Қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳаси 2023 йилда Ўзбекистон ишбилармонлик муҳитининг асосий омилига айланди
Ишбилармонлик муҳити – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан 2020 йилдан буён ўтказилаётган сўровда иштирок этаётган корхоналарнинг баҳолашлари асосида ҳар ойда ҳисоблаб чиқиладиган таҳлилий кўрсаткичдир. Мамлакат бўйлаб 1000 та бизнес вакиллари ҳар ойда ўтказиладиган сўровларда қатнашадилар. Олинган маълумотларнинг аҳамияти унинг самарадорлигидир. Жавоблар асосида бизнес шароитлари ва келажак истиқболларини ҳисобга олган ҳолда ишбилармонлик муҳитининг умумий кўрсаткичи ҳисоблаб чиқилади.
Ишбилармонлик мцуҳитининг жамланган кўрсаткичи
Ишбилармонлик муҳити кўрсаткичлари динамикаси таҳлили умумий индикатор 2023 йилда кескин тебранишларга учрамагани ва ижобийлигича қолганини кўрсатди. Фақат июль ойида 65 пунктгача кескин ўзгариш юз берди, ноябрь ойида эса ишбилармонлик фаоллигининг 52 пунктгача энг катта пасайиши қайд этилди.
2023 йилнинг биринчи чораги асосан қишлоқ хўжалиги ва хизматларининг ўсиши билан боғлиқ бўлган ишбилармонлик оптимизмининг изчил ўсиши билан ажралиб турди.
2023 йилда ишбилармонлик муҳити индикаторининг динамикаси
Кейинги ойларда, оптимизм даражаси тўғирланди, жумладан, июнь ойигача умумий кўрсаткич 57 пунктга тушиб, июль ойида 65 пунктга етди. Қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳасидаги кўрсаткичларнинг сезиларли ўсиши ҳисобига – 70 ва 67 пунктгача энг юқори кўрсаткичларга эришилди.
Шу билан бирга, июль ойидаги сўров натижалари қурилиш, саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳаларида 80 пункт даражасида бизнес оптимизмининг ошганини кўрсатди.
Августдан декабргача ишбилармонлик муҳитининг умумий кўрсаткичи ўртача 54 пунктни ташкил этди. Шу билан бирга, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳасида 59 пунктгача ижобий тебранишлар кузатилди.
Шунингдек, тадқиқотда йил охирига келиб саноат ва қурилиш соҳаларида ишбилармонлик муҳитидаги ўзгаришларни баҳолашда бироз пасайиш кузатилди. Хусусан, сентябрдан декабргача саноатдаги ишбилармонлик муҳити 57 пунктдан 42 пунктга, қурилишда эса октябрь ойидаги 53 пунктдан декабрда 45 пунктга пасайди, бу эса мазкур тармоқлардаги ҳозирги ҳолатнинг ёмонлашгани билан боғлиқ.
Ишбилармонлик муҳитининг ҳозирги ҳолати
Йил давомида бизнеснинг ҳозирги ҳолатини яхшилашга қишлоқ хўжалиги - 59 п.гача ва хизматлар - 55 п.гача асосий ҳисса қўшди.
Январдан мартгача барча соҳаларда ишбилармонлик муҳитининг ҳозирги ҳолати, қурилишдан ташқари, умумий ўсиш тенденциясини акс эттиради. Бундай барқарор ривожланиш фақат саноат соҳасида давом этди, бошқа тармоқларда тебранишлар кузатилди.
Августдан декабргача бизнеснинг ҳозирги ҳолати 43 пункт даражасида барқарорлашди. Фақат қишлоқ хўжалиги соҳасида сезиларли сакраш: сентябрь ойида 25 пунктдан 51 пунктгача ўсиш ва декабрь ойида 36 пунктгачатузатишкузатилди. Бошқа томондан, қурилиш сектори сентябрь ойида 58 пунктдан декабрь ойида 32 пунктгача ўртача пасайишни кўрсатди.
Йил давомида бизнеснинг ҳозирги ҳолатини яхши деб баҳолаган тадбиркорларнинг улуши 40%дан 47%гача ўзгарган. Шу билан бирга, саноат тармоқлари ўртасида жорий ишбилармонлик ҳолатининг энг юқори даражаси қишлоқ хўжалиги соҳасида – февраль ва июнь ойларида 52%, энг паст кўрсаткич қурилиш соҳасида– февраль ойида 27% қайд этилди.
Бизнесни ривожлантириш истиқболларини кутиш
2023 йилнинг дастлабки уч ойида бизнесни ривожлантириш истиқболлари бўйича кутилмаларнинг умумий кўрсаткичи ўртача 72 пунктда сақланиб қолди, бу тадбиркорлар ўртасидаги жуда юқори даражадаги оптимизмни кўрсатди.
Йил давомида компанияларнинг кутилмалари юқори даражада сақланиб қолди. Хусусан, август ойигача бу кўрсаткич сезиларли тебранишларсиз 80 пунктгача сақланиб қолди ва фақат йил охирига келиб пасайган ҳолда 61 пунктдан 66 пунктгача ўзгарди.
2023 йилнинг январь-апрель ойилари якунларига кўра, келгуси уч ойда ўз бизнесининг умумий аҳволи яхшиланишини кутаётган компаниялар улуши юқори даражада - 81%га, йил охирига келиб эса 72%гача барқарорлашди.
Хизмат кўрсатиш соҳаси умумий тенденциясидан алоҳида тебранишларни кўрсатди: январь ойида 78%дан май ойида 73%гача ва августдаги 80%дан октябрда 68%гача юқори даражада сақланиб қолди.
Ҳар ойда жорий ҳолат ва кутилмалар ўртасидаги муносабатлар кейинги уч ой давомида сақланиб қолган иқтисодий ривожланишнинг ижобий тенденциясини кўрсатди.
Бизнес юритиш учун тўсиқлар
Йил якуни бўйича ишбилармон доиралар томонидан тўсиқлар таҳлили шуни кўрсатдики, тадбиркорларнинг ўртача 53%и бизнес юритишда ҳеч қандай тўсиқ йўқлигини таъкидлаган. Бу кўрсаткич аста-секин ўсишни бошлашдан олдин йилнинг дастлабки тўрт ойида 49% да сақланиб, июнь ойида максимал 58%га етди. Йил охирига келиб, кичик оралиқ сакраш билан бошланғич даражага ўртача пасайиш кузатилди.
Бизнесни юритишга энг кўп таъсир кўрсатадиган тўсиқларга қуйидагилар киради: молиялаштиришдан фойдаланишда қийинчиликлар, бу ҳақда компания раҳбарларининг 15%и маълум қилган ва ер участкалари – 7%; солиқ маъмурияти – 7%; юқори солиқ ставкалари – 6%; электр таъминоти – 6%.
Саноат сектори тадбиркорларини молиялаштиришдан фойдаланиш борасидаги қийинчиликлар хавотирга солган бўлса, сўровда қатнашганларнинг ўртача 19 фоизини, бундан ташқари, қишлоқ хўжалиги вакилларининг ўртача 10 фоизини сув таъминоти билан боғлиқ тўсиқлар ташвишлантирган. Йил давомида қурилиш сектори бошқа тармоқларга қараганда кўпроқ тўсиқ сифатида солиқ маъмуриятчилигини -7 фоиз ва коррупцияни - 3 фоиз кўрсатган.

Бизнес-климат — аналитический показатель, который рассчитывается ежемесячно на основе оценок предприятий - участников опроса, проводимого Центром экономических исследований и реформ с 2020 года. В ежемесячных опросах принимают участие 1000 представителей бизнеса по всей стране. Важность получаемых данных — их оперативность. На основе ответов рассчитывается сводный индикатор бизнес-климата, который учитывает условия бизнеса и дальнейшие перспективы.
Сводный индекс бизнес-климата
Анализ динамики показателей бизнес-климата показал, что сводный индикатор не испытал резких колебаний в 2023 году, оставаясь в положительной области. Резкий скачок – до 65 пунктов, пришелся на июль, а наибольший спад активности бизнеса был отмечен в ноябре – до 52 пунктов.
Первый квартал 2023 года охарактеризовался последовательным повышением оптимизма бизнеса, обусловленным в значительной степени ростом в сельском хозяйстве и услугах.
Последующие месяцы, до июня включительно, наблюдалась коррекция уровня оптимизма, когда сводный индикатор снизился до 57 пунктов, и достиг своего пика в 65 пунктов в июле. Пиковые значения были достигнуты благодаря существенному росту показателей в сельском хозяйстве и в секторе услуг – до 70 и 67 пунктов.
Одновременно июльские результаты обследования отразили рост оптимизма бизнеса на уровне 80 пунктов в строительстве, промышленности, сельском хозяйстве и секторе услуг.
С августа по декабрь сводный индикатор бизнес-климата установился в среднем на уровне 54 пунктов. При этом, в сельском хозяйстве и услугах наблюдались положительные колебания до 59 пунктов.
Исследование также показало некоторое снижение в оценках изменения делового климата к концу года в сферах промышленности и строительства. В частности, с сентября по декабрь бизнес-климат в промышленности упал с 57 до 42 пунктов, а в строительстве – с 53 в октябре до 45 пунктов в декабре, что связано с ухудшением текущего состояния в этих отраслях.
Текущее состояние бизнес-климата
Основной вклад в улучшении текущего состояния бизнеса в течении года пришлось на долю в сельском хозяйстве - до 59 п. и услугах - до 55 п.
С января по март, текущее состояние бизнес-климата во всех сферах, за исключением строительства, отражают общую тенденцию роста. Данное устойчивое развитие продолжалось только в промышленном секторе, когда в остальных секторах наблюдались колебания.
Текущее состояние бизнеса с августа по декабрь стабилизировалось на уровне 43 пунктов. Значительный скачок наблюдался только в сфере сельского хозяйства: рост с 25 пунктов в сентябре до 51 и дальнейшая коррекция до уровня 36 пунктов в декабре. С другой стороны, сектор строительства показал умеренное снижение с 58 пунктов в сентябре до 32 в декабре.
За год доля предпринимателей, оценивших текущее состояние бизнеса как хорошее, варьировалась от 40% до 47%. При этом наиболее высокий уровень текущего состояния бизнеса среди отраслей отмечен в сфере сельского хозяйства – 52% в феврале и в июне, а наименьший в строительстве – 27% в феврале.
Ожидания перспектив развития бизнеса
Сводный индикатор ожиданий касательно перспектив развития бизнеса в первые три месяца 2023 года в среднем держался на уровне 72 пунктов, сигнализируя о предельно высоком уровне оптимизма у предпринимателей.
В течении года ожидания компаний оставались на высоких уровнях. В частности, вплоть до августа показатель держался до 80 пунктов, без значительных колебаний, и только к концу года, снизившись, варьировался в интервале от 61 до 66 пунктов.
По итогам января-апреля 2023 года, доля компаний, ожидающих улучшения общего состояния бизнеса в ближайшие три месяца, оставалась на высоком уровне - 81%, и к концу года стабилизировалась до 72%.
Сфера услуг отметилась особыми колебаниями от общей тенденции, оставаясь на высоком уровне: с 78% в январе до 73% в мае, и с 80% в августе до 68% в октябре.
В каждом месяце, взаимоотношение текущего состояния и ожиданий показывало положительную тенденцию в развитии экономики, которая сохранялась следующие три месяца.
Барьеры в ведении бизнеса
Анализ препятствий бизнес-сообществом по итогам года показал, что в среднем 53% предпринимателей заявили об отсутствии каких-либо барьеров в ведении бизнеса. Данный показатель сохранялся на уровне 49% в первые четыре месяца года перед тем, как плавно начал расти, достигнув максимума – 58% в июне. Ближе к концу года отмечено умеренное снижение к первоначальному уровню с небольшим промежуточным скачком.
К барьерам, оказывающим наибольшее влияние на ведение бизнеса, можно отнести: сложности в доступе к финансированию, об этом сообщили 15% руководителей компаний и земельным участкам – 7%; налоговое администрирование – 7%; высокие налоговые ставки – 6%; электроснабжение – 6%.
Если предприниматели из промышленного сектора больше всего беспокоились о доступе к финансированию, в среднем – 19% опрошенных, то о препятствиях, связанных с водоснабжением более всего, заявляли представители из сельского хозяйства – в среднем 10%. В течении года строительный сектор большее других отраслей приводил в качестве препятствия налоговое администрирование – 7% и коррупцию – 3%.