Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказида Ўзбекистоннинг карбонсизлаштириш салоҳияти муҳокама қилинди
Энергетика бозорини либераллаштириш Ўзбекистоннинг карбонсизлаштириш жараёнларини фаоллаштириш бўйича асосий қадамларидан биридир. Бу энергия тежашга кўмаклашади ва хусусий секторнинг қайта тикланувчи энергия манбаларига сармоя киритиши учун қулай муҳит яратади. Шу билан бирга, умумий ишлаб чиқариш ҳажмида 2026 йилга бориб қайта тикланадиган энергия манбалари улушини 25 фоизига етказиш мақсадларига эришиш табиий газни тежаш ва СО2 чиқиндиларининг 37,4 млн тоннага кўпайишининг олдини олади.
Тадбирда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ), Франция тараққиёт агентлиги (AFD) ва Осиёда барқарор инфратузилма дастури (SIPA) ҳамда вазирлик ва идоралар, илмий-тадқиқот институтлари, университетлар, халқаро ташкилотларнинг масъул вакиллари, илмий доиралар вакиллари ҳамда бошқа экспертлар иштирок этдилар.
Ушбу давра суҳбати 2022 йилнинг ноябрь ойида Президентнинг Парижга ташрифи доирасида имзоланган 2023-2025 йилларга мўлжалланган "Яшил иқтисодиёт" ва "Иқтисодиётда карбонат ангидрид ташланмаларини қисқартириш" йўналишларидаги Ҳамкорлик дастурини ишга тушириш мақсадида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан AFD ва SIPA ҳамкорлигида ўтказилмоқда.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Хакимов тадбирни очиб берар экан, иштирокчиларга Ўзбекистон иқтисодиётида углерод салоҳиятини пасайтириш мақсадида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот бериб, бугунги тадбир доирасида муҳокама қилинадиган масалаларнинг долзарблигини алоҳида таъкидлади.
Бугунги давра суҳбатини ўтказишдан кўзланган асосий мақсад – Ўзбекистонда карбонат ангидрид газларини қисқартириш бўйича самарали ечимларни биргаликда ишлаб чиқиш ва амалга ошириш йўлларини белгилашдан иборат. Давлат органлари, бизнес, фуқаролик жамияти ва экспертлар иштирокидаги муҳокама муаммонинг турли жиҳатларини атрофлича ўрганиш ва унга комплекс ёндашувни ишлаб чиқишга имкон беради.
Ўзбекистон Марказий Осиё минтақасида энг тез ривожланаётган иқтисодиётлардан бирига эга бўлиб, СО2нинг иқтисодиёт ҳажмига ва аҳоли сонига нисбатан кўп эмиссия қилувчи давлатлардан ҳисобланади.
“Яшил иқтисодиёт”га ўтиш ва иқлим ўзгаришига қарши курашиш, унинг салбий оқибатларини юмшатиш, атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш ва яшил майдонларни кенгайтириш Ўзбекистонда давлат ва жамоат қурилиши соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар доирасидаги устувор вазифаларга айланди”, - дея таъкидлади Марказ директори.
Тадбир давомида очиқланишича, ХВФ маълумотларига кўра, сўнгги 30 йил ичида минтақамизда ҳаво ҳарорати Цельсий бўйича 1,5 даражага кўтарилган, бу эса дунё бўйича ўртача кўрсаткичдан икки баравар кўпроқ (0,7 даража). Шу билан бирга, прогнозларга кўра, 2050 йилга келиб ҳарорат яна 1,6-2,6 даражага кўтарилиши мумкин.
Жахон банкининг прогнозларга кўра, иқлим ўзгаришига мослашиш чоралари кўрилмаса, Ўзбекистон иқтисодиёти 2050 йилга бориб 10 фоизга қисқаради, бу эса аҳоли бандлиги ва даромадларининг сезиларли даражада пасайишига олиб келади. Бундан ташқвари иқлим ўзгаришининг биологик хилма-хилликка, атроф-муҳитга ва потенциал иқлим муҳожирларга давом этаётган таъсирини ҳисобга олиш керак.
Шундай қилиб, Ҳамкорлик дастури доирасида Ўзбекистон иқтисодиётида углерод салоҳиятини камайтириш имкониятларини баҳолаш, замонавий таҳлилий услуб ва воситаларни қўллаш, шунингдек, иқтисодиётнинг углерод салоҳиятини камайтириш бўйича жаҳон тажрибасини ўрганиш кутилмоқда. Ушбу дастурнинг амалга оширилиши Ўзбекистоннинг экологик тоза ва кам углеродли ривожланиш моделига ўтишига хизмат қилиши кутилмоқда.
Давра суҳбати доирасида экспертлар томонидан мамлакатимизда иқтисодиёт тармоқлари бўйича ташланмаларнинг асосий манбалари энергетика тармоғи (76%), қишлоқ хўжалиги (18%), саноат (5%) ва чиқиндилар (1%) эканлигини таъкидланди.
Ташланмаларнинг энг катта манбалари газ ва нефтдан метан чиқиши (35%), электр ва иссиқлик энергиясидан чиқадиган СО2 (21%), саноат секторидан чиқадиган СО2, шу жумладан, қурилиш (16%), чорвачилик (15%) ва турар-жой секторидан (13%) чиқадиган СО2 ҳисобланади.
Хусусан, Ўзбекистон иқтисодиётида СО2 ташланмаларини қисқартиришга қаратилган чора-тадбирларнинг амалга оширилиши Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва "яшил" ўсишни қўллаб-қувватлашга ёрдам беради. Бу Ўзбекистон ҳукумати ҳамда Жаҳон банки ва Халқаро валюта жамғармаси каби халқаро молия институтлари учун муҳим устувор йўналиш ҳисобланади.
Ўзбекистоннинг карбонсизлаштириш жараёнларини фаоллаштириш бўйича асосий қадамларидан бири энергетика бозорини либераллаштириш эканлиги қайд этилди. Бу энергия тежашга ёрдам беради ва хусусий секторга қайта тикланадиган энергия манбаларига сармоя киритиш учун қулай муҳит яратади.
Жумладан, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегиясига мувофиқ, Ўзбекистон 2030 йилга бориб 2010 йилга нисбатан ялпи ички маҳсулот бирлигига тўғри келадиган СО2 эмиссиясини 35 фоизга камайтиришни ўз олдига мақсад қилиб қўйган.
Тадбирда иштирокчилар муаммони кенг муҳокама қилдилар ва турли манфаатдор томонлар ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар. Ҳукумат, вакиллари, экспертлар ва олимларнинг фикрларини йиғиш орқали муаммонинг турли жиҳатлари атрофлича ўрганиб чиқилди.
Тадбир доирасида Ўзбекистон иқтисодиётида СО2 ташланмаларини қисқартириш бўйича турли ёндашувлар ва ечимлар муҳокама қилинди. Иштирокчилар томонидан илгари сурилган таклифлар ва тавсиялар келгусида амалга ошириладиган ислоҳотлар учун муҳим асос бўлиб хизмат қилади.
Хусусан, иштирокчилар 2030 йилга бориб Ўзбекистонда электр энергиясига бўлган талаб 120 млрд кВт/соатга етишини қайд этдилар. Шу билан бирга, 2026 йилда қайта тикланадиган энергия манбалари улушини ишлаб чиқаришнинг умумий ҳажмида 25 фоизга етказиш мақсадларига эришиш табиий газни тежаш ва СО2 чиқиндиларининг 37,4 млн тоннага кўпайишининг олдини олади.
Шунингдек, масъул ташкилотлар билан Ўзбекистон шароитига мослашган самарали ечимларни ҳамкорликда ишлаб чиқиш, ҳалқаро ташкилотлар билан тажриба алмашиш ва ушбу йўналишда тадқиқотларни амалга оширишда ҳамкорликни ривожлантириш масалалари тилга олинди.
Бундан ташқари турли манфаатдор томонлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш орқали Ўзбекистонда карбонат ангидрид газлари ташланмаларини қисқартириш бўйича Ҳаракатлар режасини ишлаб чиқишга қарор қилинди.

В Центре экономических исследований и реформ обсуждался потенциал декарбонизации Узбекистана
10 июля 2024 года в Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР) был организован круглый стол на тему "Возможности низкоуглеродного развития для Узбекистана: сценарии, последствия, будущие исследования".
В мероприятии приняли участие эксперты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР), Французского агентства развития (AFD) и Программы устойчивой инфраструктуры в Азии (SIPA), а также ответственные представители министерств и ведомств, НИИ, университетов, международных организаций, и другие эксперты.
Данный круглый стол проводится ЦЭИР в сотрудничестве с AFD и SIPA с целью запуска Программы сотрудничества в областях «зеленой экономики» и «сокращения выбросов углекислого газа в экономике», подписанной в ноябре 2022 года в рамках визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева во Францию.
Директор Центра экономических исследований и реформ Обид Хакимов, открывая мероприятие проинформировал участников о реформах, проводимых с целью снижения углеродного потенциала в экономике Узбекистана, подчеркнув актуальность вопросов, обсуждаемых в рамках сегодняшнего мероприятия.
Основной целью проведения круглого стола стало определение путей совместной разработки и внедрения эффективных решений по сокращению выбросов углекислого газа (СО2) в Узбекистане. Дискуссия с участием государственных органов, бизнеса, гражданского общества и экспертов позволяет досконально изучить различные аспекты проблемы и выработать комплексный подход к ней.
«Узбекистан имеет одну из самых быстрорастущих экономик в Центрально-Азиатском регионе и является одним из крупнейших эмитентов СО2. В первую очередь это связано с широким использованием ископаемого топлива на электростанциях и устаревших промышленных процессах.
Переход к «зеленой экономике» и борьба с изменением климата, смягчение его негативных последствий, защита атмосферного воздуха и расширение зеленых насаждений стали приоритетными задачами в рамках реформ государственного и общественного строительства в Узбекистане» – подчеркнул директор ЦЭИР.
В рамках мероприятия было озвучено, что по данным МВФ, за последние 30 лет температура в нашем регионе повысилась на 1,5 градуса Цельсия, то есть в два раза больше, чем в среднем по миру (0,7 градуса Цельсия). При этом, согласно прогнозам, до 2050 года температура может повыситься еще на 1,6–2,6 градусов.
По прогнозам Всемирного банка, без принятия мер по адаптации к изменению климата экономика Узбекистана к 2050 году сократится на 10%, что приведет к значительному снижению занятости и доходов населения. Необходимо учитывать дальнейшее воздействие изменения климата на биоразнообразие, окружающую среду и потенциальных климатических мигрантов.
Таким образом, в рамках Программы сотрудничества предполагается оценить возможности снижения углеродного потенциала в экономике Узбекистана, применить современные аналитические методы и инструменты, а также изучить мировой опыт по снижению углеродного потенциала экономики. Ожидается, что реализация данной программы будет способствовать переходу Узбекистана к экологически чистой и низкоуглеродной модели развития.
В рамках круглого стола экспертами было отмечено, что основными источниками выбросов по секторам экономики в стране являются энергетический сектор (76%), сельское хозяйство (18%), промышленность (5%) и отходы (1%).
Наиболее значительными источниками выбросов являются летучие выбросы метана из газа и нефти (35%), CO2 из электричества и тепла (21%), CO2 из промышленного сектора, включая строительство (16%), животноводство (15%) и CO2 из жилого сектора (13%).
Так, реализация мер, направленных на сокращение выбросов СО2 в экономике Узбекистана, поможет достичь Целей устойчивого развития и поддержит «зеленый» рост. Это важный приоритет для правительства Узбекистана и международных финансовых институтов, таких как Всемирный банк и МВФ.
Отмечалось, что одним из основных шагов Узбекистана по активизации процессов декарбонизации является либерализация энергетического рынка. Это будет способствовать энергосбережению и создаст благоприятную среду для частного сектора, чтобы инвестировать в ВИЭ.
Так, согласно Стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы, Узбекистан поставил перед собой цель сократить выбросы CO2 на единицу ВВП на 35% к 2030 году по сравнению с 2010 годом.
На мероприятии участники широко обсудили проблему, и различные заинтересованные стороны высказали свое мнение. Различные аспекты проблемы были подробно изучены путем обмена мнениями между представителями правительства, бизнеса, гражданского общества, экспертами и учеными.
В рамках мероприятия были обсуждены различные подходы и решения по сокращению выбросов СО2 в экономике Узбекистана. Предложения и рекомендации, выдвинутые участниками, послужат важной основой для будущих реформ.
Так, участники отметили, что к 2030 году спрос на электроэнергию в Узбекистане достигнет 120 млрд кВт/ч. При этом достижение целей по доведению доли ВИЭ до 25% от общего объема генерации в 2026 году позволит сэкономить природный газ и предотвратить рост выбросов СО2 на 37,4 млн тонн.
Также были затронуты вопросы разработки эффективных решений, адаптированных к условиям Узбекистана, в сотрудничестве с ответственными организациями, обмена опытом с международными организациями и развития сотрудничества.
Кроме того, было решено разработать план действий по сокращению выбросов углекислого газа в Узбекистане путем укрепления сотрудничества между различными заинтересованными сторонами.
В завершении круглого стола, участники сошлись во мнении, что энергосбережение важно, как эффективный, менее капиталоемкий и быстро осуществимый способ решения энергетических проблем. В то же время, эффективное сотрудничество и взаимопонимание между участниками мероприятия послужат поддержке усилий Узбекистана по обеспечению "зеленого" роста и устойчивого развития.