2019 йил 3 декабрь куни Деҳли шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Ҳиндистон Бош вазирининг миллий хавфсизлик бўйича маслаҳатчиси ўринбосари Панкаж Саран, ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Вижай Тҳакур Сингҳ ҳамда ТИВ департаменти директори Дипак Миттал билан музокаралар ўтказди.
Учрашувлар чоғида икки мамлакатнинг афғон муаммосини тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги саъй-ҳаракатлари, Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини тиклаш йўллари, шунингдек, ушбу мамлакатда турли лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳиндистон томони Ўзбекистон раҳбариятининг Афғонистонни тинч йўл билан ривожлантириш борасидаги сиёсатини қўллаб-қувватлашини билдирди. Суҳбатдошлар сўзларига кўра, Ўзбекистон афғон муаммосини ҳал қилишда муҳим рол ўйнамоқда ва бунда аввало Афғонистон халқи манфаатларини илгари сурмоқда.
Термиз шаҳридаги Афғонистон фуқароларини тайёрлаш бўйича Таълим маркази базасида Афғонистон учун миллий кадрларни тайёрлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳиндистон томони ушбу Марказда Афғонистонда энг кўп талаб этилаётган мутахассисликлар бўйича қисқа муддатли курсларни ташкил этиш масаласини кўриб чиқишга тайёрлигини билдирди.

Обсуждены усилия двух стран по мирному разрешению афганского кризиса, пути восстановления социально-экономической инфраструктуры Афганистана, сообщает пресс-служба МИДа.
3 декабря в Дели состоялись переговоры Специального представителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматуллы Иргашева с заместителем советника Премьер-министра Индии по национальной безопасности Панкаджом Сараном, заместителем министра иностранных дел Виджаем Тхакуром Сингхом, а также директором департамента МИД Дипаком Митталом.
В ходе встреч стороны обсудили усилия двух стран по мирному разрешению афганского кризиса, пути восстановления социально-экономической инфраструктуры Афганистана, а также реализацию различных проектов в этой стране.
Индийская сторона выразила поддержку политике руководства Узбекистана по мирному обустройству Афганистана. По словам собеседников, Узбекистан играет важную роль в решении афганской проблемы, ставя во главу угла, прежде всего интересы народа Афганистана.
Особое внимание стороны уделили вопросу подготовки национальных кадров для Афганистана на базе Образовательного центра по обучению афганских граждан в Термезе.
Индийская сторона выразила готовность рассмотреть вопрос организации в данном Центре краткосрочных курсов по специальностям, которые наиболее востребованы в Афганистане.