Пойтахтимизда Ўзбекистоннинг "Яшил иқтисодиёт"га ўтишининг стратегик ва устувор йўналишлари бўйича халқаро форум бўлиб ўтди.
Тошкентда "Янги имкониятлар сари: COVID-19 коронавирус пандемиясидан кейинги Ўзбекистоннинг яшил тикланиши" мавзусида халқаро онлайн-форум ўтказилди. Форумнинг асосий мақсади - ҳукумат, бизнес ва жамоатчилик қандай қилиб яшил тикланишга асосланган янги сиёсатни амалга ошириш учун саъй-ҳаракатларини бирлаштира олишларини муҳокама қиладиган ва "яшил" иқтисодиётга ўтишда кўмак кўрсатиш учун амалий қадамларни белгилайдиган онлайн платформа бўлди.
Ушбу Форум Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг тараққиёт Дастури (БМТТД) ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати, хусусан Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Гидрометерологик хизмат кўрсатиш маркази, Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Европа Иттифоқи (ЕИ) ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Европа Иқтисодий Комиссияси (БМТЕИК) томонидан ўтказилди.
Халқаро форум уч мақсадни кўзлади:
"Яшил" тикланиш ва барча манфаатдор томонларни бирлаштириш мақсадида Ўзбекистон учун янада яхши ривожланиши нимани англатишини ўрганиш.
Энергиянинг қайта тикланувчи манбалари, энергия самарадорлиги, иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш ва бошқа тегишли йўналишлардаги сиёсатни, шу жумладан, Ўзбекистонда "яшил" иқтисодиётга ўтиш, "яшил" тикланиш жараёнида бўлажак эҳтимолли инқирозларга илғор ва барқарор жамият ва иқтисодиётни яратишга кўмак бериш, бир вақтни ўзида табиий ресурслар ва атроф-муҳитга босимни пасайтириш сиёсатини муҳокама қилиш учун майдонни тақдим етиш.
Ниҳоят, COVID-19 даврида ва кенг тарқалиши ҳолатида Ўзбекистон ҳукуматини "яшил" иқтисодиётини тиклашида қўллаб-қувватлаш мақсадида муҳокама қилиш ва келгусида ишлаб чиқиш учун тавсиялар тўплами ва амалий ҳаракатларни шакллантириш.
Ўзбекистонда яшил иқтисодиётни ривожлантириш бўйича ишлар 2019 йилнинг октябрь ойида "2019 — 2030 йиллар даврида Ўзбекистон Республикасининг "яшил" иқтисодиётга ўтиш стратегияси" қабул қилингандан сўнг, COVID-19 пандемияси арафасида бошлаб юборилган эди. Ушбу стратегия энергия самарадорлигини ошириш, энергиянинг қайта тикланадиган манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш, ресурслардан фойдаланиш унумдорлиги ва қишлоқ хўжалиги экинлари ҳосилдорлигини ошириш, ҳамда ерлар деградациясини қисқартириш ҳисобига иссиқхона газларини ҳавога ташланишини қисқартиришни назарда тутади.
Барча ресурслар COVID-19 пандемиясининг ижтимоий-иқтисодий оқибатларига қарши курашишга қаратилгани сабабли миллий стратегия имплементацияси 2020 йилда секинлашишига қарамасдан соғлиқни сақлаш тизимининг глобал инқирози жамоатчилик саломатлиги, иқлим ва табиат ўртасидаги алоқани кучайтирди. Юзага келган вазиятлар яшил иқтисодиётга жуда кучли туртки бериши мумкин (масалан, иқлим ўзгаришига жавобан яшил ва сиркуляр иқтисодиётга глобал ўтиш вақтида бўлганидек).
Онлайн форум экспертларнинг тўртта сессияси ва тадбирни очилиш ҳамда ёпилишдаги ҳукумат, БМТТД, БМТ ЕИК ва ЕИ юқори лавозимли вакилларининг баёнотларидан иборат бўлди. Форумнинг интерфаол онлайн сессиялари Ўзбекистонни янада кўпроқ экологик ва пастуглеродли йўлда "янги имкониятлар сари" ривожланиш йўналишларини кенг муҳокама қилишга кўмак берди. Ҳамда иссиқхона газларини ҳавога ташланишини ошишидан иқтисодиётни йироқлаштириш ва яқин келажакда иқлимий ва ноиқлимий ларзаларга бардошлигини кучайтириш имконини берадиган устувор ҳаракатлар ва "яшил" молиялаштириш воситаларини белгилаб олиш имконини беради.
Мазкур тадбир доирасида экспертлар раҳбарлигида ўтказилган тўртта сессия қуйидаги концепсияни шакллантиришга ёрдам берди:
- "Янги имкониятлар сари: Ўзбекистоннинг яшил тикланиши ва олға йўл" пандемияни ижтимоий-иқтисодий ривожланишга таъсирини муҳокама қилиш ва "яшил тикланиш" режаларини, ҳамда ресурслардан фойдаланиш унумдорлигини ошириш учун мавжуд сиёсий ва молиявий воситаларни ишлаб чиқиш имконини берди.
- "Ўзбекистонни яшил тикланиши учун етишмовчилик ва имкониятларни излаб топиш" яшил иқтисодиёт Стратегиясини ўрганиш ва COVID-19 инқирозидан сўнг мамлакатни тиклаш бўйича режалар билан алоқадорлигини ўрнатиш имконини берди. БМТТД келишувларга содиқлигини ва консултатив ҳамда мувофиқлаштириш мададини тақдим етиш, техник ёрдам кўрсатиш ва донорлар ҳамда сармоядорлар маблағларини жалб қилишга ёрдам бериш орқали яшил иқтисодиёт бўйича Миллий идоралараро кенгашни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлигини тасдиқлади.
- "Яшил молиялаштириш воситаларига чуқур киришиш": яшил сармоялаш учун хатарликларни камайтирувчи омилларни аниқлаган ҳолда тегишли молиявий воситалар, ҳамда тегишли лойиҳаларни молиялаштирадиган мавжуд халқаро жамғармалар ва институтлар билан амалдаги миллий ва халқаро ишлаш тажрибасини қамраб олади.
- "Хусусий секторда рақамли трансформация учун мақбул муҳит": Ўзбекистоннинг рақамли трансформацияси ва яшил тикланишига кўмаклашишда хусусий сектор салоҳиятини тўлиқ эркинлаштиришга уринишларда дуч келинадиган ҳуқуқий база, молиялаштириш, алоқа ва инфратузилма билан боғлиқ бўлган муаммоларни кўриб чиқиш имконини беради.
Тўртта сессиядан сўнг иштирокчиларнинг ўзаро қизғин мунозаралари ўтказилди, форумни ўзи еса Ўзбекистонни яшил тикланиш бўйича келишилган устувор ҳаракатларининг умумлаштирилган маълумотларини тақдим етиш билан якунланди. Форум ишда 350 нафардан ортиқ хусусий ва давлат секторлари, оммавий ахборот воситалари ва кенг жамоатчилик вакиллари иштирок етди.
Муҳокамалар ва умумий тавсиялар учун форумда БМТ тараққиёт Дастури томонидан тайёрланган "Яшил тикланиш ва Ўзбекистонни яшил иқтисодиётга ўтиши" номли таҳлилий маълумотномадан қисқача изоҳлар тақдим етилди. Ҳужжатда "яшил" тикланиш учун устувор секторлар аниқланган, уларнинг имкониятлари ва муаммолари таҳлил қилинган, ҳамда "яшил" иқтисодиётнинг Миллий стратегиясини амалда бажаришга ёрдам бериши мумкин бўлган "яшил" стратегиялар, ҳаракатлар ва амалиётлар ҳукуматга тақдим етилди. Қисқача маълумот сувдан самарали фойдаланиш, оқава сувларни тозалаш ва улардан қайта фойдаланиш ва энергиянинг муқобил манбаларига кенг кўламда ўтиш, чиқиндиларни бошқариш, қайта ишлаш ва қаттиқ маиший чиқиндилар полигонлари экологик таъсирини пасайтириш, электр транспортидан фойдаланишни рағбатлантириш, шаҳарни яшил кўринишга келтириш ғоясини илгари суриш, саноат, қурилиш ва турар жойлар қурилишини кўкаламзорлаштириш, етказиб бериш занжирларидаги қўшимча қийматни "яшиллаштириш" ва ошириш, унумдорлик ҳамда ресурслар барқарорлигини (айниқса, қишлоқ хўжалигида) ошириш, хусусий секторни "яшил" сармоялардан фойдалана олиши ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш бўйича хабардорлигини ошириш каби соҳаларда БМТТД ва бошқа ривожланиш бўйича халқаро агентликлар ҳамда донорларни Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан узоқ муддатли ўзаро ҳамкорлигига кўмак бериш учун ишлатилади, буларни барчаси еса Ўзбекистонни коронавирусдан кейинги оламда янада яшил ва барқарор ривожланишига кўмак бериши мумкин.
Форумнинг таҳлилий маълумотнома ва тавсияларида таклиф этилган устувор саъй-ҳаракатлар кенг кўламли маслаҳатлашувларни ва БМТТДнинг "Ўзбекистонда яшил тикланишга ўтиш йўлида" лойиҳаси доирасида қўшма тадқиқотлар ўтказишни ташкил етиш учун Ўзбекистон Республикаси ҳукуматига тақдим етилади. Ўзбекистон ҳукумати бошчилигида амалга оширилаётган кенг миқёсдаги яшил иқтисодиётга ўтиш учун йўл харитаси ва инвестициявий стратегияни ишлаб чиқиш мазкур жараённинг кутилаётган якуний натижаси бўлади.
Спикерлар мулоҳазаларидан:
"Биз яшил иқтисодиётга ўтишни инновациялар ва иқтисод билимлари асосида иқтисодий ривожланишни рағбатлантиришни услубларидан деб ҳисоблаймиз.... жорий йил мобайнида биз БМТТД билан биргаликда 2021 йил ва ундан кейинги йилда Қорақалпоғистон ва Фарғона водийсининг намунавий туманларида амалга ошириладиган барқарор яшил ривожланишни илгари сурадиган ва унга кўмак беришга йўналтирилган "Янги тикланиш сари" номи остида Ўзбекистонда яшил тикланиш бўйича янги қўшма лойиҳани ишга туширдик". – Жамшид Қўчқоров, Бош вазир ўринбосари / Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири
"Иқлим ўзгариши ва табиий ресурслардан янада кўпроқ фойдаланиш келажакдаги ўсишга тўсиқ бўлмаслиги, камбағаллик даражасини қисқартириш борасида еришилган тараққиётга путур етказмаслиги ва Ўзбекистоннинг озиқ-овқат хавфсизлигига салбий таъсир кўрсатмаслигига еришиш лозим" – Миряна Сполярич Еггер, БМТ Бош котиби ёрдамчиси, БМТТД маъмури ёрдамчиси ва Европа ва МДҲ бўйича минтақавий директор.
"Ўзбекистон аҳолисининг 60 фоизи – 30 ёшгача бўлган одамлар. Мамлакат аҳолисининг ярмидан кўпроғи ҳукумат ислоҳотларидан оддийгина фойдаланувчи бўлиб емас, балки ўзгаришларни бошловчилари бўлишлари зарур" – Франсуа Бежо, Ҳамкорлик бўйича раҳбар, Еининг Ўзбекистондаги делегацияси.

В Ташкенте состоялся международный онлайн-форум «Навстречу новым возможностям: Зелёное восстановление Узбекистана после пандемии коронавируса COVID-19».
Перед форумом стояла основная задача - определить пути, с помощью которых Правительство Республики Узбекистан, бизнес, гражданское общество и международные организации могут объединиться, пересмотреть существующую политику и предлагаемые инициативы и выработать на их основе механизмы по переходу к зеленой экономике.
Онлайн форум был организован Программой развития ООН (ПРООН) и Правительством Республики Узбекистан, в частности Министерством экономического развития и сокращения бедности, Центром гидрометеорологической службы и Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды, а также Европейским союзом (ЕС) и Европейской экономической комиссией ООН (ЕЭК ООН).
Работа Узбекистана по развитию зеленой экономики была начата в начале 2020 года в преддверии пандемии COVID-19, после принятия "Стратегии перехода Республики Узбекистан к зеленой экономике на период 2019-2030 годов" в октябре 2019 года. Эта стратегия предусматривает сокращение выбросов парниковых газов (ПГ) в стране за счет повышения энергоэффективности, расширения использования возобновляемых источников энергии, повышения эффективности использования ресурсов и урожайности сельскохозяйственных культур, а также сокращения деградации земель.
"Мы рассматриваем переход к зеленой экономике как способ стимулирования экономического развития на основе инноваций и экономики знаний... в течение этого года мы запустили новый совместный с ПРООН проект по зеленому восстановлению в Узбекистане «Навстречу новому восстановлению», который направлен на продвижение и содействие процессу устойчивого зеленого развития в пилотных районах Каракалпакстана и Ферганской долины, который будет реализован в 2021 и в последующем году".- Джамшид Кучкаров, Заместитель Премьер Министра / Министр по вопросам экономического развития и борьбы с бедностью
Несмотря на то, что имплементация национальной стратегии в 2020 году замедлилась по причине того, что все ресурсы были направлены на борьбу с социально-экономическими последствиями пандемии COVID-19, глобальный кризис здравоохранения усилил связь между общественным здоровьем, климатом и природой. Сложившиеся обстоятельства могут дать сильнейший импульс к построению зеленой экономики (как случилось с глобальным переходом к зеленой и циркулярной экономике в ответ на изменение климата).
Онлайн форум состоял из четырех экспертных сессий, и заявлений высокопоставленных представителей правительства, ПРООН, ЕЭК ООН и ЕС на открытии и закрытии форума. Интерактивные онлайн сессии форума способствовали широкому обсуждению направления развития Узбекистана «навстречу новым возможностям» по более экологичному и низкоуглеродному пути. А так же позволили определить приоритетные действиями и инструменты "зеленого" финансирования, которые позволят отделить восстановление экономики от увеличения выбросов ПГ и усилить устойчивость страны к климатическим и неклиматическим потрясениям в обозримом будущем.
Четыре сессии под руководством экспертов, которые состоялись в рамках этого мероприятия, помогли сформировать следующую концепцию:
- Сессия 1: «Навстречу новым возможностям: Зелёное восстановление Узбекистана и путь вперед» позволило обсудить влияние пандемии на социально-экономическое развитие и разработать планы "зеленого восстановления", а также имеющиеся политические и финансовые инструменты для повышения эффективности использования ресурсов.
- Сессия 2: «Обнаружение пробелов и возможностей для зеленого восстановления Узбекистана» позволило изучить Стратегию зеленой экономики и провести связь с планами по восстановлению страны после кризиса COVID-19. ПРООН подтвердило приверженность договоренностям и готовность оказать всестороннюю поддержку Национальному межведомственному совету по зеленой экономике, предоставив целенаправленное долгосрочное техническое содействие, консультативную и координационную поддержку, повышение потенциала, проведение консультаций с заинтересованными сторонами, и помощь в привлечении средств от доноров и инвесторов.
- Сессия 3: "Глубокое погружение в инструменты зеленого финансирования": охватывает существующий национальный и международный опыт работы с соответствующими финансовыми инструментами, выявляя факторы, снижающие риск для зеленого инвестирования, а также существующие международные фонды и институты, финансирующие соответствующие проекты.
- Сессия 4: "Благоприятная среда для цифровой трансформации в частном секторе": позволяет рассмотреть проблемы, связанные с правовой базой, финансированием, связью и инфраструктурой, которые должны быть полностью решены, чтобы в полной мере поддержать потенциал частного сектора в цифровой трансформации и зеленом восстановлении Узбекистана.
В работе форума приняли участие более 350 представителей частного и государственного секторов страны, средств массовой информации и представителей широкой общественности.
На форуме был представлен для обсуждения краткий обзор аналитической записки "Зеленое восстановление и переход Узбекистана к зеленой экономике", подготовленного Программой Развития ООН.
«Необходимо добиться того, чтобы изменение климата и более интенсивное использование природных ресурсов не препятствовали буду-щему росту, не подрывали прогресс, достигнутый в области сокращения уровня бедности, и не воздействовали негативно на продовольственную безопасность Узбекистана» - Мирьяна Сполярич Эггер, Помощник Генерального секретаря ООН, Помощник администратора ПРООН и Региональный директор по Европе и СНГ.
"60 процентов населения Узбекистана - люди в возрасте до 30 лет. Более половины населения страны должны стать не просто получателем правительственных реформ, но проводником перемен" - Франсуа Бежо, Руководитель по Сотрудничеству, Делегация ЕС в Узбекистане.
В документе были определены приоритетные сектора для зеленого восстановления, проанализированы возможности и проблемы в этих секторах. Правительству Узбекистана был представлен всеобъемлющий перечень приоритетных «зеленых» стратегий, мер и практик, которые могли бы способствовать практическому осуществлению Национальной стратегии зеленой экономики.
Краткий обзор будет использован для содействия долгосрочному взаимодействию ПРООН, международных агентств по развитию и доноров с Правительством Республики Узбекистан в таких областях, как эффективность водопользования, очистка и повторное использование сточных вод, декарбонизация и масштабный переход на возобновляемые источники энергии, управление отходами, переработка и снижение экологического воздействия полигонов ТБО, стимулирование использования электротранспорта, развитие городской «зеленой» инфраструктуры, озеленение промышленности и строительного сектора, увеличение добавленной стоимости цепочек поставок и их озеленение, повышение производительности и устойчивости ресурсов, особенно в сельском хозяйстве, доступ к «зеленым» инвестициям для частного сектора, и повышение осведомленности об охране окружающей среды среди населения. Все это может способствовать зеленому и устойчивому развитию Узбекистана в постковидном мире.
Приоритетные действия, предложенные в аналитической записке, и рекомендации форума будут представлены Правительству Республики Узбекистан для инициирования масштабных консультаций и совместных исследований в рамках проекта ПРООН "На пути к зеленому восстановлению в Узбекистане". Конечным ожидаемым результатом данного процесса является разработка «дорожной карты» и инвестиционной стратегии по осуществляемому под руководством Правительства Узбекистана масштабному переходу к зеленой экономике.