Туркия ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғли бошчилигидаги делегация Ўзбекистоннинг Хива, Бухоро ҳамда Самарқанд шаҳарларида бўлди (+фото)
Туркия ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғли бошчилигидаги делегация Ўзбекистонга ташриф буюриб, Хива, Бухоро ҳамда Самарқанд шаҳарларида бўлди. Бу ҳақда Туризмни ривожлантириш қўмитаси матбуот хизмати хабар қилди.
Хива
6 март куни Хива шаҳрига ташриф буюрган туркиялик меҳмонлар тантанали равишда кутиб олинди. Туркия делегациясига Ўзбекистон Республикаси бош вазир ўринбосари - Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Aзиз Aбдуҳакимов, Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов ва Хоразм вилояти ҳокими Фарҳод Эрманов ҳамроҳлик қилди. Очиқ осмон остидаги музей шаҳар ҳисобланган Хивадаги "Ичан Қалъа" мажмуасида улар учун маданий тадбирлар ташкил этилиб, Хоразм вилояти қўғирчоқ театри жамоасининг "58-Хон" театрлаштирилган томошаси намойиш этилди. Саҳна асари ҳамда асрлар оша илму маърифат маскани бўлган тарихий обидалар меҳмонларда катта таассуротлар қолдирди.
Таъкидлаш жоизки, Туркия билан ҳамкорликда ишланган "Мендирман Жалолиддин" тарихий сериали намойишидан сўнг туркиялик қардошларимизда Хива хонлиги ва воҳа тарихига катта қизиқиш уйғонгани меҳмонлар томонидан алоҳида эътироф этилди.
Бухоро
Шундан сўнг Туркия ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғли бошчилигидаги делегация Бухорога ташриф буюрди.
Бу ерда меҳмонлар Пойи Калон мажмуаси, Мир Араб мадрасаси, Лаби Ҳовуз комплекси каби қатор диққатга сазовор масканларда бўлишди. Улар маҳаллий ҳунармандлар билан учрашиб, уларнинг миллий маҳсулотлари билан яқиндан танишишди. Бундан ташқари, Арк қўрғонида театрлаштирилган саҳна кўринишлари туркиялик меҳмонлар эътиборига ҳавола этилди.
Самарқанд
7 март куни Туркия делегацияси вакиллари Самарқандга келишди ва бу ерда Туркия Республикасининг бош консулхонаси очилишида иштирок этишди. Консулхонанинг очилиш маросимида Туркия ТИВ раҳбари Мевлут Чавушўғли, Ўзбекистон бош вазири ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, Ўзбекистон ТИВ раҳбари Абдулазиз Комилов ҳамда Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимов қатнашди.
Самарқанд шаҳрида Туркия Бош консулхонасининг очилиши муҳим аҳамият касб этади. Дипломатик ваколатхонанинг айнан 2021 йилда очилиши эса Ўзбекистон мустақиллигининг 30 йиллик байрамига ўзига хос туҳфадир. Шу билан бирга, Бош консулхона икки мамлакат ўртасида маданий-гуманитар, туризм соҳаларида ҳамкорликни кучайтириш ва ҳудудлараро алоқаларнинг ривожланишига ижобий туртки беради.
Таъкидлаш лозимки, 2018 йилда тарихида илк бор «Истанбул-Самарқанд» йўналишидаги авиапарвозлар йўлга қўйилган эди. Пандемия сабабли қўйилган чекловлар доирасида вақтинча тўхтатилган бу рейс яқин вақтларда қайта очилади.
Турк халқида Имом Ал-Бухорий, Имом Ал-Мотурудий, Амир Темур, Мирзо Улуғбек буюк алломаларимиз бўлган қизиқиш жуда катта, бу қардош мамлакатдан тарихий шаҳарларимизга зиёрат мақсадида келаётган сайёҳлар сони тобора ортмоқда.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги муносабатлар икки давлат раҳбарлари – Шавкат Миромонович Мирзиёев ва Ражаб Тоййиб Эрдўған бошчилигида мисли кўрилмаган тарзда мустаҳкамланиб, сифат жиҳатидан мутлақо янги поғонага - стратегик шериклик даражасига кўтарилди.
Туркия ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғли бошчилигидаги делегациянинг юртимизга ташрифи бу алоқаларни янада мустаҳкамлашига ишончимиз комил.

Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу посетил Хиву, Бухару и Самарканд (+фото)
7 марта в Самарканде открылось генеральное консульство Турции. Консульство будет выполнять задачи по развитию инвестиционного, торгово-экономического, культурно-гуманитарного сотрудничества между Турцией и Узбекистаном.
Согласно программе визита делегация во главе с министром иностранных дел Турции Мевлутом Чавушогли посетила такие города Узбекистана как Хива, Бухара и Самарканд.
Хива
6 марта турецкую делегацию сопровождали заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов, министр иностранных дел Абдулазиз Комилов и хоким Хорезмской области Фарход Эрманов.
Для них были организованы культурные мероприятия в комплексе Ичан-Кала в Хиве, городе-музее под открытым небом, а также было продемонстрировано театрализованное представление Хорезмского областного театра кукол «58-Хан».
Гостей впечатлили спектакль и исторические памятники, веками являвшиеся источником познания и просвещения. Отметим, что после показа исторического сериала «Мендирман Джалолиддин» (“Я - Джалолиддин”), разработанного совместно с Турцией, гости проявили большой интерес к истории Хивинского ханства.
Бухара
Турецкаяя делегация посетила Бухару во главе с министром иностранных дел Турции Мевлутом Чавушоглы. Здесь гости посетили ряд достопримечательностей, таких как комплекс Пойи Калон, медресе Мир Араб, комплекс Лаби Ховуз.
Они встретились с местными мастерами и познакомились с их национальными изделиями.
Кроме того, вниманию турецких гостей были представлены театрализованные представления в Крепости Арк.
Самарканд
7 марта представители турецкой делегации прибыли в Самарканд, где присутствовали на открытии Генерального консульства Турецкой Республики. В церемонии открытия приняли участие министр иностранных дел Турции Мевлут Чавушоглы, заместитель премьер-министра Узбекистана Азиз Абдухакимов, министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Комилов и хоким Самаркандской области Эркинджон Турдимов.
Открытие генерального консульства Турции в Самарканде имеет большое значение. Открытие дипмиссии в 2021 году - уникальный подарок к 30-летию независимости Узбекистана.
В то же время Генеральное консульство придаст положительный импульс укреплению сотрудничества между двумя странами в культурной, гуманитарной, туристической сферах и развитию межрегиональных связей.
Отметим, что в 2018 году впервые в его истории были запущены рейсы по маршруту «Стамбул-Самарканд». Рейс, который был приостановлен из-за пандемии, скоро будет открыт.
"Турецкий народ очень интересуется нашими великими учеными Имамом Аль-Бухари, Имамом Аль-Мотуруди, Амиром Темуром, Мирзо Улугбеком, и число туристов, приезжающих из этой братской страны, чтобы посетить наши исторические города, растет.
В последние годы отношения между Узбекистаном и Турцией укрепились под руководством двух лидеров, Шавката Миромоновича Мирзиёева и Реджепа Тайипа Эрдогана, и вышли на качественно новый уровень - уровень стратегического партнерства. Уверены, что визит делегации во главе с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушогли в нашу страну еще больше укрепит эти связи", - говорится в сообщении Госкомтуризма.