Ўзбекистон Марказий банк Бошқаруви асосий ставкани йиллик 14% даражасида қолдирди
Марказий банк Бошқаруви 10 июнь куни бўлиб ўтган йиғилишда асосий ставкани 14% да ўзгаришсиз сақлашга қарор қилди, деб хабар беради Марказий Банк матбуот хизмати.
Инфляция ва инфляцион кутилмалар
2021 йилнинг май ойида йиллик инфляция даражаси 10,9 фоизни ташкил этиб, апрель (10,7 фоиз) ойига нисбатан бироз тезлашди. Бунда, озиқ-овқат товарлари гуруҳида нархлар ўсишининг апрель ойидаги 13,6 фоиздан 14,4 фоизгача тезлашиши инфляцияни оширувчи асосий омиллардан бўлди.
Мазкур гуруҳдаги товарлар нархлари ўзгаришига, бир томондан, жаҳон бозорида ўсимлик ёғи, шакар ва гўшт маҳсулотлари нархларининг сезиларли даражада ошиши сабаб бўлган бўлса, иккинчи томондан, қиш-баҳор мавсумида кузатилган ўзгарувчан об-ҳаво шароитларида мева ва сабзавотлар ҳосилининг кечикиши ҳамда аввалги йилларга нисбатан кам бўлиши кутилаётганлиги таъсир кўрсатди.
Ноозиқ-овқат маҳсулотлари нархлари ва хизматлар тарифларининг йиллик ўсиши умумий инфляцияга пасайтирувчи таъсир кўрсатиб, жорий йил май ойида мос равишда 8,2 ва 8,5 фоизни ташкил этди.
Мавсумий омиллар таъсирчанлиги юқори бўлган мева-сабзоватлар ва тартибга солинадиган нархлар чиқариб ташлаб ҳисобланган базавий инфляция даражаси йил бошидан (12,1 фоиз) босқичма-босқич пасайиб келиб, май ойида йиллик 10,9 фоизни ташкил этди ва умумий инфляция суръатлари билан тенглашди.
Инфляцион кутилмалар ва сезилган инфляция
Май ойида аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг инфляцион кутилмаларида апрель ойига нисбатан пасайиш кузатилиб, мос равишда 16,4 ва 16,5 фоизни ташкил этган бўлсада, жорий инфляция кўрсаткичларидан сезиларли даражада юқорилигича сақланиб қолмоқда.
Шунингдек, пасайиш тенденцияси сезилган инфляция даражасида ҳам кузатилиб, май ойида аҳоли томонидан сезилган инфляция 17,2 фоизни ташкил этган бўлса, тадбиркорларнинг сезилган инфляцияси 16,8 фоизгача пасайди.
Йил охиригача инфляцион кутилмаларнинг пасайиши, биринчи навбатда, асосий озиқ-овқат товарлари нархларининг барқарорлашиши ҳамда иқтисодиётда ялпи истеъмол ва таклифнинг ўзаро мувозанатлашуви билан боғлиқ бўлади.
Ички иқтисодий шароитлар
Жорий йилнинг январь-апрель ойларида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 6,6 фоизга ўсиш кузатилган бўлса, кўрсатилган хизматлар ҳажми 19,8 фоизга ошди. Умуман олганда, ушбу тармоқлардаги ўсиш суръатларининг биринчи чорак якунларидаги ўсиш суръатларига нисбатан жадаллашиши кузатилди.
Иқтисодиётда аҳолининг истеъмол фаоллиги ошиб бориши билан савдо ва пуллик хизматлар ҳажми ҳам ортиб бормоқда. Январь-май ойларида тижорат банклари кассаларига савдо ва пуллик хизматлардан тушумлар ҳажми 19,6 трлн. сўмни ташкил этиб, 2019-2020 йиллардаги (мос равишда 11 ва 6,1 трлн. сўм) кўрсаткичлардан сезиларли даражада юқори бўлди.
Йил охиригача иқтисодий ўсиш ва инвестицион фаолликни қўллаб - қувватловчи асосий омил фискал рағбатлантириш бўлиши кутилмоқда. Бунда, умумий фискаль дефицитнинг ўтган йилги кўрсаткичга нисбатан юқорироқ прогноз қилинаётганлиги, ижтимоий нафақа, пенсия ва иш ҳақиларнинг оширилиши иқтисодиётда истеъмол талабини сезиларли ўсишига олиб келади.
Ташқи иқтисодий шароитлар
Жорий йилнинг дастлабки беш ойида ташқи иқтисодий шароитлар иқтисодиётимиз учун мўътадил шаклланди.
Асосий савдо-ҳамкор давлатлар (Туркияни ҳисобга олмаганда) миллий валюталари алмашув курсларида йил бошидан бошлаб кескин ўзгаришлар кузатилмади.
Халқаро валюта жамғармасининг апрель ойида янгиланган прогнозларига кўра асосий савдо ҳамкорлар – Россия, Хитой ва Қозоғистонда ЯИМ ўсиш суръатлари аввалги прогнозларга нисбатан ижобий томонга ўзгартирилган.
Жаҳон хом-ашё бозорларида олтин нархи февраль-март ойларида пасаювчи динамикага эга бўлган бўлса, апрель-май ойларида яна тикланиб, июнь ойида йил бошидаги кўрсаткичларга яқинлашди.
Мис нархи эса йил бошидан бошлаб маълум бир тебранувчанлик билан ўсувчи тенденцияни намойиш этмоқда.
Жорий йилнинг январь-май ойларида экспортдан тушумлар ҳажми (олтин ва газни ҳисобга олмаганда) 3,9 млрд. долларни ташкил этиб, 2020 йил мос давридаги кўрсаткичдан (2,5 млрд. доллар) 1,5 баробарга, 2019 йилдаги кўрсаткичдан (2,8 млрд. доллар) 39 фоизга юқори бўлди.
Мамлакатимизга кириб келган трансчегаравий пул ўтказмалари ҳажми 5 ойда 2,6 млрд. долларни ташкил этиб, 2020 йилнинг мос даврига (1,8 млрд. доллар) нисбатан 43 фоизга, 2019 йилнинг мос даврига (2 млрд. доллар) нисбатан 30 фоизга ўсди ҳамда аҳолининг истеъмол ва инвестицион фаоллигини қўллаб-қувватловчи омил бўлиб хизмат қилмоқда.
Ушбу омиллар, ўз навбатида, ички валюта бозорида таклиф ҳажмининг барқарор бўлиши ва миллий валюта курси шаклланишида муҳим рол ўйнади. Йилнинг дастлабки беш ойи давомида сўм алмашув курси 10455-10610 сўм/АҚШ доллари оралиғида тебраниб турди.
Пул-кредит шароитлари
Пул бозоридаги фоиз ставкалари банк тизимидаги ликвидликнинг ортиши фонида сўнгги икки ойда пасаювчи динамика касб этди. Май ойида пул бозоридаги ўртача тортилган фоиз ставкалар ва Uzonia индекси Марказий банк фоиз коридорининг қуйи чегарасидан ҳам пастга тушиш ҳолатлари кузатилди.
Бунда пул бозоридаги фоиз ставкаларнинг асосий ставкага нисбатан манфий тавофути юзага келиб, май ойи якунлари бўйича -2 фоизни ташкил этганлиги ликвидликни тартибга солиш бўйича инструментлардан янада фаол фойдаланишни тақозо этди.
Ушбу мақсадда Марказий банк томонидан ликвидликни жалб қилиш операциялари ҳажмлари оширилди. Хусусан, апрель-май ойларида ўртача ойлик депозит аукционлари ҳажми I чоракдаги кўрсаткичга нисбатан 1,6 баробарга, кунлик овернайт депозитлар ҳажми 1,8 баробарга ва Марказий банк облигациялари ҳажми 3 баробарга ошди.
Иқтисодиётнинг тикланиб бориши билан кредитларга бўлган талаб ҳам ортиб бормоқда. Жорий йилнинг дастлабки 5 ойида тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 64,2 трлн. сўмга етиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 13,8 фоизга, 2019 йилнинг мос даврига нисбатан 8,2 фоизга кўп бўлди.
2021 йилнинг 5 ойи давомида иқтисодий фаолликнинг жонланиши ва хўжалик юритувчи субъектлар молиявий ҳолатининг пандемиягача бўлган давр даражасига етиб бораётганлиги шароитида кредитларнинг қайтувчанлик даражаси ўтган йилнинг мос давридаги кўрсаткичдан (56 фоиз) сезиларли даражада (70 фоизгача) ошди.
Май ойида жисмоний шахсларнинг миллий валютадаги депозитлари бўйича ўртача тортилган фоиз ставкалар 19,4 фоизни, юридик шахсларники бўйича эса 15,8 фоизни ташкил этди.
Депозитлар бўйича фоиз ставкаларнинг жорий инфляция ва инфляцион кутилмалар даражасидан юқори шаклланаётганлиги ҳамда алмашув курсининг нисбатан барқарор тенденцияси шароитларида, миллий валютадаги муддатли депозитлар ҳажмининг сезиларли ошиши кузатилди. Хусусан, январь-май ойларида миллий валютадаги жами муддатли депозитлар 19,6 фоизга ошган бўлса, жисмоний шахсларнинг муддатли депозитлари 27,4 фоизга ошди.
Ноаниқликлар ва хатарлар
Умуман олганда, инфляцияни оширувчи ва пасайтирувчи омиллар таҳлили охирги ойларда инфляцияни оширувчи омиллар вазнининг нисбатан юқори бўлаётганлигини кўрсатиб, инфляцион жараёнларни жиловлашга қаратилган тизимли чораларни жадаллаштиришни талаб этмоқда.
Бу, биринчи навбатда, йил якунлари бўйича иқтисодиётни кредитлаш ҳажмлари ўсиш суръатларининг ЯИМ номинал ҳажми ўсиши билан мувофиқлигини таъминлаш, пул бозоридаги (2-3%) реал фоиз ставкалари даражасининг ижобийлигини сақлаб қолишни тақозо этади.
Келгуси ойларда фискаль рағбатлантиришлар ҳажмининг ошиши, истеъмол ва инвестицион талаб ҳажми ўсиш суръатларига нисбатан ялпи таклиф ўзгаришининг номутаносиб бўлиши маълум бир инфляцион босимларни келтириб чиқариши мумкин.
Шунингдек, кейинги ойларда таркибий жиҳатдан инфляцион омиллар, асосан, жаҳон бозорларидаги асосий озиқ-овқат маҳсулотлари динамикаси, мевалар таклифи, автомобиль ёнилғиси ва қурилиш моллари бозорларидаги тенденциялар билан боғлиқ бўлади.
Ўз ўрнида, жаҳон бозорларида асосий озиқ-овқат маҳсулотлар (қунгабоқар ёғи, шакар ва бошқалар) жорий йилнинг октябрь-ноябрь ойлари учун фьючерс шартномалари нархлари жорий ҳолатдаги нархлардан бирмунча пасаётганлиги кузатилмоқда.
Жорий йил бошидан бери кузатилаётган ўзгарувчан об-ҳаво шароитлари (дала ва яйловларда сув ресурсларининг камлиги) чорва озуқаси нархларига ва такрорий сабзавот экинларини экиш жараёнига таъсир кўрсатиб, гўшт маҳсулотлари ва сабзавотлар нархларига оширувчи босим кўрсатиши мумкин.
Юқоридаги омиллар таъсирини минималлаштиришда, биринчи навбатда, истеъмол бозорларида рақобатни рағбатлантириш, бозорлар ва савдо тармоқлари кўламини кенгайтириш, асосий озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳамда етиштириш имкониятларининг оширилиши ва ушбу маҳсулотларни етиштириш учун зарурий ер майдонларини ҳамда сув ресурслари ажратилиши ўзининг ижобий самарасини беради.
Бугунги кунда шаклланган ва келгусида кутилаётган иқтисодий вазиятларда Марказий банк асосий ставкасининг жорий даражаси инфляциянинг 2021 йил учун прогноз кўрсаткичларига эришишда мақбул пул-кредит шароитларини таъминлаш учун етарли ҳисобланади.
Марказий банк ташқи ва ички шароитлар таъсирида инфляция омиллари ва хатарлари моҳиятини синчковлик билан ўрганишни давом эттиради.

Центральный банк Узбекистана сохранил основную ставку без изменений на уровне 14%
Правление Центрального банка на заседании 10 июня приняло решение сохранить основную ставку без изменений на уровне 14%, сообщила пресс-служба ЦБ.
Инфляция и инфляционные ожидания
В мае 2021 года годовой уровень инфляции составил 10,9 процентов, немного ускорившись по сравнению с апрелем (10,7 процентов). Рост цен в группе продовольственных товаров составил 14,4 процентов против 13,6 месяцем ранее, что явилось одним из основных факторов инфляции.
Изменение цен на продовольственные товары, с одной стороны, вызвано значительным ростом мировых цен на растительное масло, сахар и мясные продукты, с другой стороны - с изменением погодных условий, наблюдавшихся в зимне-весенний период, что задержало сбор урожая фруктов и овощей и снизило ожидания относительно прошлогодних показателей.
Ежегодный рост цен на непродовольственные товары и тарифы на услуги оказывал понижающее влияние на общую инфляцию, и в мае текущего года составил 8,2 и 8,5 процентов, соответственно.
Уровень базовой инфляции, рассчитываемый путем исключения цен на фрукты и овощи, подверженных сезонным колебаниям, и регулируемых цен, постепенно снижался с начала года (12,1 процент), и в мае составил 10,9 процентов в годовом выражении, выровнявшись с темпами общей инфляции.
Инфляционные ожидания и ощущаемая инфляция
Инфляционные ожидания и ощущаемая инфляция демонстрировали рост в апреле как следствие резкого повышения некоторых основных продовольственных товаров. В мае инфляционные ожидания населения и субъектов предпринимательства характеризовались снижением, составив 16,4 и 16,5 процентов, соответственно, но все еще сохраняются на высоком уровне относительно текущей инфляции.
Ощущаемая инфляция также имеет тенденцию к понижению. При этом, ощущаемая населением инфляция в мае составила 17,2 процентов, а среди субъектов предпринимательства данный показатель снизился до 16,8 процентов.
Снижение инфляционных ожиданий к концу года в первую очередь будет обусловлено стабилизацией цен на основные продовольственные товары, а также балансом между потреблением и предложением в экономике.
Внутренние экономические условия
В январе-апреле текущего года объем промышленного производства увеличился на 6,6 процентов по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года, а объем оказанных услуг увеличился на 19,8 процентов. В целом, темпы роста в данных секторах ускорились по сравнению с темпами роста в конце первого квартала.
С ростом в экономике потребительской активности увеличивается объем торговли и оказываемых платных услуг. Объем поступлений в кассы коммерческих банков от торговли и платных услуг в январе-мае составил 19,6 трлн. сумов, что значительно выше показателей 2019 года (11 трлн. сумов) и 2020 года (6,1 трлн. сумов).
Основным фактором, поддерживающим экономический рост и инвестиционную активность в стране к концу года, как ожидается, станет фискальное стимулирование. Общий дефицит бюджета прогнозируется выше прошлогоднего показателя, а рост социальных пособий, пенсий и зарплат приведет к увеличению потребительского спроса в экономике.
Внешнеэкономические условия
В первые пять месяцев текущего года внешнеэкономические условия для нашей экономики были умеренными.
Основные страны-торговые партнеры (за исключением Турции) с начала года не отмечали резких курсовых колебаний национальных валют.
Согласно обновленным прогнозам Международного валютного фонда, в апреле рост ВВП основных торговых партнеров – России, Китая и Казахстана изменился в положительную сторону.
Цены на золото на мировых рынках в апреле-мае вновь восстановились, приблизившись в июне к показателям начала года. Цены на медь демонстрирует рост с определенной волатильностью.
В январе-мае текущего года объём экспортных поступлений (без учета золота и газа) составил 3,9 млрд. долларов, что в 1,5 раза больше, чем за соответствующий период 2020 года (2,5 млрд. долларов) и на 39 процентов больше, чем в 2019 году (2,8 млрд долларов).
Объем трансграничных переводов в нашу страну за 5 месяцев составил 2,6 млрд. долларов, что на 43 процента больше, чем в соответствующем периоде 2020 года (1,8 млрд долларов), и на 30 процентов – относительно аналогичного периода 2019 года (2 млрд. долларов). Это служит фактором поддержания потребительской и инвестиционной активности населения.
Данные факторы, в свою очередь, стабилизировали объем предложения на внутреннем валютном рынке и сыграли важную роль в формировании курса национальной валюты. За первые пять месяцев года обменный курс сума варьировался в пределах 10455-10610 сум/доллар США.
В течение последних двух месяцев процентные ставки денежного рынка снижались на фоне роста ликвидности в банковской системе. В мае наблюдались случаи выхода средневзвешенных процентных ставок и индекса Uzonia за пределы нижней границы процентного коридора Центрального банка.
Это, в свою очередь, привело к возникновению отрицательного спреда процентных ставок денежного рынка с основной ставкой, составившего к концу мая минус 2 процентных пункта. Это требует более активного использования инструментов регулирования ликвидности.
С этой целью, Центральным банком был увеличен объем операций по привлечению ликвидности. В частности, если в апреле-мае среднемесячный размер депозитных аукционов увеличился в 1,6 раза по сравнению со среднемесячным показателем I квартала, то объем среднедневных овернайт депозитов увеличился в 1,8 раза. Среднемесячный объем выпущенных в апреле-мае в обращение облигаций был больше в 3 раза относительно среднемесячного показателя I квартала.
С восстановлением экономики спрос на кредиты также растет. За первые 5 месяцев текущего года объем кредитов, выданных коммерческими банками, составил 64,2 трлн. сум, что на
13,8 процентов больше, чем за соответствующий период предыдущего года, и на 8,2 процентов больше, чем за соответствующий период 2019 года.
Оживление экономической активности и постепенный возврат финансового положения хозяйствующих субъектов к допандемическим уровням за первые 5 месяцев 2021 оказало положительное влияние на уровень возвратности кредитов, что увеличило этот показатель (70 процентов) относительно аналогичного периода прошлого года (56 процентов).
В мае средневзвешенные процентные ставки физических лиц по депозитам в национальной валюте составили 19,4 процентов, а юридических лиц – 15,8 процентов.
В условиях формирования процентных ставок по депозитам выше уровня текущей инфляции и инфляционных ожиданий, а также относительно стабильной динамики обменного курса произошел значительный рост объема срочных депозитов в национальной валюте. В частности, в январе-мае совокупные срочные депозиты в национальной валюте увеличились на 19,6 процентов, срочные депозиты физических лиц – на 27,4 процентов.
Неопределенности и риски
Анализ рисков инфляции, свидетельствует о том, что в последние месяцы вес факторов, повышающих инфляцию, стал относительно высоким и требует ускорения реализации системных мер, направленных на сдерживание инфляционных процессов.
В первую очередь, это связано с обеспечением соответствия темпов роста объемов кредитования с ростом номинального ВВП, поддержанием положительного уровня реальных процентных ставок на денежном рынке (в районе 2-3%).
Увеличение объема фискальных стимулов в ближайшие месяцы может привести к определенному инфляционному давлению, поскольку возможно непропорциональное изменение совокупного предложения росту потребления и инвестиционного спроса.
Кроме того, в ближайшие месяцы факторы инфляции с точки зрения её структуры будут в значительной степени связаны с динамикой цен на основные продовольственные товары на мировых рынках, предложением фруктов и тенденциями на рынках автомобильного топлива и строительных товаров.
В свою очередь, на мировых рынках цены фьючерсных контрактов на основные продовольственные товары в октябре-ноябре текущего года незначительно снижаются относительно текущих значений.
Изменяющиеся погодные условия (дефицит водных ресурсов на полях и пастбищах), наблюдаемые с начала этого года, могут оказать влияние на цены на корма и процесс повторной посадки овощных культур, что может оказать повышательное давление на цены на мясную продукцию и овощи.
В целях минимизации влияния вышеперечисленных факторов необходимо стимулирование конкуренции на потребительских рынках, расширение рынков и торговых сетей, увеличение возможностей выращивания и производства основных продовольственных товаров, выделение необходимых земельных площадей и водных ресурсов под посадку продовольственных культур.
В сложившейся на сегодняшний день ситуации и ожидаемых экономических условиях, текущий уровень основной ставки Центрального банка достаточен для обеспечения оптимальных денежно-кредитных условий по достижению прогноза инфляции на 2021 год.
Центральный банк продолжит тщательное изучение характера инфляционных факторов и рисков с учетом внешних и внутренних условий.