Октябрь ойида Ўзбекистоннинг қайси ҳудудларида энг юқори ишбилармонлик фаоллиги кузатилди
Солиқ тушумларининг сезиларли ўсиши Жиззах (40,4%), Сирдарё (24,6%), Тошкент (23,8%) ва Навоий (20,8%) вилоятларида қайд этилди.
Солиқ тушумлари манбалари бўйича даромад солиғи тушумлари - 24%га, мулк солиғи - 27%га ва ер солиғи - 21%га ошди.
Энг кам солиқ тушумлари Хоразм (4,9%), Қашқадарё (7,7%) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (8,4%) кузатилди.
Таҳлил қилинаётган давр учун божхона тўловлари бўйича тушумлар 22,7%га ошди. Тушумлар бўйича энг кўп ўсиш Жиззах (117,4%), Сурхондарё (72,5%), Самарқанд (34,8%), Андижон (25,8%), Тошкент (24,7%) вилоятлари ва Тошкент (28%) шаҳрида қайд этилди.
Божхона тушумларининг ўсиши асосан транспорт ускуналари ва унинг таркибий қисмлари, техник жиҳозлар, металл ва металл буюмлар, электротехника ва унинг таркибий қисмлари, озиқ-овқат маҳсулотлари импортининг ошгани билан боғлиқ.
Божхона қўмитаси маълумотларига кўра, йил бошидан буён товарлар экспорти 5,3%га қисқарди, бу жумладан, ип-калава, минерал ўғитлар, трикотаж маҳсулотлари, металлар ва маҳсулотлар, озиқ-овқат ва мева-сабзавотлар маҳсулотлари, пластмасса, табиий газ, электротехника маҳсулотлари ва ўғитлар экспортининг камайиши билан боғлиқ.
Шу билан бирга, экспортнинг энг сезиларли ўсиши Хоразм (44,9%), Қашқадарё (35,2%) ва Самарқанд (12,1%) вилоятларида қайд этилди.
Тижорат банклари томонидан октябрь ойи учун берилган кредитлар ҳажми 10,9%га ўсди.
Кредитлар бериш республиканинг деярли барча ҳудудларида ўсди, октябрь ойида энг катта ўсишни Навоий (53,4%), Сирдарё (32,4%), Жиззах (27,0%), Хоразм (18,9%) вилоятлари ва Тошкент шаҳри (21,0%) кўрсатди.
Ой давомида Ўзбекистон Республика товар биржасида тузилган битимлар ҳажми 2,4%га камайди. Шу билан бирга, Сирдарё (21,4%) вилояти, Қорақалпоғистон Республикаси (7,0%) ва Тошкент шаҳрида (5,2%) биржа фаоллиги сезиларли даражада ошгани кузатилмоқда.
Ушбу ҳудудларда битимлар ҳажмининг ўсиши қурилиш ва маиший материаллар, буғдой уни, пахта толаси, техник уруғлар, буғдой, суюлтирилган газ, рангли металлар, дизел ёқилғиси, автомобил бензини, минерал ўғитлар, шакар, қора металлар ва полиэтилен каби товарларни сотиш ҳажмини ошириш ҳисобига таъминланмоқда.
Октабр ойида 72 325 та янги хўжалик юритувчи субъект ташкил этилиб, уларнинг энг кўп Фарғона (6 784), Самарқанд (6 228), Тошкент (5 883), Хоразм (5 379), Қорақалпоғистон Республикаси (5104) ва Тошкент шаҳрида (14 210) рўйхатга олинган.

Для оценки экономической ситуации в Узбекистане, ЦЭИР проводит регулярный мониторинг состояния деловой активности на региональном и районном уровнях. Анализ за октябрь месяц показал рост поступлений в бюджет и устойчивый тренд на увеличение.
Результаты мониторинга показали, что налоговые поступления за месяц выросли на 7,3%.
Значительный рост поступлений отмечен в Джизакской (+40,4%), Сырдарьинской (+24,6%), Ташкентской (+23,8%) и Навоийской (+20,8%) областях.
В разрезе источников увеличились поступления от подоходного налога на 24%, налога на имущество на 27% и земельного налога на 21%.
Наименьшее поступление налогов наблюдается в Хорезмской (-4,9%), Кашкадарьинской (-7,7%) областях и в Республике Каракалпакстан (-8,4%).
Поступления по таможенным платежам увеличились на 22,7%. Наибольший рост поступлений отмечен в Джизакской (+117,4%), Сурхандарьинской (+72,5%), Самаркандской (+34,8%), Андижанской (+25,8%), Ташкентской (+24,7%) областях и в г.Ташкенте (+28%).
Рост таможенных поступлений в основном обусловлен увеличением импорта по таким видам продукции, как транспортное оборудование и его компоненты, техническое оборудование, металл и металлические изделия, электротехника и его компоненты, и продукты питания.
По данным таможенного комитета экспорт товаров с начала года снизился на 5,3%, что связано, в том числе, с сокращением экспорта пряжи, минеральных удобрений, трикотажных изделий, металлов и изделий, продуктов питания и плодоовощной продукции, пластмасс, природного газа, электротехнической продукции и удобрений.
При этом, наиболее заметный рост экспорта отмечен в Хорезмской (+44,9%), Кашкадарьинской (+35,2%) и Самаркандской (+12,1%) областях.
Объем выданных кредитов коммерческими банками за октябрь месяц вырос на 10,9%.
Выдача кредитов выросла почти во всех регионах республики, наибольший рост в октябре показали Навоийская (+53,4%), Сырдарьинская (+32,4%), Джизакская (+27,0%), Хорезмская (+18,9%) области и г.Ташкент (+21,0%).
За месяц сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже стало меньше на 2,4%. Вместе с тем, отмечается заметный рост биржевой активности в Сырдарьинской (+21,4%) области, Республике Каракалпакстан (+7,0%) и г.Ташкенте (+5,2%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров как, строительные и хозяйственные материаллы, пшеничная мука, хлопковое волокно, технические семена, пшеница, сжиженный газ, цветных металлов, дизельное топливо, бензин автомобильный, минеральные удобрения, сахар, прокат черных металлов и полиэтилен и т.п.
В октябре создано 72 325 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Ферганской (6 784), Самаркандской (6 228), Ташкентской (5 883), Хорезмской (5 379), Республике Каракалпакстан (5 104) и городе Ташкенте (14 210).