ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги тасарруфига Ижтимоий ҳимоя ягона реестри (ИҲЯР) топширди. Бунинг натижасида Молия вазирлиги тизимдан фойдаланаиш, уни таъминлаш ва таъмирлаш ишларини оилб боришга ягона маъсул муассаса деб белгиланди.
Ижтимоий ҳимоянинг информатцион бошқарув тизими бўлмиш Ягона реестр аҳолига ижтимоий ҳимояни тақдим этишдаги мавжуд бўлган тўсиқларни камайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Жаҳон банки ва ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ишлаб чиқилди. Бугунги кунга келиб ИҲЯР Молия вазирлиги ҳузуридаги АКТ маркази томонидан тўлиқ мустақил равишда фойдаланиши учун тайёр ҳолатга келтирилган.
Тизим ижтимоий ҳимоя дастурларини самарали бошқаришга қаратилган бўлиб, ариза бериш, уни тасдиқлаш ва рўйхатдан ўтказишдан тортиб то ижтимоий нафақалар тўловларини амалга ошириш ва уларни мониторинг этишгача бўлган барча жараёнларни қамраб олган. Шунингдек, тизим ижтимоий нафақа олувчиларнинг умумий таснифи ва миллий ижтимоий ҳимоя тизимининг самарадорлиги тўғрисида тўлиқ маълумот беради.
“Камбағалликни камайтириш ва кам таъминланган оилаларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари самарадорлигини ошириш мақсадида кам таъминланган оилаларни аниқлашнинг ягона мезони жорий этилиб, энг кам истеъмол харажатлари қийматини аниқлаш методологияси тасдиқланди. Айрим тоифадаги фуқаролар ва оилалар учун кам таъминланган оилалар даражасини аниқлаш мезонлари соддалаштирилди. Бунинг натижасида “Ягона реестр” ахборот тизими орқали ижтимоий нафақаларни автоматик тарзда тайинлаш тизими тўлиқ йўлга қўйилди”, деди Ўзбекистон Республикаси молия вазирининг ўринбосари Жамшид Абруев. “Ҳозирда Молия вазирлиги АКТ маркази ходимлари техник ёрдам кўрсатишга ва тизимни тўлиқ бошқаришга тайёрдирлар», дея таъкидлади у.
ЮНИСЕФ ИҲЯРни ривожлантиришнинг навбатдаги босқичини амалга оширишда ҳам ўз ёрдамини беришга тайёр. Булар жумласига ижтимоий хизматларни етказишдаги бошқарув жараёнларни рақамлаштириш модулини ишлаб чиқиш, Темир, Аёллар ва Ёшлар дафтарларини интеграция этиш, шунингдек, табиий офат, ижтимоий-иқтисодий шок ёки бошқа сабабларга кўра фавқулодда ҳолат юз берганида етказиладиган ижтимоий ҳимоя махсус дастурларини жорий этишни киритиш мумкин.
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри мамлакатда ижтимоий ҳимоя тизимини ислоҳ қилишнинг умумий стратегиясининг бир қисми сифатида рақамли технологик платформанинг асоси ҳисобланади. ИҲЯР барча ижтимоий ҳимоя дастурларини амалга оширишнинг марказий механизми бўлиб ривожланиши кутилмоқда. Ушбу тизим молиявий ёрдамни давлатижтимоий хизматлари, бандлик хизматлари, ногиронлик нафақалари ва бошқа ижтимоий имтиёзлар билан самарали боғлаш орқали ижтимоий ҳимояни инклюзив ва ҳар томонлама таъминлаш учун ажойиб имкониятни тақдим этади», деди ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари ўринбосари Жоффри Ижумба.
Сўнгги уч йил ичида ИҲЯР 1 миллион 600 мингдан ортиқ болали оилаларга, хусусан, пандемия даврида кам таъминланганлик туфайли юзага келган қийинчиликларни енгиш учун ижтимоий нафақалар бериш имконини яратди. 2021 йил сентябрь ойидан бошлаб қайта кўриб чиқилган болалар нафақалари Ягона реестр орқали бошқарила бошланди.
Тизим вазирлик ва идораларга реал вақт режимида 50 турдаги маълумотлар алмашувини амалга ошириш имконини беради, бу эса болалар ва уларнинг оилалари, ногиронлиги бўлган шахсларни, ижтимоий ёрдам ёки бандликни таъминлаш хизматларига муҳтож бўлган шахсларни янада кенг қамровли, самарали ва фаол тарзда қўллаб-қувватлаш имконини беради.

Представительство ЮНИСЕФ в Узбекистане осуществило передачу Единого реестра социальной защиты (ЕРСЗ) Министерству финансов Республики Узбекистан. Данные шаг означает, что министерство берет полную ответственность за использование, поддержку и развитие системы.
Единый реестр, информационная система управления социальной защиты, разработана совместно Министерством финансов, Всемирным банком и представительством ЮНИСЕФ в Узбекистане в целях совершенствования системы социальной защиты через снижение барьеров доступа к программам социальной защиты посредством расширения применения цифровых технологий в процессе предоставления социальной защиты. К сегодняшнему дню ЕРСЗ полностью подготовлен для самостоятельного использования Информационно-вычислительным центром при Министерстве финансов.
Система направлена на повышение эффективности управления программами социальной защиты и охватывает все процессы от подачи заявлений, их подтверждения и регистрации до осуществления выплат социальных пособий и их мониторинга. Система предоставляет исчерпывающее данные о статусе бенефициаров на национальном уровне и эффективности национальной системы социальной защиты в целом.
“В целях сокращения бедности и повышения эффективности мер социальной поддержки малообеспеченных семей введен единый критерий выявления малообеспеченных семей и утверждена методика определения стоимости минимальных потребительских расходов. Для некоторых категорий граждан и семей упрощены критерии определения уровня малообеспеченности семьи. В результате, полностью налажена система автоматического назначения социальных пособий через информационную систему «Единый реестр», сказал заместитель министра финансов Республики Узбекистан Джамшид Абруев. «В настоящее время сотрудники Центра ИКТ Минфина готовы оказывать техниесккую поддержку и полноценно управлять системой», отметил он.
ЮНИСЕФ выразил готовность оказать содействие в дальнейшем развитии ЕРСЗ посредством внедрения электронного модуля по по администрированию кейс-менеджмента в социальной работе, интеграции «Железной», «Женской» и «Молодежной» тетрадей и разработки модуля по предоставлению социальной защиты при чрезвычайных ситуациях, вызванных стихийными бедствиями, социально-экономическими шоками и другими причинами.
«Единый реестр социальной защиты является основой цифровой технологической платформы в рамках общей стратегии реформирования системы социальной защиты в стране. Ожидается, что ЕРСЗ станет центральным механизмом реализации всех программ социальной защиты, предлагая прекрасную возможность предоставлять социальную защиту инклюзивным и комплексным образом, эффективно связывая социальные пособия с социальными услугами в махаллях, центрах занятости, при предоставлении услуг лицам с инвалидностью и в других подобным случаях», сказал Джоффри Ижумба, заместитель главы Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане.
Благодаря ЕРСЗ за последние три года были предоставлены социальные пособия более чем 1,6 миллионам семей с детьми для преодоления трудностей, вызванных низкими доходами, особенно в период пандемии. Начиная с сентября 2021 года, реформированные детские пособия также предоставляются через ЕРСЗ.
Система даёт возможность министерствам и ведомствам обмениваться 50 статьями данных в режиме реального времени, что обеспечивает более всестороннее, эффективное и действенное социальную защиту детям, семьям, лицам с инвалидностью и лицам, нуждающимся в социальной поддержке или содействии в трудоустройстве.