Artel маиший техника корхонаси Қозоғистонда ҳам очилади
Artel компанияси Туркистон вилоятида маиший техникалар, штамплаш маҳсулотлари ва электр сув иситгичларини ишлаб чиқарадиган завод қуради, дея хабар берди Қозоғистоннинг Туркистон вилояти ҳокимлиги.
Лойиҳа 2 босқичда амалга оширилмоқда, бу 2 мингдан ортиқ иш ўринларини яратишга ёрдам беради.
Лойиҳанинг қиймати 85 миллион AҚШ долларини ташкил этади. Бу йилига бир миллионта маиший техника ишлаб чиқариш имконини беради.
Биринчи босқич – 2021 йил охирига келиб ҳар йили 500 минг дона маиший техника ишлаб чиқариш қувватига эга ошхона плиталари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш.
Иккинчи босқич - 2022 йил охирига қадар электр сув иситгичларини ишлаб чиқариш.
Лойиҳа «Turkistan Invest» минтақавий инвестицияларни ривожлантириш ва экспортни ривожлантириш агентлиги билан бирга амалга оширилади. Бу "битта ойна" тамойилига асосланади.
Туркистон вилояти ҳокимининг ўринбосари Меиржан Мырзалиев Artel компаниялари гуруҳи вакиллари билан учрашди. У янги шерикларга минтақанинг сармоявий муҳити, иқтисодий имкониятлари тўғрисида гапириб берди ва ҳокимият томонидан ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга ваъда берди. Мырзалиев икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш шароитида бундай лойиҳаларни бошлаш муҳим деб ҳисоблайди.
“Дарҳақиқат, Қозоғистон-Ўзбекистон ҳамкорлиги ҳар икки давлатнинг ривожланиши учун жуда муҳимдир. Икки Давлат раҳбарлари мамлакатларимиз ўртасидаги яқин алоқаларнинг бошланишини белгилаб олдилар ва энди бу ҳамкорликни биринчи навбатда дўстона муносабатларга асосланган ҳолда давом эттиришимиз керак”, деди Меиржан Мырзалиев.

В Казахстане откроется предприятие по производству бытовой техники Artel
Компания Artel построит завод по производству кухонных плит, встраиваемой техники, штамповочных изделий и электрических водонагревателей в Туркестанской области.
Проект реализуют в 2 этапа, что поможет создать более 2 тыс. рабочих мест.
Стоимость проекта - 85 млн долларов США. Это позволит ежегодно выпускать один миллион бытовой техники в год.
Первый этап - запуск производства кухонных плит ежегодной мощностью 500 тыс. ед. бытовой техники к концу 2021 года, сообщил акимат Туркестанской области РК.
Второй этап - производство электрических водонагревателей к концу 2022 года.
Реализацию проекта сопровождает Региональное агентство по привлечению инвестиций и развитию экспорта «Turkistan Invest». Оно будет идти по принципу «одного окна».
Заместитель акима Туркестанской области Меиржан Мырзалиев встретился с представителями группы компаний Artel. Он рассказал новым партнёрам об инвестиционном климате, экономических возможностях региона и пообещал всестороннюю поддержку со стороны акимата. Мырзалиев считает, что запускать такие проекты важно в контексте углубления сотрудничества между двумя странами.
«Поистине, казахстанско- узбекистанское сотрудничество особенно важно для развития обоих государств. Начало тесным связям между странами уже положили Главы двух государств, и теперь мы должны достойно продолжить это сотрудничество, которое основывается, в первую очередь, на дружеских отношениях», - отметил Меиржан Мырзалиев.