Davlat soliq xizmati organlari tomonidan soliq to‘lovchilarning murojaatlari asosida faoliyati shubhali deb topilgan korxonalar bilan amalga oshirilgan bitimlarni o‘rganib chiqish uchun tezkor ravishda kameral soliq tekshiruvlari tashkil etilmoqda, deb xabar qilmoqda Davlat soliq qo‘mitasi.
Xususan, joriy yilning 2 aprel holatiga respublikamiz bo‘yicha jami 9 021 ta korxonada 1 337,5 mlrd. so‘mlik asossiz hisob (zachet)ga olingan qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) summalariga aniqlik kiritish bo‘yicha kameral soliq tekshiruvlari yakunlandi.
Natijada:
– 8 752 ta, ya’ni 97 foiz korxonada (1 260,7 mlrd. so‘m) «soxta» operatsiyalarni amalga oshirish faktlari tasdiqlandi;
shundan, 100 ta, ya’ni 1,1 foiz (23,5 mlrd. so‘m) tashkilotda QQS summasini noqonuniy hisob (zachet)ga olish fakti qisman tasdiqlandi;
– 269 ta, ya’ni nazorat tadbirlari o‘tkazilgan 3 foiz soliq to‘lovchilar tomonidan 53,3 mlrd. so‘mlik QQS summasini to‘g‘ri hisob (zachet)ga olganligi holatlari bo‘yicha asoslovchi hujjatlar taqdim etildi. Shu sababli ulardan ortiqcha olingan mablag‘larni qaytarish bo‘yicha tezkor jarayonlar boshlandi.
Shuningdek kameral soliq tekshiruvlari natijasida kontragentlar xatolari tasdig‘ini topgan bo‘lsada, tadbirkorlik sub’yektlarini uzluksiz faoliyat ko‘rsatishlariga sharoit yaratish maqsadida, kamchiliklarini tan olgan 540 ta sub’yektga 65,5 mlrd. so‘mlik byudjetga to‘lanishi lozim summalarni joriy yil yakuniga qadar teng ulushlarda bo‘lib-bo‘lib to‘lashlariga ruxsat berildi.
To‘lanishi lozim bo‘lgan QQS summalarni kamaytirish tarzidagi huquqni suiiste’mol qilgan korxonalar ro‘yxati shakllantirildi
Davlat soliq qo‘mitasi joriy yilning 1 mayiga qadar, ushbu korxonalar tomonidan asossiz hisobga olingan QQS summasi bo‘yicha ixtiyoriy qayta hisobot topshirgan taqdirda mazkur korxonalar mansabdor shaxslari ma’muriy va jinoiy javobgarlikka tortilmasligini ma’lum qiladi.

На 2 апреля т.г. у контрагентов выявленных 574 «сомнительных» предприятий факт незаконного зачета сумм НДС подтвержден в 97 % случаев.
На основе обращений налогоплательщиков для изучения сделок, осуществленных с «сомнительными» предприятиями, Государственными налоговыми органами организуется ускоренная камеральная проверка, сообщили в ГНК.
В частности, по состоянию на 2 апреля текущего года для внесения ясности в необоснованный зачет сумм налога на добавленную стоимость (НДС) в размере 1 337,5 млрд. сумов камеральная налоговая проверка завершена на 9 021 предприятиях по республике.
В итоге:
– на 8 752, то есть 97 %, предприятиях факт осуществления «фиктивных» сделок (1 260,7 млрд. сумов) подтвержден;
из них на 100, то есть 1,1 % предприятиях (23,5 млрд.сумов) факт незаконного зачета сумм налога на добавленную стоимость подтвердился частично;
– 269 предприятий, то есть 3%, представили документы, подтверждающие зачет сумм НДС в размере 53,3 млрд. сумов. По этой причине в их отношении запущена процедура ускоренного возврата излишне взысканных средств.
Таким образом, повторно по результатам камеральной налоговой проверки, несмотря на подтвержденные ошибки, указанные в направленных уведомлениях, с целью создания условий для непрерывной работы субъектов предпринимательства 540 субъектам, признавшим недостатки, разрешено подлежащую уплате в бюджет сумму в размере 65,5 млрд. сумов уплатить рассрочкой равными долями до конца текущего года.
*Перечень предприятий, злоупотребивших правом уменьшения суммы НДС, подлежащей уплате.
Государственный налоговый комитет напоминает, что должностные лица данных предприятий не будут привлечены к административной или уголовной ответственности, если до 1 мая текущего года данные предприятия добровольно подадут уточненную налоговую отчетность по необоснованному зачету НДС.