Сўнгги 5 йилда ОКМК мис ишлаб чиқариш ҳажмини сезиларли даражада оширишга эришди. Хусусан, 2017 йилда 109 885 тонна мис ишлаб чиқарилган бўлса, ҳозирги кунда комбинат 148,5 минг тонна мис ишлаб чиқармоқда.
“Ёшлик 1 конини узлаштириш” инвестиция лоийхаси тўлиқ ишга туширилгач. 2029 йилга келиб комбинат 400 минг тонна катодли мис, 50 тонна олтин, 270 тонна кумуш ишлаб чиқаришга эришади.
Бугунги кунда ишлаб чиқарилаётган миснинг 60-70 фоизи хомашё сифатида хориж давлатларига экспорт қилинади. Ўзбекистоннинг мис саноатидан оладиган даромади айни пайтда 2,5 миллиард долларни ташкил этади.
«Агар 2029 йилга келиб мис ишлаб чиқаришни 400 минг тоннагача оширишга эришсак бу кўрсатгични ҳисобига 7-8 миллиард АҚШ долларига етказиш мумкин бўлади», — дея таъкидлади Умида Қаршибоева.
Шунингдек, Комбинатнинг “Нодир металлар ва қаттиқ қотишмалар ишлаб чиқариш” бирлашмаси негизида мис ва нодир металлар асосида юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш занжирини кенгайтириш бўйича 2022-2026-йилларга мўлжалланган “Дастур” ишлаб чиқилди. Мазкур лойиҳаларнинг умумий қиймати 65 млн.долларни ташкил этади.
Бундан ташқари, Ангрен қувур заводида ҳам бир неча турдаги янги маҳсулотларни ишлаб чиқариш белгилаб олинди. Булар - мис наконечниклари, капилляр қувурлар, мис фитинглари, полоса қопламасига мис ҳалқалари. Шунингдек, ушбу заводнинг мисни қайта ишлаш қувватларини босқичма-босқич ошириб бориш режалаштирилмоқда. Айни пайтда завод йилига 8 минг тонна мисни қайта ишласа, 2022 йилда бу кўрсаткич 20 минг тоннага етказилиши кутилмоқда.
Мис саноати кластери доирасида фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг янги тизими хам йўлга қўйилди. Бугунги кунда комбинатда фан ва ишлаб чикариш хамкорлиги натижасида палладийни ишлаб чиқариш технологияси такомиллаштирилди. Натижада палладийни ажратиб олишдаги 54та жараён 14 га камайтирилди, металлни тозалиги 70% дан 99% гача етказилди.
Мамлакатимиз раҳбарининг топшириғига кўра, 2026 йилга бориб, юртимизда ишлаб чиқарилаётган миснинг 80%и қайта ишланади. Бу эса юқори қийматга эга тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришни йўлга қўйиб, минглаб янги иш ўринларини яратилишига замин бўлади.

За последние 5 лет АГМК увеличил производство меди. Если в 2017 году произведено 109 885 тонн меди, то в настоящее время завод производит 148,5 тыс. тонн меди.
После освоения месторождения Ёшлик-1 к 2029 году предприятие будет производить 400 тысяч тонн катодной меди, а также 50 тонн золота и 270 тонн серебра.
Умида Каршибаева сообщила, что 60-70% производимой меди в качестве сырья экспортируется в зарубежные страны. Доходы медной промышленности Узбекистана в настоящее время составляют $2,5 млрд.
«Если мы увеличим производство меди до 400 000 тонн к 2029 году, эта цифра может достичь $7-8 млрд», — отмечается в сообщении АГМК.
Также на базе завода «Производство редких металлов и твердых сплавов» разработана «Программа» по расширению производственной цепочки продукции с высокой добавленной стоимостью на основе меди и редких металлов на 2022-2026 годы. Региональная стоимость этих проектов составляет 65 миллионов долларов.
Кроме того, Ангренский трубный завод выпустит ряд новинок. Это медные концы, капиллярные трубки, медная арматура, медные кольца на крышке ленты. Также планируется постепенно увеличивать мощность завода по переработке меди. В текущем периоде завод перерабатывает 8 тысяч тонн меди в год, а в 2022 году ожидается, что этот показатель достигнет 20 тысяч тонн.
Также представитель АГМК сообщила, что сегодня разработана новая система взаимодействия науки и производства в рамках кластера медной промышленности. Результаты научно-производственной кооперации на заводе позволили усовершенствовать технологию производства палладия. В результате процесс извлечения палладия был сокращен с 53 этапов до 14, а чистота металла увеличена с 70% до 99%.
Согласно поручению Президента, к 2026 году 80% продукции страны будет перерабатываться. Это открывает путь для производства высококачественной готовой продукции и создания тысяч новых рабочих мест.