Чет эл валюталарининг сўмга нисбатан расмий курслари энди кунлик белгиланади
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки бошқаруви томонидан 2021 йил 9 январда ички валюта бозорида валюта олди-сотди операцияларининг амалга оширилишини янада такомиллаштириш борасида қарор қабул қилинди. Бу ҳақда Марказий банк матбуот хизмати хабар қилди.
Мазкур қарор билан “Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг 2021-2025 йилларга мўлжалланган валюта интервенциялари стратегияси” тасдиқланди. Стратегияда Марказий банкнинг валюта интервенциялари тамойиллари, шакллари ҳамда интервенцияларни амалга оширишнинг мақсад ва вазифалари қайд этилди.
Қарорга мувофиқ, 2021 йилнинг 15 февралидан бошлаб, ички валюта бозорида амалга ошириладиган валюта олди-сотди савдолари бўйича қуйидагилар жорий этилади:
- Ўзбекистон республика валюта биржасида савдо сессиялари амалдаги “фиксинг” усулидан “колл аукцион” ва икки томонлама узлуксиз аукцион “мэтчинг” савдо усулларига ўтказилиши;
- валюта биржасида валюта олди-сотдиси бўйича савдо сессияларининг соат 10:00 дан 15:00 гача “Онлайн платформа” орқали амалга оширилиши;
- валюта биржасида валюта олди-сотдиси бўйича ҳисоб-китобларнинг ҳозирда мавжуд Т+0 (бугунги иш куни) шаклидан Т+1 (кейинги иш куни) шаклига ўтказилиши;
- тижорат банкларининг валюта биржаси савдоларида мижозлар номидан иштирок этиш амалиётидан воз кечган ҳолда хўжалик юритувчи субъектлар билан валюта операцияларини тўғридан-тўғри валюта позицияси орқали амалга оширилиши белгиланган.
Шунингдек, қарорга мувофиқ, Марказий банкнинг валюта операциялари бўйича бухгалтерия ҳисоби, статистик ва бошқа ҳисоботларни юритиш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида божхона ва бошқа мажбурий тўловларни ҳисоблаш учун чет эл валюталарининг сўмга нисбатан расмий курслари кунлик белгиланади ва ҳар банк иш куни соат 16:00 да Марказий банкнинг расмий веб-сайти ва ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларида эълон қилиб борилади.
Шу билан бирга, қарорда валюта бозорини ривожлантиришнинг кейинги босқичларида валюта операциялари бўйича савдо иштирокчиларининг умумэътироф этилган энг намунали амалиётларни ўз ичига олган “Этика кодекси”нинг қабул қилиниши ҳамда тижорат банкларининг “маркет-мейкерлар” сифатида иштирокини йўлга қўйиш мақсадида уларга бериладиган имтиёз ва мажбуриятларни ўзида акс эттирувчи “Маркет-мейкерлик фаолияти тўғрисида”ги меъёрий ҳужжат ишлаб чиқилиши кўзда тутилган.
Амалга оширилаётган ўзгаришлар ички валюта бозорининг инфратузилмасини такомиллаштириш, валюта курсининг шаклланишида тижорат банкларининг ролини янада ошириш ҳамда тадбиркорларнинг маблағларини зарур бўлган валюталарга тезкор равишда алмаштириш имкониятларини яратади.

Центробанк назвал дату начала ежедневного обновления курса валют
Утверждена «Стратегия валютных интервенций Центрального банка Республики Узбекистан на 2021-2025 годы». В Стратегии обозначены принципы, формы, цели и задачи проведения валютных интервенций Центральным банком.
В соответствии с постановлением начиная с 15 февраля 2021 года предусматриваются следующие изменения в совершении операций по купле-продаже валюты на внутреннем валютном рынке:
▪️перевод торговых сессий на Узбекской республиканской валютной бирже с текущего метода торгов («фиксинг») на комбинацию «колл аукциона» и двустороннего непрерывного аукциона («мэтчинг»);
▪️проведение торговых сессий по купле-продажи валюты на валютной бирже посредством «Онлайн платформы» с 10:00 по 15:00;
▪️перевод расчетов по торгам по купле-продаже валюты на валютной бирже с T+0 (сегодня) на Т+1 (следующий день);
▪️отмена практики участия коммерческих банков на торгах на валютной бирже по поручению клиентов: валютные операции коммерческих банков с хозяйствующими субъектами осуществляются напрямую (посредством валютной позиции).
Вместе с тем, в соответствии с постановлением официальный курсы иностранных валют к суму для ведения бухгалтерского учета, статистической и иной отчетности, а также исчисления таможенных и других обязательных платежей на территории Республики Узбекистан, будут устанавливаться и публиковаться Центральным банком на официальном веб-сайте и страницах в социальных сетях в 16:00 каждый банковский рабочий день.
Также, в качестве дальнейших этапов развития валютного рынка решение предусматривает разработку и принятие участниками рынка «Кодекса этики», включающего общепринятые и добросовестные практики поведения в сфере валютных операций, а также в целях стимулирования деятельности коммерческих банков качестве маркет-мейкеров, разработку нормативного документа «О деятельности маркет-мейкеров», определяющего льготы и обязательства маркет-мейкеров.
Осуществляемые изменения создадут необходимые условия для совершенствования инфраструктуры внутреннего валютного рынка, повысят роль коммерческих банков в определении валютного курса, а также ускорят оперативность получения предпринимателями валютных средств.