Қозоғистонда чорва экспорти тақиқланди. Бу ҳақда Қозоғистон қишлоқ хўжалиги вазирлигига таяниб Tengrinews хабар берди.
Таъкидланишича, чорванинг қайта ишлаш ва қайта сотиш учун оммавий экспорт қилиниши гўшт маҳсулотларига нарх ошишига олиб келган. Бундан ташқари, юзага келган вазият Қозоғистонда гўштни қайта ишловчи корхоналар ва мол боқиш майдончалари камайишига олиб келган.
Умумий ҳисобда бу корхоналар 2019 йилда ўз қувватининг ярмигагина ишлаган. Бунга асосий сабаб эса чорва экспорти юқори бўлган вазиятда хом ашё тақчиллиги ҳисобланади.
2019 йилда Қозоғистондан 156 минг бош йирик қорамол олиб чиқилган. Ундан аксарияти – 121,6 минг боши ёки 78 фоизи Ўзбекистонга, яна 14 фоизи Арманистонга олиб чиқилган.
Шунингдек, Қозоғистондан ўтган йил 264 минг бош қўй олиб чиқилган. Унинг асосий харидори ҳам Ўзбекистон ҳисобланади. Ўзбекистонга 200 мингдан кўпроқ қўй олиб чиқилган. Шунингдек, Россия Қозоғистондан 21,5 минг, Озарбайжон 18 минг, Эрон 12 минг бош қўй сотиб олган.
Шу муносабат билан ем-хашак ва гўшт заводларининг мурожаатлари асосида 2019 йил 21 октябрдаги «Қишлоқ хўжалик ҳайвонларини экспорт қилишнинг айрим масалалари тўғрисида»ги Қишлоқ ва молия вазирликларининг қўшма буйруғига ўзгартириш киритиш тўғрисида қарор қабул қилинган. Мазкур буйруқ шу вақтгача фақат наслчилик зотини экспорт қилишни вақтинча чеклаган эди.
Тегишли ҳужжат лойиҳаси тармоқ эксперт ташкилотлари ва вилоят ҳокимиятлари билан ижобий келишилган, «Атамекен» илмий-тадқиқот бирлашмаси томонидан ижобий хулоса олинган. Ҳозирги вақтда манфаатдор давлат органлари билан мувофиқлаштириш ишлари олиб борилмоқда.

Таким образом Министерство сельского хозяйства (МСХ) Казахстана намерено решить проблемы массового вывоза скота в Узбекистан и неполной загрузки казахстанских мясоперерабатывающих предприятий, пишет informburo.kz.
МСХ РК решило полностью запретить вывоз живого поголовья крупного и малого рогатого скота всех половозрастных групп из Казахстана. Соответствующие поправки внесут в совместный приказ МСХ и Минфина РК "О некоторых вопросах вывоза сельскохозяйственных животных", который ранее временно ограничивал лишь экспорт маточного поголовья.
В 2019 году за пределы Казахстана вывезли 156 тысяч голов КРС, из них 78% – в Узбекистан, ещё 14% – в Армению. Также из страны вывезли почти 264 тысячи голов овец, из них более половины было маточное поголовье. Основным скупщиком МРС также является Узбекистан, куда экспортировали свыше 200 тысяч овец (76%).
Массовый экспорт живого скота для дальнейшей переработки и перепродажи создал основу для спекулятивного роста цен на мясную продукцию. Ситуация привела к снижению загрузки казахстанских мясоперерабатывающих предприятий и откормочных площадок. В 2019 году они были загружены менее, чем на половину от своей мощности в основном из-за дефицита сырья.
Госпрограммой развития АПК на 2017-2021 годы перед Минсельхозом стоит задача увеличить экспорт переработанной продукции в 2,5 раза. В середине 2019 года МСХ категорически выступало против того, чтобы на экспорт уходило маточное поголовье.
17 января 2020 года глава НПП РК "Атамекен" Аблай Мырзахметов заявил, что из-за сложившейся ситуации Казахстан становится сырьевым придатком Узбекистана.
В июне 2019 года глава Мясного союза Казахстана Максут Бактибаев высказался против запрета на вывоз, так как это может негативно сказаться на бизнес-процессах. По его мнению, правильным решением является создание комфортных условий для того, чтобы скот продавался и покупался только внутри страны.
Введение изменений в приказ позволит сохранить и увеличить поголовье казахстанского скота в ближайшие годы, загрузить казахстанские мясокомбинаты качественным сырьём по приемлемым ценам и нарастить производство и экспорт готовой переработанной продукции.