O‘zbekistonning 2022 yil IV choragida eng faol banklari aniqlandi. Nimalar o‘zgardi?
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) O‘zbekistonning 29 ta tijorat banki uchun "Banklar faollik indeksi"ni yangiladi va uning asosida banklarning choraklik reytingi tuzildi. Tadqiqot xususiy sektorning bank aktivlaridagi ulushi o‘zgarishini monitoring qilish, shuningdek, O‘zbekiston bank sektoridagi islohotlar va transformatsiya jarayonlarining samaradorligini baholash maqsadida olib borilmoqda.
Indeksni hisoblashda bank ko‘rsatkichlari quyidagi yo‘nalishlarda qo‘llanilgan: moliyaviy vositachilik, moliyaviy ommaboplik, kapitalning yetarliligi, aktivlar sifati, boshqaruv samaradorligi, daromadlilik, likvidlik.
Tadqiqotda banklar ikki guruhga bo‘lingan — katta va kichik. Guruhlarning har biri uchun reyting tuzildi. Shu bilan birga, kichik banklar guruhiga faqat Toshkent shahrida (yoki faqat bitta hududda) faoliyat yurituvchi banklar kiradi.
2022 yil 1 dekabr holatiga ko‘ra respublika bank tizimining aktivlari jami 555,3 trln. so‘m (2021 yil 1 dekabr holatiga nisbatan o‘sish - 29,9%), majburiyatlari – 476,9 trln. so‘m (+32,4%), kreditlar qoldig‘i – 382,1 trln. so‘m (+19,1%) hamda depozitlar qoldig‘i – 216,5 trln. so‘m (+50,9%)ni tashkil etdi. Hozirgi kunda bank tizimida 57,8 ming kishi faoliyat olib bormoqda.
O‘zbekistonda banklarning kredit portfeli qoldig‘i (banklar tomonidan yuridik va jismoniy shaxslarga berilgan kreditlar bo‘yicha qarz qoldig‘i) 1 dekabr holatiga ko‘ra 382,1 trln so‘mni tashkil etdi. Depozitlarning umumiy hajmi 216,5 trln.so‘m, depozitlarning kreditlarga nisbati o‘tgan davrga (44,7%) nisbatan ijobiy (56,7%) o‘zgardi. Tarkibi bo‘yicha kredit qoldiqlarining asosiy qismi 74,4% – yuridik shaxslar, 25,6% – jismoniy shaxslarga to‘g‘ri keldi, depozitlarning taqsimlanishi mos ravishda 73,3% va 26,7%ni tashkil etdi. Shu bilan birga, jismoniy shaxslarning faolligi o‘tgan yilga nisbatan 3-4 foizga oshdi.
Banklar faoliyatiga oid murojaatlar tahlili
2022 yilgi tadqiqot davomida Xalq qabulxonalariga kelib tushgan fuqarolarning murojaatlari o‘rganildi. Xususan, bank sektori faoliyatiga oid masalalar bo‘yicha 48 mingta (kuniga o‘rtacha 131 ta) murojaat kelib tushgan.
Murojaatlarning eng katta qismi, qariyb 25%i «Xalq bank» faoliyatiga tegishli bo‘lsa, undan keyin «Agrobank», «Mikrokreditbank» faoliyati bilan bog‘liq. Shu bilan birga, takroriy 6 ming murojaatni o‘rganish shuni ko‘rsatdiki, eng ko‘p ko‘rsatkich ham yuqorida ko‘rsatilgan banklarga to‘g‘ri kelgan.
Murojaatlarning 31,6%i ijobiy hal qilingan. Rad etilgan murojaatlarning aksariyati «Mikrokreditbank», «Agrobank» va «Xalq bankiga»ga tegishli.
Tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, fuqarolardan banklar faoliyatidan norozilik mazmunidagi 9 mingga yaqin murojaat kelib tushgan.
2022 yilning I V choragi uchun yirik banklar faoliyati reytingi
To‘rtinchi chorak yakunlari bo‘yicha «Kapitalbank» O‘zbekistonning eng faol yirik banklari reytingida yana birinchi o‘rinni egalladi. «Hamkorbank» o‘z mavqeini saqlagan holda reytingda ikkinchi o‘rinni egallab turibdi, «Azia Alyans bank» 1 pog‘onaga ko‘tarilib, «Trastbank» bilan o‘zaro o‘rin almashishdi va kuchli uchlikni yakunladi.
«Azia Alyans bank» likvidlik (1-o‘rin) va moliyaviy vositachilik (1-o‘rin) ko‘rsatkichlarini saqlab qoldi, aktivlar sifati ko‘rsatkichlarini ikki pog‘onaga yaxshilagan holda – 5-o‘ringa va boshqaruv samaradorligi ko‘rsatkichlarini 3 pog‘onaga yaxshilab – 6-o‘ringa ko‘tardi. Biroq, reyting natijalari shuni ko‘rsatadiki, «Aziya Alyans bank» kapital yetarliligi ko‘rsatkichlariga e’tibor qaratishi kerak, ular o‘zgarishsiz qolmoqda, chunki bank bir yil avvalgidek ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha reytingning so‘nggi qatorini (17-o‘rin) egallab turibdi. Eslatib o‘tamiz, 2021 yilning IV choragida «Aziya Alyans bank» reytingdagi o‘rnini 2 pog‘onaga yaxshilagan va shu bilan birga moliyaviy vositachilik, potensial daromadlilik va likvidlik bo‘yicha yaxshi natijalarni ko‘rsatib, 6-o‘rinni egallagan edi.
Transformatsiya jarayonida bo‘lgan davlat ulushi mavjud yirik banklardan «Ipoteka bank» yana reytingda o‘z o‘rnini yo‘qotdi va umumiy reytingda 9-o‘ringa tushib ketdi. Ushbu bank ketma-ket uchinchi chorakda moliyaviy vositachilikning pasayishini (15-o‘rin) ko‘rsatmoqda, bu muddatli depozitlarning kreditlarga nisbatini yanada oshirish, boshqa banklar va moliya institutlaridan olingan mablag‘lardan foydalanish samaradorligini oshirish zarurligini, shuningdek, Moliya vazirligi oldidagi majburiyatlarini ko‘rsatdi. Bank moliyaviy likvidlik ko‘rsatkichini biroz yaxshilab, 11-o‘ringa ko‘tarilganiga qaramay, tahlillar shuni ko‘rsatadiki, yuqori likvidli aktivlarning jami aktivlarga nisbati pasayishi maqsadga muvofiqdir.
4-chorakda moliyaviy vositachilik ko‘rsatkichi bo‘yicha «O‘zmilliy bank» yirik banklar reytingida 17-o‘rinni saqlab qoldi, shuningdek, ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha «Hamkorbank» 3 pog‘onaga, «Invest Finans bank» va «Agrobank» 2 pog‘onaga, «Xalq bank» 1 pog‘onaga pastladi.
Daromad olish salohiyati ko‘rsatkichi bo‘yicha reytingda «Asaka bank» eng pastki pog‘onani saqlab qoldi, «Xalq bank» 2 pog‘onaga, «Aloqa bank» va «Agrobank» 1 pog‘onaga tushgan.
Boshqaruv samaradorligi ko‘rsatkichi bo‘yicha «O‘zsanoatqurilishbank» 4 pog‘onaga pastladi.
Aktivlar sifati ko‘rsatkichi bo‘yicha «Xalq bank» oxirgi pog‘onani egalladi egalladi va eng katta pasayish 3 pog‘onaga tushgan Mikrokreditbank tomonidan ko‘rsatildi.
«Mikrokreditbank» boshqaruv samaradorligi va likvidligi jihatidan eng yomon bank bo‘lib chiqdi.
«Asaka banka»ning moliyaviy imkoniyatlari va likvidlik ko‘rsatkichlari biroz yaxshilanganiga qaramay, ushbu bank umumiy reytingda oxirgi o‘rinni egallab turibdi.
2022 yil IV choragi uchun kichik banklar faoliyati reytinggi
14 ta kichik banklar orasida Top-3 o‘zgarishsiz qoldi, shuning uchun joriy yilning uchinchi choragida «Davrbank», «Universal bank» va «Ziraat bank» yetakchi o‘rinlarini saqlab qolib, o‘z mavqeini yana bir bor mustahkamladi.
To‘rtinchi chorakda 14 ta kichik bank orasida «Tibisi bank» va «Garant bank» reytingda o‘z o‘rnini saqlab qola olmadi, «Tenge bank», «Anor bank» va «O‘zagroeksportbank» esa reytingda bir pog‘ona ko‘tarildi.
O‘zbekistonda bank tizimi hali ham faol rivojlanish bosqichida va davlat banklarini xususiylashtirishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bank sektoridagi davlat ulushini 2025 yilda joriy 82%dan 40%gacha kamaytirish rejalashtirilgan.
Bank tizimida davom etayotgan o‘zgarishlar va raqobat muhitining o‘sishi xususiy banklarni, xususan, innovatsion moliyaviy mahsulotlar va xizmatlarni izlash orqali yanada rivojlantirish zarurligini ko‘rsatmoqda.
To‘liq hisobot, metodologiya va tadqiqot haqidagi batafsil ma’lumotni Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markaziga murojaat qilish orqali olishingiz mumkin.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) обновил «Индекс активности банков» для 29 коммерческих банков Узбекистана, на основе которого составлен ежеквартальный рейтинг банков. Исследование проводится с целью мониторинга изменений доли частного сектора в банковских активах, а также оценки эффективности реформ и процессов трансформации в банковском секторе Узбекистана.
При расчете Индекса использовались показатели банков по следующим направлениям: финансовое посредничество, финансовая доступность, достаточность капитала, качество активов, эффективность управления, доходность, ликвидность.
В исследовании банки разделены на две группы — крупные и малые. Для каждой из групп был составлен свой рейтинг. При этом, в группу малых банков входят банки, работающие только в г.Ташкенте (или только в одном регионе).
По состоянию на 1 декабря 2022 года активы банковской системы республики составили 555,3 трлн. сум (рост к 1 декабрю 2021 года - 29,9 %), обязательства – 476,9 трлн. сумов (+32,4%), кредиты – 382,1 трлн. сумов (+19,1%) и вклады – 216,5 трлн. сумов (+50,9%). В настоящее время в банковской системе работает 57,8 тыс. человек.
Остаток кредитного портфеля банков Узбекистана (остаток задолженности по кредитам, выданным банками юридическим и физическим лицам) на 1 декабря составил 382,1 трлн сумов. Общий объем депозитов составил 216,5 трлн. сумов, соотношение депозитов к кредитам изменилось положительно (56,7%) по сравнению с предыдущим периодом (44,7 %). По составу большая часть остатков по кредитам пришлась на юридических лиц – 74,4%, 25,6% – на физических лиц, распределение депозитов составило от 26,7% до 73,3%. При этом активность физлиц увеличилась на 3-4% по сравнению с прошлым годом.
Анализ обращений о деятельности банков
В ходе исследования были изучены обращения граждан, поступившие в Народные приемные в течении 2022 года. В частности, 48 тыс. обращений (в среднем за 1 день – 131) поступало по вопросам деятельности банковского сектора.
Наибольшее количество обращений, почти 25% касались деятельности «Народного банка», еще «Агробанка», «Микрокредитбанка». При этом, изучение повторных 6 тыс. обращений, показало, что наибольшее количество пришлось также на вышеуказанные банки.
31,6% обращений были решены положительно. Наибольшее число отклоненных обращений принадлежит «Микрокредитбанку», «Агробанку» и «Народному банку».
При изучении выявлено, что около 9 тыс. обращений гражадан касались вопросов недовольства деятельностью банков.
Рейтинг активности крупных банков за IV квартал 2022 года
По итогам четвертого квартала «Капиталбанк» вновь возглавил рейтинг наиболее активных крупных банков Узбекистана. «Хамкорбанк» укрепил свои позиции, удерживая вторую строчку в рейтинге, а замыкает тройку лидеров — «Азиа Альянс банк», который поднялся на один пункт, сместив «Трастбанк» на четвертое место.
«Азиа Альянс банк» сохранил свои показатели по ликвидности (1-е место) и финансовому посредничеству (1-е место), улучшив показатели по качеству активов на два пункта – до 5-го места и управления на три пункта – до 6-го места. Однако результаты рейтинга говорят о том, что «Азия Альянс банку», следует обратить внимание, на показатели достаточности капитала, который остается без изменения, как и год назад, банк занимает последнюю строчку рейтига по данному индикатору (17-е место). Напомним, в IV квартале 2021 года «Азия Альянс банк» улучшил позиции в рейтинге на 2 пункта и тогда же занял 6 место, показывая хорошие результаты по финансовому посредничеству, потенциальной доходности и ликвидности.
Из крупных государственных банков, находящихся в процессе трансформации «Ипотека-банк» вновь потерял место в рейтинге и опустился на 9-ю строчку в общем рейтинге. Этот банк третий квартал подряд показывает снижение по финансовому посредничеству (15-е место), что указывает на необходимость дальнейшего увеличения соотношения срочных депозитов к кредитам, повышения эффективности использования средств, полученных от других банков и финансовых учреждений, а также обязательств перед Минфином. Несмотря на то, что банк несколько улучшил показатель по финансовой ликвидности до 11-го места в рейтинге, анализ указывает на целесообразность уменьшения сооотношения высоколиквидных активов к совокупным активам.
В 4-м квартале по показателю финансового посредничества «Нацбанк» сохранил 17 позицию в рейтинге крупных банков, также по данному индикатору на 3 пункта опустились «Хамкорбанк», на 2 пункта «Инвест Финанс банк» и «Агробанк», и на 1 пункт «Народный банк».
По показателю доходности «Асака банк» сохранил за собой последнее место в рейтинге, потеряли свои позиции «Народный банк», который опустился на 2 позиции, «Алокабанк» и «Агробанк» минус одна позиция.
По показателю эффективности управления «Узпромстройбанк» потерял 4 позиции.
По показателю качества активов последнее место занял «Народный банк», а наибольшее снижение показал «Микрокредитбанк», который потерял 3 позиции.
«Микрокредитбанк» оказался самым худшим банком по показателям эффективности управления и ликвидности.
Несмотря на то, что показатели по финансовой доступности и ликвидности у «Асака Банка» несколько улучшились, этот банк все еще занимает последнюю строчку в общем рейтинге.
Рейтинг активности малых банков за IV квартал 2022 года
Среди 14 малых банков Топ-3 остался без изменений, как и в третьем квартале т.г. лидерство удерживают «Даврбанк», «Универсал банк» и «Зираат банк», вновь укрепив свои позиции.
Среди 14 малых банков в четвертом квартале «Тибиси банк» и «Гарант банк» не смогли удержать свои позиции в рейтинге, тогда как «Тенге банк», «Анор банк» и «Узагроэкспортбанк» поднялись по одному пункту в рейтинге.
В Узбекистане банковская система еще находится в стадии активного развития и готовится к приватизации государственных банков. Долю государства в банковском секторе намечено снизить с текущих 82% до 40% в 2025 году.
Происходящие изменения и рост конкурентной среды в банковской системе свидетельствуют о необходимости дальнейшего развития частных банков, в частности путем поиска инновационных финансовых продуктов и услуг.
Получить полный отчет, методологию и детальную информацию об исследовании, можно по запросу в Центр экономических исследований и реформ.