“Normativ-huquqiy hujjatlar va ularning loyihalarini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazishni yanada takomillashtirish chora tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–5263-son, 22.10.2021 y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, normativ-huquqiy hujjatlarni korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish tartibi joriy etiladi. Bunda:
- amaldagi normativ-huquqiy hujjatlar bosqichma-bosqich to‘liq korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkaziladi;
- normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqishda korrupsiyaviy omillarni aniqlash bo‘yicha namunaviy shakldagi savolnoma (cheklist) to‘ldirilib, loyiha qabul qilingunigacha bo‘lgan bosqichlarda unga ilova qilinadi;
- cheklist to‘ldirilmagan loyihalar adliya organlari tomonidan huquqiy ekspertizadan o‘tkazilmaydi - normativ-huquqiy hujjatlar va ularning loyihalarida aniqlangan korrupsiyaviy omillar tegishli davlat organlari va tashkilotlari faoliyatini baholashning asosiy mezonlaridan biri etib belgilanadi.
Qarorga ko‘ra, 2021 yilda amaldagi 190 ta normativ-huquqiy hujjat korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkaziladi.
2022 yil 1 yanvardan ilmiy tashkilotlar va OTM vakillari hamda jismoniy shaxslar – mustaqil ekspertlar normativ-huquqiy hujjatlar va ularning loyihalarini korrupsiyaga qarshi ilmiy va mustaqil ekspertizadan o‘tkazishi mumkin.
Ekspertizadan o‘tkazish natijalari bo‘yicha xulosalar tegishli davlat organlari va tashkilotlari tomonidan majburiy ko‘rib chiqiladi.
Davlat organlari va tashkilotlari yuridik xizmat xodimlarining normativ-huquqiy hujjatlar va ularning loyihalarini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish faoliyati har olti oy yakunida baholanadi.
Shunga ko‘ra, xodimlarni lavozim maoshlarining 100 foizi miqdorida bir martalik pul mablag‘lari berish orqali rag‘batlantirish yoki ularga nisbatan intizomiy jazo qo‘llash bo‘yicha choralar ko‘riladi.
Qaror bilan shuningdek, qurilish, sog‘liqni saqlash, oliy ta’lim va davlat xaridlari sohalaridagi normativ-huquqiy hujjatlarni korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazish natijasida aniqlangan korrupsiyaviy omillarni bartaraf etish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.

Принято Постановление Президента (ПП–5263 от 22.10.2021 г.) «О мерах по дальнейшему совершенствованию антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов».
Согласно Постановлению вводится порядок проведения антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов. При этом:
- действующие нормативно-правовые акты будут постепенно подвергаться полной антикоррупционной экспертизе;
- при разработке проектов нормативно-правовых актов заполняется анкета (чеклист) типовой формы по выявлению коррупциогенных факторов и прилагается к ней на этапах, предшествующих принятию проекта;
- непроведение правовой экспертизы и возвращение разработчику органами юстиции проектов нормативно-правовых актов, по которым
не был заполнен чеклист;
- определение коррупциогенных факторов, выявленных органами юстиции в нормативно-правовых актах и их проектах, одним из основных критериев оценки деятельности соответствующих государственных органов и организаций.
Согласно Постановлению, в 2021 году 190 действующих нормативных актов подлежат антикоррупционной экспертизе.
С 1 января 2022 года представители научных организаций и вузов, а также физические лица – независимые эксперты могут проводить научную и независимую антикоррупционную экспертизу нормативных правовых актов и их проектов.
Заключения по результатам экспертизы подлежат обязательному рассмотрению соответствующими государственными органами и организациями.
Деятельность сотрудников юридических служб государственных органов и организаций по проведению антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов оценивается по итогам каждого полугодия.
Соответственно, будут приняты меры по стимулированию работников путем выдачи единовременной денежной выплаты в размере 100 процентов должностного оклада или наложению на них дисциплинарных взысканий.
Постановлением также утверждена “Дорожная карта” по устранению коррупциогенных факторов, выявленных в результате проведения антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов в сфере строительства, здравоохранения, высшего образования и государственных закупок.