Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов Фарғона тинчлик форуми биринчи йиғилишида Фарғона водийсининг янги иқтисодий имкониятларига бағишланган маъруза билан иштирок этди.
О. Хакимов жорий йил март ойида Хўжанд шаҳрида имзоланган тарихий давлат чегараларининг туташ нуқтаси тўғрисидаги битим узоқ муддатли барқарорликнинг мустаҳкам пойдеворини яратганини таъкидлади: «Биз олдимизга қўйган асосий вазифа — “тинчлик дивиденди”ни барқарор иқтисодий ўсишга айлантириш, ишончли таъминот занжирларини яратиш, савдо ва инвестицияларни кенгайтириш, аҳоли даромадлари ва фаровонлигини оширишдир».
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Фарғона водийсининг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши бўйича янгиланган таҳлилини тақдим этди. Саккиз йил давомида водийнинг ялпи ҳудудий маҳсулоти (ЯҲМ) жорий нархларда деярли тўрт баробарга ошиб, 7,9 млрд доллардан 19,8 млрд долларгача етди. Шу даврда реал ўсиш 60%ни ташкил этиб, ўртача иқтисодий кўрсаткичдан 56%га ошди.
Ўзбекистон ЯИМда Фарғона водийсининг улуши 17,2%ни ташкил этмоқда. Аҳоли сонининг сезиларли даражада 15%га ошганига қарамай, аҳоли жон бошига тўғри келадиган реал ЯҲМ 37 %га етди. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан 2020-2024 йилларда Night-Time Light маълумотлари асосида ўтказилган таҳлил натижаларига кўра, мазкур давр мобайнида Фарғона водийсида аҳоли жон бошига тўғри келадиган даромад 68%га ўсиб, 1,8 минг доллардан 3,0 минг долларга етган.
Тармоқлар таркибий тузилмаси ўзгармоқда. Хизматлар соҳасининг улуши 40,3%гача, саноат ва қурилиш соҳаларининг улуши эса 28%гача ошди. Шу билан бирга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариши ҳам учдан бир қисмига кўпайди. Водий экспорти 2,7 млрд долларгача ошиб, 2,4 баробарга кўпайди. Ўзбекистоннинг Қирғизистон ва Тожикистон билан савдо айланмаси 1,6 млрд долларгача ошиб, уч баробардан зиёдга кўпайди.
2017–2024 йиллар давомида 31,2 млрд долларлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилди ва 975 мингдан ортиқ иш ўринлари яратилди. Камбағаллик даражаси эса 13,9%дан 8,6%гача камайди.
Алоҳида тарзда «умумқамровли» ўсиш инфратузилмасини шакллантираётган лойиҳалар қайд этилди. «Қўқон» эркин иқтисодий зонаси 210 гектаргача кенгайтирилди, 2026 йил охиригача 1 млрд долларгача инвестиция жалб этиш ва 12 мингта иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Наманган ва Андижонда аэропортлар ва юк ташиш марказлари (карго-узеллар) модернизация қилинмоқда, янги ишлаб чиқариш майдонлари ва туристик кластерлар ривожланмоқда. Бу эса логистика харажатларини камайтиради ва минтақа экспорт салоҳиятини мустаҳкамлайди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази таҳлиллари асосида Обид Хакимов чегара тартиб-таомилларини ягона тартибга солиш ва «яшил коридорлар»ни жорий этиш, қўшма саноат ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш кластерларини ташкил этиш, логистика хаблари ва карго инфратузилмасини ривожлантириш, кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш дастурларини йўлга қўйиш, шунингдек узоқ муддатли молия ресурсларини жалб этган ҳолда сув-энергетика ва «яшил» лойиҳаларни мувофиқлаштиришни ўз ичига олган амалий ташаббуслар пакетини тақдим этди.
Сўзининг якунида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори икки томонлама келишувлар тўпламидан Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистон ўртасидаги тизимли уч томонлама ҳамкорликка ўтиш зарурлигини таъкидлади. Бу йўл чегарада ягона стандартларни жорий этиш, инфратузилма инвестицияларини ўзаро мувофиқлаштириш ва қўшма ишлаб чиқариш лойиҳаларини йўлга қўйишни назарда тутади; натижада барқарорлик мустаҳкамланиб, Фарғона водийсининг иқтисодий ривожланиши тезлашади.

Ферганская долина – пространство новых экономических возможностей
Директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Обид Хакимов выступил на первом Ферганском форуме мира с докладом с докладом о новых экономических возможностях Ферганской долины.
О.Хакимов подчеркнул, что подписанный в марте в Худжанде исторический Договор о точке стыка государственных границ создал фундамент долгосрочной стабильности: «Задача на ближайшие годы – превратить «мирный дивиденд» в устойчивый рост, надёжные цепочки поставок и повышение доходов семей во всей долине».
ЦЭИР представил обновлённый анализ социально-экономического развития Ферганской долины. За восемь лет совокупный валовой региональный продукт долины в текущих ценах вырос почти в четыре раза, с 7,9 до 19,8 млрд долларов, а реальный прирост составил около 60%, тогда как по республике – 56%.
Доля всего региона в ВВП Узбекистана достигла 17,2%. Несмотря на рост населения на 15%, реальный ВРП на душу увеличился на 37%. Согласно оценке ЦЭИР на основе спутниковых данных ночной освещённости за 2020–2024 годы среднедушевой доход в Ферганской долине вырос на 68% с 1,8 тыс. долл. до 3,0 тыс. долл.
Меняется отраслевой профиль. Доля услуг выросла до 40,3%, промышленности и строительства до 28%, при этом аграрный выпуск увеличился на треть. Экспорт долины вырос в 2,4 раза до 2,7 млрд долларов, взаимная торговля Узбекистана с Кыргызстаном и Таджикистаном выросла более чем втрое до 1,6 млрд долларов.
За 2017–2024 годы реализовано инвестиционных проектов на 31,2 млрд долларов и создано свыше 975 тысяч рабочих мест, уровень бедности сократился с 13,9 до 8,6%.
Отдельно отмечены проекты, формирующие «сквозную» инфраструктуру роста. Расширена СЭЗ «Коканд» на 210 гектаров с планами привлечь до конца 2026 года около 1 млрд долларов инвестиций и создать 12 тысяч рабочих мест. Идёт модернизация аэропортов и карго-узлов в Намангане и Андижане, развиваются новые производственные площадки и туристические кластеры — это сокращает логистические издержки и укрепляет экспортную базу региона.
На основе анализа ЦЭИР Обид Хакимов представил пакет практических инициатив, в том числе по унификации пограничных процедур и запуску «зелёных коридоров», создание совместных индустриальных и агроперерабатывающих кластеров, развитие логистических хабов и карго-инфраструктуры, программ подготовки и переквалификации кадров, а также координацию водно-энергетических и «зелёных» проектов с привлечением долгосрочного финансирования.
В заключение директор ЦЭИР подчеркнул необходимость перехода от набора двусторонних соглашений к системной трёхсторонней кооперации Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана с едиными стандартами на границе, синхронизацией инфраструктурных инвестиций и запуском совместных производственных проектов, что закрепит стабильность и ускорит экономическое развитие Ферганской долины.