Туркия билан иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштиришнинг устувор йўналишлари
29 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркияга расмий ташриф буюрди. Мазкур ташриф доирасида икки давлат раҳбарлари раислигида Стратегик ҳамкорлик кенгашининг тўртинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Туркия Ўзбекистоннинг етакчи хорижий шерикларидан бири бўлиб, у билан сўнгги йилларда нафақат савдо-иқтисодий алоқалар жадал ривожланмоқда, балки ўзбек ва турк халқларининг тарихан умумий келиб чиқиши ҳамда бугунги кундаги халқаро ўткир муаммоларни ҳал қилишда ўхшаш ёндашувларга асосланган стратегик ҳамкорликнинг яқин шериклик муносабатлари шаклланмоқда.
Мамлакатларимиз ўртасида сиёсий мулоқот фаол ривожланмоқда, халқаро муаммолар бўйича позициялар ўхшашлиги кузатилиб, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Туркий давлатлар ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа тузилмалар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлаш амалга оширилмоқда. Парламентлараро ва гуманитар алоқалар ҳам жадал ривожланмоқда.
Шериклик муносабатлари траекторияси
Икки қардош мамлакат ўртасидаги яқинлашув траекторияси 2016 йил ноябрь ойида, Шавкат Мирзиёев ҳали президент вазифасини бажарувчи бўлган пайтларда Туркия етакчисининг Ўзбекистонга ташрифи ҳамда Ўзбекистон раҳбарининг 2017 йил октябрь ойида сўнгги 19 йил ичида Туркияга қилган биринчи ташрифи билан бошланди, бу ташриф давомида Ўзбекистон-Туркия муносабатлари тарихда биринчи марта стратегик шериклик даражасида мустаҳкамланди.
Туркия раҳбарининг 2018 йил май ойида Ўзбекистонга ташрифи давомида икки давлат раҳбарлари раислигида Стратегик шериклик олий кенгаши тузиш бўйича келишувга эришилган бўлиб, у Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳозирги стратегик шерикликни чуқурлаштириш учун муҳим аҳамият касб этди. Ушбу кенгашнинг биринчи йиғилиши 2020 йил февраль ойида Анқарада ташкил этилди. Ўзбекистон-Туркия ўртасида олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг иккинчи йиғилиши 2022 йил март ойида Режеп Таййип Эрдоғаннинг Ўзбекистонга расмий ташрифи давомида Тошкентда бўлиб ўтди.
2023 йилда Туркия Президентининг Ўзбекистонга расмий ташрифи давомида кенг кўламли Ўзбекистон-Туркия бизнес-форуми ўтказилди ва қарийб 10 млрд. долларлик ҳужжатлар имзоланди. 2024 йилда эса Ўзбекистон Президентининг Туркияга расмий ташрифи давомида Стратегик ҳамкорлик кенгашининг учинчи йиғилиши ҳамда Ўзбекистон-Туркия Ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди ва кенг қамровли стратегик шерикликни чуқурлаштириш тўғрисидаги декларация имзоланди.
Иқтисодий ҳамкорлик
Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик имзоланган икки томонлама битимлар ва ҳукуматлараро ҳамкорлик механизмлари доирасида амалга оширилиб, олий даражадаги мунтазам алоқалар билан бирга кечмоқда. Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ўзаро савдода энг кўп қулайлик режими амал қилади, шунингдек, Имтиёзли савдо тўғрисида битим имзоланган.
Ушбу омиллар туфайли Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик ўта муваффақиятли ривожланмоқда. Ўзаро савдо ҳажми, Туркиянинг етакчи компаниялари билан лойиҳалар ва қўшма корхоналар сони доимий равишда ўсиб бормоқда.
Туркия Ўзбекистоннинг асосий савдо-иқтисодий шерикларидан бири ҳисобланиб, товар айирбошлаш ва импорт бўйича тўртинчи, Ўзбекистон экспорти ҳажми бўйича эса бешинчи ўринда туради. 2025 йилда Ўзбекистон ташқи савдо айланмасида Туркиянинг улуши умумий товар айирбошлашда 3,7 фоиз, экспортда 3,4 фоиз ва импортда 4 фоизни ташкил этди.
Икки томонлама савдо динамикаси
2017–2025 йиллар даврида икки мамлакат ўртасидаги ўзаро савдо ҳажми 1,9 бараварга ошиб, 2025 йил охирида 3 млрд. долларни ташкил этди, Туркияга экспорт 1,3 бараварга ўсиб, 1,1 млрд. долларга етди, Туркиядан импорт 2,8 баравар кўпайиб, 1,9 млрд. долларни ташкил қилди. Шу билан бирга, ўзаро савдода Туркиядан импортнинг йиллик ўсиш суръати Туркияга экспортнинг ўсиш суръатидан ошиб кетди ва бу салбий сальдонинг -751,6 млн. долларгача ошишига олиб келди.
2025 йилда Ўзбекистоннинг Туркияга экспорти қуйидаги товар турларидан иборат бўлди: саноат товарлари (мисдан тайёрланган буюмлар, ип-калава ва бошқ.) – 511,4 млн. доллар (45 фоиз), турли тайёр маҳсулотлар (асосан қимматбаҳо металлардан тайёрланган буюмлар) – 152,3 млн. доллар (13,4 фоиз), кимёвий маҳсулотлар (полимерлар, ўғитлар ва бошқалар) – 124,3 млн. доллар (11 фоиз), машина ва транспорт ускуналари – 80,1 млн. доллар (7 фоиз), озиқ-овқат маҳсулотлари (қуритилган мевалар ва ёнғоқлар) – 63 млн. доллар (5,5 фоиз), нефть маҳсулотлари (бензин, газойл) – 36,6 млн. доллар (3,2 фоиз), ноозиқ-овқат хомашёси – 18 млн. доллар (1,6 фоиз), шунингдек, хизматлар (асосан транспорт хизматлари) – 149,9 млн. доллар (13,2 фоиз).
2025 йилда Туркиядан Ўзбекистонга импортнинг асосий улушини қуйидаги товар турлари эгаллаган: машина ва транспорт ускуналари – 674,6 млн. доллар (35,7 фоиз), кимё маҳсулотлари – 408,9 млн. доллар (21,7 фоиз), саноат товарлари – 390,2 млн. доллар (20,7 фоиз), турли тайёр маҳсулотлар – 136,2 млн. доллар (7,2 фоиз), озиқ-овқат маҳсулотлари – 94,6 млн. доллар (5 фоиз), нефть маҳсулотлари (мойлаш мойлари) – 30,2 млн. доллар (1,6 фоиз), ноозиқ-овқат хомашёси – 30,1 млн. доллар (1,6 фоиз) ва хизматлар – 117,4 млн. доллар (6,2 фоиз).
Инвестициявийҳамкорлик
ЎзбекистонваТуркияўртасидаИнвестицияларниўзарорағбатлантиришваҳимоялаштўғрисидабитимимзоланган. 2017-2025 йиллардавридаТуркияданЎзбекистониқтисодиётигакиритилгантўғридан-тўғриинвестицияларвакредитларнингумумийҳажми 9 млрд. долларниташкилэтди, шундан 2,6 млрд. доллар 2025 йилдажалбқилинган.
2026 йил 1 январь ҳолатига кўра, Ўзбекистонда Туркия капитали иштирокидаги 2137 та корхона фаолият юритмоқда (чет эл инвестициялари иштирокидаги амалдаги корхоналар умумий сонининг 11,8 фоизи), шундан 496 таси қўшма корхона ва 1641 таси 100 фоиз Туркия капитали иштирокидаги корхона.
Шундай қилиб, Туркия капитали Ўзбекистонда, энг аввало, иқтисодий ривожланишнинг устувор соҳалари – энергетика сектори, ишлов бериш тармоғи, қишлоқ хўжалиги ва қурилишда ўз иштирокини кенгайтирмоқда. Хусусан, электр таъминоти соҳасига инвестициялар Туркиянинг «Cengiz Enerji» компанияси томонидан Тошкент вилоятида умумий қуввати 240 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси ва Сирдарё вилоятида 220 МВт қувватга эга худди шундай станция қурилиши билан боғлиқ.
Тўртинчи йиғилишда қабул қилинган қарорлар
Ўзбекистон Президентининг 29 январь куни Туркияга ташрифи давомида олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг тўртинчи йиғилиши бўлиб ўтди, унда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, транспорт, энергетика, маданий-гуманитар ва бошқа устувор соҳаларда амалий ҳамкорликни кенгайтириш имкониятлари кўриб чиқилди.
Ташкилий-институционал жиҳатдан икки томонлама ҳамкорлик самарадорлигини ошириш учун кенгаш йиғилишларини мунтазам равишда ўтказиш, Ҳукуматлараро комиссия ва Стратегик режалаштириш гуруҳи механизмларидан самарали фойдаланиш тўғрисида қарорлар қабул қилинди.
Ушбу ташриф учун тайёрланган саноат кооперациясининг янги устувор йўналишларини алоҳида дастур асосида амалга оширишга қарор қилинди. Шу билан бирга, келгуси йилларда Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги товар айланмасини, шу жумладан Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим доирасида товарлар рўйхатини кенгайтириш ва устувор иқтисодий тармоқларда саноат кооперациясини мустаҳкамлаш орқали 5 млрд. долларга етказиш вазифаси белгиланди.
Шунингдек, ушбу мақсадга эришиш учун ҳудудлараро ҳамкорликнинг улкан салоҳияти қайд этилди. Уни кенг миқёсда амалга ошириш учун йил охирига қадар Ўзбекистоннинг барча вилоятларидан делегациялар ҳамкор ҳудудлар билан лойиҳалар портфелини ишлаб чиқиш мақсадида Туркияга ташриф буюради.
Олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг тўртинчи йиғилиши якунлари бўйича икки мамлакат етакчилари томонидан Қўшма баёнот ҳамда Кенг қамровли стратегик шериклик доирасидаги ҳамкорлик механизмлари тўғрисидаги қарор имзоланди. Икки давлат ҳукуматларига эса эришилган келишувларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича «йўл харитаси»ни тасдиқлаш вазифаси топширилди.
Бундан ташқари, ҳамкорликнинг турли йўналишларини қамраб олувчи икки томонлама ҳужжатлар тўплами, хусусан: иқтисодий ва молиявий ҳамкорлик тўғрисида; кончилик саноатида ўзаро ҳамкорлик тўғрисида; халқаро транспорт йўлакларини ривожлантириш бўйича ҳамкорлик тўғрисида; махсус иқтисодий зоналар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида; соғлиқни сақлаш, таълим ва ҳарбий тиббиёт соҳаларидаги ҳамкорлик тўғрисида; миграцияга кўмаклашиш ва фуқароларни ўз мамлакатига қайтариш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида; ядро хавфсизлиги, жисман ҳимоя қилиш, кафолатлар ва радиацион ҳимоя соҳасидаги ҳамкорлик ва ахборот алмашинуви тўғрисида битимлар, шунингдек, Маданият соҳасида 2026–2027 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик режаси имзоланди.
Ташриф натижалари бўйича иқтисодий ҳамкорлик истиқболлари
Савдони кенгайтириш салоҳияти. Олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгаши йиғилишида Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги товар айирбошлашни 5 млрд. долларга етказиш бўйича белгиланган вазифага эришиш жараёнида Ўзбекистоннинг Туркияга экспорти келгуси йилларда сезиларли даражада ошиши мумкин.
Хусусан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан Туркиянинг товар импорти таркиби бўйича ўтказилган таҳлил Ўзбекистон ташқи бозорларга экспорт қиладиган қуйидаги товарлар: полимерлар (Туркия импорти – 2,8 млрд. доллар), мис сим (1,4 млрд. доллар), ўғитлар (1,1 млрд. доллар), дуккакли сабзавотлар (1 млрд. доллар), рух (857 млн. доллар), мис найчалар (360 млн. доллар), тўқимачилик маҳсулотлари, хусусан, майка ва футболкалар (373 млн. доллар), трикотаж полотнолар (158 млн. доллар) ва бошқа тайёр маҳсулотлар бўйича Туркияга экспорт ҳажмини ошириш имконияти борлигини кўрсатди.
Саноат кооперацияси. Саноат кооперациясига оид алоҳида дастурни ишлаб чиқиш инвестициявий ҳамкорликни чуқурлаштиришда муҳим аҳамиятга эга бўлади. Ишлов бериш саноати, жумладан, тўқимачилик, электротехника, машинасозлик, кимё саноати, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, таълим соҳалари, шунингдек, маданий меросни сақлаш ва тарғиб қилиш лойиҳалари Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги кооперация ҳамкорлигининг истиқболли йўналишлари ҳисобланади. Шунингдек, қўшма инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш, хусусан, сув тозалаш иншоотларини қуриш ишлари катта истиқболга эга.
Қишлоқ хўжалиги ва боғдорчилик соҳаларида Туркиянинг илғор тажрибасини жорий этиш қишлоқ хўжалиги сектори учун катта аҳамиятга эга бўлади, ташриф давомида ушбу масала долзарблиги алоҳида таъкидланди. Хусусан, қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳозирда маҳаллий хандон писта дарахти навларини селекция қилиш ва етиштириш ҳамда хандон писта хўжалигини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда, шу билан бирга, уларни етиштириш ва мослаштириш соҳасида илмий-тадқиқот лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш борасида келишувларга эришилди.
Йиғилиш давомида Ўзбекистон ва Туркия ўртасида таълим соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, жумладан, турк ўқитувчилари ва соҳа мутахассисларини Ўзбекистондаги таълим ташаббусларига жалб қилиш, тажриба алмашиш ва инсон ресурсларини ривожлантиришга катта эътибор қаратилди. Таълим соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш мақсадида шу йил баҳорда Бухорода тўртинчи Ректорлар форумини ўтказишга келишиб олинди.
Шу билан бир қаторда, соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорликнинг, жумладан, бирламчи тиббий-санитария ёрдамини ривожлантириш, тиббий суғурта тизимини жорий этиш, тармоқни рақамлаштириш, тиббий хизматлар сифатини ошириш ва фармацевтика саноатини модернизация қилишга қаратилган йўналишлари муҳокама қилинди. Ушбу йўналишлардаги ҳамкорлик Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш тизимини сезиларли даражада яхшилаш имконини беради.
Туризм Ўзбекистон-Туркия ҳамкорлигининг алоҳида истиқболли йўналиши сифатида таъкидланди. Бугун Ўзбекистонда туркиялик шериклар иштирокида бошқариладиган 12 та меҳмонхона, шунингдек, 100 дан зиёд қўшма ресторан фаолият юритмоқда, бу эса Туркия бизнесининг юртимиздаги туризм бизнесига бўлган барқарор қизиқишини акс эттиради. 2025–2026 йилларда Бухоро, Самарқанд, Жиззах, Фарғона ва Тошкент вилоятларида турк инвесторлари кўмагида умумий қиймати 167,9 млн. долларлик 11 та меҳмонхона лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган.
Шу билан бирга, транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқлик сезиларли даражада кенгаймоқда: Ўзбекистон ва Туркия ўртасида авиақатновлар сони 2023 йилда ҳафтасига 62 тани ташкил қилган бўлса, ҳозирги кунда 106 тага етди, бу эса ўзаро сайёҳлик оқимининг ўсиши ва туризм йўналишларини кенгайтириш учун қўшимча шароитлар яратади.
Ҳар бир мамлакатга камида бир миллион сайёҳни жалб қилишга қаратилган “Миллион + Миллион” дастури туризм соҳасида асосий ташаббус бўлди. Ушбу дастур доирасида Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги авиақатновлар частотасини янада ошириш ва сайёҳлик йўналишларини кенгайтириш назарда тутилган.
Гуманитар ҳамкорлик. Йиғилишда маданий-гуманитар алмашинувларни янада кенгайтиришга, хусусан, биргаликда театр фестиваллари ва маданият ҳафталиклари, бадиий кўргазмаларни ўтказиш, тарихий фильмларни биргаликда ишлаб чиқариш ва маданий мерос объектларини ҳамкорликда тиклашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон-Туркия гуманитар алоқаларини ривожлантиришга қаратилган бундай эътибор нафақат икки халқнинг маданияти яқинлиги ва тарихи бирлиги, балки одамлар ўртасидаги яқин алоқалар билан боғлиқ. Туркияда 15 мингдан зиёд этник ўзбек, Ўзбекистонда эса 70 мингдан зиёд турк яшайди. Ўзбекистонда “Ахисха” турк миллий маркази ташкил этилган.
Айнан гуманитар алоқалар ҳақида тўхталар эканмиз, 3 йил олдин содир бўлган вайронкор зилзиладан сўнг Туркияга кўрсатилган ёрдам доирасида Ўзбекистон томонидан Ҳатай вилоятида қурилган 300 дан зиёд жиҳозланган замонавий хонадонни ўз ичига олган “Ўзбекистон” тураржой мажмуасининг очилиш маросими ҳам мазкур ташриф давомида ўтказилиши рамзий маънога эга бўлди. Шунингдек, Истанбулнинг Бакиркўй туманида ўзбек мактаби – Ўзбекистоннинг хориждаги биринчи таълим муассасаси қурилиши бошлаб юборилди. Янги ўқув маскани Туркияда яшовчи ўзбек оилаларининг фарзандларига ўз она тилида таълим олиш имконини беради.
Ташриф натижаларини хулосалаб, Ўзбекистон-Туркия ўртасидаги дўстлик муносабатлари ва кенг қамровли стратегик шериклик бугун чиндан ҳам сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилганини айтиб ўтиш жоиз. Сўнгги йилларда ўзаро савдо ҳажми, инвестициялар, турк капитали иштирокидаги корхоналар сонининг барқарор ўсиш динамикаси, шунингдек, иқтисодий ҳамкорлик соҳаларининг кенгайиши кузатилмоқда.
Шу билан бирга, Ўзбекистоннинг Туркияга экспорти асосан Туркия иқтисодиётининг саноат тармоқларида ишлатиладиган хомашё ва оралиқ товарлардан иборат эканлигини қайд этиш керак. Шу боис келгуси йиллардаги асосий вазифа “хомашё-тайёр маҳсулот” савдо моделидан юқори қўшилган қийматга эга қўшма ишлаб чиқариш занжирларини шакллантиришга ўтишдан иборат. Шу нуқтаи назардан, Туркия Ўзбекистон учун нафақат асосий савдо шерикларидан бири бўлиб хизмат қилиши, балки Ўзбекистон саноати ривожланишига кўмаклашиши ва унинг глобал қиймат занжирларини яратишдаги иштирокини кенгайтириши мумкин.
Ўзбекистон Президентининг Туркияга расмий ташрифи натижалари ҳақида гап кетар экан, ушбу ташриф мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик мулоқотнинг давоми бўлиб, уни чуқурлаштириш ва кўп қиррали, жумладан, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни, парламентлараро алоқаларни, маданий-гуманитар алмашинувларни мустаҳкамлаш учун янги истиқболлар очишини таъкидлаб ўтиш жоиз.

О четвертом заседании Совета стратегического сотрудничества
29 января Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Турцию с официальным визитом в рамках которого прошло четвертое заседание Совета стратегического сотрудничества под председательством глав двух государств.
Турция является одним из ведущих зарубежных партнеров Узбекистана, с которым в последние годы не только динамично развиваются торгово-экономические связи, но и формируются тесные партнерские отношения стратегического сотрудничества, основанные на исторической общности происхождения узбекского и турецкого народов и идентичных подходах к решению острых международных проблем современности.
Между нашими странами активно развивается политический диалог, наблюдается схожесть позиций по международным проблемам, осуществляется взаимная поддержка в рамках Организации Объединенных Наций, Организации тюркских государств, Организации исламского сотрудничества, Организации экономического сотрудничества и других структур. Также активно развиваются межпарламентские и гуманитарные связи.
Траектория партнерских отношений
Начало траектории сближения двух братских стран было положено визитами турецкого лидера в Узбекистан в ноябре 2016 года, когда Шавкат Мирзиёев еще исполнял обязанности президента, и первым визитом за предшествующие 19 лет главы Узбекистана в октябре 2017 года в Турцию, в ходе которого впервые в истории узбекско-турецких отношения были закреплены на уровне стратегического партнерства.
Важное значение для углубления теперь уже отношений стратегического партнерства между Узбекистаном и Турцией имела договоренность о создании Высшего совета по стратегическому партнерству, возглавляемого главами двух государств, которая была принята в ходе визита главы Турции в Узбекистан в мае 2018 года. Первое заседание этого совета прошло в Анкаре в феврале 2020 года. Второе заседание узбекско-турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня прошло в Ташкенте в ходе официального визита Реджепа Эрдогана в Узбекистан в марте 2022 года.
В 2023 г. в ходе официального визита Президента Турции в Узбекистан был проведен масштабный узбекско-турецкий бизнес-форум и подписаны документы сумму около $10 млрд. а в 2024 г. в ходе официального визита Президента Узбекистан в Турцию было проведено третье заседание Совета стратегического сотрудничества и первое заседание узбекско-турецкого Делового совета, подписана декларацию об углублении всеобъемлющего стратегического партнерства.
Экономическое взаимодействие
Экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Турцией осуществляется в рамках подписанных двусторонних соглашений и созданных механизмов межправительственного взаимодействия, а также сопровождается регулярными контактами на высшем уровне. Во взаимной торговле между Узбекистаном и Турцией действует режим наибольшего благоприятствования, а также подписано Соглашение о преференциальной торговле.
Благодаря этим факторам торгово-экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Турцией развивается весьма успешно. Последовательно растут объемы взаимной торговли, количество совместных предприятий и проектов с ведущими компаниями Турции.
Турция входит в число главных торгово-экономических партнеров Узбекистана и занимает 4-е место по объему товарооборота и импорта и 5-е место по объему экспорта Узбекистана. Во внешнеторговом обороте Узбекистана в 2025 г. доля Турции в общем товарообороте составила 3,7%, экспорте – 3,4%, импорте – 4%.
За период 2017–2025 гг. объем взаимной торговли между двумя странами увеличился в 1,9 раза и по итогам 2025 г. составил $3 млрд., экспорт в Турцию вырос в 1,3 раза и достиг $1,1 млрд, импорт из Турции вырос в 2,8 раза и составил $1,9 млрд. При этом во взаимной торговле ежегодные темпы роста импорта из Турции превышали темпы роста экспорта в Турцию, что привело к росту отрицательного сальдо до -$751,6 млн.
Экспорт Узбекистана в Турцию в 2025 г. состоял из следующих товарных позиций: промышленные товары (изделия из меди, пряжа и др.) – $511,4 млн (45%), различные готовые изделия (в основном изделия из драгметаллов) – $152,3 млн (13,4%), химическая продукция (полимеры, удобрения и др.) – $124,3 млн (11%), машины и транспортное оборудование – $80,1 млн (7%), пищевые продукты (сухофрукты и орехи) – $63 млн (5,5%), нефтепродукты (бензин, газойли) – $36,6 млн. (3,2%), сырье непродовольственное – $18 млн. (1,6%), а также услуги (в основном транспортные) – $149,9 млн (13,2%).
В импорте из Турции в Узбекистан в 2025 г. основную долю заняли такие товарные позиции как: машины и транспортное оборудование – $674,6 млн (35,7%), химическая продукция – $408,9 млн (21,7%), промышленные товары – $390,2 млн (20,7%), различные готовые изделия – $136,2 млн (7,2%), пищевые продукты – $94,6 млн. (5%), нефтепродукты (смазочные масла) – $$30,2 млн (1,6%), сырье непродовольственное – $30,1 млн (1,6%), а также услуги – $117,4 млн (6,2%).
Между Узбекистаном и Турцией подписано Соглашение о взаимном поощрении и защите инвестиций. Совокупный объем прямых инвестиций и кредитов из Турции в экономику Узбекистана за 2017–2025 годы составил $9 млрд, из которых $2,6 млрд привлечены в 2025 году.
По состоянию на 1 января 2026 года в Узбекистане функционировали 2137 предприятий с участием турецкого капитала (11,8% от общего числа действующих предприятий с иностранными инвестициями), из них 496 совместных предприятий и 1641 предприятие со 100% турецким капиталом.
Таким образом турецкий капитал наращивает свое присутствие в Узбекистане, при этом в основном в приоритетных сферах развития экономики Узбекистана - энергетическом секторе, обрабатывающей отрасли, сельском хозяйстве и строительстве. В частности, инвестиции в сферу электроснабжения связаны со строительством турецкой компанией «Cengiz Enerji» тепловой электростанции в Ташкентской области мощностью 240 МВт и аналогичной станции в Сырдарьинской области мощностью 220 МВт.
Принятые решения четвертого заседания
В ходе прошедшего 29 января визита Президента Узбекистана в Турцию состоялось четвертое заседание Совета стратегического сотрудничества высшего уровня, на котором рассматривались возможности расширения практического взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортной, энергетической, культурно-гуманитарной и других приоритетных сферах.
В организационно – институциональном плане для повышения эффективности двустороннего взаимодействия были приняты решения о регулярном проведении заседаний совета, эффективном использовании механизма Межправительственной комиссии и Группы стратегического планирования.
Было принято решение, что подготовленные к этому визиту новые приоритетные направления промышленной кооперации будут осуществляться на основе отдельной программы. При этом была поставлена задача по доведению товарооборота между Узбекистаном и Турцией до 5 миллиардов долларов в ближайшие годы, в том числе за счет расширения перечня товаров в рамках Соглашения о преференциальной торговле, укрепления промышленной кооперации в приоритетных сферах экономики.
Также для достижения указанной задачи был отмечен огромный потенциал межрегионального сотрудничества. Для его масштабной реализации было решено, что до конца года делегации всех областей Узбекистана посетят Турцию в целях формирования портфеля проектов с партнерскими регионами этой страны.
По итогам четвертого заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня лидерами двух стран были подписаны Совместное заявление и Решение о механизмах сотрудничества в рамках всеобъемлющего стратегического партнерства, а правительствам поручено утвердить «дорожную карту» по своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей.
Также был подписан пакет двусторонних документов, охватывающих широкий спектр направлений сотрудничества, в том числе соглашения: об экономическом и финансовом сотрудничестве; о взаимодействии в сфере горнодобывающей промышленности; по развитию международных транспортных коридоров; в сфере специальных экономических зон; в сферах здравоохранения, образования и военной медицины; в содействии миграции и возвращению граждан в свою страну; в области ядерной безопасности, физической защиты, гарантий и радиационной защиты, а также План культурного сотрудничества на 2026–2027 годы.
Результаты визита перспективах экономического взаимодействия
Потенциал расширения торговли. В процессе решения поставленной на заседании Совета стратегического сотрудничества высшего уровня задачи по доведению товарооборота между Узбекистаном и Турцией до 5 миллиардов долларов, в ближайшие годы могут быть существенно увеличены объемы узбекского экспорта в Турцию.
Так, проведенный ЦЭИР анализ структуры товарного импорта Турции показывает, что имеется возможность увеличить объемы экспорта в Турцию, в частности, следующих товаров, которые Узбекистан экспортирует на внешние рынки: полимеры (импорт Турции – $2,8 млрд.), медная проволока ($1,4 млрд.), удобрения ($1,1 млрд.), овощи бобовые ($1 млрд.), цинк ($857 млн.), трубки медные ($360 млн.), текстильная продукция, в частности майки, футболки ($373 млн.), трикотажные полотна ($158 млн.) и другая готовая продукция.
Промышленная кооперация. Важное значение для углубления инвестиционного сотрудничества будет иметь разработка отдельной программы промышленной кооперации. Перспективными направлениями кооперационного взаимодействия Узбекистана и Турции являются обрабатывающая промышленность, в частности текстильная, электротехническая, машиностроительная отрасли, химическая промышленность, сельское хозяйство, здравоохранение, образование, а также проекты по сохранению и популяризации культурного наследия. Имеются также перспективы по реализации совместных инфраструктурных проектов, в частности, строительство водоочистных сооружений.
Важное значение для сельскохозяйственного сектора будет иметь внедрение передового турецкого опыта в сфере сельского хозяйства и садоводства, востребованность которого была особо подчеркнута в ходе визита. Так, в аграрной сфере в настоящее время особое внимание уделяется вопросам селекции и культивирования отечественных сортов фисташковых деревьев и развитию фисташкового хозяйства, при этом достигнуты договоренности о реализации совместных научно-исследовательских проектов в области их выращивания и адаптации.
Значимый акцент в ходе заседания был сделан также на расширении сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в сфере образования, включая привлечение турецких преподавателей и профильных специалистов к образовательным инициативам в Узбекистане, обмен опытом и развитие кадрового потенциала. В целях углубления сотрудничества в образовательной сфере условлено провести весной этого года в городе Бухаре четвертый Форум ректоров.
Параллельно обсуждались направления взаимодействия в здравоохранении, ориентированные на развитие первичной медико-санитарной помощи, внедрение системы медицинского страхования, цифровизацию отрасли, повышение качества медицинских услуг и модернизацию фармацевтической промышленности. Сотрудничество в этих направлениях позволит существенно улучшить систему здравоохранения в Узбекистане.
Туризм был выделен как отдельное перспективное направление узбекско-турецкого сотрудничества. В настоящее время в Узбекистане уже функционируют 12 гостиниц, которые управляются при участии турецких партнеров, а также более 100 совместных ресторанов, что отражает устойчивый интерес турецкого бизнеса к туристическому бизнесу в нашей стране. В 2025–2026 годах при поддержке турецких инвесторов планируется реализация 11 гостиничных проектов общей стоимостью $167,9 млн в Бухарской, Самаркандской, Джизакской, Ферганской и Ташкентской областях.
Параллельно существенно расширяется транспортная взаимосвязанность – количество авиарейсов между Узбекистаном и Турцией увеличилось с 62 рейсов в неделю в 2023 году до 106 рейсов в настоящее время, что создает дополнительные условия для роста взаимных туристических потоков и расширения туристических маршрутов.
Ключевой инициативой в туристической сфере стала программа «Миллион + Миллион», направленная на привлечение не менее одного миллиона туристов в каждую из стран. В рамках данной программы предусмотрено дальнейшее увеличение частоты авиасообщения и расширение туристических маршрутов между Узбекистаном и Турцией.
Гуманитарное сотрудничество. Особое внимание на заседании было уделено дальнейшему расширению культурно-гуманитарного обмена, включая проведение совместных театральных фестивалей и недель культуры, художественных выставок, совместного производства исторических фильмов и реставрации объектов культурного наследия.
Подобное внимание к развитию узбекско – турецких гуманитарных связей обусловлено не только близостью культур и исторической общностью обоих народов, но и тесными связами между людьми. В Турции проживает более 15 тысяч этнических узбеков, а в Узбекистане – более 70 тысяч турок. В Узбекистане был создан Турецкий национальный центр «Ахисха».
И в плане именно гуманитарных связей весьма символичным являлась церемония открытия в ходе прошедшего визита жилого комплекса «Узбекистан», который включает более 300 благоустроенных квартир, построенного узбекской стороной в провинции Хатай в рамках помощи оказанной Турции после разрушительного землетрясения, произошедшего 3 года назад. Также был дан старт строительству узбекской школы в районе Бекиркёй города Стамбула – первого образовательного учреждения Узбекистана за рубежом, которое даст возможность детям из узбекских семей, проживающих в Турции, получать образование на родном языке.
Резюмируя итоги визита необходимо сказать, что узбекско-турецкие отношения дружбы и всеобъемлющего стратегического партнерства уже действительно вышли на качественно новый уровень. За последние годы наблюдается устойчивая динамика роста объемов взаимной торговли, инвестиций, числа предприятий с турецким капиталом, а также расширение сфер экономического взаимодействия.
В то же время, следует отметить, что Узбекистан экспортирует в Турцию в основном сырьевые и промежуточные товары, которые используются в промышленных отраслях экономики Турции. В связи с этим, ключевая задача на ближайшие годы – перейти от модели торговли «сырье–готовая продукция» к формированию совместных производственных цепочек с высокой добавленной стоимостью. В этом контексте Турция может играть для Узбекистана роль не только одного из главных торговых партнеров, но и содействовать индустриальному развитию Узбекистана и расширению его участия в создании глобальных цепочек стоимости.
Говоря об итогах состоявшегося официального визита Президента Узбекистана в Турцию необходимо отметить, что этот визит является продолжением стратегического диалога между нашими странами и открывает новые перспективы для его углубления и укрепления многопланового сотрудничества, включая торгово-экономическое и инвестиционное взаимодействие, межпарламентские связи и культурно-гуманитарные обмены.