Noyabr oyida ko‘chmas mulk bozorida nima o‘zgardi - Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi sharhi
O‘zbekiston ko‘chmas mulk bozoridagi faollik 11 oy davomida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9%ga oshdi. Ikkilamchi uy-joy bozorida o‘rtacha narxlar 15,8%ga, xususan, poytaxtda 22,7%ga oshdi. Shu bilan birga, kvartirani ijaraga berish bozoridagi vaziyat avvalgi muvozanat darajasiga qaytmoqda.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) O‘zbekistonda ko‘chmas mulk bozoridagi talab o‘zgarishlarini muntazam ravishda tahlil qilib boradi.
Noyabr oyida O‘zbekiston ko‘chmas mulk bozori oktyabr oyidagi bir oz pasayishdan keyin xaridorlarni qayta jalb qildi. Shunday qilib, bir oy ichida respublikada ko‘chmas mulk oldi-sotdi shartnomalari soni o‘tgan oyga nisbatan 7,8%ga oshdi.
Uy-joy savdosining eng yuqori o‘sish sur’atlari Xorazmda – 38%, Navoiy viloyatlarida – 24% va Qoraqalpog‘iston Respublikasida – 23% qayd etildi.
Yil boshidan buyon o‘tgan yilning shu davriga nisbatan uy-joy savdosining o‘sishi 9%ni tashkil etdi. Shu bilan birga, o‘tgan yilning noyabriga nisbatan ko‘chmas mulk bozoridagi shartnomalar soni 8,1%ga oshdi.
1-rasm. Ko‘chmas mulk bo‘yicha rasmiylashtirilgan oldi-sotdi shartnomalari sonining o‘zgarishi
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda 2022 yil 1 noyabrda boshlangan ipoteka kreditlaridan foydalanishda aholiga qo‘shimcha qulayliklar yaratish bo‘yicha kengaytirilgan dastur ko‘chmas mulk bozoridagi faollik va talabni rag‘batlantirmoqda.
Xususan, tayyor holda topshirish shartisiz qurilgan uy-joylar uchun ipoteka kreditlarini ajratishga ruxsat berildi. Uy-joylar uchun dastlabki badalning va ipoteka krediti bo‘yicha foizlarning bir qismini subsidiya olish orqali qoplash mumkin. Bundan tashqari, 2021 yilda ipoteka kreditlarini ajratishning maqsadli parametrlari doirasida berilgan subsidiyalarni ajratish to‘g‘risidagi xabarnomalarning amal qilish muddati yil oxirigacha uzaytirildi.
Toshkentda uy-joy ijarasi narxlarining o‘zgarishi
Kuzning so‘nggi oyida poytaxtda ijara narxlarining pasayishi qayd etildi. Oktyabr oyiga nisbatan noyabr oyida Toshkent shahrida ijaraga beriladigan uy-joy narxi 5,8%ga kamaydi. Shu bilan birga, yil boshidan beri poytaxtda o‘rtacha ijara narxi 35%dan oshdi va 1 kvadrat metr uchun deyarli 10 dollarni tashkil etdi.
1 kv.m uchun eng yuqori ijara narxi Shayxontohur (13,2 doll.), Mirobod (12,3 doll.) va Yakkasaroy (12,2 doll.) tumanlarida qayd etildi. Nisbatan arzon narxlar Uchtepa (8,1 doll.), Sergeli (7,2 doll.) va Bektemir (6 doll.) tumanlarida qayd etildi.
Ikkilamchi uy-joy ko‘chmas mulk bozoridagi faollik
Noyabr oyida ikkilamchi bozorda uy-joylarning o‘rtacha narxi 3,9%ga oshdi (iyul oyida – 2,5%, avgust oyida – 0,5%, sentyabr oyida – 1,1%, oktyabr oyida – 2,3%).
Yil boshidan buyon ikkilamchi bozorda uy-joylarning tez o‘sishi kuzatilmoqda. Xususan, respublikada 1 kv.m uchun uy-joy narxi 15,8%ga oshdi.
Ikkilamchi uy-joy narxlarining eng sezilarli o‘sishi Toshkent – 22,9%, Navoiy – 22% viloyatlar va Toshkent shahrida - 22,7% kuzatildi. Poytaxtda ikkilamchi uy-joy bozoridagi narx bir oy ichida 2,4%ga qimmatlashdi (iyul oyida – 2,4%, avgust oyida – 1,4%, sentyabr oyida – 1,7%, oktyabr oyida – 4,6%).
Narxlarning eng yuqori o‘sishi poytaxtning Bektemir – 12%, Mirobod – 5% va Yunusobod – 4% tumanlarida qayd etildi.
2-rasm. Toshkent shahrida va hududlar ma’muriy markazlarida ikkilamchi uy-joy narxlarining o‘zgarishi (1 kv.m uchun AQSh dollarida)

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) в своем регулярном отчете производит анализ изменений, которые произошли на рынке недвижимости.
Активность на рынке недвижимости Узбекистана за 11 месяцев выросла на 9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Средние цены на вторичном рынке жилья подорожали на 15,8%, а в столице, в частности, — на 22,7%. При этом, ситуация на рынке аренды квартир возвращается к прежнему уровню равновесия.
В ноябре рынок недвижимости Узбекистана вновь привлек к себе покупателей после некоторого снижения в октябре. Так, за месяц количество сделок купли-продажи недвижимости по республике выросло на 7,8% по сравнению к предыдущему месяцу.
Наиболее высокие темпы роста продаж жилья отмечены в Хорезмской – на 38%, Навоийской областях – 24% и в Республике Каракалпакстан – 23%.
С начала года рост продаж жилья к аналогичному периоду прошлого года составил 9%. При этом по отношению к ноябрю прошлого года количество сделок на рынке недвижимости выросло на 8,1%.
Эксперты обращают внимание, что активность на рынке недвижимости, а значит, и спрос, стимулирует расширенная программа по созданию дополнительных удобств населению при использовании ипотечных кредитов, которая стартовала в Узбекистане с 1 ноября 2022 г.
В частности, разрешено выделять ипотечные кредиты на жилье без ремонта «под ключ». Кредиты также можно получить на выплату субсидий на компенсацию части первоначального взноса и части процентов по ипотечному кредиту. Кроме того, до конца года продлен срок действия уведомлений о выделении субсидий, предоставленных в рамках целевых параметров выделения ипотечных кредитов в 2021 г.
Изменения цен на аренду жилья в Ташкенте
В последний месяц осени в столице отмечен спад цен на аренду жилья. По сравнению с октябрем, в ноябре цены на аренду жилья в Ташкенте снизились на 5,8%. При этом, с начала года средняя стоимость аренды в столице выросла более чем на 35% и составила почти 10 долл. за 1 кв. м.
Самая высокая стоимость аренды за 1 кв. м отмечена в Шайхантохурском (13,2 долл.), Мирабадском (12,3 долл.) и Яккасарайском (12,2 долл.) районах.
Относительно низкие цены за аренду зафиксированы в Учтпепинском (8,1 долл.), Сергелийском (7,2 долл.) и Бектемирском (6 долл.) районах.
Активность на вторичном рынке жилой недвижимости
В ноябре средняя стоимость жилья на вторичном рынке выросла на 3,9% (в июле – 2,5%, в августе – 0,5, в сентябре – 1,1%, в октябре – 2,3%).
С начала года, отмечен стремительный рост на вторичное жилье. Так, средняя стоимость за 1 кв. м выросла на 15,8%.
Значительнее всего цены на вторичку выросли в Ташкентской – 22,9%, Навоийской – 22% областях и в г.Ташкенте – 22,7%.
Вторичное жилье в столице за месяц подорожало на 2,4% (в июле – 2,4%, августе – 1,4%, сентябре – 1,7%, октябре – 4,6%). Наибольший рост цен отмечен в Бектемирском – 12%, Мирабадском – 5% и Юнусабадском – 4% районах столицы.