2020 йилнинг 1 январдан бошлаб қўриқланадиган юклар учун йиғим миқдори оширилади
Молиявий интизомни мустаҳкамлаш ва темирйўл транспортида ташиладиган товарлар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида, кўрсатилган хизматлар учун ўзаро ҳисоб-китоблар тизимини янада такомиллаштириш, шунингдек, 2020 йилнинг 1 январдан бошлаб Ўзбекистон Республикасида энг кам иш ҳақи миқдорининг ошиши оқибатида ҳарбийлаштирилган нарядлари томонидан кузатиб бориши керак бўлган юкларни қўриқлаш билан боғлиқ харажатлари ошиши муносабати билан йиғим миқдори қуйидагича белгиланган:
- Қўриқлашга белгиланган барча турдаги вагон ва универсал контейнерлари учун, ҳарбийлаштирилган нарядлари томонидан кузатиб бориши керак бўлган юклар рўйхатига киритилган ва ТехПДга кўра тўлов билан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида маҳаллий, экспорт ва импорт товарларга 1 вагон-км ва контейнер-км (ҚҚС ташқари) учун – 414 сўм;
- Қўриқлашга белгиланган барча турдаги вагон ва универсал контейнерлари учун, ҳарбийлаштирилган нарядлари томонидан кузатиб бориши керак бўлган юклар рўйхатига киритилган ва экспедиторлик ташкилотлар орқали тўлов билан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида 1 вагон-км ва контейнер-км (ҚҚС билан бирга) учун – 0,11 АҚШ доллар.
Шундай қилиб, ҳарбийлаштирилган нарядлари томонидан кузатиб бориши керак бўлган вагонлар сони 1 тадан 5 тагача бўлса, йиғиш ставкаси – 414 сўм/вагон-км (ҚҚСдан ташқари) ташкил этади. Вагонлар сони 5 тадан ортиқ бўлса – 394 сўм/вагон-км (ҚҚСдан ташқари) бўлади. Агар қўриқланадиган вагонлар сони, ялпи оғирлиги, 3 тн, 5 тн, 20 тн, 40 тн бўлса, йиғиш ставкаси – 414 сўм/ конт-км (ҚҚСданташқари) ташкил этади.

Делается это в связи с увеличением расходов на охрану и сопровождение грузов, обусловленных повышением минимального размера оплаты труда, сообщила пресс-служба «Узбекистон темир йуллари».
В целях укрепления финансовой дисциплины и обеспечения сохранности перевозимых железнодорожным транспортом грузов, дальнейшего совершенствования системы взаиморасчётов за оказанные услуги, а также в связи с увеличением расходов на охрану и сопровождение грузов, обусловленных повышением минимального размера оплаты труда в Республики Узбекистан, начиная с 1 января 2020 года будут установлены следующие размеры сборов за охрану грузов:
- 414 сум за 1 вагоно-км и контейнеро-км (без учёта НДС) – для всех типов вагонов и универсальных контейнеров, предъявляемых под охрану, входящих в перечень охраняемых и перевозимых грузов и следующих в местном, экспортном и импортном сообщениях по территории Республики Узбекистан с оплатой по ТехПД;
- 0,11 долларов США за 1 вагоно-км и контейнеро-км (с учётом НДС) – для всех типов вагонов и универсальных контейнеров, предъявляемых под охрану, входящих в перечень охраняемых и перевозимых грузов по территории Республики Узбекистан с оплатой через экспедиторские организации.
Таким образом, если количество охраняемых вагонов составляет от 1 до 5 вагонов, то ставка сбора будет составлять 414 сум/ваг-км (без учёта НДС), свыше 5 вагонов по 394 сум/ваг-км (без учёта НДС). Если количество универсальных контейнеров в охраняемом вагоне, массой брутто, ед. в 3 тн, 5 тн, 20 тн, 40 тн, то ставка сбора будет составлять по 414 сум/конт-км (без учёта НДС).