Молиявий ресурсларга, хусусан, кредит ва хорижий валютага бўлган талаб ҳам босқичма-босқич тикланиб бормоқда. Бу ҳақда Марказий банк матбуот хизмати хабар қилган.
Жорий йил январь-февраль ойларида тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 18,8 трлн. сўмни ташкил этиб, 2020 йилнинг мос даврига нисбатан (18,7 трлн. сўм) бироз ошди.
Мазкур даврда хўжалик субъектлари томонидан ички валюта бозоридан товар ва хизматлар импорти учун хорижий валюта хариди 1,72 млрд. долларни ташкил этиб, қарийб карантиндан олдинги давр кўрсаткичига (2020 йил январь-февраль 1,77 млрд. доллар) тенг бўлди.
Республика товар-хомашё биржасидаги умумий айланма февраль ойида январь ойига нисбатан 26,5 фоизга ва ўтган йилнинг мос ойига нисбатан 1,6 баробарга кўпайди. Банклараро тўлов тизими орқали амалга оширилган транзакцияларнинг умумий сони ҳам февраль ойида ўтган ойга нисбатан 19,6 фоизга ошди.
Ташқи талабнинг тикланиб бориши шароитида жорий йилнинг январь-февраль ойларида экспорт тушумлари (олтинни ҳисобга олмаганда) ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 8 фоизга ўсиб, 1,4 млрд. долларга етди. Бунда, февраль ойида экпортдан тушумлар 743 млн. долларни ташкил этиб, январь ойига нисбатан 13 фоизга ўсди.
Трансчегаравий пул ўтказмалари бўйича тушумлар жорий йилнинг январь-февраль ойларида 892 млн. долл. ташкил этиб, 2020 йилнинг мос даврига нисбатан 14 фоизга ошди.
Ушбу омиллар ички валюта бозорида таклифни қўллаб қувватлашга хизмат қилди ва натижада миллий валюта алмашув курси нисбатан барқарор шаклланиб, 2021 йил 1 март ҳолатига девальвация даражаси йил бошига нисбатан 0,6 фоизни ташкил этди.

Спрос на кредиты и иностранную валюту приблизился к докарантинным показателям
В Узбекистане восстанавливается спрос на кредиты и иностранные кредиты. Об этом говорится в пресс-релизе Центрального банка.
Восстанавливается спрос на финансовые ресурсы в виде кредитов и иностранную валюту
В течение января-февраля т.г. объем выделенных коммерческими банками кредитов составил 18,8 трлн. сумов с незначительным ростом к соответствующему периоду 2020 года (18,7 трлн. сумов).
Объем покупки иностранной валюты для импорта товаров и услуг приблизился к докарантинным показателям и достиг 1,72 млрд. долл.
Общий оборот Республиканской товарно-сырьевой биржи в феврале увеличился на 26,5% по отношению к январю т.г. и в 1,6 раз к соответствующему месяцу прошлого года. Суммарное количество транзакций через межбанковскую платежную систему в феврале также выросло на 19,6% по сравнению с предыдущим месяцем.
На фоне восстановления внешнего спроса экспортные поступления (без учета золота) в течении января-февраля выросли на 8% по сравнению с соответствующим периодом прошлого года и достигли 1,4 млрд. долл. При этом, в феврале экспортная выручка составила 743 млн. долл., увеличившись на 13% по сравнению с январем т.г.
Приток трансграничных денежных переводов в январе-феврале т.г. составил 892 млн. долл. что на 14% больше аналогичного периода 2020 года.
Эти факторы способствовали поддержанию предложения на внутреннем валютном рынке, в результате чего курс национальной валюты формировался более стабильным и по состоянию на 1 марта 2021 года уровень девальвации с начала года составил 0,6%.