Иқтисодиётимиз жадал ривожланиб, сўнгги йилларда саноат тармоқларида 3 минг турдаги янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилгани таъкидланди.
Бундан 9-10 йил аввал мамлакатимизда кимё маҳсулотларининг асосий қисмини минерал ўғитлар ташкил қилган. Кейинги йилларда соҳага 8 миллиард 300 миллион доллар инвестиция киритилиб, 87 та йирик қувват ишга туширилди.
ПВХ, “яшил” водород, кўпикли полипропилен, БОПП плёнка каби 60 дан зиёд турдаги юқори қўшилган қийматли янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш ўзлаштирилди. Бу орқали иқтисодиёт тармоқларида минглаб янги турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқариш учун зарур хомашё базаси яратилди.
Натижада соҳада экспорт 3 карра ўсди, ишчилар сони 50 минг нафардан ошди.
Шу билан бирга, тармоқда ҳали ишга солинмаган имкониятлар кўплиги кўрсатиб ўтилди. Сўнгги тўққиз йилда республика саноати ўртача 6,3 фоизга ўсган бўлса, кимё саноатида бу кўрсаткич 3 фоизга ҳам етмаган. Кимё маҳсулотлари импорти 4 баробар ошиб, йилига 4,5 миллиард долларга етган.
“Ўзкимёсаноат” акциядорлик жамияти асосан ўз тизимидаги йирик корхоналар билан чекланиб қолаётгани, соҳадаги 5 мингдан ортиқ корхона билан тизимли ишлаш, уларнинг муаммо ва таклифларини эшитиш сустлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда маҳсулотлар таркибини ўзгартириш, қўшилган қийматни ошириш ва энергия сарфини камайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Мамлакатимизда йилига 1,5 миллион тонна аммиакли селитра ишлаб чиқарилиб, бунга 1 миллиард 70 миллион куб метр газ сарфланмоқда. Шу билан бирга, илғор давлатлар селитра истеъмолини камайтириб, қишлоқ хўжалигида карбамид ва сувда эрувчан ўғитлар, тоғ-кон саноатида эса ғоваксимон селитрадан фойдаланишга ўтмоқда.
Аммиакли селитра билан таннархи бир хил бўлган ғоваксимон селитрада қўшилган қиймат 2 баробар юқори. Мутасаддилар ва кимё корхоналари раҳбарлари бундай лойиҳаларни кўпайтириш ҳақида жиддий ўйлаши кераклиги қайд этилди.
Шунингдек, “Навоийазот”да ишлаб чиқарилаётган 1 тонна циан тузининг нархи 3 минг 700 доллар бўлса, ундан елим ишлаб чиқарилганда қиймати 8 минг долларгача ошиши мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Масъулларга “Навоийазот” ёнидаги кластерда 1 миллиард долларлик 10 та кам тоннали кимё лойиҳасини бошлаш топширилди.
Геологияда мавжуд захираларни тўлиқ ишга солиш орқали ҳам қўшилган қийматни бир неча баробар ошириш мумкинлиги таъкидланди.
Қорақалпоғистон, Сурхондарё, Қашқадарё ва Навоийда 550 миллион тонна натрий ва калий, 20 миллион тонна бентонит захиралари бор. Ушбу хомашё чуқур қайта ишланиб, каустик сода ишлаб чиқарилса, қўшилган қиймат 3 баробар ошади.
Жиззахда 1,5 миллион тонна, Қорақалпоғистонда 500 минг тонна серпентинит захираси аниқланган. Унга сульфат кислотаси билан ишлов берилса, тоннаси 5 минг долларгача бўлган магний оксиди олиш мумкин. Серпентинит янада чуқур қайта ишланса, никель, хром ва кобальт олиш имконияти пайдо бўлади. Бу эса электротехника саноати учун муҳим хомашё ҳисобланади.
Мутасаддиларга фосфорит, галит, мирабилит, серпентинит каби кимё саноати учун зарур хомашё захираларини 2 баробар ошириш бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқиб, амалий ишларни бошлаш топширилди. Серпентинит хомашёсини қайта ишлаш бўйича камида 200 миллион долларлик лойиҳаларни йўлга қўйиш вазифаси қўйилди.
Мамлакатимизга йилига 300 миллион долларлик маиший кимё маҳсулотлари импорт қилинмоқда. Минтақада эса бундай маҳсулотлар учун 2 миллиард долларлик бозор мавжуд.
Мисол учун, “Ангрен” эркин иқтисодий зонасидаги тадбиркор дунёга машҳур “Henkel” компанияси билан ҳамкорликни йўлга қўйган. Ҳозир ушбу корхона “Henkel” томонидан сотиб олинган бўлиб, бу ердан Ҳамдўстлик давлатларига маҳсулот етказиб бериш режалаштирилмоқда.
Бундай лойиҳаларни кўпайтириш мақсадида пойтахтдаги саноат зоналаридан биридаги майдонлар маиший кимё лойиҳалари учун ажратилади. Ишга туширилган корхоналарни бренди билан бирга тайёр даромадли бизнес сифатида хусусий секторга сотиш шарти билан ушбу йўналишга 50 миллион доллар йўналтирилади.
Бошқа вилоятлардаги шундай лойиҳалар учун Саноат кооперацияси жамғармасидан 15 миллион доллар ажратилади. Умуман, мутасаддиларга маиший кимёда камида 100 та янги бренд маҳсулот ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Йиғилишда минерал ўғитлар бозоридаги имкониятлар ҳам таҳлил қилинди.
Дунёда минерал ўғитларга талаб йилига 5 фоиздан ўсмоқда ва 2030 йилда 260 миллиард доллардан ошиши кутилмоқда. Айниқса, янги агротехнологиялар ҳисобига сувда эрувчан ўғитларга эҳтиёж кескин ортиб бормоқда.
Келгуси уч йилда соҳа масъуллари ва ҳокимлар олдида 2 миллиард 800 миллион долларлик 42 та лойиҳани ишга тушириш вазифаси турибди. Бу орқали 2030 йилга бориб, азотли ўғитлар ишлаб чиқариш ҳажмини 2,8 миллион тоннадан 4 миллион тоннага, фосфорли ўғитларни 400 минг тоннадан 900 минг тоннага, сувда эрувчан ўғитларни 100 минг тоннадан 400 минг тоннага етказиш муҳимлиги таъкидланди.
Сувда эрувчан ўғитлар, полимерлар, маиший ва ноорганик кимё бўйича режалаштирилган йирик лойиҳалар ҳисобидан нанокимё, “яшил” кимё, супермолекуляр кимё, сунъий интеллект асосида кимёвий моделлаштириш каби замонавий йўналишларда кадрларга талаб ортиши таъкидланди.
Шу муносабат билан кимё саноатида таълим, тадқиқот, лаборатория ва стартапларни қамраб олган яхлит тизим яратилиши белгиланди.
Бунинг учун Мирзо Улуғбек туманидаги 60 гектар майдонда кимё саноати учун инновацион илмий-ишлаб чиқариш ва таълим кластери ташкил этилади. Ушбу кластерда Жанубий Корея билан ҳамкорликда Кимё технологиялари инновация маркази барпо қилинади. Марказда тажриба-синов ишлари билан боғлиқ харажатларнинг ярми қоплаб берилади.
Умуман, кимё саноатида 17 миллиард долларлик 350 дан зиёд лойиҳани ишга тушириш бўйича дастур ишлаб чиқиб, амалий ишларни бошлаш топширилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу катта марраларга эришиш учун соҳани илмий асосланган ва замонавий ёндашувлар асосида бошқариш зарурлигини таъкидлади. Шу муносабат билан “Ўзкимёсаноат”ни трансформация қилиш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.
Йиғилиш давомида кимё саноати масъуллари ва ҳудудлар раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди, тармоқда фаолият юритаётган корхоналар раҳбарлари билан мулоқот бўлиб ўтди.

Определены задачи по ускоренному развитию химической промышленности
Отмечено, что экономика страны динамично развивается, в последние годы в секторах промышленности налажен выпуск 3 тысяч новых видов продукции.
Еще 9-10 лет назад химическая отрасль страны в основном была представлена производством минеральных удобрений. В последние годы в отрасль было привлечено 8,3 миллиарда долларов инвестиций и введено в эксплуатацию 87 крупных производственных мощностей.
Освоено производство более 60 видов новой продукции с высокой добавленной стоимостью, включая ПВХ, «зеленый» водород, вспененный полипропилен и БОПП-пленку. Благодаря этому создана необходимая сырьевая база для выпуска тысяч новых видов продукции в различных отраслях экономики.
В результате экспорт отрасли вырос в 3 раза, а численность работников превысила 50 тысяч человек.
Вместе с тем было отмечено, что в отрасли сохраняется значительный нереализованный потенциал. За последние девять лет промышленность республики в среднем выросла на 6,3 процента, тогда как в химической промышленности этот показатель не достиг и 3 процентов. Импорт химической продукции увеличился в 4 раза и достиг 4,5 миллиарда долларов в год.
Указано, что акционерное общество «Узкимёсаноат» зациклено на крупных предприятиях, входящих в его структуру, практически отсутствует системная работа с более чем 5 тысячами предприятий отрасли, их проблемы и предложения не изучаются.
На совещании особое внимание уделено вопросам изменения структуры производства, повышения добавленной стоимости и снижения энергозатрат.
В стране ежегодно производится 1,5 миллиона тонн аммиачной селитры, на что расходуется 1,07 миллиарда кубометров газа. При этом передовые страны сокращают потребление селитры, переходя в сельском хозяйстве на использование карбамида и водорастворимых удобрений, а в горнодобывающей промышленности – на применение пористой селитры.
Отмечено, что при производстве пористой селитры, имеющей одинаковую себестоимость с аммиачной селитрой, добавленная стоимость удваивается. Подчеркнуто, что ответственные лица и руководители химических предприятий должны серьезно подумать о расширении подобных проектов.
Также указано, что при производстве клея из цианистых солей, выпускаемых на «Навоиазоте» по 3,7 тысячи долларов за тонну, стоимость продукции может увеличиться до 8 тысяч долларов. Ответственным лицам поручено начать реализацию 10 малотоннажных химических проектов общей стоимостью 1 миллиард долларов на территории кластера рядом с «Навоиазотом».
Подчеркнуто, что кратно увеличить добавленную стоимость можно и за счет полного задействования имеющихся геологических резервов.
В Каракалпакстане, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Навоийской областях имеются 550 миллионов тонн запасов натрия и калия, а также 20 миллионов тонн бентонита. При глубокой переработке данного сырья и производстве каустической соды добавленная стоимость может увеличиться в 3 раза.
Выявленные запасы серпентинита в Джизакской области и Каракалпакстане составляют 1,5 миллиона и 500 тысяч тонн соответственно. При его переработке с применением серной кислоты можно получать оксид магния стоимостью до 5 тысяч долларов за тонну. Дальнейшая глубокая переработка серпентинита создаст возможности для получения никеля, хрома и кобальта, которые являются важным сырьем для электротехнической промышленности.
Ответственным лицам поручено разработать и приступить к практической реализации трехлетней программы по увеличению в 2 раза запасов сырья, необходимого для химической промышленности, включая фосфорит, галит, мирабилит и серпентинит. В сфере переработки серпентинита поставлена задача по запуску проектов на сумму не менее 200 миллиона долларов.
Ежегодно в страну импортируется бытовая химия на 300 миллионов долларов. Объем рынка этой продукции в регионе оценивается в 2 миллиарда долларов.
К примеру, предприниматель в свободной экономической зоне «Ангрен» наладил сотрудничество с известной мировой компанией «Henkel». В настоящее время предприятие приобретено этим концерном. Планируется поставлять местную продукцию в страны Содружества.
Для расширения подобных проектов на территории одной из промышленных зон столицы будут выделены площади под реализацию инициатив в сфере бытовой химии. На это будет направлено 50 миллионов долларов с условием продажи введенных в эксплуатацию предприятий вместе с брендом в качестве готового прибыльного бизнеса частному сектору.
Для аналогичных проектов в других регионах из Фонда промышленной кооперации будет выделено 15 миллионов долларов. В целом ответственным лицам поручено разработать программу по запуску не менее 100 новых брендовых продуктов в сфере бытовой химии.
На совещании также были проанализированы возможности рынка минеральных удобрений.
Спрос на минеральные удобрения в мире ежегодно растет на 5 процентов и ожидается, что к 2030 году он превысит 260 миллиардов долларов. На фоне внедрения новых агротехнологий особенно резко растет спрос на водорастворимые удобрения.
Перед ответственными лицами и хокимами поставлена задача реализовать в течение следующих трех лет 42 проекта общей стоимостью 2,8 миллиарда долларов. За счет этого к 2030 году планируется увеличить производство азотных удобрений с 2,8 миллиона тонн до 4 миллионов тонн, фосфорных – с 400 тысяч тонн до 900 тысяч тонн, а водорастворимых – с 100 тысяч тонн до 400 тысяч тонн.
Отмечено, что реализация крупных проектов в сфере водорастворимых удобрений, полимеров, бытовой и неорганической химии приведет к росту спроса на специалистов в таких современных направлениях, как нанохимия, «зеленая» химия, супрамолекулярная химия, а также химическое моделирование на основе искусственного интеллекта.
В этой связи принято решение о создании в химической промышленности целостной системы, охватывающей образование, научные исследования, лаборатории и стартапы.
Для этого в Мирзо-Улугбекском районе на участке площадью 60 гектаров будет организован инновационный научно-производственный и образовательный кластер для химической промышленности. В этом кластере совместно с Южной Кореей построят Центр инноваций химических технологий. В центре будут возмещать половину затрат, связанных с опытно-экспериментальными работами.
В целом поручено разработать и приступить к практической реализации программы по запуску в химической промышленности более 350 проектов на 17 миллиардов долларов.
Глава государства подчеркнул, что для достижения этих амбициозных целей необходимо управлять отраслью на основе научно обоснованных и современных подходов. В этой связи ответственным лицам даны поручения по трансформации акционерного общества «Узкимёсаноат».
В ходе совещания заслушаны отчеты ответственных лиц и глав регионов, состоялся диалог с руководителями отраслевых предприятий.