Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Петербург халқаро иқтисодий форумидаги нутқи
Авваламбор, Россия Федерацияси Президенти, ҳурматли Владимир Владимирович Путинга мазкур форумга таклиф этгани ва самимий меҳмондўстлик учун чин дилдан миннатдорлик билдираман.
Шунингдек, Танзания Президенти Самия Сулуҳу Ҳасан хонимни, Хитой Халқ Республикаси Раиси ўринбосари Хан Чжэн жанобларини қутлайман.
Ўзининг ўттиз йиллик фаолияти давомида жаҳон миқёсидаги энг муҳим масалалар юзасидан фикр алмашиш бўйича нуфузли ва зарур мулоқот майдонларидан бирига айланган Петербург халқаро иқтисодий форумида иштирок этиш мен учун катта шарафдир.
Ўзбекистон билан тарих, маънавий яқинлик ва инсоний тақдирлар орқали боғланган Россиянинг маданий пойтахти – Санкт-Петербург шаҳрида бугун яна бир бор бўлиб турганимдан ғоят хурсандман.
Урушнинг оғир йилларида кўплаб ўзбекистонликлар Ленинград мудофаасида қатнашган, Тошкент эса бир ярим миллион нафардан ортиқ эвакуация қилинган болалар, аёллар ва кексаларга бошпана берган эди. Бу ҳақдаги хотира умумий маънавий маконимизнинг бир қисми бўлиб қолмоқда.
Бугун айнан шу ерда, Нева бўйида биз ўтмишни ёд этиб, келажак ва глобал иқтисодиётнинг янги архитектурасига оид масалаларни муҳокама қилмоқдамиз.
Дунё чуқур қайта қуриш жараёнларини бошидан кечирмоқда. Транспорт йўналишлари ўзгармоқда, янги ишлаб чиқариш занжирлари шаклланмоқда. Замонавий технологик платформалар пайдо бўлиб, барча соҳаларда сунъий интеллект жорий этилмоқда. Энергетик, озиқ-овқат ва рақамли хавфсизлик масалалари тубдан қайта кўриб чиқилмоқда. Рақобат нафақат бозорлар ва табиий ресурслар учун курашда намоён бўлмоқда, балки технологиялар, логистика ва инфратузилма соҳаларида ҳам унинг таъсири сезилмоқда.
Жаҳон иқтисодиётида беқарорлик ҳукм сураётган шароитда бирлаштирувчи роль ўйнайдиган ва ўз атрофида кооперация, барқарорлик ҳамда ўзаро манфаатдорлик маконини шакллантиришга қодир бўлган давлатлар ва минтақаларнинг аҳамияти ортиб бормоқда.
Ўзбекистон минг йиллар давомида Буюк ипак йўлининг юраги бўлиб келган. Самарқанд, Бухоро ва Тошкент орқали нафақат маҳсулотлар ташилган, балки ғоя ва билимлар, маданий ва диний анъаналар бир-бирини ўзаро бойитиб келган. Шунинг учун ҳам очиқлик биз учун доимо танлов эмас, балки ҳаётий зарурат ва цивилизация коди ҳисобланган. Ҳозирги кунда у янгича маъно-мазмун касб этиб бормоқда.
Ўзбекистон ва умуман, Марказий Осиё мустақил иқтисодий ўсиш марказига айланмоқда. Бу минтақада келажакнинг транспорт, технология ва демография соҳаларидаги қиёфаси намоён бўлмоқда. Ушбу маконда Шимол ва Жануб, Ғарб ва Шарқ ўртасидаги асосий коммуникациялар чорраҳаси шаклланмоқда.
Кучайиб бораётган айни тенденцияни янада мустаҳкамлаш учун бизга сифат жиҳатидан янги даражадаги боғлиқлик ниҳоятда зарур. Бу ўринда нафақат анъанавий транспорт-логистика ва энергетика йўлакларини бирлаштириш, балки рақамли, тўлов ва ишлаб чиқариш инфратузилмаларини интеграция қилиш ҳақида ҳам сўз бормоқда. Кучли, бирлашган, иқтисодий жиҳатдан боғланган, очиқ ва барқарор Марказий Осиё барча шерикларимизнинг стратегик манфаатларига жавоб беради.
Ўзбекистон учун Россия минтақадаги шунчаки қўшни эмас. Бу давлат бизнинг вақт синовидан ўтган стратегик шеригимиз ва иттифоқчимиздир.
Бугунги кунда ўзаро муносабатларимиз янги даврга қадам қўйди. Ҳамкорлик кўп даражали ва кўп қиррали тус олди.
Биз маҳсулотларнинг оддий савдо-сотиғидан мураккаб саноат занжирлари, технологик альянслар, биргаликда лойиҳалаштириш ва ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришга қадар бўлган йўлни босиб ўтдик. Бизнинг статистик маълумотларимизга кўра, сўнгги 10 йилда ўзаро маҳсулот айланмаси уч баробардан кўпроқ – 4 миллиард доллардан 13 миллиард долларга ошди. Россия билан ҳамкорликдаги лойиҳаларнинг умумий портфели 50 миллиард доллардан ортади.
Икки давлат ҳудудлари ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик изчил кенгаймоқда. Бу жараёнга бизнинг асосий ҳамкорларимиз – Москва ва Санкт-Петербург шаҳарлари, Москва ва Ленинград вилоятлари, Татаристон ва Бошқирдистон, Красноярск ва Перм ўлкалари, шунингдек, Россиянинг бошқа кўплаб ҳудудлари фаол жалб қилинган.
Амалга оширилаётган ҳудудлараро лойиҳалар ҳажми 5 миллиард долларни ташкил этади, яна 5 миллиард долларлик инвестициялар пакети тайёрланмоқда. Ўзаро ҳамкорлик барча муҳим соҳаларни, жумладан, энергетика, кимё ва нефть-кимё, машинасозлик, қишлоқ хўжалиги, логистика, тўқимачилик, озиқ-овқат саноати ва бошқа тармоқларни қамраб олмоқда. Лойиҳалар қаторида Ўзбекистоннинг бешта ҳудудидаги қўшма саноат парклари ва Тошкентда ташкил этилган қўшма вагонсозлик кластери алоҳида эътиборга лойиқдир.
Энергетика соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида тўхталиб ўтмоқчиман. Инвестиция лойиҳалари, жумладан, Россия иштирокидаги лойиҳалар ҳисобидан биз электр энергияси ишлаб чиқаришни бир ярим баробар – 58 миллиард киловатт-соатдан 87 миллиард киловатт-соатга оширдик. 2030 йилгача генерацияни 120 миллиард киловатт-соатгача кўпайтиришни режалаштирмоқдамиз. Унинг 54 фоизини қайта тикланадиган энергия манбалари ташкил этади.
Бизнинг энергетика соҳасидаги қувватларимиз, шунингдек, Ўзбекистонда Россия иштирокида биринчи гибрид атом электр станциясининг ишга туширилиши ҳисобидан ҳам ортади. Кеча биз Владимир Владимирович билан АЭС қурилишининг биринчи пойдеворини қўйиш маросимида қатнашдик. Биз учун бу узоқ муддатли ривожланиш, янги муҳандислик мактабини тайёрлаш ва илғор технологияларни ўзлаштиришга қаратилган лойиҳадир.
Атомдан тинч мақсадларда фойдаланиш бўйича бошқа соҳалар – тиббиёт, қишлоқ хўжалиги, саноат ва илм-фанда ҳам ҳамкорликда иш олиб бориш ниятидамиз.
Ҳозирги шароитда Ўзбекистон ва Россиянинг технологиялар ва саноат соҳасидаги ҳамкорлиги фақат икки томонлама алоқалар доирасида чекланиб қолмаслиги керак.
Биз саноат бўйича салоҳиятни, ресурслар, бозорлар ва компетенцияларни бирлаштиришга қодир бўлган улкан кооперация маконини яратишни мўлжал қиляпмиз. Айнан шунинг учун биз “Евроосиё технологик саноатлаштириш камари”ни шакллантириш ташаббуси билан чиқмоқдамиз. Бу саноат кооперациясининг ягона рақамли платформаси билан бирлаштирилган ишлаб чиқариш ва технологик кластерларнинг ўзаро боғлиқ тизимидир. Бу ўринда технологияларни ишлаб чиқиш ва кадрлар тайёрлашдан тортиб, саноат ишлаб чиқаришини маҳаллийлаштириш ва ташқи бозорларга чиқишгача бўлган тўлиқ циклли занжирларни яратиш ҳақида сўз бормоқда.
Ушбу ташаббусни синовдан ўтган, ҳар йили Тошкентда ўтказиладиган “ИННОПРОМ. Марказий Осиё” инновацион-саноат кўргазмаси платформаси базасида амалга оширишни таклиф этамиз. Бундай ёндашув бизнес учун ҳамкорларни тўғридан-тўғри топиш ва ўзаро манфаатли алоқаларни ўрнатиш имконини беради.
Ҳамкорликнинг истиқболли йўналиши, ҳеч шубҳасиз, иқтисодиётнинг янги мулоқот воситаси, таъбир жоиз бўлса, тилига айланган рақамлаштиришдир.
Агар илгари инфратузилма деганда, йўллар, қувурлар ва электр узатиш тармоқлари тушунилган бўлса, бугунги кунда бу, аввало, рақамли платформалар демакдир. Улар ўз атрофида яхлит экотизимни – иш ўринлари, логистика, тўлов хизматлари, янги экспорт имкониятларини шакллантирмоқда.
Ўзбекистон бизнеси рақамли ечимларни фаол ривожлантирмоқда ва айни пайтда кенг доирадаги мамлакатлар билан технологик ҳамкорлик учун очиқдир. Масалан, Россия маркетплейслари ва рақамли сервислари орқали маҳсулотларимиз савдоси ҳажми сўнгги бир неча йилда 3,5 баробар ўсиб, бир ярим миллиард доллардан ошди.
Ҳамкорликни чуқурлаштириш мақсадида қўшма Рақамли экотизимни шакллантиришга киришишни таклиф этамиз. Илк босқичда у рақамли савдо ва шаҳар сервисларини тартибга солиш қоидаларини яқинлаштириш, Ўзбекистон ва Россия брендларини ҳамкорликдаги платформаларда илгари суриш, бандлик бўйича ягона рақамли профилни яратиш, сунъий интеллект асосида маҳсулотларни ривожлантиришни ўзида қамраб олиши мумкин. Бу бизнес учун янги бозорлар, фуқаролар учун эса даромад топишда қўшимча имкониятлар яратади.
Айни пайтда рақамлаштиришни кенг қўллашга интилар эканмиз, ҳар қандай ўзгаришлар негизида доимо инсон туришини ёдда тутиш муҳимдир.
Бугунги кунда Ўзбекистон дунёнинг энг ёш мамлакатларидан бири бўлиб, аҳолисининг ярмидан кўпини ёшлар ташкил этади. Бу шунчаки оддий статистика эмас. Бу – ривожланиш учун қувват, энергия манбаи. Бу – янги талаб. Бу – бизнинг келажагимиз.
Шу боис, бизнинг вазифамиз фақат ёшларга замонавий билим беришдан иборат эмас. Ёшлар илғор компетенцияларни ўзлаштириши ва ўз салоҳиятини рўёбга чиқариши учун имкон берадиган шароитларни яратиш муҳимдир. Бу ўринда таълим ва кадрлар тайёрлаш соҳасидаги ҳамкорлик алоҳида ўрин тутади.
Ўзбекистонда хорижий олийгоҳларнинг 32 та, жумладан, Россия олий таълим муассасаларининг 15 та филиали фаолият юритмоқда. Бу Россиянинг хориждаги энг йирик университетлар тармоғи ҳисобланади.
Шу билан бирга, касбий таълим, айниқса, амалиётга йўналтирилган кадрлар тайёрлаш дастурларини жорий этиш муҳим аҳамиятга эга. Бизда бу борада аллақачон муваффақиятли мисоллар бор. Олмалиқ ва Тошкентда биринчи қўшма муҳандислик мактаблари ишга туширилди.
Онлайн таълим сервислари мазкур соҳадаги самарали ҳамкорлик механизми бўлиши мумкин. Бундай сервисларнинг ишга туширилиши ёшларга ҳатто энг чекка ҳудудларда ҳам зарур билимларни олиш имконини беради. Бу меҳнат мобиллиги моделини тубдан ўзгартиради ва уни ташкил этишни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқади.
Шу муносабат билан биз Инсон капиталини ривожлантириш қўшма онлайн-платформасини яратишни таклиф этамиз. Унинг вазифаси – таълим, касбий тайёргарлик ва меҳнат бозорини ўзаро боғлашдан иборат.
Ушбу тизимда таълим дастурлари, тил ўргатиш ва ахборот технологиялари курслари, ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш ва иш берувчилар билан боғланиш имкониятлари бирлаштирилиши мумкин.
Ёшлар учун бу янги иқтисодиёт сари аниқ-равшан йўналиш бўлади. Бизнес учун тайёр кадрлар базасидан фойдаланиш имкониятидир. Университетлар ва коллежлар учун бозорнинг реал талаби билан алоқа воситасидир. Ўзбекистон ва Россия учун эса энг олий қадрият бўлган инсонларга узоқ муддатли сармоядир.
Агар ҳурматли Владимир Владимирович ушбу ташаббусни қўллаб-қувватласа, соҳавий идораларимизга бундай платформани имкон қадар тезроқ ишга тушириш вазифасини топширамиз.
Ҳамкорлигимизнинг гуманитар асоси сифатида туризмни алоҳида кўрсатиб ўтишни истар эдим. Ушбу тармоқ ишонч иқтисодиётини ҳаммадан кўра яхшироқ шакллантиради.
Одамлар Ўзбекистонга келар экан, нафақат тарихий ёдгорлик ва шаҳарларни, балки маданиятни, меҳмондўстлик, ишбилармонлик муҳити ва бизнес учун имкониятларни ҳам кўради. 2025 йилда бизнинг мамлакатимизда қарийб бир миллион россиялик меҳмон бўлди, бу йил эса биз янада кўпроқ сайёҳни қабул қилишга тайёрмиз. Бунинг учун нафақат туристик инфратузилмани, балки креатив иқтисодиётни ҳам ривожлантиряпмиз. 2030 йилга бориб, унинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 5 фоизни ташкил этади. Бу эса ушбу ижодий соҳани иқтисодий ўсишнинг драйверларидан бирига айлантиради.
Ҳамкорлигимизнинг маданий-гуманитар йўналишини мустаҳкамлаш мақсадида “Самарқанддан Петербурггача” креатив-туристик йўлаги лойиҳасини ишга туширишни таклиф этамиз. Ушбу ташаббус санъат ва кино фестиваллари, музей кўргазмалари, гастрономия ҳафталиклари ва мусиқий тадбирларни биргаликда ташкил этишни назарда тутади.
Кеча Мариинский театри ва “Эрмитаж” давлат музейида Ўзбекистон маданияти ва санъатига доир лойиҳалар бошланди.
2026 йил мамлакатимиз учун алоҳида аҳамиятга эга. Биз тизимли ислоҳотларнинг муҳим маррасига яқинлашмоқдамиз. Бундан ўн йил олдин очиқлик, инклюзивлик ва прагматизмга таянган ҳолда, Янги Ўзбекистонни барпо этишни бошлаган эдик. Ўтган даврда узоқ муддатли ўсиш учун мустаҳкам асос – қулай ишбилармонлик муҳити, барқарор саноат базаси ва янги инфратузилма яратилди.
Иқтисодиётимиз ҳажми 50 миллиард доллардан 147 миллиард долларга ошди, жорий йил эса 8 фоиздан юқори ўсишни прогноз қилмоқдамиз. Ислоҳотлар бошланганидан буён мамлакатимизга 150 миллиард доллардан ортиқ хорижий инвестициялар жалб қилинди, минглаб замонавий корхоналар ишга туширилди. Товар ва хизматлар экспорти қарийб 3 баробар ошди.
Ўзбекистон ҳатто ҳозирги глобал беқарорлик шароитида ҳам барқарор ўсиш динамикасини намойиш этмоқда. Иқтисодиётимиз янада кўп қиррали бўлиб бормоқда, ички бозор кенгаймоқда, замонавий технологиялар, инфратузилма ва сифатли иш ўринларига талаб ортмоқда.
Ёш, фаол ва тез ўсиб бораётган аҳоли Ўзбекистоннинг муҳим устунликларидан биридир. Бу тадбиркорлик, технологиялар, сервислар ва саноатни ривожлантиришнинг узоқ муддатли базасидир.
Аммо демографик ўсиш ўз-ўзидан муваффақиятни кафолатламайди. Бу салоҳиятни кучли интеллектуал ресурс – компетенцияларга, унумдорликка, юқори қўшимча қийматли маҳсулотлар ва технологиялар яратиш қобилиятига айлантиришимиз керак.
Биз ислоҳотларимизнинг илк давриданоқ бозор самарадорлиги ва ижтимоий масъулиятни уйғунлаштиришга ҳаракат қилиб келяпмиз. Ўзбекистон иқтисодий ривожланиш моделининг ўзига хослиги айнан шу жиҳат билан белгиланади. Ўсиш нафақат тез суръатларда, балки барқарор, инклюзив ва одамларнинг ҳаёт сифатини оширишга йўналтирилган бўлиши лозим.
Фақат сўнгги 5 йилда аҳолининг умумий даромадлари 2,5 баробар ошди. Биз учун асосий мезон бу юқори ҳаёт сифати, инсон қадр-қиммати ва ҳар бир одамнинг салоҳиятини рўёбга чиқаришдир.
“Ўзбекистон – 2030” стратегияси айнан шу мақсадга эришишга хизмат қилади. Ушбу даврга қадар биз аҳоли даромадларини ўртачадан юқори даражага кўтариш, барча соҳаларни технологик ва инновацион ўсиш моделига ўтказиш, иқтисодиёт ҳажмини яна бир ярим баробар – 240 миллиард доллардан кўпроққа ошириш ниятидамиз.
Ўзбекистонда глобал инвестициялар учун барча шарт-шароитлар изчил шакллантирилмоқда. Қулай ишбилармонлик муҳити яратилмоқда, бозор институтлари такомиллаштирилмоқда, рақобат даражаси ва ишлаб чиқариш салоҳияти ортмоқда.
Ушбу форумда иштирок этаётган инвесторларни юқори қўшимча қийматли янги саноат занжирларини яратишга таклиф этамиз.
Компетенцияларни, ишлаб чиқариш ва ишланмаларни чуқур маҳаллийлаштириш, шунингдек, замонавий инжиниринг ва янги экспорт йўналишларини ривожлантириш бизнинг устувор вазифамиздир. Бу бугунги кунда саноат усулида қайта ишлаш, агротехнологиялар, биокимё, робототехника, рақамли ечимлар ва сунъий интеллект каби янги иқтисодиёт шаклланаётган соҳаларда айниқса муҳимдир.
Энергетика, авиация, таълим, геология ва бошқа кўплаб соҳаларда давлат-хусусий шериклик тамойили шаклида амалга оширилаётган лойиҳаларда биз ҳамкорлик учун катта салоҳиятни кўрмоқдамиз.
Манфаатдор шерикларимизга нафақат ўсиб бораётган ички бозоримиз, балки қўшни мамлакатлар ва минтақаларга тўғридан-тўғри чиқиш имкониятини ҳам таклиф этамиз.
Ўзбекистон глобал ишбилармонлар ҳамжамияти учун ишончли ва барқарор мамлакатдир. Иқтисодиётимизнинг юқори даражада очиқлик сари ҳаракат қилаётгани етакчи рейтинг агентликлари томонидан холис тасдиқланмоқда. Фақат шу йилнинг ўзида мамлакатимиз Иқтисодий эркинлик индексида яна 14 поғона юқори кўтарилди.
Сўнгги йилларда биз халқаро бозорларга 16 миллиард долларлик суверен ва корпоратив облигацияларни жойлаштирдик. Ўтган ойда Лондон фонд биржасида энг йирик давлат компанияларининг активларини бирлаштирган Ўзбекистон Миллий инвестиция фондининг акциялари биринчи маротаба оммавий савдога чиқарилди.
Капитал бозорини янада ривожлантириш, барқарор молиявий ва инвестициявий платформани шакллантириш мақсадида энг яхши стандартлар асосида ишлайдиган Тошкент халқаро молия марказини ташкил этишга киришдик. Марказнинг махсус ҳуқуқий мақомга ва солиқ имтиёзларига эга экани инвесторларга бизнес юритиш учун қулай восита ва ишончли кафолатларни тақдим этади.
Фурсатдан фойдаланиб, барчангизни 16-18 июнь кунлари бўлиб ўтадиган Тошкент халқаро инвестиция форумига таклиф этаман. Ушбу анжуман доирасида Янги Ўзбекистоннинг янги имкониятлари ва истиқболлари билан бевосита танишиш мумкин бўлади.
Албатта, бугунги форумнинг “Прагматик мулоқот – барқарор келажак сари йўл” деган шиори рамзий маънога эга. Чиндан ҳам айнан очиқ ва ўзаро ҳурматга асосланган мулоқот ҳозирги кунда барқарор ривожланишнинг асосий шартига айланмоқда. Ишонч, ҳамкорликка тайёрлик ва биргаликда ечим излашга интилиш бор жойда янги имкониятлар пайдо бўлади. Ўзбекистон ва Россия шериклиги бундай ҳамкорликнинг ёрқин намунасидир.
Россия Федерацияси Президенти, ҳурматли Владимир Владимирович Путинга ушбу кенг кўламли халқаро форумга таклиф этгани ҳамда Янги Ўзбекистон тараққиётининг устувор йўналишларини тақдим этиш имкониятини яратгани учун яна бир бор самимий миннатдорлик билдираман.
Сўзимнинг якунида барча иштирокчиларга самарали фаолият юритишлари ва қизиқарли фикр алмашишларини тилайман.

Уважаемый Владимир Владимирович!
Прежде всего хотел бы выразить искреннюю признательность Президенту Российской Федерации, уважаемому Владимиру Владимировичу Путину за приглашение и радушное гостеприимство.
Хочу также поприветствовать Президента Танзании госпожу Самию Сулуху Хасан и заместителя Председателя Китайской Народной Республики господина Хань Чжэна.
Для меня большая честь принимать участие в Петербургском международном экономическом форуме, который за три десятилетия своего существования стал одной из самых авторитетных и востребованных площадок для обмена мнениями по важнейшим вопросам мировой повестки.
Искренне рад вновь находиться в Санкт–Петербурге – культурной столице России, городе, который связан с Узбекистаном историей, особой духовностью и человеческими судьбами.
В суровые фронтовые годы многие узбекистанцы участвовали в обороне Ленинграда, а Ташкент принял более полутора миллионов эвакуированных детей, женщин и стариков. Память об этом остается частью нашего общего нравственного пространства.
Сегодня именно здесь, на берегах Невы, помня о прошлом, мы обсуждаем вопросы будущего и новой архитектуры глобальной экономики.
Мир переживает глубокую перестройку. Меняются транспортные маршруты, формируются новые производственные цепочки, появляются все более современные технологические платформы, повсеместно внедряется искусственный интеллект.
Происходит фундаментальное переосмысление энергетической, продовольственной и цифровой безопасности. Конкуренция все чаще проявляется не только в борьбе за рынки и природные ресурсы, она переходит в сферу технологий, алгоритмов, логистики и инфраструктуры.
В условиях турбулентности в мировой экономике растет значение государств и регионов, играющих консолидирующую роль и способных формировать вокруг себя пространство кооперации, устойчивости и взаимной выгоды.
Узбекистан на протяжении тысячелетий был сердцем Великого шелкового пути. Через Самарканд, Бухару и Ташкент не просто шли товары, а происходило взаимообогащение идей и знаний, культурных и религиозных традиций.
Поэтому открытость всегда была для нас не выбором, а жизненной необходимостью и цивилизационным кодом. Сейчас она получает новое содержание.
Узбекистан и вся Центральная Азия становятся самостоятельным центром экономического роста. Здесь сходятся транспортные, технологические и демографические контуры будущего. Здесь формируется перекресток основных коммуникаций между Севером и Югом, Западом и Востоком.
Чтобы прочно закрепить этот набирающий силу тренд, нам остро необходима связанность качественно нового уровня. Речь идет не только о сопряжении традиционных транспортно-логистических и энергетических коридоров, но и об интеграции цифровой, платежной и производственной инфраструктуры.
Сильная, консолидированная, экономически связанная, открытая и стабильная Центральная Азия отвечает стратегическим интересам всех наших партнеров.
Россия для Узбекистана – больше, чем сосед по региону. Это наш проверенный временем стратегический партнер и союзник.
Сегодня наши отношения вступили в новую эру. Сотрудничество стало многоуровневым и разноплановым.
Мы прошли путь от простой торговли товарами к сложным индустриальным цепочкам, технологическим альянсам, совместному проектированию и локализации производства. По нашей статистике, за 10 лет взаимный товарооборот вырос более чем в три раза – с 4 до 13 миллиардов долларов. Текущий портфель совместных проектов с Россией превышает 50 миллиардов долларов.
Последовательно расширяется торгово–экономическое сотрудничество между регионами двух государств. В этот процесс активно вовлечены наши основные партнеры – Москва и Санкт-Петербург, Московская и Ленинградская области, Татарстан и Башкортостан, Красноярский и Пермский края, а также многие другие российские регионы.
Объем реализуемых межрегиональных проектов составляет 5 миллиардов долларов, на подходе пакет инвестиций еще на 5 миллиардов. Взаимодействие охватывает все ключевые отрасли, в том числе энергетику, химию и нефтехимию, машиностроение, сельское хозяйство, логистику, текстильную, пищевую промышленность и другие сектора. Среди них особого внимания заслуживают совместные промышленные парки в пяти регионах Узбекистана и создание вагоностроительного кластера в Ташкенте.
Отдельно хотел бы остановиться на энергетике. За счет инвестиционных проектов, в том числе с российским участием, мы расширили производство электроэнергии в полтора раза – с 58 до 87 миллиардов киловатт-часов. До 2030 года планируем нарастить генерацию до 120 миллиардов киловатт, 54 процента из которых составят возобновляемые источники энергии.
Наши мощности также увеличатся за счет ввода в эксплуатацию первой гибридной атомной станции в Узбекистане с участием России. Вчера мы с Владимиром Владимировичем Путиным приняли участие в церемонии заливки первого бетона на строительстве АЭС. Для нас это проект долгосрочного развития, подготовки новой инженерной школы и освоения передовых технологий.
Намерены совместно работать и в других сферах мирного применения атома – в медицине, сельском хозяйстве, промышленности и науке.
В нынешних условиях технологическое и промышленное сотрудничество Узбекистана и России не должно ограничиваться рамками только двустороннего взаимодействия.
Мы ориентируемся на большие пространства кооперации, способные объединять промышленный потенциал, ресурсы, рынки и компетенции. Поэтому выступаем с инициативой формирования «Евразийского пояса технологической индустриализации». Это система взаимосвязанных производственных и технологических кластеров, объединенных единой цифровой платформой промышленной кооперации. Речь идет о создании цепочек полного цикла – от разработки технологий и подготовки кадров до локализации промышленного производства и выхода на внешние рынки.
Предлагаем реализовать эту инициативу на базе уже апробированной платформы инновационно-промышленной выставки «Иннопром. Центральная Азия», ежегодно проводимой в Ташкенте. Такой подход позволит бизнесу напрямую находить партнеров и налаживать взаимовыгодные связи.
Перспективным направлением сотрудничества, безусловно, является цифровизация, которая становится новым языком экономики.
Если раньше инфраструктура означала дороги, трубопроводы и ЛЭП, то сегодня – это прежде всего цифровые платформы. Они формируют вокруг себя целую экосистему: рабочие места, логистику, платежные сервисы, новые экспортные возможности.
Узбекский Бизнес все активнее развивает цифровые решения и одновременно открыт для технологического партнерства с широким кругом стран. К примеру, объем продаж наших товаров через российские маркетплейсы и цифровые сервисы за последние несколько лет вырос в 3,5 раза, достигнув более 1,5 миллиарда долларов.
С целью углубления сотрудничества предлагаем начать формирование совместной Цифровой экосистемы. Для начала она могла бы включать сближение правил регулирования цифровой торговли и городских сервисов, дальнейшее продвижение узбекских и российских брендов на взаимных платформах, создание единого цифрового профиля занятости, развитие продуктов на основе искусственного интеллекта. Это даст бизнесу новые рынки, а гражданам – дополнительные возможности получения дохода.
В то же время в погоне за цифровизацией важно помнить, что в основе любых преобразований всегда находится человек.
Сегодня Узбекистан – одна из самых молодых стран в мире, где больше половины населения – молодежь. Это не просто статистика. Это – энергия развития. Это – новый спрос. Это – наше будущее.
И наша задача заключается не только в том, чтобы дать молодым людям современные знания. Важно создать условия, при которых молодежь сможет освоить передовые компетенции и реализовать свой потенциал. Особую роль здесь играет сотрудничество в образовании и подготовке кадров.
В Узбекистане действует 32 филиала иностранных вузов, 15 из которых – российские. Это самая крупная сеть университетов России за рубежом.
В то же время важное значение имеет профессиональное образование, особенно с акцентом на внедрение практико-ориентированных программ подготовки. У нас уже есть успешные примеры – первые совместные инженерные школы в Алмалыке и Ташкенте.
Эффективным механизмом сотрудничества в сфере могли бы стать обучающие онлайн сервисы, запуск которых позволит молодым людям получать необходимые знания даже в самых отдаленных районах, что кардинально изменит модель трудовой мобильности и выведет ее организацию на качественно новый уровень.
В этой связи предлагаем создать совместную Онлайн-платформу развития человеческого капитала. Ее задача – связать образование, профессиональную подготовку и рынок труда.
В такой системе могут быть объединены образовательные программы, языковые и IТ–курсы, поддержка молодых предпринимателей и доступ к работодателям.
Для молодежи это будет понятный маршрут в новую экономику. Для бизнеса – доступ к базе подготовленных кадров. Для университетов и колледжей – связь с реальным спросом рынка. Для Узбекистана и России – долгосрочная инвестиция в высшую ценность – человека.
Если уважаемый Владимир Владимирович поддержит это начинание, то поручим нашим отраслевым ведомствам запустить такую платформу как можно быстрее.
Отдельно хотел бы выделить туризм как гуманитарную основу нашего партнерства. Эта отрасль лучше всего формирует экономику доверия.
Когда люди приезжают в Узбекистан, они видят не только памятники и города, но и культуру, гостеприимство, деловую среду и возможности для бизнеса.
В 2025 году у нас в гостях побывал почти миллион россиян, в этом году мы готовы принять еще больше.
Для этого развиваем не только туристическую инфраструктуру, но и креативную экономику. К 2030 году ее доля составит 5 процентов ВВП, что превратит эту творческую сферу в один из драйверов экономического роста.
В целях укрепления культурно-гуманитарного измерения нашего сотрудничества предлагаем запустить проект креативно–туристического коридора «От Самарканда до Петербурга». Инициатива подразумевает организацию совместных фестивалей искусства и кино, музейных выставок, гастрономических недель и музыкальных событий.
Вчера в Мариинском театре и Эрмитаже уже стартовали проекты культуры и искусства Узбекистана.
2026 год имеет для нашей страны особое значение. Мы подходим к знаковому рубежу системных реформ.
Десять лет назад мы начали строить Новый Узбекистан, сделав ставку на открытость, инклюзивность и прагматизм. За это время была сформирована прочная основа для долгосрочного роста: благоприятная деловая среда, устойчивая промышленная база и новая инфраструктура.
Размер нашей экономики увеличился с 50 до 147 миллиардов долларов, а в этом году прогнозируем рост свыше 8 процентов. За годы реформ в страну привлечено более 150 миллиардов долларов иностранных инвестиций, запущены тысячи современных предприятий. Экспорт товаров и услуг вырос почти в 3 раза.
Даже сейчас, в условиях глобальной нестабильности, Узбекистан продолжает демонстрировать устойчивую динамику роста. Наша экономика становится более многогранной, внутренний рынок расширяется, а спрос на современные технологии, инфраструктуру и качественные рабочие места растет.
Одним из ключевых преимуществ Узбекистана является молодое, активное и быстро растущее население. Это долгосрочная база развития предпринимательства, технологий, сервисов и промышленности.
Но демографический рост сам по себе не гарантирует успех. Этот потенциал нужно трансформировать в мощный интеллектуальный ресурс – в компетенции, производительность, способность создавать продукты и технологии с высокой добавленной стоимостью.
С самого начала реформ мы стремимся сочетать рыночную эффективность и социальную ответственность. В этом заключается особенность узбекской модели экономического развития.
Рост должен быть не только быстрым. Он должен быть устойчивым, инклюзивным и ориентированным на повышение качества жизни людей.
Только за последние 5 лет совокупные доходы населения страны выросли в 2,5 раза. Главный критерий для нас – это высокое качество жизни, достоинство человека и раскрытие потенциала каждого.
Достижению именно этой цели служит Стратегия развития «Узбекистан–2030». К этому сроку мы намерены поднять доходы населения до уровня выше среднего, перевести все отрасли на модель технологического и инновационного роста, увеличить объем экономики еще в полтора раза – до более чем 240 миллиардов долларов.
Мы последовательно формируем все условия для глобальных инвестиций. Создается благоприятный деловой климат, совершенствуются рыночные институты, растет уровень конкуренции и производственный потенциал.
Приглашаем присутствующих здесь инвесторов к созданию новых индустриальных цепочек с высокой добавленной стоимостью.
Нашим приоритетом является глубокая локализация компетенций, производств и разработок, а также развитие современного инжиниринга и новых экспортных направлений.
Это особенно важно в тех отраслях, где сегодня формируется новая экономика: промышленная переработка, агротехнологии, биохимия, робототехника, цифровые решения, искусственный интеллект и инфраструктурные проекты.
Большой потенциал сотрудничества видим в проектах, реализуемых в формате государственно–частного партнерства
в энергетике, авиации, образовании, геологии и многих других отраслях.
Предлагаем заинтересованным партнерам активнее использовать возможности не только растущего внутреннего рынка, но и прямого выхода на соседние страны и регионы.
Узбекистан – это надежная и предсказуемая страна для глобального делового сообщества.
Движение нашей экономики в сторону максимальной открытости объективно подтверждается ведущими рейтинговыми агентствами. Только в этом году наша страна поднялась еще на 14 позиций в Индексе экономической свободы.
За последние годы мы разместили на международных рынках суверенные и корпоративные облигации на сумму 16 миллиардов долларов. В прошлом месяце на Лондонской фондовой бирже впервые состоялось публичное размещение акций Национального инвестиционного фонда Узбекистана, объединяющего активы крупнейших госкомпаний.
В целях дальнейшего развития рынка капитала, формирования устойчивой финансовой и инвестиционной платформы, работающей на основе лучших стандартов, мы приступили к созданию Ташкентского международного финансового центра.
В рамках специального правового и налогового режима работы центра инвесторам будут предоставлены удобные инструменты и надежные гарантии для ведения бизнеса.
Пользуясь случаем, приглашаю всех вас на Ташкентский международный инвестиционный форум 16-18 июня, в рамках которого можно будет непосредственно ознакомиться с открывающимися возможностями и перспективами Нового Узбекистана.
Символичен девиз нынешнего форума: «Прагматичный диалог – путь к стабильному будущему». Действительно, именно открытый и уважительный диалог сегодня становится главным условием устойчивого развития.
Новые возможности появляются там, где есть доверие, готовность к сотрудничеству и стремление вместе искать решения. Партнерство Узбекистана и России – наглядный пример подобного взаимодействия.
Хочу еще раз выразить искреннюю благодарность Президенту Российской Федерации, уважаемому Владимиру Владимировичу Путину, за приглашение на нынешний масштабный международный форум и возможность представить приоритеты развития Нового Узбекистана.