ХВЖ Ўзбекистондаги ислоҳотлар курсини ижобий баҳолади: барқарорлик, очиқлик ва олдинга қараб ҳаракат
ХВЖ Ўзбекистоннинг 2024 йилдаги иқтисодий фаолияти натижалари бўйича сўнгги ҳисоботида ислоҳотларни изчил амалга ошириш муҳимлигини таъкидлаб ўтган ҳолда, айниқса, фискал барқарорлик, ташқи савдо ва давлат сиёсатини модернизация қилиш соҳаларида эришилган ютуқларни қайд этиб ўтди.
Жорий макроиқтисодий кўрсаткичлар ва рисклар
Ўзбекистонда барқарор ички талаб иқтисодиётининг юқори ўсиш (2024 йилда ЯИМ +6,5 фоизга ўсди) темпларининг асосий омили бўлиб қолмоқда. ХВЖ инфляциянинг пасайишини кутмоқда ва иқтисодий ўсиш 6% даражасида сақланиб қолиши кутиляпти. Энергетикада субсидияларини қисқартириш ва ижтимоий харажатларнинг мақсадлилигини такомиллаштириш келгуси ислоҳотларнинг асоси бўлиб қолиши лозимлиги такидланган.
Солиқ-бюджет сиёсати
ХВЖ кучли бюджет интизоми натижасида, тақчилликнинг ЯИМнинг 3 фоизи даражасида ушлаб туриш ва ташқи қарз чегараларига амал қилинаётганлигини ижобий баҳолайди.
Шунингдек, 2025-2030 йилларга мўлжалланган Давлат молиясини бошқариш стратегиясини жорий этиш бўйича қадамлар келгусида ижобий натижа бериши кутилмоқда.
Келгусида даромадларни ошириш мақсадида солиқ-божхона имтиёзларини оптималлаштириш, яширин иқтисодиёт билан кураш, пенсия тизимини ислоҳ қилиш ва давлат қўллаб-қувватлашини унификациялаш каби ислоҳотларга устуворлик берилиши айтиб ўтилган.
Пул-кредит сиёсати
ХВЖ Ўзбекистон Марказий банкини инфляция босимига жавобан асосий ставкани ошириш ва монетар сиёсат бўйича алоқаларини яхшилашга қаратилган ҳаракатларини юқори баҳолади.
Инфляция белгиланган даражага (5 фоиз) етгунча қатъий пул-кредит сиёсатини давом эттириш, босқичма-босқич мослашувчан алмашинув курсига ўтиш ва давлат банкларининг хусусийлаштириш дастурини давом эттириш қўллаб қувватланади.
Молиявий сектор
Ютуқлар қаторига 2023-2024 йилларда кредит ўсишини секинлаштирган макропруденциал чоралар ва молиявий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш ташаббуслари киради.
Структуравий ва бошқарув ислоҳотлари
ХВЖ Ўзбекистоннинг иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишдаги муваффақияти, жумладан, ЖСТга кириш йўлидаги ютуқларни, Марказий Осиё ва Европа Иттифоқи минтақалари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги қонуннинг қабул қилиш ва Коррупцияга қарши виртуал академиянинг ташкил этилишини юқори баҳолади.
Институционал ўзгаришлар тезлашиши, меҳнат бозоридаги ислоҳотлар (шу жумладан, аёллар бандлигини ошириш), норасмий сектор улушини камайтириш ва инсон капиталини ошириш бўйича ислоҳотларни изчил давом эттириш кутилмоқда.
Шунингдек, энергия тарифларини ислоҳ қилишни якунлаш, сувдан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, қишлоқ хўжалигини диверсификациялаш, ўрмонларни тиклаш ва статистика тизимини такомиллаштириш давлат бошқаруви органлари фаолиятининг шаффофлиги ва барқарорлигини мустаҳкамлайди.
ХВЖ маслаҳатлашувлари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ижобий суръатларини тасдиқлаб, солиқ-бюджет ва пул-кредит сиёсатида интизомни сақлаш, таркибий ислоҳотларни кучайтириш бўйича харакатларни давом эттиришни қўллаб қувватлайди. Ушбу ҳаракатлар иқтисодиётнинг ташқи таъсирларга чидамлилигини мустаҳкамлайди ва барқарор ўсишни таъминлашда муҳим қадамлар бўлади.

В своём последнем отчёте по результатам экономической деятельности Узбекистана в 2024 году Международный валютный фонд подчеркнул важность последовательной реализации реформ и отметил достижения, особенно в области фискальной устойчивости, внешней торговли и модернизации государственной политики.
Текущие макроэкономические показатели и риски
Экономика Узбекистана демонстрирует устойчивый рост (ВВП +6,5% в 2024 г.) за счёт высокого внутреннего спроса. МВФ ожидает снижения инфляции и сохранения роста экономики на уровне 6%. Отмечается необходимость сокращения субсидий в энергетике и повышения адресности социальных расходов.
Налогово-бюджетная политика
МВФ положительно оценивает соблюдение бюджетной дисциплины, включая удержание дефицита на уровне 3% ВВП и лимита внешних заимствований.
Ожидается, что меры по реализации Стратегии управления государственными финансами на 2025–2030 годы дадут положительные результаты в будущем.
Отмечается, что для увеличения доходов в будущем приоритетными станут реформы по оптимизации налоговых и таможенных льгот, борьба с теневой экономикой, реформирование пенсионной системы, унификация процедур государственной поддержки.
МВФ высоко оценил действия Центробанка Узбекистана, включая повышение ключевой ставки в ответ на инфляционное давление и усилия по улучшению коммуникационной политики.
Фонд поддерживает продолжение жесткой денежно-кредитной политики до достижения инфляцией целевого уровня (5%), с постепенным переходом к гибкому обменному курсу и реализацией программы приватизации государственных банков.
Финансовый сектор
Среди достижений отмечены макропруденциальные меры, замедлившие рост кредитования в 2023–2024 гг., и инициативы по расширению доступа к финансовым услугам.
Структурные и управленческие реформы
МВФ высоко оценил успехи Узбекистана в реализации экономических реформ, включая прогресс по вступлению в ВТО, укрепление сотрудничества с регионами ЦА и ЕС, а также принятие Закона о конфликте интересов и создание Виртуальной академии по борьбе с коррупцией.
Ожидается – ускорение институциональных преобразований, реформ на рынке труда (включая повышение занятости женщин), снижение доли неформального сектора и несоответствия квалификации работников.
Также необходимо завершить реформу тарифов на энергоресурсы, повысить эффективность водопользования, диверсифицировать сельское хозяйство, восстановить леса и улучшить систему статистического учета. Все это направлено на укрепление прозрачности, устойчивости и инклюзивности государственного управления.
Консультации МВФ подтверждают положительную динамику реформ, проводимых в Узбекистане, поддерживая продолжение действий по соблюдению дисциплины в налогово-бюджетной и денежно-кредитной политике, а также усиления структурных реформ. Эти действия укрепляют устойчивость экономики к внешним воздействиям и являются важными шагами для обеспечения стабильного роста.