Фарғона вилоятида 2021-2022 йилларда умумий қиймати $1,6 млрд. 949 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши таъкидланди
Халқ депутатлари Фарғона вилояти кенгашининг сессиясида аҳолини иш билан таъминлаш ва турмуш шароитларини яхшилаш вазифалари белгиланди.
Шаҳар ва туманларни маҳаллабай тизимда ривожлантириш мақсадида вилоятдаги 76 та секторнинг ҳар бирида иқтисодий комплекснинг малакали ходимларидан иборат бошқарув офислари ташкил этилиши айтилди. Бу мутахассислар маҳаллага бириктирилган банк ходимлари билан бирга, жойлардаги шароитни ўрганиб, лойиҳаларни шакллантиради ва амалга оширишга кўмаклашади. Зарур бўлса, ишсиз аҳоли, ёшлар ва аёллар касб-ҳунарга ўргатилади.
Фарғона вилоятида 2021-2022 йилларда умумий қиймати 17 триллион сўмлик 949 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши таъкидланди. Бунда кимё, тўқимачилик, чарм-пойабзал, қурилиш материаллари, электротехника саноати “драйвер” бўлади.
Хусусан, “Фарғона азот” акциядорлик жамиятида жами 537 миллион долларлик 3 та лойиҳа, тўқимачиликда 154 миллион долларлик 14 та лойиҳа амалга оширилади.
Вилоятда ер ресурси чеклангани сабабли чўл жойлар, яйлов ва адирликларда 33 минг гектар ер ўзлаштирилади. Бунга сарфланадиган 350 миллиард сўмлик харажатларнинг 110 миллиард сўми субсидия ҳисобидан қоплаб берилади.
Ижтимоий соҳаларни, инфратузилмани ривожлантириш чора-тадбирлари белгиланди. Жорий йилда вилоятнинг 11 та жойида 105 та кўп қаватли уйлар барпо этилиши таъкидланди. 312 миллиард сўм марказлашган маблағлар ҳисобидан 503 километр йўлларни таъмирлаш бўйича вазифа қўйилди.
Янги ташкил этилган Фарғона жамоат саломатлиги тиббиёт институти салоҳиятидан самарали фойдаланган ҳолда, мақсадли тиббий кўрик ва консультациялар ўтказиш, бирламчи тиббиёт бўғинини ривожлантириш учун 16 та оилавий шифокорлик пункти ва оилавий поликлиника ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент ёшлар ва аёллар бандлигини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Жорий йилда Фарғона вилоятидаги 19 та туман ва шаҳарларда биттадан Ёшлар саноат ва тадбиркорлик зонаси ташкил этилиши, “Ёшлар: 1+1” лойиҳаси доирасида 8 мингдан зиёд ишсизлар тадбиркорлик ва касб-ҳунарга ўқитилиши белгиланди. Хотин-қизларнинг ўз ишини очишига кўмаклашиш, муҳтожларнинг уй сотиб олиши учун бошланғич бадал пулларини тўлаб бериш, ажралишларнинг олдини олиш муҳимлиги таъкидланди.

В Ферганской области будут реализованы почти 950 инвестпроектов на $1,6 млрд.
На сессии Ферганского областного кенгаша народных депутатов определены задачи по обеспечению занятости и улучшению условий жизни населения, сообщает пресс-служба президента.
В целях развития городов и районов в разрезе махаллей в каждом из 76 секторов области будут созданы управляющие офисы, состоящие из квалифицированных сотрудников экономического комплекса. Они вместе с закрепленными за махаллей работниками банков будут изучать местные условия, формировать и помогать в реализации проектов. При необходимости безработное население, в том числе молодежь и женщины будут обучены профессиям.
Отмечалось, что в 2021-2022 годах в Ферганской области будут реализованы 949 инвестиционных проектов на сумму 17 триллионов сумов (прим. ред. $1,62 млрд.). «Драйверами» обозначены химическая, текстильная, кожевенно-обувная отрасли, индустрия строительных материалов и электротехническая промышленность.
В частности, в акционерном обществе «Ферганаазот» будут осуществлены 3 проекта общей стоимостью 537 миллионов долларов, в текстильном секторе - 14 проектов на 154 миллиона долларов.
Из-за ограниченности земельных ресурсов в регионе намечено освоить 33 тысячи гектаров степных, пастбищных и холмистых земель. Из направляемых на эти цели 350 миллиардов сумов 110 миллиардов сумов будут субсидированы.
Определены меры по развитию социальной сферы и инфраструктуры. Было отмечено, что в этом году планируется построить 105 многоэтажных домов в 11 локациях области. Поставлена ​​задача отремонтировать 503 километра дорог за счет 312 миллиардов сумов из централизованных источников.
Дано указание эффективно использовать потенциал вновь созданного Ферганского медицинского института общественного здоровья, провести адресные медицинские осмотры и консультации, организовать 16 семейных врачебных пунктов и семейных поликлиник.
Особое внимание Президент уделил вопросам занятости молодежи и женщин.
Поставлена задача организовать в этом году молодежные зоны промышленности и бизнеса в 19 районах и городах Ферганской области, обучить более 8 тысяч безработных предпринимательству и профессиям в рамках проекта «Молодежь: 1+1». Подчеркнута важность оказания женщинам помощи в открытии собственного дела и внесении первоначального взноса на приобретение дома, а также предотвращения разводов.