2024 yilning 9 oyida O‘zbekiston iqtisodiyotining rivojlanishi
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilning yanvar-sentyabr oylarida yalpi ichki mahsulot 6,6%ga o‘sgan (2023 yilning shu davrida 6,5%).
Ko‘rib chiqilayotgan davrda asosiy iqtisodiy hamkor mamlakatlarda ijobiy dinamika rivojlandi. Xususan, Qozog‘istonda YaIM 4%ga, Qirg‘izistonda 8,4%ga o‘sdi. Rossiya Federatsiyasi Iqtisodiy rivojlanish vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyada yanvar-avgust oylarida YaIM 4,2%ga o‘sdi.
2024 yilning 9 oyi davomida O‘zbekistonda narxlar o‘sishining tezlashishi kuzatildi. Jumladan, iste’mol narxlari indeksi sentyabr oyi oxirida 6,8%ga o‘sdi (o‘tgan yilning shu davrida narxlar 5,1%ga o‘sgan). Yillik ko‘rsatkichda narxlarning o‘sishi 10,5%ni tashkil etdi (2023 yil sentyabr oyi yakuni bo‘yicha 9,2%). Shu bilan birga, mavsumiy tebranishlar tufayli oziq-ovqat mahsulotlari narxlari yil boshidan buyon 1,4%ga pasaydi (2023 yilning 9 oyida 5,6%ga o‘sgan). Nooziq-ovqat mahsulotlari narxlarining o‘sish dinamikasi 5,5%gacha tezlashdi (2023 yil yanvar-sentyabr oylarida 4,8%). Narxlarning eng katta o‘sishi xizmatlar sohasida 24%ga (2023 yilning 9 oyida 4,7%) kuzatildi, asosan, ko‘rib chiqilayotgan davrda 66%ga oshgan energiya tariflarining oshishi hisobiga.
Investitsiyalarni jalb qilishning yuqori dinamikasi mavjud. Tahlil qilinayotgan davrda asosiy kapitalga yo‘naltirilgan investitsiyalar hajmi 31%ga oshgan bo‘lsa, o‘tgan yilning shu davridagi o‘sish 18,9%ni tashkil etgan. Asosiy oqim markazlashtirilmagan investitsiyalar bo‘yicha kuzatilmoqda – 35%ga o‘sish, asosan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish sur’atining 47%ga oshishi hisobiga. Shuningdek, aholi mablag‘lari hisobidan investitsiyalar 5,1%ga, korxonalar 0,7%ga oshdi. Shu bilan birga, tijorat banklari kreditlari hisobidan investitsiyalar 26%ga kamaydi. Markazlashtirilgan investitsiyalar hajmi 5,9%ga o‘sdi, shu bilan birga byudjet mablag‘lari hisobidan yo‘naltirilgan investitsiyalar 26%ga kamayganligini qayd etish joiz.
Yanvar-sentyabr oylarida asosiy kapitalga yo‘naltirilgan investitsiyalarning umumiy hajmida markazlashtirilgan investitsiyalar ulushi 10,8%gacha (2023 yil yanvar-sentyabr oylaridagi 13,3%) kamaydi, markazlashtirilmagan investitsiyalar esa mos ravishda 89,2%gacha oshdi.
Tahlil qilinayotgan davrda iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida ishlab chiqarish o‘sishi kuzatildi.
Qishloq xo‘jaligida mahsulot ishlab chiqarishning o‘sish sur’ati o‘tgan yilga nisbatan biroz pasayib, 3,1%ni tashkil etdi (2023 yil yanvar-sentyabr oylarida 4,1%). O‘simlikchilik va chorvachilik 3,1%ga, o‘rmon xo‘jaligi 2,9%ga, baliqchilik 1,3%ga o‘sdi.
Sanoat ishlab chiqarishi jadal sur’atlar bilan rivojlanmoqda – joriy yilning 9 oyi davomida 7%ga o‘sdi (2023 yil yanvar-sentyabr oylarida – 5,7%). Ishlab chiqarish sanoatida ishlab chiqarish hajmi 8,2%ga (2023 yil yanvar-sentyabr oylarida – 6,4%), tog‘-kon sanoatida o‘sish 1,3%ga oshdi (2023 yilning 9 oyi davomida – 0,4%ni tashkil etdi). Elektr ta’minoti, gaz, bug‘ uzatish va havoni sovutish sohasida o‘sish sur’atlari o‘tgan yilgidan biroz past bulib, 2023 yil yanvar-sentyabr oylaridagi 8,9%ga nisbatan 4,5%ni, suv ta’minoti va chiqindilarni utilizatsiya qilish sektorida ham xuddi shunday 6,8%ga nisbatan 5,9%ni tashkil etdi.
Qurilish ishlari dinamikasi 2023 yilning yanvar-sentyabr oylaridagi 7,1%dan 2024 yilning 9 oyida 9,1%gacha o‘sdi.
Ko‘rsatilgan bozor xizmatlari hajmi ko‘rib chiqilayotgan davrda 12,8%ga (2023 yil yanvar-sentyabr oylarida 12%) oshdi. Xizmat ko‘rsatish sohalari bo‘yicha eng katta o‘sish axborot va kommunikatsiyalar sohasida 23%, moliyaviy xizmatlar 20%, ta’lim xizmatlari 16%, ko‘chmas mulk bilan bog‘liq xizmatlar 13%, savdo 11%, turar joy va oziq-ovqat xizmatlari 10% kuzatildi. Ko‘rib chiqilayotgan davrda chakana tovar aylanmasi 9,2%ga o‘sdi (2023 yil yanvar-sentyabr oylarida 7,4%).
2024 yil yanvar-sentyabr oylarida transport xizmatlari hajmi 8,6%ga, shu jumladan avtotransport xizmatlari hajmi 12%ga oshdi. Yuk aylanmasi 3,9%ga, yo‘lovchi aylanmasi 5,8%ga o‘sdi.
O‘tgan yilga nisbatan tashqi savdo dinamikasi sekinlashdi. 9 oy yakuni bo‘yicha tashqi savdo aylanmasi 7,7%ga (2023 yil yanvar-sentyabr oylarda 22%) o‘sdi va 48,2 mlrd dollarni tashkil etdi. Eksport 11%ga (2023 yil yanvar-sentyabr oylarida 23%), import 5,2%ga (2023 yil yanvar-sentyabr oylarida 5,2%) o‘sdi.
Mahsulot turlari bo‘yicha yoqilg‘i-moylash materiallari eksporti 50%ga, xizmatlar 30%ga, kimyoviy mahsulotlar 26%ga, oziq-ovqat mahsulotlari 13%ga, sanoat tovarlari 3,7%ga oshgan, ammo mashina va transport uskunalari eksporti 6%ga, turli tayyor mahsulotlar 13%ga kamaydi.
Shu bilan birga, yoqilg‘i-moylash materiallari importi 59%ga, xizmatlar 42%ga, oziq-ovqat mahsulotlari 4,2%ga, turli tayyor mahsulotlar 2,7%ga oshgan, biroq mashina va transport uskunalari importi 2,2%ga, sanoat tovarlari - 4,3%ga, kimyoviy mahsulotlar - 3,1%ga, nooziq-ovqat xomashyosi 3,6%ga o‘sdi.
Shunday qilib, 9 oy davomida O‘zbekiston iqtisodiyoti barqaror o‘sishni ko‘rsatdi. Yil oxirigacha YaIM kamida 6%ga oshishi kutilmoqda.

По итогам 9 месяцев экономика Узбекистана продолжила наращивать темпы роста. По данным Агентства по статистике валовый внутренний продукт за январь-сентябрь 2024 г. вырос на 6,6% (за аналогичный период 2023 г.– 6,5%).
За рассматриваемый период в странах-основных экономических партнерах складывалась положительная динамика. Так, в Казахстане ВВП вырос на 4%, Кыргызстане - на 8,4%. В России, по данным Минэкономразвития РФ, за январь-август ВВП вырос на 4,2%.
За 9 месяцев 2024 г. в Узбекистане наблюдается ускорение роста цен. Так индекс потребительских цен по итогам сентября вырос на 6,8% (за аналогичный период предыдущего года цены выросли на 5,1%). В годовом выражении рост цен составил 10,5% (по итогам сентября 2023 г. – 9,2%). При этом, за счет сезонных колебаний, цены на продовольственные товары с начала года снизились на 1,4% (за 9 месяцев 2023 г. наблюдался рост на 5,6%). Ускорилась динамика роста цен на непродовольственные товары до 5,5% (за январь-сентябрь 2023 г. – 4,8%). Наибольший рост цен наблюдался на услуги на 24% (за 9 месяцев 2023 г. – 4,7%) главным образом за счет повышения тарифов на энергоресурсы, которые за рассматриваемый период выросли на 66%.
Наблюдается высокая динамика привлечения инвестиций. За рассматриваемый период объем инвестиций в основной капитал вырос на 31%, тогда как за аналогичный период прошлого года рост составил 18,9%. Основной приток наблюдается по нецентрализованным инвестициям – увеличение на 35%, главным образом за счет наращивания темпов привлечения прямых иностранных инвестиций на 47%. Также увеличились инвестиции за счет средств населения на 5,1%, предприятий на 0,7%. В то же время снизились инвестиции за счет кредитов коммерческих банков на 26%. Объем централизованных инвестиций вырос на 5,9%, при этом стоит отметить сокращение инвестиций за счет бюджетных средств на 26%.
За январь-сентябрь доля централизованных инвестиций в общем объеме инвестиций в основной капитал снизилась до 10,8% (с 13,3% в январе-сентябре 2023 г.), нецентрализованных, соответственно, увеличился до 89,2%.
За рассматриваемый период во всех секторах экономики отмечается рост производства.
В сельском хозяйстве темпы роста выпуска немного замедлились в сравнении с прошлым годом до 3,1% (за январь-сентябрь 2023 г. – 4,1%). Выпуск растениеводства и животноводства увеличился на 3,1%, лесного хозяйства на 2,9%, рыбного хозяйства на 1,3%.
Промышленное производство демонстрирует опережающую динамику – за 9 месяцев текущего года рост на 7% (за январь-сентябрь 2023 г. – 5,7%). В обрабатывающей промышленности производство увеличилось на 8,2% (январь-сентябрь 2023 г. - 6,4%), в добывающей рост на 1,3% (за 9 месяцев 2023 г. – 0,4%). В секторе электроснабжения, подачи газа, пара и кондиционирования воздуха темпы роста чуть ниже в сравнении с прошлым годом – 4,5% против 8,9% за январь-сентябрь 2023 г., аналогично в секторе водоснабжения и утилизации отходов – 5,9% против 6,8%.
Динамика строительных работ ускорилась с 7,1% в январе-сентябре 2023 г. до 9,1% за 9 месяцев 2024 г.
Объем оказанных рыночных услуг вырос за рассматриваемый период на 12,8% (январь-сентябрь 2023 г. – 12%). В разрезе секторов сфер услуг наибольший прирост наблюдался в сфере информации и связи на 23%, финансовых услугах – 20%, услугах образования – 16%, услугах, связанных с недвижимым имуществом – 13%, торговле – 11%, услугах проживания и питания – 10%. Розничный товарооборот за рассматриваемый период увеличился на 9,2% (январь-сентябрь 2023 г. – 7,4%).
Объем транспортных услуг за январь-сентябрь 2024 г. увеличился на 8,6%, в т.ч. автотранспортных на 12%. Грузооборот увеличился на 3,9%, пассажирооборот на 5,8%.
В сравнении с прошлым годом динамика внешней торговли замедлилась. По итогам 9 месяцев внешнеторговый оборот увеличился на 7,7% (январь-сентябрь 2023 г. – 22%) и составил 48,2 млрд долл. Экспорт вырос на 11% (январь-сентябрь 2023 г. – 23%), импорт на 5,2% (январь-сентябрь 2023 г. – 5,2%).
По видам продукции увеличился экспорт горюче-смазочных материалов на 50%, услуг - на 30%, химической продукции - на 26%, пищевой продукции - на 13%, промышленных товаров на - 3,7%, однако сократился экспорт машин и транспортного оборудования на 6%, различных готовых изделий - на 13%.
В то же время вырос импорт горюче-смазочных материалов на 59%, услуг - на 42%, пищевой продукции - на 4,2%, различных готовых изделий - на 2,7%, но снизился по машинам и транспортному оборудованию - на 2,2%, промышленным товарам - на 4,3%, химической продукции - на 3,1%, непродовольственного сырья - на 3,6%.
Таким образом, за 9 месяцев экономика Узбекистана продемонстрировала уверенный рост. По итогам года ожидается увеличение ВВП не менее чем на 6%.