Президент мактаблари битирувчиларига тўлов-контракт суммасини қоплаш учун субсидия тўланади
“Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактаблар фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактабларни ривожлантириш агентлиги – Президент таълим муассасалари агентлиги этиб қайта номланди.
2021–2025 йилларда Агентлик тизимида 13 та янги ихтисослаштирилган мактаб қурилиб, мавжуд 5 та ижод мактаби таъмирланади.
2021 йил 1 сентябргача:
- халқаро (International Advanced Levels) дастурлар талабларига мувофиқ ўқувчи ва педагог кадрларнинг STEAM фанлари бўйича билим ва кўникмаларни баҳолаш ҳамда уларга халқаро даражадаги AS ва A-LEVEL сертификатларини бериш амалиёти йўлга қўйилади;
- Президент мактабларида ўқувчиларни касб-ҳунарга йўналтириш, уларга кейинчалик ўқишини давом эттириш учун ОТМларни танлашда кўмаклашишга қаратилган “Мактаб маслаҳатчиси” (School Councillor) дастури жорий этилади;
- Агентлик тизимидаги ихтисослаштирилган мактабларда алоҳида таълимга эҳтиёжи бўлган болалар учун инклюзив IT таълим жорий қилинади.
2021/2022 ўқув йилидан Ўзбекистондаги хорижий ОТМ ва уларнинг филиаллари ҳамда нодавлат олий таълим ташкилотларига тўлов-контракт асосида ўқишга кирган Президент мактаблари битирувчиларига тўлов-контракт суммасини қоплаш учун субсидия тўланади.
Шунингдек, қуйидагиларга тест синовларисиз ва қўшимча имтиҳонларсиз ўқишга кириш ҳуқуқи берилади:
- Президент мактаблари битирувчиларига давлат олий таълим ташкилотларига умумий белгиланган давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичларига нисбатан қўшимча давлат гранти асосида;
- Агентлик тизимидаги ихтисослаштирилган мактабларнинг битирувчиларига ихтисослик йўналишидан келиб чиқиб давлат олий таълим ташкилотларининг кимё, биология, физика ва ахборот технологиялари соҳалари учун кадрлар тайёрлайдиган бакалавриат таълим йўналишларига умумий белгиланган қабул параметрларидан ташқари базавий тўлов-контракт асосида;
- Агентлик тизимидаги ижод мактабларининг битирувчиларига ихтисослик йўналишидан келиб чиқиб давлат олий таълим ташкилотларининг тилшунослик, адабиёт, педагогика, таржимонлик, журналистика соҳалари учун кадрлар тайёрлайдиган бакалавриат таълим йўналишларига умумий белгиланган қабул параметрларидан ташқари базавий тўлов-контракт асосида.
Халқаро (International Advanced Levels) дастурларнинг A ва B даражадаги A-LEVEL сертификатларига эга абитуриентлар давлат олий таълим ташкилотларига ўқишга киришда сертификат берилган фан бўйича кириш имтиҳонидан озод этилади ҳамда уларга мазкур фандан максимал балл берилади.
Қарор билан шунингдек, Агентлик ҳузурида юридик шахс мақомидаги Педагогик маҳорат ва халқаро баҳолаш маркази ташкил этилди.

Принято Постановление Президента "О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Президентских, творческих и специализированных школ".
Согласно постановлению, Агентство по развитию Президентских, творческих и специализированных школ при Кабинете Министров будет переименовано в Агентство Президентских образовательных учреждений.
В 2021-2025 годах в системе Агентства будет построено 13 новых специализированных школ и отремонтировано 5 действующих творческих школ.
До 1 сентября 2021 года:
- будет внедрена в практику оценка знаний и навыков учащихся и педагогических кадров по STEAM предметам в соответствии с требованиями международных (International Advanced Levels) программ, а также выдача им сертификатов AS и A-LEVEL международного уровня;
- в Президентских школах будет введена программа «Школьный советник» (School Councilor), направленная на профессиональную ориентацию учащихся, оказание им содействия в выборе высших образовательных учреждений для дальнейшего продолжения обучения;
- в специализированных школах системы Агентства будет внедрено инклюзивное ИТ-образование для детей с особыми образовательными потребностями.
С 2021/2022 учебного года выпускникам Президентских школ, поступившим на платно-контрактной основе в зарубежные вузы и их филиалы, а также в негосударственные высшие образовательные организации Узбекистана, будет выплачена субсидия на возмещение суммы контракта.
Следующим лицам предоставляется право поступления на учебу в государственные высшие образовательные организации без сдачи тестовых испытаний и дополнительных экзаменов, вне установленных общих показателей приема:
выпускникам Президентских школ – на основе дополнительного государственного гранта;
выпускникам специализированных школ системы Агентства исходя из направления их специализации – на основе базового платного контракта на направления образования бакалавриата, в которых осуществляется подготовка кадров по таким областям, как химия, биология, физика и информационные технологии;
выпускникам творческих школ системы Агентства исходя из направления их специализации – на основе базового платного контракта на направления образования бакалавриата, в которых осуществляется подготовка кадров по таким областям, как языковедение, литература, педагогика, переводоведение и журналистика.
Абитуриенты, получившие сертификаты A-LEVEL уровня А и В международных (International Advanced Levels) программ, при поступлении на учебу в государственные высшие образовательные организации освобождаются от сдачи вступительного экзамена по предмету, по которому выдан сертификат, с присуждением им максимального балла по данному предмету.