2020 йилнинг 9 январь куни Брюссель шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг НАТО ҳузуридаги Миссияси раҳбари, Элчи Дилёр Хакимов Алянс Бош котиби Йенс Столтенбергга ишонч ёрлиқларини топширди.
Маросимдан кейин бўлиб ўтган суҳбатда ташкилот раҳбари Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган Ўзбекистоннинг улкан салоҳиятини тўлақонли очиш имкони берувчи ва мамлакатни тарихий ривожланишнинг янги босқичига олиб чиқувчи туб ислоҳот ва ўзгаришларга юқори баҳо берди.
Ўзбекистон ва НАТО ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг, жумладан ҳарбий таълим соҳасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари, халқаро ҳамжамиятнинг Афғонистонда барқарорлик ва хавфсизликни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатлари ҳам муҳокама қилинди.
Йенс Столтенберг Марказий Осийодаги минтақавий ҳамкорликнинг ривожланаётганини алоҳида таъкидлади ва Ўзбекистоннинг Афғонистондаги можорони бартараф этиш масалаларидаги ролини қўллаб-қувватлади.

Посол Узбекистана в странах Бенилюкс и глава миссии страны при ЕС стал также главой миссии Узбекистана при НАТО.
9 января 2020 года в Брюсселе глава Миссии Республики Узбекистан при НАТО, Посол Дильёр Хакимов вручил верительные грамоты Генеральному секретарю Альянса Йенсу Столтенбергу, сообщает пресс-служба МИД.
В состоявшейся после церемонии беседе глава организации высоко оценил проводимые под руководством Президента Шавката Мирзиёева кардинальные реформы и изменения, позволяющие максимально раскрыть огромный потенциал Узбекистана и выводящие страну на новый этап исторического развития.
Были обсуждены состояние и перспективы двусторонних отношений между Узбекистаном и НАТО, в частности в сфере военного образование, а также усилия международного сообщества по обеспечению стабильности и безопасности в Афганистане.
Йенс Столтенберг особо отметил развитие регионального сотрудничества в Центральной Азии и приветствовал роль Узбекистана в вопросах урегулирование афганского конфликта.