке Всемирного банка и Агентства инновационного развития.
Созданный инструментарий стал основой для регулярного мониторинга текущей динамики ВВП и повышения качества принимаемых решений в области экономической политики.
Согласно последним обновлениям в сентябре-октябре т.г., Международный валютный фонд ожидает рост экономики Узбекистана в 2025 году на уровне 7,3 %, что на 1,4 п.п. выше предыдущей оценки. Прогноз Всемирного банка составляет 6,2%, Азиатского банка развития – 6,6%.
Сопоставление национальных и международных оценок подтверждает обоснованность прогноза ЦЭИР, который учитывает как структурные, так и поведенческие факторы и опирается на современную систему макроэкономического мониторинга.