Солиқ маъмурчилигини такомиллаштириш чора-тадбирлари тақдимот қилинди
Сўнгги икки йилда солиқ базаси кенгайгани ҳисобига бюджетга тушумлар ҳажми иқтисодиёт суръатларига нисбатан тезроқ ўсмоқда. Халқаро валюта жамғармаси ҳам мазкур натижаларга солиқ маъмурчилигини кучайтириш ва яширин иқтисодиётни қисқартириш орқали эришилаётганини эътироф этмоқда. Шу билан бирга, тизимни изчил ислоҳ қилиш орқали 2030 йилга бориб, солиқ тушумларини 491,5 триллион сўмга етказиш, иқтисодиётда кузатилмайдиган улушни эса 28 фоиздан 19,6 фоизгача қисқартириш мақсад қилинган.
Йиғилишда солиқ тушумларини оширишдаги энг катта захира яширин иқтисодиётни қисқартириш экани таъкидланди.
Президентимиз рақамли таҳлил ва сунъий интеллект имкониятларидан кенг фойдаланиб, “ақлли” назорат тизимини жорий этиш орқали жорий йилда бюджетга қўшимча 30 триллион сўм тушумни таъминлаш зарурлигини кўрсатиб ўтди. Бу савдо ва хизматлар, саноат, қурилиш, умумий овқатланиш ҳамда бошқа соҳаларда P2P-операциялар мониторинги, товарларни маркировкалаш, рақамли назоратни кучайтириш, юкларни ҳужжатсиз ташиш фаолиятини автоматик аниқлаш ва норасмий бандликни расмийлаштириш каби механизмлардан кенг фойдаланиш ҳисобига таъминланиши мумкин.
Бозорлар ва савдо мажмуаларида назорат тўлиқ йўлга қўйилмагани, рақамлаштириш ишлари етарли эмаслиги оқибатида ушбу йўналишдаги имкониятлар тўлиқ ишга солинмаётгани қайд этилди. Бугунги кунда бу ерларда 72 мингдан ортиқ чакана савдо субъекти фаолият юритмоқда. Бироқ уларнинг 38 мингдан ортиғи товар айланмасини ойига 1 миллион сўмдан кам кўрсатган, 40 мингдан зиёди эса кунига атиги 2-3 та чек бермоқда. Шунингдек, бозорлардаги 12 мингта савдо нуқтаси бўйича ижара шартномалари ҳисобга қўйилмаган. Натижада 37 минг тадбиркор ойига 500 минг сўмдан кам солиқ тўлаган.
Шу боис, бозорлар ва савдо мажмуаларини тўлиқ рақамлаштириш ҳисобига қўшимча тушум манбаларини ишга солиш, назорат, солиқ хизмати ва рақамли кузатувни ўзаро интеграция қилиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда стратегик бўлмаган йирик солиқ тўловчиларга ҳудудларда хизмат кўрсатиш масаласи ҳақида ҳам сўз борди.
Хусусан, 209 мингта ҚҚС тўловчи солиқ органларидан узоқда жойлашгани сабабли хизмат кўрсатиш ва назорат самарадорлиги пасайгани қайд этилди. Шу муносабат билан 500 та стратегик бўлмаган корхона назоратини вилоят даражасига, 103 мингдан зиёд қишлоқ хўжалиги, савдо ва умумий овқатланиш корхоналарини туман даражасига ўтказиш таклиф қилинди. Мазкур ёндашув солиқ тўловчиларга жойида хизмат кўрсатиш сифатини ошириш, муаммоларни тезкор ҳал қилиш ва назорат самарадорлигини кучайтиришга хизмат қилади.
Тадбиркорлар учун солиқ маъмурчилигини соддалаштириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Ўтказилган сўров натижаларига кўра, тадбиркорларнинг аксарияти текширувлар, ҳисобот топшириш ва солиқ тўлаш жараёнларининг мураккаблигидан норози экани айтилди. Шу муносабат билан “автокамерал” назоратни жазолаш воситасидан хатони барвақт аниқлаб, тузатишга хизмат қиладиган профилактика тизимига айлантириш, корхоналарни хавф даражасига қараб, “яшил”, “сариқ” ва “қизил” тоифаларга ажратиб ишлаш зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек, 6 турдаги ҳисоботни инсон аралашувисиз автомат шакллантириш ва ягона солиқ ҳисобварағига ўтиш ишларининг бориши ҳақида ахборот берилди. Бугунги кунда 198 минг ҳолатда ҳисобот муддати бузилгани, 14,7 минг солиқ тўловчи ҳисобот бермагани учун 396,6 миллиард сўм жарима қўлланилгани, солиқларни тўлашда ҳисобварақлар сони ортиб кетгани боис, 20 мингта хатоликка йўл қўйилгани айтилди.
Янги тизим жорий этилса, асоссиз солиқ қарзи, ортиқча тўлов ва пеня қўллаш амалиёти қисқартирилиб, тадбиркорлар 8,4 триллион сўм маблағни тежаши мумкинлиги қайд этилди. Янги ёндашув натижасида текширувлар сони камайиши, ҳисоботлардаги хатолар кескин қисқариши, мурожаатларни кўриб чиқиш тезлашиши ҳамда колл-марказлар фаолияти сезиларли яхшиланиши кутилмоқда.
Тақдимотда солиқ органлари фаолиятидаги энг асосий масала кадрлар салоҳияти экани ҳам кўрсатиб ўтилди.
Сўнгги йилларда бу йўналишдаги ишлар етарли даражада ташкил этилмагани сабабли кадрлар қўнимсизлиги ошган. Ходимларнинг малакасини ошириш даражаси пастлиги, моддий рағбатлантириш тизими замон талабларига жавоб бермаслиги, ижтимоий қўллаб-қувватлаш механизмлари етарли эмаслиги қайд этилди. Хусусан, 2022 йилда 3 мингдан ортиқ ходим малака оширган бўлса, ўтган йили бор-йўғи 700 нафари қайта ўқитилган.
Шу муносабат билан кадрлар малакасини ошириш, узлуксиз таълимни йўлга қўйиш, ходимларни моддий ва ижтимоий рағбатлантириш бўйича янги таклифлар тақдим этилди. Кадрлар салоҳиятини мустаҳкамлаш мақсадида Солиқ қўмитаси ҳузуридаги Солиқ академиясининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш чоралари белгилаб олинди.
Давлатимиз раҳбари солиқ маъмурчилигида рақамли технологиялар, таҳлил ва сунъий интеллект асосида мутлақо янги иш услубини жорий этиш, тадбиркорлар учун қулай ва адолатли солиқ муҳитини яратиш ҳамда соҳада малакали кадрлар корпусини шакллантириш юзасидан мутасаддиларга топшириқлар берди.
Солиқ тизими фаолиятини “текширувдан – сервисга” тамойили асосида трансформация қилиш, хизмат кўрсатиш сифатини янада ошириш ва назоратнинг замонавий, самарали механизмларини йўлга қўйиш устувор вазифа сифатида белгиланди.

За последние два года благодаря расширению налоговой базы поступления растут опережающими темпами по сравнению с экономикой. Международный валютный фонд также отмечает, что такие результаты достигаются за счет усиления налогового администрирования и сокращения теневой экономики. Вместе с тем к 2030 году в результате последовательной реформы налоговой системы планируется довести налоговые поступления до 491,5 триллиона сумов и снизить долю ненаблюдаемой экономики с 28 до 19,6 процента.
На совещании было подчеркнуто, что ключевым резервом для увеличения налоговых поступлений является сокращение теневой экономики.
Президент нашей страны указал, что уже в этом году необходимо обеспечить дополнительно 30 триллионов сумов поступлений в бюджет за счет использования возможностей цифрового анализа и искусственного интеллекта, а также внедрения системы «умного» контроля. Этого предполагается достичь посредством широкого применения мониторинга P2P-транзакций, маркировки товаров, усиления цифрового контроля, автоматического выявления незарегистрированной деятельности по перевозке грузов, легализации неформальной занятости и других механизмов в таких сферах, как торговля и услуги, промышленность, строительство и общественное питание.
Как отмечалось, деятельность рынков и торговых комплексов пока не охвачена полным контролем, а работа по цифровизации остается недостаточной, вследствие чего имеющийся потенциал используется не в полной мере. Сегодня на таких объектах осуществляют деятельность более 72 тысяч субъектов розничной торговли. При этом свыше 38 тысяч из них декларируют оборот менее 1 миллиона сумов в месяц, а более 40 тысяч выдают всего по 2–3 чека в день. Кроме того, не поставлены на учет договоры аренды по 12 тысячам торговых точек на рынках. В результате 37 тысяч предпринимателей ежемесячно уплачивают менее 500 тысяч сумов налогов.
В связи с этим указано на необходимость задействовать дополнительные источники поступлений за счет полной цифровизации деятельности рынков и торговых комплексов, а также интеграции контрольных механизмов, работы налоговых органов и цифрового наблюдения.
На совещании также был рассмотрен вопрос организации обслуживания крупных налогоплательщиков, не относящихся к стратегическим, в регионах.
В частности, отмечено, что из-за удаленности от налоговых органов снизилась эффективность обслуживания и контроля 209 тысяч плательщиков НДС. В этой связи предложено перевести налоговый контроль 500 нестратегических предприятий на областной уровень, а более 103 тысяч предприятий в сферах сельского хозяйства, торговли и общественного питания — на районный. Такой подход позволит повысить качество обслуживания налогоплательщиков на местах, оперативно решать возникающие проблемы и усилить эффективность контроля.
Особое внимание было уделено вопросам упрощения налогового администрирования для предпринимателей.
Согласно результатам опроса, большинство из них выразили недовольство сложностью процедур проверок, предоставления отчётности и уплаты налогов. В этой связи подчёркнуто, что автоматический камеральный контроль необходимо трансформировать из карательного инструмента в превентивную систему, предназначенную для выявления и исправления ошибок на ранних стадиях, а также разделить предприятия на «зелёную», «желтую» и «красную» категории в зависимости от уровня риска.
Кроме того, доложено о ходе работы по автоматизации формирования шести видов отчетности без участия человека и переходу на единый налоговый счет. Сообщено, что на сегодняшний день в 198 тысячах случаев нарушены сроки подачи отчетности, 14,7 тысячи налогоплательщиков оштрафованы на 396,6 миллиарда сумов за ее непредставление, а из-за увеличения числа счетов для уплаты налогов допущено 20 тысяч ошибок.
Отмечено, что внедрение новой системы позволит сократить необоснованные налоговые задолженности, переплаты и пени, а предприниматели смогут сэкономить 8,4 триллиона сумов. Ожидается, что новый подход приведет к сокращению числа проверок, значительному уменьшению ошибок в отчётности, ускорению рассмотрения обращений и заметному повышению эффективности работы колл-центров.
На презентации также было подчеркнуто, что важнейшим вопросом в деятельности налоговых органов остается кадровый потенциал.
В последние годы из-за пробелов в организации работы усилилась текучесть кадров. Отмечены низкий уровень повышения квалификации работников, несоответствие современным требованиям системы материального стимулирования, а также недостаточная эффективность механизмов социальной поддержки. В частности, если в 2022 году повышение квалификации прошли более 3 тысяч сотрудников, то в прошлом году переобучение прошли лишь 700 человек.
В этой связи представлены новые предложения по повышению квалификации кадров, налаживанию системы непрерывного образования, материальному и социальному стимулированию сотрудников. Для укрепления кадрового потенциала определены меры по усилению материально-технической базы Налоговой академии при Налоговом комитете.
Глава государства поручил ответственным лицам внедрить в налоговом администрировании кардинально новый метод работы, основанный на цифровых технологиях, аналитике и искусственном интеллекте, создать благоприятную и справедливую налоговую среду для предпринимателей и сформировать корпус квалифицированных специалистов в этой сфере.
В качестве приоритетов определены трансформация деятельности налоговой системы на основе принципа «от проверки к сервису», дальнейшее повышение качества обслуживания и создание современных, эффективных механизмов контроля.