Биржада пахта ёғи, суюлтирилган газ ва полиэтилен нархи пасайди
“ЎзРТХБ” ахборот хизматининг хабар қилишича, ўтган ҳафта давомида, яъни 24 – 30 январь кунлари "Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси" АЖнинг барча савдо платформаларида 1 598,9 млрд.сўмлик товарлар сотилган бўлиб, бу аввалги ҳафтага нисбатан 8,1% га камдир.
Бунда сотувларнинг:
• 91,2% - биржа савдолари;
• 0,6% - кўргазма-ярмарка савдолари;
• 7,8% - электрон давлат харидлари;
• 0,4% - авторақамларнинг онлайн-ауционига тўғри келди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари иштирокида тузилган битимларнинг умумий ҳажми 529,2 млрд.сўмни ташкил қилди. Давлат харидлари тизимларида ўтказилган электрон савдолар натижасида бюджет ва корпоратив буюртмачиларининг қарийб 19,1 млрд.сўмлик маблағлари тежалди.
Кўриб чиқилаётган давр мобайнида онлайн ауцион орқали 3 452 та авторақамлар сотилди, сотилган давлат рақам белгиларининг умумий суммаси 7,1 млрд.сўмни ташкил қилди.
Рақобатли савдолар натижасида:
битимларнинг 6,2% биринчи тоифадаги авторақамларга; 9,2% иккинчи; 7,7% учинчи; 11,6% тўртинчи; 22,4% бешинчи ва 42,9% олтинчи тоифа авторақамларга тегишлидир.
Кўриб чиқилаётган даврда очиқ биржа савдолари орқали жами 1 457,8 млрд.сўмлик товар ресурслари сотилди. Сотувчи корхоналар маҳсулотларни тасдиқланган жадвалларга риоя қилган ҳолда биржа савдоларига қўйишди, шу жумладан:
Ўтган ҳафтада биржа савдоларида 1 398,0 тонна пахта ёғи сотилди. Ўтказилган савдоларда ҳар куни ўртача 62 харидор иштирок этди. Ўртача кунлик сотув ҳажмлари 280,0 тоннани ташкил қилди.
Кўриб чиқилаётган даврда барча навли пахта ёғининг кунлик ўртача нархлари маҳсулотнинг бир тоннаси учун 15 849,4 минг сўмдан 14 848,6 минг сўмгача, яъни 6,3%га пасайганини таъкидлаш лозим.
Суюлтирилган газ
Биржанинг суюлтирилган газ бозорида нархлар пасайиши қайд этилди. Ҳафта давомида биржа савдоларига 6 292,0 тонна суюлтирилган газ қўйилди ва улардан 5 982,0 тоннаси, яъни 95,1% қисми сотилди. Ўтказилган савдоларда ҳар куни ўртача 173 харидор иштирок этди.
Кўриб чиқилаётган даврда суюлтирилган газ бўйича шаклланган кунлик ўртача нархлар маҳсулотнинг бир тоннаси учун 2 890,4 минг сўмдан 2 649,9 минг сўмгача, яъни 8,3%га пасайган.
Ўтказилган биржа савдолари натижасида суюлтирилган газ бўйича шаклланган ўртача ҳафталик нархи маҳсулотни бир тоннаси учун 2 606,6 минг сўмни ташкил этди.
Полиэтилен
Ўтган ҳафта мобайнида биржа савдоларига 4 623,0 тонна полиэтилен қўйилди ва улардан 3 913,0 тонна, яъни 84,6% ҳажми сотилди. Полиэтиленнинг ўртача кунлик сотув ҳажмлари 978,2 минг тоннани ташкил қилди.
Кўриб чиқилаётган даврда полиэтиленнинг барча маркалари бўйича шаклланган кунлик ўртача нархлар маҳсулотнинг бир тоннаси учун 18 632,6 минг сўмдан 16 269,2 минг сўмгача, яъни 12,7% га пасайди. Ўтказилган савдоларда ҳар куни ўртача 96 харидор иштирок этди.

В Узбекистане снизились биржевые цены на хлопковое масло, сжиженный газ и полиэтилен
За последнюю неделю, то есть за период с 24 января по 30 января, на всех торговых платформах АО "Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи” было реализовано товаров на сумму 1 598,9 млрд сумов, что на 8,1% меньше чем в предыдущей неделе, сообщили в пресс-службе УзРТСБ.
Из них:
• 91,2% - продаж пришлась на биржевые торги,
• 0,6% - на выставочно-ярмарочные торги,
• 7,8% - на государственные закупки,
• 0,4% - на онлайн-аукционы автономеров.
Общий объем сделок с участием малого бизнеса и частного предпринимательства составил 529,2 млрд сумов. В результате проведения электронных торгов по государственным закупкам общая экономия средств бюджетных и корпоративных заказчиков составила 19,1 млрд сумов.
За рассматриваемый период через онлайн-аукцион продано 3 452 автономеров на сумму 7,1 млрд.сумов.
В результате конкурентных торгов:
6,2% совершенных сделок приходятся на сделки по автономерам премиум класса; 9,2% сделок на 2-категорию; 7,7% на 3-категорию; 11,6% на 4-категорию; 22,4% на 5-категорию; а также 42,9% на 6-категорию автономеров.
За отчетный период на открытых биржевых торгах было реализовано товарных ресурсов на 1 457,8 млрд.сумов. Предприятия продавцы выставляют товары на биржевые торги в соответствии с утвержденными графиками, в том числе:
На прошлой неделе на биржевых торгах было реализовано 1 398,0 тонн хлопкового масла. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 62 покупателя. Ежедневный объем реализации в среднем составил 280,0 тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на все сорта хлопкового масла понизилась с 15 849,4 тыс. сумов до 14 848,6 тыс. сумов за тонну, или на 6,3%.
На биржевом рынке сжиженного газа зафиксировано понижение цен. В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 6 292,0 тонн сжиженного газа, из которых реализовано 5 982,0 тонн, или 95,1%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 173 покупателя.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на сжиженный газ понизилась с 2 890,4 тыс. сумов до 2 649,9 тыс. сумов за тонну, или на 8,3%.
По итогам биржевых торгов недельная средневзвешенная цена на сжиженный газ составила 2 606,6 тыс. сумов за тонну.
Полиэтилен
В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 4 623,0 тонн полиэтилена, из которых реализовано 3 913,0 тонн, или 84,6%. Ежедневный объем реализации полиэтилена в среднем составил 978,2 тыс. тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на полиэтилен всех марок понизилась с 18 632,6 тыс. сумов до 16 269,2 тыс. сумов за тонну, или на 12,7%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 96 покупателя.