JVI 1992 yilda Avstriya hukumat idoralari (Moliya vazirligi va Avstriya Milliy banki), XVJ va boshqa bir qator xalqaro tashkilotlar tomonidan tashkil yetilgan. XVJ mintaqaviy o‘quv markazi asosan Markaziy, Sharqiy va Janubi-Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan davlat xizmatchilari uchun mo‘ljallangan.
JVI makroiqtisodiy siyosatni ishlab chiqish va boshqarish bo‘yicha kurslar, seminarlar va amaliy mashg‘ulotlarni taklif etadi; pul-kredit siyosati va valyuta kurslari tizimi; moliya sektori barqarorligi; qarzlarning barqarorligi va boshqaruvi; soliq siyosati va daromadlarni boshqarish; xarajatlarni boshqarish; moliya institutlari va davlat boshqaruvi; qonunchilik bazasi; makroiqtisodiy va moliyaviy statistika va boshqa ixtisoslashgan mavzular.
Markaz direktori Obid Xakimov Vena hamkorlik institutining (JVI) o‘zaro aloqalarni rivojlantirish, xodimlar malakasini muntazam oshirib borish va ularning ishtiroki qamrovini kengaytirish borasidagi ko‘magini yuqori baholadi.
Hozirda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi xodimlari Vena hamkorlik institutida tashkil etilayotgan 10 dan ortiq o‘quv kurslari, 25 ga yaqin onlayn kurslarida bilimlarini oshirmoqda. Shuningdek, 2023 yil sentyabr oyida O‘zbekistonda o‘tkaziladigan “Moliyaviy dasturlash va siyosat” (FPP) mavzusidagi o‘quv kursida Markaz xodimlari ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Erve Joli tashrifi davomida, Markaz xodimlari uchun Vena Institutining barcha onlayn o‘quv kurslarida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishtirok etish hamda Institutning boy axborot resurs bazalaridan erkin foydalanish imkoniyatlari taqdim etilishini ma’lum qildi.
XVJ kurslari makroiqtisodiy va moliyaviy sektorlarni boshqarish bo‘yicha keng ma’lumot beradi va ularning ba’zilari esa alohida mavzularga qaratilgan.
Barcha kurslar Avstriya va boshqa Yevropa Ittifoqi mamlakatlari tajribasiga asoslangan bo‘lib, ko‘plab amaliyotchilarni, shu jumladan o‘zaro ta’limning muhim tarkibiy qismini o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi Olmatadagi (Qozog‘iston) XVJning Kavkaz, Markaziy Osiyo va Mo‘g‘iliston hududiy salohiyatni rivojlantirish markazining (CCAMTAC) bilan hamkorlikda iqtisodiy siyosatni yuritish va modellashtirish borasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekanligi ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida Erve Joli Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi xodimlariga barcha JVI onlayn kurslarida bevosita ishtirok etish va institutning boy axborot-resurs bazalaridan erkin foydalanish imkoniyati berilishini aytdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori Vena hamkorlik institutining o‘zaro aloqalarni rivojlantirish, xodimlar malakasini muntazam oshirib borish, Barqaror rivojlanish maqsadlariga (SDG) erishishda yordam bergani, shuningdek, iqtisodiyot, moliya, xalqaro savdo-sotiq, modellashtirish va soliqqa oid o‘quv kurslarida ishtirokini muntazam ta’minlash yo‘lida hamkorlik va ko‘mak uchun minnatdorchilik bildirildi.
Shu bilan birga kelgusida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi vazifa va yo‘nalishlaridan kelib chiqqan holda Moliyaviy bozorlar (Financial markets), energiya samaradorligi (Energy efficiency), Mehnat unumdorligi (Labour productivity), Qishloq xo‘jaligida yer, suv, kapital unumdorligi (Water, land, capital productivity in agriculture) yo‘nalishlari O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun eng dolzarb yo‘nalishlar ekanligi ta’kidlandi. Hamda o‘quv kurslarida mazkur mavzularni kiritish bo‘yicha takliflar berildi.
Shuningdek tomonlar keyinchalik o‘quv kurslariga ilmiy xodimlarni o‘qitishni oldindan rejalashtirish bo‘yicha kelishuvga erishishdi va ustuvorligi yuqori bo‘lgan kurslar ro‘yxatini shakllantirishga kelishildi.

22 сентября 2023 года, руководитель Центра подготовки кадров Международного валютного фонда (МВФ), директор Объединенного Венского института (JVI) Эрве Жоли, посетил Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР).
JVI учрежден в 1992 году государственными ведомствами Австрии (министерством финансов и Австрийским национальным банком), МВФ и рядом других международных организаций. Региональный учебный центр МВФ предназначен в первую очередь для государственных служащих из стран Центральной, Восточной и Юго-Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии.
JVI предлагает курсы, семинары и практикумы по разработке и управлению макроэкономической политики; денежно-кредитной политике и системе обменных курсов; стабильности финансового сектора; приемлемости и управлению уровня долга; налоговой политике и администрированию доходов; управлению расходами; финансовым институтам и государственному управлению; законодательной базе; макроэкономической и финансовой статистике и другим специализированным темам.
Директор ЦЭИР Обид Хакимов высоко оценил содействие JVI в развитии двусторонних связей, а также регулярного повышения уровня квалификации сотрудников и расширения охвата их участия.
В настоящее время сотрудники ЦЭИР совершенствуют свои знания на более чем 10 обучающих курсах и около 25 онлайн-курсах, организованных в JVI. Также планируется, что сотрудники ЦЭИР примут участие в обучающем курсе «Финансовое программирование и политика» (FPP), который будет проводится в Узбекистане в сентябре 2023 года.
Как отметил Эрве Жоли, принципы сотрудничества и партнерских отношений лежат в основе обучения в JVI. Учебные программы должны максимально отвечать потребностям принимающей стороны.
Курсы МВФ обеспечат широкое ознакомление с управлением макроэкономическими и финансовыми секторами, причем некоторые из них будут посвящены конкретным темам.
Все курсы основаны на собственном опыте Австрии и других стран ЕС, и привлекают многих практиков, включая важный компонент взаимного обучения.
Также было отмечено, что ЦЭИР готов в сотрудничестве с Региональным центром развития потенциала Кавказа, Центральной Азии и Монголии МВФ (CCAMTAC), который находится в Алматы (Казахстан), наладить сотрудничество в области управления и моделирования экономической политики.
В ходе встречи, Эрве Жоли сообщил, что сотрудникам ЦЭИР будет предоставлена возможность непосредственно участвовать во всех онлайн-курсах JVI и свободно пользоваться богатыми информационно-ресурсными базами института.
Директор ЦЭИР выразил благодарность за условия, созданные для сотрудников в JVI, за регулярное их участие в обучающих курсах по экономике, финансам, международной торговле, моделированию и налогообложению, а также за сотрудничество и помощь в достижении Целей устойчивого развития.
При этом было отмечено, что в будущем, исходя из задач и направлений работы ЦЭИР, наиболее актуальными для экономики Узбекистана направлениями будут являться: Финансовые рынки (Financial markets), Энергоэффективность (Energy efficiency), Производительность труда (Labour productivity), Продуктивность земли, воды, капитала в сельском хозяйстве (Water, land, capital productivity in agriculture). При этом были озвучены предложения включить указанные темы в учебные курсы.
Стороны также договорились в дальнейшем заблаговременно планировать обучение научных сотрудников на учебных курсах и сформировать перечень курсов, имеющих высокий приоритет.