Ўзбекистон ҳудудларининг тадбиркорлик фаолияти ижобий динамикани кўрсатмоқда - CERR
Комплекс ёндашув иқтисодиётнинг турли соҳаларидаги тадбиркорлик фаолиятини минтақавий даражада таҳлил қилиш, тадбиркорликни ривожлантириш тенденциялари ва қонуниятларни баҳолаш, шунингдек, республиканинг ҳар бир ҳудудининг иқтисодий динамикасига таъсир этувчи асосий омилларни аниқлаш имконини беради.
Мониторинг натижаларига кўра, октябрь ойида солиқ тушумлари 2023 йилнинг шу даврига нисбатан 15,0%га ўсиш билан ижобий динамикани кўрсатди, бу эса тадбиркорлик фаолиятини барқарорлигидан далолат беради. Солиқ тушумларининг ҳудудий динамикасини таҳлил қилиш натижасида қуйидаги тенденциялар аниқланди. Сурхондарё вилоятида солиқ тушумлари бўйича энг юқори ўсиш қайд этилди -15,4%. Хоразм, Андижон ва Самарқанд вилоятларида ҳам сезиларли ўсиш кузатилди – мос равишда 12,1%, 11,2% ва 11,1%. Энг катта ўсиш Қорақалпоғистон Республикасида қайд этилган бўлиб, 18,9%ни ташкил этди.
Солиқ тушумлари бўйича таҳлилда даромад солиғи 18,2%га ошган, бу эса аҳоли бандлиги ва даромадларининг ошганлигини кўрсатади. Мулк солиғи 38,9%га, ер солиғи эса 26,3%га ошди.
Божхона тўловлари бўйича тушумлар 10,4%га ошди. Божхона тушумларининг энг катта ўсиши Қашқадарё вилоятида қайд этилди ва 120%дан ошди. Шунингдек, Сирдарё вилоятида ҳам сезиларли ўсиш кузатилди-60%дан ортиқ. Бухоро ва Жиззах вилоятларида ўсиш қарийб 50%ни ташкил этди.
Божхона тушумларининг ўсиши бир қатор асосий товар йўналишлари бўйича маҳсулотлар импорти ҳажмининг ўсиши билан боғлиқ. Металл ва металл буюмлар, электр жиҳозлари ва унинг таркибий қисмлари, озиқ-овқат маҳсулотлари, нефт ва нефт маҳсулотлари, фармацевтика маҳсулотлари, шунингдек, табиий газ тоифаларида сезиларли ижобий ўзгаришлар кузатилмоқда.
Товарлар экспорти йил бошидан буён ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 8,6%га ўсди.
Экспортнинг сезиларли ўсиши Навоий - 49,1%, Хоразм - 38,1% ва Қашқадарё - 26,9% вилоятларида кузатилди.
Таҳлил қилинаётган даврда тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми 10,2%га ошди. Кредитлашнинг энг катта ўсиши Тошкент - 15,9%, Қашқадарё - 13,9%, Фарғона - 10,4%, вилоятлари ва Тошкент шаҳрида - 20,5% қайд этилди.
Таҳлил қилинаётган даврда 66 870 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилган, уларнинг энг кўпи Хоразм (5 940), Тошкент (5 834), Самарқанд (5 566), Фарғона (5 267) вилоятларида ва Тошкент (14 119) шаҳрида рўйхатга олинган.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 22,7%га ўсди. Биржа фаоллигининг сезиларли ўсиши Хоразм (66,7%), Сурхондарё (57,8%), Сирдарё (51,2%), Бухоро (47,1%), Жиззах (41,7%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (67,9%) кузатилди.
Ушбу ҳудудларда битимлар ҳажмининг ўсиши пахта толаси, нефт маҳсулотлари, қурилиш материаллари, цемент, буғдой, минерал ўғитлар, уруғлар, ўсимлик мойи ва бошқалар каби товарларни сотишни кўпайтириш ҳисобига таъминланади. Биржадаги битимлар ҳажмининг ўсиши юридик шахслар фаоллигининг ошиши ва жисмоний шахслар даромадларининг кўпайишидан далолат беради, бу эса ўз навбатида талаб омиллари орқали тадбиркорлик фаоллигининг ошишига ёрдам беради.

На основе оперативных данных Центрального банка, Налогового комитета, Таможенного комитета, и Республиканской товарно-сырьевой биржи, эксперты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) ежемесячно проводят комплексный анализ бизнес-активности по всем регионам Республики Узбекистан.
Комплексный подход позволяет анализировать предпринимательскую деятельность в различных отраслях экономики на региональном уровне, оценивать тенденции и закономерности развития предпринимательства, а также выявлять ключевые факторы, влияющие на экономическую динамику каждого региона республики.
По результатам мониторинга налоговые поступления в октябре продемонстрировали положительную динамику с ростом на 15,0% по сравнению с аналогичным периодом 2023 года, что свидетельствует о стабильности улучшения деловой активности.
Анализ региональной динамики налоговых поступлений выявил следующие тенденции. В Сурхандарьинской области отмечен самый высокий рост налоговых поступлений – 15,4%. В Хорезмской, Андижанской и Самаркандской областях также зафиксирован значительный рост – на 12,1%, 11,2%, и 11,1%, соответственно. Наибольший рост был зарегистрирован в Республике Каракалпакстан, который составил 18,9%.
Анализ структуры налоговых поступлений показывает рост подоходного налога на 18,2%, что свидетельствует об увеличении занятости и доходов населения. Налог на имущество вырос на 38,9% и земельный налог увеличился на 26,3%.
Поступления по таможенным платежам выросли на 10,4%. Наибольший рост таможенных доходов был зарегистрирован в Кашкадарьинской области, превысив 120%. Также, значительный рост наблюдался в Сырдарьинской области – более 60%, в Бухарской и Джизакской областях рост составил около 50%.
Увеличение таможенных поступлений связано с ростом объёмов ввоза продукции по ряду ключевых товарных направлений. Значительные положительные изменения наблюдаются в категориях металлов и металлопродукции, электрооборудования и его компонентов, продовольственной продукций, нефти и нефтепродуктах, фармацевтической продукции, а также природного газа.
Экспорт товаров с начала года увеличился на 8,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост экспорта наблюдался в Навоийской (на 49,1%), Хорезмской (на 38,1%), Кашкадарьинской (на 26,9%) областях.
Объём выданных кредитов коммерческими банками за анализируемый период увеличился на 10,2%. Наибольший рост кредитования зафиксирован в Ташкентской (на 15,9%), Кашкадарьинской (на 13,9), Ферганской (на 10,4%) областях и в г.Ташкенте (на 20,5%).
В течение анализируемого периода создано 66 870 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Хорезмской (5 940), Ташкентской (5 834), Самаркандской (5 566) и Ферганской (5 267) и в г. Ташкенте (14 119).
Объём сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период увеличился на 22,7%. Значительный рост биржевой активности зафиксирован в Хорезмской (на 66,7%), Сурхандарьинской (на 57,8%), Сырдарьинской (на 51,2%), Бухарской (на 47,1%), Джизакской (на 41,7%) областях и в Республике Каракалпакстан (на 67,9%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров как, хлопковое волокно, нефтепродукты, стройматериалы, цемент, пшеница, минеральные удобрения, семена, растительное масло и т.п. Увеличение объёма сделок на бирже свидетельствует о росте активности юридических лиц и увеличении доходов физических лиц, что, в свою очередь, способствует повышению деловой активности через спросовые факторы.