– Қоракўл тумани ҳокимининг маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича Мирзақалъа МФЙдаги ҳоким ёрдамчиси лавозимига 2022 йил 29 августда ишга келганман. Меҳнат фаолиятимни 2012 йил Қоракўл туманидаги Нефть ва газ саноати касб-ҳунар коллежида ўқитувчиликдан бошлаганман. 2013–2016 йилларда “Қоракўлгаз таъминоти” филиалида Эксплуатация бўлими бошлиғи, 2016–2017 йилларда филиалнинг бош муҳандиси лавозимларида ишлаганман. 2017 йилдан 2021 йилга қадар “Ҳудудгазтаъминот” Бухоро вилояти Қоракўл туман бўлимида аҳолига суюлтирилган газ етказиб бериш хизмати бошлиғи бўлиб фаолият юритганман. 2021 йилдан 2022 йил августга қадар “Epsilon Development Company” қўшма корхонасида ишлаб чиқариш устаси бўлиб ишлаганман. Ушбу даврларда орттирган тажрибам, бевосита халқ билан ишлаш жараёнлари менга янги иш фаолиятимда ҳам ёрдам берди, десам муболаға бўлмайди.
– Маҳаллангизнинг жойлашуви, у ердаги мавжуд инфратузилма объектлари (йўллар, мактаб, боғча, поликлиника, саноат корхоналари), аҳолини иш билан таъминлаш имкониятлари ҳақида тўлиқроқ гапириб берсангиз? – Мирзақалъа МФЙ Қоракўл туман марказидан 20-25 км олис масофада жойлашган бўлиб, аҳолиси асосан деҳқончилик ва чорвачилик билан шуғулланиб келади. Аҳоли хонадонлари сони – 1125 та, оилалар сони – 1952 та, аҳоли сони эса 7266 нафарни ташкил қилади. МФЙ ҳудудида 2 та мактабгача таълим ташкилоти, 1 та мактаб, 1 та қишлоқ врачлик пункти мавжуд. Ички йўллар узунлиги 27,8 км бўлиб, шундан 4 км асфалтлаштирилган, 19,8 км шағаллаштирилган ҳамда 4 км қисми қум-тупроқдан иборат. МФЙ ҳудудида тадбиркорлик субъектлари сони 2022 йил бошида 3 тани ташкил қилган бўлса, бугунги кунда 40 та тадбиркорлик субъекти, 4 та саноат ишлаб чиқариш цехи мавжуд. 2022 йил бошида аҳолининг ишга яроқли, лекин ишсиз қатлами 376 нафарни ташкил қиларди, асосан қишлоқ шароитида аёллар кўпроқ ишсиз эди. Бунга ечим излаш ҳамда аёллар бандлигини таъминлаш мақсадида болалар кўлочини (?) ишлаб чиқариш цехини ташкил қилдик ҳамда ушбу цехда бугунги кунда 30 дан ортиқ аёл иш билан банд. Уларнинг ўртача ойлик даромади 3-3,5 млн сўмни ташкил қилди. Қолаверса, ҳар бир ишсиз билан алоҳида суҳбат ўтказиб, уларнинг қизиқишларига қараб касб-ҳунарга ўқитиб, имтиёзли кредит олиб бериб, бандлигини таъминлаш чоралари кўрилди. Маҳалла хонадонларида томорқа мавжудлиги, ушбу томорқадан самарали фойдаланиб, даромад топиш имкониятлари ҳам аста-секин ўргатилиб, кўникма шакллантириб борилди.
– 2022 йил август ойида ушбу лавозимга тайинланган вақтимда биринчи навбатда ўзимга ўзим савол бердим: бу маҳалла марказдан олис ҳудудда жойлашган, аҳоли билан тил топишиб кета оламанми, олис ҳудудда бирор натижага эриша оламанми, деган ўй-хаёл ва озроқ қўрқув ҳам бор эди. Лекин 10 йиллик меҳнат фаолиятимда орттирган тажрибам аҳоли билан бевосита бирга ишлаган вақтларимда орттирилган кўникмам менга ёрдам берди. МФЙга борганимда ёши улуғ нуронийлар, маҳалладаги обрўли инсонлар билан тез мулоқотга киришиб, тил топиб кетишим орқали ичимдаги қўрқув ва ҳадикни енгиб ўтдим.
– 2022 йил иш фаолиятимни бошлаганимдан кейин биринчи навбатда хонадонларга бирма-бир кириб,одамлар билан танишиб, уларнинг турмуш тарзи ва яшаш шароити ўрганилди. Хатлов якунида ким нимага қодирлигини текшириб, ҳаммани тоифага ажратиб, улар билан алоҳида лойиҳалар устида иш бошладик.
– Маҳалламиз ривожининг иқтисодий ўсиш драйвери чорвачилик бўлиб, ҳудуднинг жойлашувидан келиб чиқиб қарайдиган бўлсак, чўл зонасида томорқа ерларининг кўплиги ва яйловларнинг мавжудлиги, қолаверса, 60 фоиздан ошиқ хонадонда чорва моллари боқилишини инобатга олиб, чорвачилик йўналишини ўсиш драйвери деб белгиладик. Танланган драйверни тез фурсатда ривожлантириш мақсадида хонадонларга чорвачилик бўйича имтиёзли кредитлар ажратиб берилмоқда. Икки нафар драйвер тадбиркор танлаб олинган бўлиб, ушбу тадбиркорларга чорва моллари бўйича лойиҳа қилинди. Улардан бири Неъмат Раҳмонов наслли чорва молларини кўпайтириш ва бевосита аҳолига ушбу жойнинг ўзидан арзон ва сифатли чорва молларини етказиб бериш билан шуғулланади. Иккинчи тадбиркоримиз Жасур Ҳамроевга наслли чорва молларини олиб келишни кўпайтириш ва гўшт маҳсулотларини қайта ишлаш лойиҳаси амалга оширилмоқда.
– Маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш учун ҳозир барча имкониятлар ҳурматли Президентимиз томонидан яратиб берилган, қолаверса, вилоят ва туман ҳокими томонидан ҳам кўплаб шароитлар ҳозирланган. Маҳалла ҳудудида тадбиркорлик қилиш истаги бор фуқароларга ёки тадбиркорлигини кенгайтириш истаги бор тадбиркорларга инфратузилма масаласини туман ҳокимлиги, молиявий томонлама кўмак кўрсатишни ҳоким ёрдамчиси ва банк раҳбари ўз зиммасига олади. Ҳоким ёрдамчиси сифатида фаолият юритган вақтимда амалга оширган лойиҳаларимга тўхталадиган бўлсак, 8 та аҳолига хизмат кўрсатадиган савдо дўкони, 1 та болалар қулоқчини ишлаб чиқарадиган цех, 1 та Акфа ромлари цехи, 1 та мебель цехи, 1 та нон цехи, 5 та умумий овқатланиш шохобчаси, 4 та омихта ем сотиш шохобчаси, 3 та гўшт дўкони, 1 та мини-маркет, 1 та автомобилларни ювиш шохобчаси, 2 та автомобилларга хизмат кўрсатиш устахонаси, 2 та сантехника савдо дўкони, 3 та гўзаллик салони, 2 та эркаклар сартарошхонаси, 1 та гилам тикиш цехи, 1 та сувни филтрлаш цехи ва бошқалар шулар жумласидан. Жами 37 та тадбиркорлик субъектидан 8 таси корхона, 29 таси ЯТТ.
– Мисол тариқасида, Истам Тўхтаев хонадонининг оилавий шароити қийин аҳволда эди. Оилада 5 нафар фуқаро истиқомат қилади. Уларнинг асосий даромадлари хонадонларда кунлик ишлаб пул топиш эди. Ойлик ишлаб топган даромади 2 млн сўм атрофида бўлган. Ўртача ҳисобда жон бошига 400 мингдан тўғри келарди. Оила бошлиғи Тўхтаев Илҳом акани туман ўрмон хўжалигига ишга жойлаштирдик, ойлик иш ҳақи 2 млн сўмни ташкил қилди. Оиладаги фарзанд Истам Тўхтаевнинг ногиронлиги бор, лекин ишлаш имконияти мавжудлигини инобатга олиб, унга 15 млн сўмга электр “Муравей” олиб бердик. Истам ҳозирда кунига ўртача 100-150 минг, ойига эса 3 млн сўм даромад топмоқда. Оиладаги аёлларга чорва моллари олиб бериб, уларнинг бандлигини таъминладик. Ҳозирги кунда оиланинг ўртача даромади 5-5.5 млн сўмга етиб, жон бошига 1-1.1 млн сўмни ташкил этди. Оила камбағалликдан чиқишни уддалай олди. Бу борада фуқароларнинг ҳам хоҳиш-истаклари муҳим роль ўйнайди. Бошқа бир мисол. Бир неча йиллардан бери оиласи бағридан узоқда – мусофир юртда юрган маҳалладошимиз Муҳиддин Шукуров ҳам оиласи бағрига қайтарилди, унинг қизиқиши ва касбини инобатга олиб, имтиёзли кредит ажратилди ва маҳаллада умумий овқатланиш шохобчаси очиб берилди. Бугун улар оилавий меҳнат қилмоқдалар.
– 2022 йил Мирзақалъа МФЙга ишга келган вақтимда аҳолининг камбағаллик даражаси қарийб 40 фоизга яқин, яъни 38.5 фоизни ташкил қиларди. Улар билан бирма-бир суҳбатлашиб, уларни қийнаётган муаммоларни ўрганиб чиқдик. Биринчи навбатда, маҳалланинг жойлашуви шаҳар марказидан узоқлиги, ишлаш учун иш ва имконият йўқлиги, аҳолининг катта қисми боқимондаликка ўрганиб қолганлиги қайсидир жиҳатдан давлат уларга доим ёрдам бериши керак, деган дунёқарашни пайдо қилган эди. Йиллар давомида биргаликда ҳамфикр бўлиб, бамаслаҳат ишлаб, ҳудудда янги иш ўринларини яратиш орқали уларнинг ҳам дунёқараши ва фикрлашини ўзгартириб бордик. 2025 йилнинг 1 сентябр ҳолатига кўра, камбағаллик даражаси 6.1 фоизни ташкил қилмоқда. Бир нарсани таъкидлаб ўтишим керак, камбағал хонадонга фақат кредит бериш орқали уни камбағалликдан чиқариб бўлмайди. Менимча, ҳудуддаги тадбиркорликка мойил, бизнес қилиш қўлидан келадиган қатламни аниқлаб, зарур бўлса, уларга катта кредитлар ажратиб, янги иш ўринлари яратишга кўмаклашсак ва шу ўринларга камбағал оила аъзоларини ишга жойлаштирсак, уларни камбағалликдан чиқаришга эришиш мумкин.
– Маҳалладаги ҳоким ёрдамчисини ҳудудда истиқомат қилувчи фуқаролар барча муаммоларда излашади, десам муболаға бўлмайди. Чунки фуқаролар ҳоким ёрдамчисига ҳокимнинг маҳалладаги вакили сифатида қарашади ва барча йўналишларда мурожаат билан келишади. Шундай вақтларда биз ҳам уларни босиқлик билан тинглаб, тегишлилиги бўйича маҳалланинг қайси ходимига тааллуқли бўлса, мурожаатни ўша ходимга йўналтирамиз. Шу орқали фуқарони қийнаб келган муаммоларни биргаликда ҳал қилиш чораларини кўрамиз. Агар муаммо туман даражасида бўлса, албатта, туман ҳокимлигига етказамиз.
– Ишсизликни қисқартириш бўйича ҳам ўзига хос тажрибамиз бор. Масалан, Тошкент шаҳрида тадбиркорлик фаолиятини олиб бораётган бир нечта маҳалладошимиз мавжуд бўлиб, улар билан доимий мулоқотдамиз. Қолаверса, пойтахтга бориб, улар билан бевосита суҳбатлашган ҳолда, маҳаллада уларнинг Тошкент шаҳридаги ишлаб чиқариш корхоналарининг филиалини очишга келишдик. Ҳозирга қадар 2 та шундай ижобий ишни амалга оширдик ва бу орқали 40 га яқин янги иш ўрни яратилди.
– Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича маҳаллангизда қандай чора-тадбирлар ва инновацион усуллар қўлланди? Маҳалладаги муваффақиятли тадбиркорлик ташаббусларига мисоллар келтирсангиз.
– Маҳалла марказида 10 дан ортиқ тадбиркорликни ўз ичига олган микромарказ қуриш ишлари тугалланай деб қолди. Ушбу 10 дан ортиқ тадбиркорлик субъектида 30 га яқин янги иш ўрни яратилади. Бу жой аҳоли маданий ҳордиқ чиқарадиган, айланиб дам олиб кетадиган ажойиб маскан бўлади. Кейинги йилларда маҳалла ихтисослашувига қўшимча равишда аҳолига хизмат кўрсатиш йўналиши ҳам қўшилиб бормоқда. Тадбиркорликнинг инновацион усулига тўхталадиган бўлсак, ҳозирги кунда қўшни маҳаллалар ҳам ўрганилиб, уларнинг эҳтиёжи ва истеъмолига қараб яқин ҳудудларда керакли, аммо у ерда мавжуд бўлмаган тадбиркорлик ва ишлаб чиқариш йўналишларини йўлга қўйиш ишлари олиб борилди. Чунки тадбиркорни биринчи навбатда чиқарган товарини сотиш ўйлантиради, шунинг учун яқин ҳудудлардаги талабни билиш орқали тадбиркорлик қилиш, менимча, яхши тажриба бўлади. Бунга Акфа ромлари цехи, мебель цехи, нон маҳсулотлари ишлаб чиқариш корхонаси ҳамда гилам тўқиш цехларини мисол қилиб келтириш мумкин.
– Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 4 октябрдаги ПҚ-347-сонли қарори 8-бандига асосан, Республика бўйича ўзининг ижобий тажрибасига эга, лидерлик салоҳияти бор, юқори натижалар кўрсатган ҳоким ёрдамчиларидан иборат 50 нафар лойиҳа менежерлари танлаб олинди. Ушбу менежерлар республиканинг 71 та қизил тоифадаги туманига 6 ой мобайнида хизмат сафарига юборилди. Улар орасида мен ҳам бор эдим. 2025 йил 17 февральдан Сирдарё вилояти Ховос туманига бириктирилдим. 6 ой мобайнида ушбу ҳудудда 50 га яқин лойиҳани амалга ошириб, 200 га яқин янги иш ўрнини яратдим. 100 дан ортиқ хонадонни камбағалликдан чиқариш чораларини кўрдим. Ҳоким ёрдамчилари фаолиятини янада такомиллаштириш учун биринчи навбатда туманлар ўртасида ҳоким ёрдамчилари орасидаги алоқаларни яхшилаш ва лойиҳалар борасида фикр алмашишни йўлга қўйишни таклиф қиламан. Онлайн платформада тадбиркорлик учун савдога чиқариш бўйича ҳоким ёрдамчиси таклифи графасини очилса ва ушбу жараённи бевосита кузатиб туриш имкони яратиб берилса мақсадга мувофиқ бўларди. Ссуда олиш жараёнида камбағал хонадонларга чорва молини ссудага бериш тартибини ишлаб чиқиш зарур, ҳозир бу амалиётда йўқ. Имтиёзли кредит олиб, тўловни ўз вақтида амалга оширганларга имтиёз сифатида квитанцияда кўрсатилган суммадан кешбек ажратиб бериш ҳам аҳолининг тадбиркорликка қизиқишини ошириши мумкин.
– Маҳаллада чорвачилик билан шуғулланиш имкони бор. Бунинг учун томорқаларда чорвачилик учун зарур озуқа маҳсулотларини етиштириб, соғин сигирлар олиб бериб, уларни боқиш ва соғиб олинган сут маҳсулотларини мини сепаратор ёрдамида қайта ишлаган ҳолда бозорда сотиш чораларини кўрардим.
– 2025 йил бир қатор лойиҳаларни амалга оширишни режа қилиб қўйганмиз. Жумладан, йил якунига қадар Тошкент шаҳрида фаолият юритаётган 2 та тадбиркорнинг кичик корхонаси филиалини ишга тушириш (1 та озиқ-овқат маҳсулотлари ва уксус ишлаб чиқариш цехи) ва 1 та 20 ўринли тикув цехини ишга туширишни режа қилганмиз. Беш йилдан кейин маҳалла ҳудудида ишсизлик батамом бўлмайди, камбағаллик даражаси ҳам 2 фоиздан пастга тушади.
– Мен маҳаллада аҳоли билан ишлашда катта тажриба орттирдим десам, муболаға бўлмайди. Бу билан тўхтаб қолиш ниятим йўқ, ҳали ўқиб изланадиган жиҳатларим жуда кўп. Келажакда ўз устимда ишлаган ҳолда тўплаган тажриба ва кўникмаларимни давлатимизнинг равнақи ва ривожи йўлида ишлатиб, самарали меҳнат қилиш ниятим бор. Бош мақсадим – ватанимга янада яхшироқ хизмат қилиб, аҳоли розилиги ва дуосини олиш!

– Расскажите о своей профессиональной карьере и о том, как Вы пришли на эту должность? Чем вы занимались раньше? Какие навыки помогают Вам эффективно выполнять поставленные перед вами задачи?
– С 29 августа 2022 года я начал работать помощником хокима Каракульского района в МСГ «Мирзакалъа» по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле. Трудовую деятельность начал в 2012 году преподавателем в профессиональном колледже нефтегазовой промышленности Каракульского района. В 2013-2016 годах был начальником эксплуатационного отдела в филиале «Коракулгаз таъминоти», а в 2016-2017 годах — главным инженером филиала. С 2017 по 2021 год работал начальником службы по обеспечению населения сжиженным газом в Каракульском районном отделе Бухарского областного «Худудгазтаъминот». С 2021 по август 2022 года работал производственным мастером в совместном предприятии «Epsilon Development Company». Не будет преувеличением сказать, что опыт, полученный мной за это время, и процессы непосредственной работы с людьми помогли мне в моей новой деятельности.
– Расскажите подробно о местоположении вашей махалли, имеющихся там объектах инфраструктуры, возможностях трудоустройства населения?
– МСГ «Мирзакалъа» находится в 20-25 км от центра Каракульского района, его население в основном занимается сельским хозяйством и животноводством. В махалле 1125 домохозяйств, 1952 семьи и 7266 человек. На территории МСГ функционируют 2 детских сада, 1 школа и 1 врачебный пункт. Протяжённость внутренних дорог составляет 27,8 км.
Если на начало 2022 года число субъектов предпринимательства составляло 3, то сегодня уже 40 и действуют 4 производственных цеха. Численность трудоспособного, но безработного населения на начало 2022 года составляла 376 человек. Чтобы обеспечить занятость женщин, мы организовали цех по производству детских наушников, в котором трудоустроено более 30 женщин. Их среднемесячный доход составляет 3-3,5 млн сумов. Также были приняты меры по предоставлению безработным, профессионального обучения по интересам, и льготных кредитов. Кроме того, мы стараемся формировать навыки жителей по эффективному использованию приусадебных участков.
– Что было самым трудным в начале пути и как Вы это преодолели?
– Когда меня назначили на эту должность, первым делом я задался вопросом: эта махалля находится в отдалённом районе, смогу ли я найти общий язык с населением и добиться результатов? Были и сомнения, и страхи. Однако опыт, накопленный за 10 лет работы, и приобретённые навыки, очень помогли мне. Начав деятельность в МСГ, я быстро нашёл общий язык с представителями старшего поколения, уважаемыми людьми в махалле, и со временем преодолел все сомнения. Приступив к работе в 2022 году, первым делом я обошёл каждый дом по очереди, познакомился с людьми. В ходе описи мы проверили, кто на что способен и начали работать с ними над отдельными проектами.
– Каковы основные драйверы развития махалли и приоритетные задачи? Почему были выбраны именно эти направления? Что делается для ускорения развития выбранных направлений?
– Учитывая обилие приусадебных земель и пастбищ в пустынной зоне, а также то, что более 60 процентов домохозяйств держат скот, мы выделили животноводство в качестве драйвера роста. Для развития выбранного драйвера домохозяйствам выделяются льготные кредиты на животноводство. Для этого выбраны два предпринимателя. Неъмат Рахмонов занимается увеличением поголовья племенного скота и поставкой недорогого и качественного скота непосредственно населению, а Джасур Хамроев реализует проект по увеличению импорта племенного скота и переработке мясной продукции.
– Какие возможности для развития предпринимательства имеются в вашей махалле? Сколько было создано новых предприятий и сколько индивидуальных предпринимателей трудоустроено?
– Сегодня нашим Президентом созданы все возможности для развития предпринимательства в махалле. Хоким района отвечает за обеспечение инфраструктуры для граждан, желающих начать предпринимательскую деятельность или расширить свой бизнес, а помощник хокима и глава банка взяли на себя ответственность за финансовую поддержку.
Если говорить о проектах, которые были реализованы за время работы помощником хокима, то это 8 торговых магазинов для населения, 1 цех по производству детских наушников, 1 цех по производству рам «Акфа», 1 мебельный цех, 1 пекарня, 5 предприятий общественного питания, 4 точки по продаже кормов, 3 мясных магазина, 1 мини-маркет, 1 автомойка, 2 автосервиса, 2 магазина сантехники, 3 салона красоты, 2 мужских парикмахерских, 1 цех по изготовлению ковров, 1 цех по фильтрации воды и другие. Из всего 37 субъектов предпринимательства 8 являются предприятиями, а 29 — индивидуальными предпринимателями.
– Был ли случай, когда Вы поддержали нуждающуюся семью или молодого предпринимателя и действительно изменили их жизнь?
– Могу рассказать о семье Истама Тухтаева. В семье проживало 5 человек. Их основным источником дохода был подённый труд, который позволял зарабатывать 2 миллиона сумов в месяц, на каждого члена семьи приходилось 400 тысяч сумов. Главу семьи мы устроили в лесное хозяйство с ежемесячной зарплатой в 2 миллиона сумов. Учитывая, что один из детей в семье инвалид, но имеет возможность работать, мы купили ему электрическое транспортное средство «Муравей» за 15 миллионов сумов. Сейчас он зарабатывает в среднем 100-150 тысяч сумов в день и 3 миллиона сумов в месяц. Кроме того, мы предоставили этой семье скот, обеспечивая работой женщин. В настоящее время средний доход семьи достиг 5-5,5 миллионов сумов, а на каждого члена семьи — 1-1,1 миллиона сумов.
Другой пример. Мухиддин Шукуров, который несколько лет работал за рубежом, был возвращён в семью. Учитывая его интересы и профессию, был выделен льготный кредит и в махалле открылось заведение общественного питания, в котором сегодня они работают всей семьёй.
– Исходя из вашего опыта, каковы основные причины и факторы, вызывающие бедность?
– Когда я начал работу в 2022 году в МСГ «Мирзакалъа» уровень бедности населения составлял почти 40 процентов, а точнее 38,5 процентов. Мы изучали проблемы бедных, среди которых не только удалённость от центра города и отсутствие возможностей для трудоустройства, но и привычку к иждивенчеству, к тому, что государство всегда должно им помогать. За эти годы мы изменили их мировоззрение и мышление, создавая при этом новые рабочие места в махалле. На 1 сентября 2025 года уровень бедности уже снизился до 6,1 процентов. Должен подчеркнуть одно: вывести бедную семью из нищеты, просто выдав ей кредит, невозможно. Надо выявлять предприимчивых людей и при необходимости выделять им крупные кредиты. Это поможет создать новые рабочие места и трудоустроить малоимущих членов семей, тем самым выводя их из бедности.
– С какими проблемами к Вам чаще всего обращаются люди?
– Не будет преувеличением сказать, что жители махалли обращаются к помощнику хокима по всем проблемам. Ведь граждане видят в нём представителя хокима в махалле и обращаются к нему по всем вопросам. В таких случаях мы спокойно выслушиваем их и в зависимости от направления обращения передаём их соответствующему сотруднику махалли. Таким образом, мы можем совместно найти решение проблем, которые беспокоят граждан. Если проблема на уровне района, мы, конечно, доводим её до районного хокимията.
– Какие инновационные подходы оказались наиболее эффективными в сокращении безработицы?
– У нас есть хороший опыт по снижению безработицы. Например, несколько жителей махалли занимаются предпринимательской деятельностью в Ташкенте. Мы ездили в столицу и, поговорив с ними напрямую, договорились об открытии филиалов их производственных предприятий в махалле. На сегодняшний день мы реализуем два таких удачных проекта, благодаря которым создано около 40 новых рабочих мест.
– Какие меры и инновационные методы использовались в махалле по развитию предпринимательства? Приведите примеры успешных бизнес-инициатив в махалле.
– Строительство микроцентра в центре махалли, в который войдут более 10 предприятий, практически завершено. В этих более чем 10 субъектах предпринимательства будет создано около 30 новых рабочих мест. Он станет прекрасным местом для проведения населением культурного досуга и отдыха. В последние годы, помимо специализации махалли, добавилось и направление оказания услуг населению.
Если говорить об инновационных методах предпринимательства, то в настоящее время мы изучаем потребности потребления в соседних махаллях, и исходя из них, налаживаем предпринимательство в тех производственных направлениях, которые отсутствуют, но являются востребованы в близлежащих регионах. Развитие бизнеса, ориентированного на спрос в соседних махаллях, на мой взгляд, будет хорошим опытом. Примерами этого являются цех рам Akfa, мебельный цех, пекарня, а также ковроткацкие цеха.
– Какие предложения Вы можете дать по дальнейшему усовершенствованию работы помощников хокима в Узбекистане и повышению эффективности их работы?
– В соответствии с ПП-347 от 4 октября 2024 года, из числа помощников хокимов были отобраны 50 менеджеров, показавших высокие результаты проектов, и отправлены в командировку на 6 месяцев в 71 район республики, отнесённый к красной категории. Среди них был и я. С 17 февраля 2025 года я был прикреплен в Хавастскому району Сырдарьинской области и за 6 месяцев реализовал там около 50 проектов, благодаря которым было создано около 200 новых рабочих мест и приняты меры по выводу из бедности более 100 домохозяйств.
В целях совершенствования деятельности помощников хокимов, в первую очередь, считаю необходимым улучшить контакты между помощниками хокимов районов и наладить обмен мнениями по проектам. Целесообразно открыть на онлайн-платформе графу для предложений помощника хокима о выставлении на продажу объектов для предпринимательства и создать возможность непосредственного наблюдения за этим процессом. Необходимо разработать порядок, согласно которому малоимущим домохозяйствам можно будет предоставлять ссуду в качестве скота, что в настоящее время это не практикуется. Предоставление кэшбэка от суммы, указанной в квитанции, в качестве льготы для тех, кто получает льготный кредит и своевременно вносит платежи, также может повысить интерес населения к предпринимательству.
– Если бы у Вас не было ограничений по бюджету, времени и ресурсам, какой проект Вы бы реализовали?
– В махалле есть возможность заняться животноводством. Я бы выращивал на приусадебных участках необходимые корма для скота, купил дойных коров, выкармливал их, а молочную продукцию перерабатывал на мини-сепараторе и продавал на рынке.
– Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой по развитию махалли в 2025 году? Как, по-вашему мнению, будет выглядеть махалля, в которой Вы работаете, через 5 лет?
– В 2025 году мы планируем реализовать ряд проектов. В частности, до конца года намерены запустить филиал малых предприятий 2 предпринимателей, работающих в Ташкенте (1 по производству продуктов питания и уксуса и 1 швейный цех на 20 рабочих мест). Через пять лет в махалле будет полностью ликвидирована безработица, а уровень бедности опустится ниже 2 процентов.
– Не будет преувеличением сказать, что я накопил большой опыт работы в работе с населением махалли. Но не собираюсь останавливаться на достигнутом, мне ещё многому предстоит научиться и познать. В дальнейшем намерен ещё больше работать над собой, использовать накопленный опыт и навыки для процветания и развития нашего государства и плодотворно трудиться. Моя главная цель — служить своей Родине и заслужить доверие и благословение населения!