3 март куни Президент Шавкат Мирзиёев уй-жой қурилиши ва ипотека бозорини ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказди.
Селекторда давлат раҳбари Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятлар қишлоқларида (шаҳарларга ва вилоят маъмурий марказларига туташ ҳудудларда) кўп қаватли уйлар қурилиши бошланишини таъкидлади. Хусусан, 8 336 хонадонга мўлжалланган кўп қаватли арзон уй-жойлар қурилиши назарда тутилмоқда.
Шуни таъкидлаш керакки, қишлоқ уй-жой секторини ривожлантиришга қаратилган ушбу ташаббус уй-жойга эга бўлмаган одамлар ҳаётини яхшилаши билан бирга ҳудудлар маҳаллий иқтисодиётига фойда келтириши мумкин.
Жаҳонда амалда қишлоқ жойларида уй-жой шароитларини яхшилашнинг бир неча хил усуллари мавжуд, хусусан:
- маҳаллий ҳокимият идоралари муҳтожларга давлат томонидан қурилган уйларни тақдим этиши мумкин. Хусасан, президент топшириғига асосан бошпанасиз, оғир турмуш шароитига тушиб қолган оилалар ва хотин-қизларни ижара ҳуқуқи асосида вақтинчалик жойлаштириш учун Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан 50 тадан, жами 700 та квартира сотиб олинади. Бундан ташқари, Президент Молия вазирлигига тижорат банкларига маблағ ажратишни ва тижорат банкларига аҳолига 20 йил муддатга 6 ойлик имтиёзли давр билан ипотека кредитларини ажратишни топширди. Ҳозирда ипотека кредити бўйича дастлабки тўлов ҳажми сотиб олинган квартира нархининг 15 фоизини ташкил қилади. Камбағаллар учун уй-жой шароитини яхшилаш учун эса ипотека кредити бўйича дастлабки тўловнинг бир қисмини қоплаш учун давлат бюджетидан уй тахминий нархининг 10 фоизи миқдорида субсидиялар берилади;
- муҳтож одамлар ўзлари уй-жой қуриш учун ёрдам дастурига қўшилишлари мумкин. Хусусан, Президент топшириғига асосан ҳар бир туманида 600 тагача жами 6500 та якка тартибдаги турар-жой бинолари қуриш ва таъмирлаш учун 20 йиллик муддатга 6 ойлик имтиёзли давр билан кредитлар ажратилади. Даромади юқори бўлмаган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож фуқароларга якка тартибдаги уй-жойларга ажратилган ипотека кредитлари бўйича дастлабки беш йил мобайнида фоиз ставкасининг 10 фоизлик пунктдан ошган қисмини қоплаш учун Давлат бюджетидан субсидиялар ажратилади.
- хусусий ёки нотижорат сектор маҳаллий аҳоли учун арзон уй-жойлар қуриши мумкин. Президент таъкидлашича, Қурилиш вазирлиги билан биргаликда қишлоқ жойларда кўп квартирали уй-жойлар қурилишини амалга оширадиган тадбиркорлик субъектларини аниқлаш бўйича танлов савдолари ўтказилиши ва ҳудудий танлов комиссиялари фаолиятининг шаффофлиги ва ошкоралигини таъминлаш устидан тизимли назорат ўрнатилади.
Ушбу тадбирларнинг барчаси қуйидаги каналлар орқали қишлоқ иқтисодий ривожланишига тенг даражада ҳисса қўшади:
- Уйларни қуриш ёки реконструксия қилиш турли хил мутахассис ва хизмат турларига талаб яратади. Ерни қурилишга тайёрлаш бўйича дастлабки тадбирлар одатда меъморлар, юристлар, молиячилар ва бошқа маслаҳатчиларни ўз ичига олади. Лойиҳа қурилиш жараёнига кирганда, қурилиш ишчилари ва сантехниклар ва электр устаси каби ихтисослашган ходимлар керак бўлади. Қишлоқ уй-жойларини ривожлантириш қишлоқда яшовчилар учун иш ўринларини яратади ва қурилиш билан боғлиқ касбларга бўлган янги талабни қондириш учун меҳнат бозорига бошқаларни ҳам киришга ундайди. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, қурилишга сарф қилинган 1 сўм иқтисодиётда 1,97 сўмга тенг қўшимча талаб яратади.
- Уй-жой қурилиши маҳаллий иқтисодиётга фойда келтириши мумкин бўлган транспорт ва савдо хизматлари кўламини ошишига хизмат қилади. Қурилиш лойиҳаси учун қурилиш материаллари ишлаб чиқарилиши ва ушбу товарларни ташиш учун одамлар ёлланишига сабаб бўлади.
- Ҳаётни янги уйда бошлаш кўпинча янги жиҳозлар, янги мебелларни сотиб олиш ва уй хизматларидан фойдаланиш кўламини ошишига хизмат қилади. Кейинчалик, уйнинг ўзида бошқа ремонт, ландшафтни ўзгартириш каби ишлар амалга оширилиши ва уста-дурадгорлар ишига талаб яратилишини таъминлаши мумкин.
- Қишлоқ жойларда янги қурилиш кўпинча уй-жой қурилишининг янада ривожланишига ҳисса қўшадиган асфалтланган йўллар, электрлаштириш ва сув таъминоти каби маҳаллий инфратузилманинг яхшиланишига олиб келади.
Умид қиламизки, ушбу тадбирлар мамлакатимизнинг қишлоқ жойларини янада обод бўлишига ва яшаш шароитларини яхшиланишига хизмат қилади.

Как ранее сообщалось, Президент Шавкат Мирзиёев провел видеоселекторное совещание по вопросам жилищного строительства и развития ипотечного рынка.
На совещании глава государства отметил, что многоквартирные дома будут построены в сельской местности Республики Каракалпакстан и всех регионах (на территориях, прилегающих к городам и районным административным центрам). В частности, подразумевается строительство многоэтажного доступного жилья в размере 8 336 квартир.
Следует подчеркнуть, что эта инициатива, направленная на развитие сектора достойного сельского жилья может улучшить жизнь людей, не имеющих надлежащего жилья, и в то же время принести пользу для местной экономики.
На практике существует несколько различных методов улучшения жилищных условий в сельской местности, в частности:
- местные органы власти могут предоставить государственное жилье нуждающимся. В частности, Президент поручил выделение Минфином средств коммерческим банкам и ипотечных кредитов населению сроком на 20 лет (включая двадцатый год) с льготным периодом в 6 месяцев (по желанию клиента). Размер первоначального взноса по ипотечной ссуде будет составлять не менее 15 процентов от стоимости приобретаемой квартиры. Для малоимущего населения будут предоставлятся субсидии из государственного бюджета в размере 10 процентов от сметной стоимости жилья для покрытия части первоначального взноса по ипотечной ссуде для улучшения жилищных условий;
- нуждающиеся люди сами могут присоединиться к программе самопомощи, чтобы построить собственное жилье. В частности, подразумевает выделение ссуд с льготным периодом 6 месяцев сроком на 20 лет на приобретение строительных материалов и строительство всего 6500 индивидуальных жилых домов и 500 по одному району каждой области и Республики Каракалпакстан. Будут выделятся субсидии выделяются из государственного бюджета для покрытия части процентной ставки, превышающей 10 процентных пунктов в течение первых пяти лет по ипотечным кредитам на индивидуальное жилье для малообеспеченных граждан и лиц, нуждающихся в улучшении жилья.
- частная или некоммерческая группа может построить доступное жилье для местного населения. Президент отметил, что будет обеспечиватся систематический контроль за проведением тендеров для выявления субъектов хозяйствования, занимающихся строительством многоквартирных домов в сельской местности, и обеспечить прозрачность и открытость деятельности территориальных отборочных комиссий.
Все эти мероприятия одинаково способствует экономическому развитию сельских районов через следующие каналы:
- Строительство или ремонт домов требует услуг различных групп людей из разных отраслей. В первоначальных мероприятиях по освоению земель обычно участвуют архитекторы, юристы, финансисты и другие консультанты. Когда проект входит в строительный процесс, необходимы строительные рабочие и специализированный персонал, как сантехники и электрики. Развитие жилищного строительства в сельской местности создает новые рабочие места для тех, кто уже живет в сельской местности, и побуждает других вступать в рынок труда, чтобы удовлетворить спрос в профессиях, связанных со строительством. По предварительным оценкам каждый сум потраченный на строительство создает дополнительный спрос на 1,97 сума.
- Жилищное строительство требует увеличения количества транспортных и торговых услуг, которые могут принести положительный эффект для местной экономики. Для строительного проекта должны производиться строительные материалы, наняты люди для перевозки этих товаров.
- Начало жизни в новом доме часто сопровождается покупкой новой техники, новой мебели и услуг по переезду. Позже могут потребоваться и другие услуги по обустройству как самого жилья, так и прилегаюющих территорий, включая благоустройство дворов и ландшафтный дизайн.
- Новое строительство в сельской местности часто сопровождается улучшением инфраструктуры местности, такой как асфальтированные дороги, электрификация и водопровод/канализация, которые способствуют дальнейшему развитию жилищного строительства.
Уверен, что данные мероприятия будут способствовать дальнейшему процветанию сельских районов страны и улучшению жилищных условия для проживания.