Айрим ходимларга уй-жой ижараси учун ҳар ойлик пул компенсациясидан даромад солиғи ундирилмайди
Президент томонидан имзоланган “Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонун билан қуйидагиларга тўланадиган бошланғич ёрдам пулидан ҳамда уй-жой ижараси учун ҳар ойлик пул компенсациясидан даромад солиғи ундирилмайди (2021 йил 1 июндан юзага келадиган муносабатларга нисбатан ҳам қўлланилади):
- олис, бориш қийин ҳудудлардаги бюджет бакалавриат ёки магистратурани тамомлагандан 3 йилда ишга қабул қилинган ходимларга;
- олис ва бориш қийин ҳудудлардаги шифокорлик пунктлари ва поликлиникаларга, таълим муассасаларига ишга кирган, бошқа ҳудудларда яшайдиган олий маълумотли шифокорларга ва мутахассисларга.
Президент ёки Ҳукумат қарорлари билан белгиланган дастурларда қатнашиб олинган бонуслар, пул мукофотлари тарзидаги пул тўловларидан ҳам солиқ ундирилмайди.
Фуқаролар меҳнат стажи ҳисобланиши мақсадида ишламайдиган эри (хотини) учун йилига БҲМнинг камида 1 баравари миқдорида ихтиёрий тартибда солиқ тўлаши мумкин (2021 йил 1 январдан юзага келадиган муносабатларга нисбатан ҳам қўлланилади).
Лалми-яйлов зонада жойлашган ерлар учун солиқ туман Кенгашлари белгилаган солиқ ставкаларига нисбатан 0,3 коэффициентда қўлланилади.
Электромобилларни сотиб олувчилар ёки уларни Ўзбекистонга вақтинча олиб кирадиганлар йиғимдан озод қилинади (2021 йил 1 мартдан юзага келадиган муносабатларга нисбатан ҳам қўлланилади).

Некоторые работники не облагаются подоходным налогом с ежемесячной денежной компенсации за аренду жилья
Согласно поправкам, внесенным законом в Налоговый кодекс, подоходный налог не взимается с суммы первоначальной помощи и ежемесячной денежной компенсации за аренду жилья, выплачиваемой (применяется к отношениям, возникающим с 1 июня 2021 года):
- сотрудникам в удаленных труднодоступных районах, нанятых в течение 3 лет после получения степени бакалавра или магистра, обученных на основе государственного гранта;
- врачам и специалистам с высшим образованием, поступившим на работу в медицинские пункты и поликлиники, образовательные учреждения в отдаленные и труднодоступные районы, проживающим в других регионах.
Не облагаются налогом также денежные выплаты в виде бонусов, премий, полученных за участие в программах, установленных решениями Президента или Правительства.
Граждане могут в добровольном порядке уплачивать налог за неработающего мужа (жену) в размере не менее 1-кратного размера БРВ в год в целях исчисления трудового стажа (применяется также к отношениям, возникшим с 1 января 2021 года).
Для земель, расположенных на богарных и пастбищных земельных участках, налог применяется с коэффициентом 0,3 по отношению к налоговым ставкам, установленным районными Кенгашами.
Покупатели электромобилей или те, кто временно ввозит их в Узбекистан, освобождаются от сбора (применяется также к отношениям, возникающим с 1 марта 2021 года).