Президент Осиё тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг йиллик йиғилишида нутқ сўзлади
Сизларни Осиё тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг 59-йиллик йиғилишида кўриб турганимдан беҳад мамнунман. Бундай нуфузли анжуманнинг юртимизда ўтказилаётгани бизга албатта ғурур ва ифтихор бағишлайди.
Бир неча минг йиллик тарихга эга, Буюк ипак йўлининг чорраҳасида жойлашган диёримиз қадимдан Шарқ ва Ғарбни, Шимол ва Жанубни боғловчи марказ бўлиб келган. Бу ерда азалдан дунё тамаддуни, илм-фан ва савдо йўллари туташган.
Буюк тарих ва ёрқин келажакни ўзида мужассам этган Янги Ўзбекистон эндиликда халқаро миқёсдаги долзарб масалалар муҳокама этиладиган йирик масканга айланиб бормоқда. Ишончим комилки, Самарқанд анжумани илғор фикр ва янги ташаббусларни илгари суришга, муҳим қарорлар қабул қилишга хизмат қилади.
Янги Ўзбекистонга хуш келибсиз!
Азиз меҳмонлар!
Бугунги кунда мамлакатимиз иқтисодиёти мутлақо янги ривожланиш даврини бошдан кечирмоқда. Биз 2016 йилдан буён иқтисодиётни эркинлаштириш, инвесторлар учун жозибадор муҳит яратиш, глобал қўшилган қиймат занжирида фаол қатнашиш, ҳудудларда ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини тубдан янгилаш, аҳоли турмуш шароитини яхшилаш бўйича катта ислоҳотларни олиб боряпмиз.
Тарихан қисқа вақт ичида меҳнаткаш ва бунёдкор халқимиз билан мураккаб тараққиёт йўлини босиб ўтдик. Сўнгги йилларда иқтисодиётимизга 150 миллиард доллар хорижий инвестиция киритилиб, минглаб замонавий корхоналар ишга туширилди. Биргина энергетика соҳасида 35 миллиард долларлик инвестиция лойиҳалари ҳисобига электр ишлаб чиқаришни 1,5 баробар ошириб, 87 миллиард киловатт-соатга етказдик. Бу даврда товар ва хизматлар экспорти 3 карра ўсди, иқтисодиётимиз ҳажми эса 50 миллиард доллардан 147 миллиард долларга етди.
Бундай ижобий натижалар халқаро ҳамжамият томонидан ҳам эътироф этилмоқда. 2020 йилдан буён Ўзбекистон суверен кредит рейтингларида ўз ўрнини барқарор ошириб бормоқда. Иқтисодий эркинлик индексида бу йил юртимиз 14 поғона юқорилаб, илк бор “иқтисодиёти мўътадил эркин” давлатлар қаторидан жой олди. Глобал беқарорлик шароитида ҳам иқтисодиётимиз биринчи чорак якуни бўйича 8,7 фоизли ўсишга эришди.
Энг муҳими, ислоҳотларимизда ҳар бир оила, ҳар бир инсоннинг кундалик ҳаётини яхшилашга асосий эътиборни қаратдик. Биз ўтган даврда 8,5 миллион эҳтиёжманд аҳоли даромадини ошириб, камбағаллик даражасини қарийб 35 фоиздан бугунги кунда 5,8 фоизга туширишга эришдик. Ўзбекистон охирги ўн йилда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда энг катта ижобий ўзгариш қилган бешта давлатдан бири бўлди.
Биз 2030 йилга қадар Ўзбекистонда барча соҳаларни технологик ва инновацион ўсиш моделига ўтказиш орқали иқтисодиёт ҳажмини 240 миллиард доллардан ошириш ниятидамиз. Натижада даромади ўртачадан юқори давлатлар қаторига киришни ҳамда камбағалликка тўлиқ барҳам беришни мақсад қилганмиз.
Яқин кунларда 13 та стратегик йирик корхоналар активларини ўз ичига олган Миллий инвестиция жамғармасининг 30 фоиз улушини халқаро фонд бозорига чиқарамиз. Аминманки, бундай муҳим қадам ҳамкорларимизнинг юртимиз инвестиция муҳитига бўлган ишончини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ўзбекистонда амалга оширилаётган улкан ислоҳотларда Осиё тараққиёт банки ва бошқа халқаро молия ташкилотларининг ўрнини алоҳида эътироф этамиз. Ишончли стратегик шеригимизга айланган Банк билан ҳозирги кунга қадар қарийб 16 миллиард долларлик лойиҳаларни амалга оширмоқдамиз. Айниқса, Осиё тараққиёт банки мамлакатимиздаги қайта тикланувчи энергетика, қишлоқларда уй-жой қурилиши ва Марказий Осиёда иқтисодий ҳамкорлик йўналишларида илк кунлардан елкадош бўлганини юксак қадрлаймиз.
Фурсатдан фойдаланиб, бизни доимо қўллаб-қувватлаб келаётгани учун Осиё тараққиёт банки Президенти Масато Канда жанобларига ҳамда Банк Бошқарувчиларига шахсан ўзим ва бутун халқимиз номидан самимий миннатдорлик билдираман.
Шу билан бирга, яқин ҳамкорлик учун Жаҳон банки, Халқаро валюта жамғармаси, Ислом тараққиёт банки, Осиё инфратузилма инвестициялари банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда бошқа халқаро молия институтлари раҳбариятига, шунингдек, барча хорижий шерикларимизга алоҳида ташаккур изҳор этаман.
Биз Осиё тараққиёт банки билан камбағалликни қисқартириш, инсон капиталини ривожлантириш, замонавий инфратузилма барпо этиш каби муҳим йўналишларда яқин ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича аниқ режаларни белгилаб олдик. Куни кеча Банк билан 12 миллиард долларлик янги ҳамкорлик дастурини имзоладик.
Барчангиз яхши хабардорсиз, бугунги таҳликали замонда жаҳон иқтисодиётида мураккаб ўзгаришлар рўй бермоқда, янги технологиялар жадал кириб келяпти. Барқарор тараққиётни таъминлаш учун Банк билан ҳамкорликда янги механизм
ва таъсирчан ёндашувларни жорий этишни даврнинг ўзи биздан талаб этмоқда.
Биринчидан, бугун рақамли технология ва сунъий интеллект деярли барча соҳаларни мутлақо янги форматга олиб чиқмоқда.
Жаҳон савдо ташкилоти прогнозларига кўра, 2040 йилга бориб, сунъий интеллект ҳисобига халқаро савдо айланмаси қўшимча 40 фоизга ошади.
Биз ахборот технологияларини ривожлантиришга жиддий киришганмиз. Ўзбекистонда инновация ва билимларга асосланган Сунъий интеллект хабини ташкил қилишни бошладик. Иқтисодиёт тармоқларида 200 дан ортиқ сунъий интеллект лойиҳалари устида ишлаяпмиз. Ҳудудларда дата марказлар, супер компьютерлар ва сунъий интеллект лабораторияларини кўпайтириш, “Беш миллион сунъий интеллект етакчилари”ни тайёрлаш бўйича дастурларни амалга оширяпмиз.
Бу йўналишларда Осиё тараққиёт банки ҳамда АҚШ, Саудия Арабистони, Бирлашган Араб Амирликлари, Япония, Корея ва Хитойдаги ҳамкорларимиз бизга яқиндан ёрдам бераётганини алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиман.
Албатта, таълим, тиббиёт, сув хўжалиги, экология, озиқ-овқат хавфсизлиги каби аҳолининг бирламчи эҳтиёжи учун энг зарур бўлган йўналишларда ҳам очиқ сунъий интеллект моделларидан фойдаланиш талаб этилмоқда.
Бунинг учун Осиё тараққиёт банки шафелигида Ривожланаётган мамлакатларда сунъий интеллект кўламини ошириш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Шунингдек, Банкнинг “Осиё учун рақамли магистраль” ташаббусига қўшилишимизни маълум қиламиз ҳамда Тошкентда унинг минтақавий мувофиқлаштириш марказини очиш таклифини илгари сурамиз.
Иккинчидан, рақамли технология ва сунъий интеллектнинг ривожланиши, ўз навбатида, энергия ресурсларига бўлган эҳтиёжни кескин оширмоқда.
Халқаро энергетика агентлиги таҳлилларига кўра, 2030 йилга бориб, дата марказларнинг электр энергиясига бўлган талаби ҳозиргидан 2-3 карра ошади. Бундай шароитда инвесторларга арзон, ишончли ва “яшил” энергия таклиф қилган давлатларгина глобал бозорда рақобатбардош бўла олади.
Биз бу борада дунёнинг етакчи компаниялари билан ҳамкорликда 5 минг 600 мегаваттли йирик шамол ва қуёш электр станцияларини ишга тушириб, генерацияда “яшил” энергия улушини 30 фоизга етказдик. 2030 йилга бориб бу кўрсаткични 54 фоизга олиб чиқишни режа қилганмиз.
Умуман олганда, минтақамизнинг қайта тикланадиган энергия генерацияси бўйича жуда катта салоҳияти бор. Тоза энергия экспортини кенгайтириш учун Марказий Осиё – Европа “яшил” энергетика коридорини яратишда Осиё тараққиёт банки кўрсатаётган ёрдамни миннатдорлик билан таъкидлаймиз. Минтақа давлатлари Банк билан ҳамкорликда қисқа муддатларда ушбу “энергетик артерия” лойиҳасини бошлашига ишонамиз.
Учинчидан, ўзаро боғлиқ транспорт тизими ва логистика йўлаклари барқарорлигини таъминлаш энг долзарб масалага айланмоқда.
Жаҳондаги зиддиятлар оқибатида логистика коридорлари ўзгариши ҳозирнинг ўзида Марказий Осиё давлатлари учун юк ташиш харажатининг 30 фоизгача ошишига, етказиб бериш муддатлари эса бир неча ҳафта кечикишига сабаб бўлмоқда.
Хабарингиз бор, Шарқ ва Ғарбни боғлайдиган “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли лойиҳаси бўйича қурилиш ишлари бошланган. Ушбу янги транспорт йўлаги ҳисобига бутун минтақанинг транзит салоҳияти сезиларли даражада ошади. Маҳсулотларни етказиб бериш муддати 10 кунгача қисқаради, йилига 15 миллион тоннагача юк ташиш имконияти яратилади.
Бу борада Банкнинг Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури доирасида “Рақамли божхона ва логистика альянси”ни ташкил этишни таклиф этамиз. Бунинг натижасида божхона тартибларини уйғунлаштириш, ҳужжатлар айланишини рақамлаштириш, чегара орқали юк ташишларни енгиллаштириш имконияти яратилади.
Тўртинчидан, Банк иштирокида хусусий сектор билан ҳамкорликни янада кучайтиришдан манфаатдормиз.
Айниқса, ҳозирги технологиялар асрида критик минераллар учун рақобат кун сайин авж олаётганини барчамиз кўриб турибмиз. Халқаро экспертларнинг хулосаларига кўра, 2040 йилга бориб, саноат учун муҳим минералларга талаб 6 баробар ошади. Бу – янги имконият. Ўзбекистон мис, вольфрам, молибден, магний, графит, ванадий, титан ва бошқа минералларнинг катта захирасига эга. Биз бу салоҳиятни ишга солиш мақсадида кореялик ҳамкорларимиз билан R&D маркази фаолиятини йўлга қўйдик. Тошкент ва Самарқанд вилоятларида “Келажак металлари технопарки”ни бунёд этмоқдамиз. АҚШ, Хитой, Туркия каби давлатларнинг йирик компаниялари билан қиймати 1,6 миллиард долларлик 70 дан зиёд лойиҳани бошлаганмиз.
Биз нафақат фойдали минералларни қазиб олиш, балки уларни чуқур қайта ишлаш орқали иқтисодиёт ривожига янги туртки беришни мақсад қилганмиз. Осиё тараққиёт банкининг “Критик минералдан – ишлаб чиқаришга” дастурига қўшилиш ва унинг доирасида юқори қўшимча қийматга эга бўлган лойиҳаларни амалга оширишни таклиф этамиз. Бунда геология-қидирув ишларида замонавий технологиялар ва рақамли ечимларни жорий қилиш, қазиб олиш ва қайта ишлаш жараёнларига экологик стандартларни татбиқ этиш, критик минералларни етказиб беришнинг барқарор занжирларини яратиш муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Бешинчидан, иқлим ўзгариши ва чўлланиш жараёнлари Марказий Осиё мамлакатлари тараққиёти учун жиддий таъсир кўрсатмоқда.
Экологик муаммолар оқибатини юмшатиш мақсадида беш йилдан буён “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида ҳар йили 200 миллион туп кўчат экиб келяпмиз. Орол денгизининг қуриган тубида 2 миллион гектар яшил қопламали ҳимоя ўрмонзорларини яратдик. Ўзбекистонда 2030 йилгача яшиллик даражасини 30 фоизга етказиш бўйича катта марра олганмиз.
Айни пайтда Осиё тараққиёт банки ҳам 2030 йилгача мўлжалланган иқлим соҳасида Ҳаракатлар режасини самарали амалга ошириб келмоқда. Банк ажратаётган йиллик маблағларнинг 50 фоиздан кам бўлмаган қисмини иқлим лойиҳаларини молиялаштиришга йўналтирмоқда.
Ўйлайманки, бундай эзгу саъй-ҳаракатларни Банк ва минтақа мамлакатлари билан биргаликда рўёбга чиқарсак, натижаси янада юқори бўлади. Шу боис, “Марказий Осиё яшил белбоғи” минтақавий лойиҳасини амалга оширишни таклиф этамиз.
Олтинчидан, дунёдаги нотинчлик туфайли миллионлаб туристлар хавфсиз йўналишларни қидирмоқда.
Марказий Осиё зиёрат, маданий, гастрономик, этно, экстремал, тиббиёт каби туризм йўналишларида катта салоҳиятга эга. Бу соҳага алоҳида эътибор қаратиб, зарур инфратузилма, сервис, виза ва транспорт, энг муҳими, сайёҳлар хавфсизлигини таъминлашга қаратилган ислоҳотларни амалга оширдик. Бунинг ҳисобига ўн йил ичида Ўзбекистонга хорижий туристлар оқими 6 карра ошиб, 12 миллион нафарга етди.
Яқинда Тошкент шаҳрида очилган Марказий Осиёнинг илм-фан ва маънавий хазинаси сифатида эътироф этилаётган Ислом цивилизацияси маркази, Самарқандда барпо этилган буюк аллома Имом Бухорий ёдгорлик мажмуаси юртимизнинг янги дурдоналарига айланди. Бундай мажмуалар қўшни мамлакатларда ҳам бунёд этилмоқда. Шу боис минтақа давлатларини бирлаштирадиган туристик макон – “Марказий Осиё туризм ҳалқаси”ни яратиш ташаббусини илгари сурамиз. Қўшни давлатлар, Осиё тараққиёт банки ва бошқа ҳамкорларимизни туризмни ривожлантириш бўйича лойиҳалар портфелини шакллантириб, биргаликда молиялаштиришга чақирамиз.
Юқорида айтиб ўтилган барча таклиф ва ташаббусларни биз Осиё тараққиёт банки билан фақат суверен кредитлар доирасида эмас, балки давлат-хусусий шериклик, кафолат инструментлари, аралаш молиялаштириш ва хусусий капитални жалб этиш орқали фаол ҳамкорликда амалга оширишга тайёрмиз. Шу муносабат билан минтақавий лойиҳалар учун Инновацион молиялаштириш платформасини шакллантиришни таклиф этамиз.
Ҳурматли Банк бошқарувчилари!
Ҳозирги кунда жаҳон иқтисодиётида рўй бераётган кескин ўзгаришлар Осиё тараққиёт банкининг кенг минтақамиз ижтимоий-иқтисодий барқарорлигини таъминлашдаги муҳим ўрнини янада оширмоқда. Бу борада биз Банк Президенти, халқаро молия ва иқтисодий муносабатлар соҳасида катта билим ва тажрибага эга бўлган Масато Канда жанобларининг олиб бораётган самарали ислоҳотларини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз.
Қадрли йиғилиш иштирокчилари!
Бугунги анжуманда дунёнинг 100 дан ортиқ давлати, халқаро молия ташкилотлари, етакчи банклар ва компанияларнинг нуфузли экспертларидан иборат 4 мингдан зиёд вакиллар қатнашмоқда.
Самарқанд платформасида илгари суриладиган муҳим таклиф ва ташаббуслар келгусида катта амалий натижаларга, ҳар бир келишув эса аниқ ва фойдали лойиҳаларга айланишига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, барчангизни Янги Ўзбекистоннинг гўзал табиати, тарихий обидалари, юртимизнинг замонавий архитектура қиёфаси билан яқиндан танишишга таклиф қиламан.
Сўзимнинг якунида, сизларга мустаҳкам соғлиқ, масъулиятли фаолиятингизда янги ютуқ ва омадлар тилайман.

Выступление Президента Узбекистана на ежегодном заседании Совета управляющих АБР
Очень рад видеть вас на 59-м ежегодном заседании Совета управляющих Азиатского банка развития. Мы гордимся тем, что столь авторитетный форум проводится в нашей стране.
Наш край с многотысячелетней историей, расположенный на перекрёстке дорог Великого шёлкового пути, издавна был центром, связывающим Восток и Запад, Север и Юг. Здесь сходились пути развития мировой цивилизации, науки и торговли. Новый Узбекистан, являющийся воплощением великой истории и процветающего будущего, всё больше становится важной площадкой для обсуждения актуальных вопросов международного значения. Убеждён, что нынешний самаркандский форум послужит продвижению передовых идей и новых инициатив, принятию важных решений.
Добро пожаловать в Новый Узбекистан!
Сегодня экономика нашей страны находится на совершенно новом этапе развития. С 2016 года мы проводим масштабные реформы по либерализации экономики, созданию привлекательной среды для инвесторов, активному участию в глобальных цепочках добавленной стоимости, коренному обновлению социальной и производственной инфраструктуры в регионах, а также улучшению условий жизни населения.
За исторически короткий период мы вместе с нашим трудолюбивым народом-созидателем прошли непростой путь развития. В экономику страны за последние годы привлечено 150 миллиардов долларов иностранных инвестиций, запущены тысячи современных предприятий. Только в сфере энергетики за счёт инвестиционных проектов стоимостью 35 миллиардов долларов мы увеличили производство электроэнергии в 1,5 раза – до 87 миллиардов киловатт-часов. Экспорт товаров и услуг за этот период вырос в 3 раза, объём нашей экономики увеличился с 50 до 147 миллиардов долларов.
Такие позитивные результаты получают признание мирового сообщества. С 2020 года Узбекистан последовательно улучшает свои суверенные кредитные рейтинги. В Индексе экономической свободы в этом году наша страна поднялась на 14 позиций и впервые вошла в число государств с «умеренно свободной» экономикой. Даже в условиях глобальной нестабильности наша экономика по итогам первого квартала достигла роста в 8,7 процента.
Самое главное – в ходе реформ первостепенное внимание мы уделяем улучшению жизни каждой семьи, каждого человека. За этот период мы повысили доходы 8,5 миллиона нуждающихся граждан и добились снижения уровня бедности с почти 35 процентов до 5,8 процента в настоящее время. За последнее десятилетие Узбекистан вошёл в пятёрку стран, добившихся наибольших позитивных изменений в достижении Целей устойчивого развития.
К 2030 году мы намерены перевести все отрасли Узбекистана на модель технологического и инновационного роста, увеличив объём экономики до более чем 240 миллиардов долларов. Наша цель – в результате войти в число стран с доходом выше среднего и полностью искоренить бедность.
В ближайшее время мы выведем на международный фондовый рынок 30 процентов акций Национального инвестиционного фонда, включающего активы 13 стратегических крупных предприятий. Уверен, что такой важный шаг ещё больше укрепит доверие наших партнёров к инвестиционному климату страны.
Мы особо отмечаем роль Азиатского банка развития и других международных финансовых организаций в масштабных реформах, осуществляемых в Узбекистане. Вместе с Банком, ставшим нашим надёжным стратегическим партнёром, на сегодняшний день мы реализовали и осуществляем проекты на общую сумму почти 16 миллиардов долларов. Особенно ценим то, что Азиатский банк развития с первых дней был с нами в таких направлениях, как возобновляемая энергетика, строительство жилья в сельской местности и экономическое сотрудничество в Центральной Азии.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю благодарность от имени всего нашего народа и от себя лично Президенту Азиатского банка развития господину Масадо Канда и управляющим Банка за неизменную поддержку.
Наряду с этим выражаю большую признательность за тесное сотрудничество руководству Всемирного банка, Международного валютного фонда, Исламского банка развития, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Европейского банка реконструкции и развития и других международных финансовых институтов, а также всем нашим иностранным партнёрам.
Мы с Азиатским банком развития наметили конкретные планы по дальнейшему расширению тесного сотрудничества в таких важных направлениях, как сокращение бедности, развитие человеческого капитала и строительство современной инфраструктуры. Вчера мы подписали с Банком новую программу сотрудничества на 12 миллиардов долларов.
Как всем вам хорошо известно, в нынешние неспокойные времена в мировой экономике происходят сложные изменения, стремительно осваиваются новые технологии. Сами обстоятельства требуют, чтобы мы совместно с Банком внедрили новые механизмы и действенные подходы для обеспечения устойчивого развития.
Во-первых, сегодня цифровые технологии и искусственный интеллект переводят практически все отрасли в совершенно новый формат.
По прогнозам Всемирной торговой организации, к 2040 году за счёт искусственного интеллекта объём международного торгового оборота вырастет дополнительно на 40 процентов.
Мы серьёзно взялись за развитие информационных технологий. В Узбекистане началось создание Хаба искусственного интеллекта, основанного на инновациях и знаниях. В отраслях экономики осуществляется работа по более чем 200 проектам в области искусственного интеллекта. Реализуются программы по увеличению числа центров обработки данных, суперкомпьютеров и лабораторий искусственного интеллекта в регионах, а также по подготовке «Пяти миллионов лидеров в области ИИ».
Особо хочу подчеркнуть, что Азиатский банк развития, а также наши партнёры из США, Саудовской Аравии, Объединённых Арабских Эмиратов, Японии, Кореи и Китая оказывают нам в этом непосредственное содействие.
Безусловно, использование открытых моделей ИИ необходимо и в наиболее востребованных населением сферах – образовании, здравоохранении, водном хозяйстве, экологии и обеспечении продовольственной безопасности.
В этих целях мы предлагаем разработать под эгидой Азиатского банка развития специальную программу по масштабированию искусственного интеллекта в развивающихся странах.
Также объявляем о нашем присоединении к инициативе Банка «Цифровая магистраль для Азии» и выдвигаем предложение открыть в Ташкенте её региональный координационный центр.
Во-вторых, развитие цифровых технологий и искусственного интеллекта, в свою очередь, резко увеличивает потребность в энергетических ресурсах.
Согласно анализу Международного энергетического агентства, к 2030 году потребность центров обработки данных в электроэнергии вырастет по сравнению с сегодняшним уровнем в 2–3 раза. В таких условиях оставаться конкурентоспособными на глобальном рынке смогут лишь те государства, которые предложат инвесторам дешёвую, надёжную и «зелёную» энергию.
Мы добились значительного прогресса в этой области. В сотрудничестве с ведущими мировыми компаниями введены в эксплуатацию крупные ветровые и солнечные электростанции суммарной мощностью 5 600 мегаватт, что позволило увеличить долю «зелёной» энергии в общей генерации до 30 процентов. К 2030 году планируем довести этот показатель до 54 процентов.
В целом наш регион обладает огромным потенциалом в сфере генерации возобновляемой энергии. С благодарностью отмечаем поддержку Азиатского банка развития в создании «зелёного» энергетического коридора «Центральная Азия – Европа» для расширения экспорта чистой энергии. Надеемся, что страны региона в сотрудничестве с Банком в ближайшее время запустят реализацию этого проекта «энергетической артерии».
В-третьих, самой актуальной задачей становится обеспечение взаимосвязанности транспортных систем и стабильности логистических коридоров.
Изменение логистических коридоров вследствие различных конфликтов и противоречий в мире уже сегодня приводит к росту транспортных расходов для стран Центральной Азии до 30 процентов, а сроки доставки увеличиваются на несколько недель.
Как вам известно, начаты работы по проекту строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, связывающей Восток и Запад. Этот новый транспортный маршрут существенно повысит транзитный потенциал всего региона. Сроки доставки грузов сократятся до 10 дней, будет создана возможность для перевозки до 15 миллионов тонн грузов в год.
В этой связи предлагаем организовать в рамках программы Банка по региональному экономическому сотрудничеству в Центральной Азии (ЦАРЭС) «Цифровой таможенный и логистический альянс». Это создаст возможности для гармонизации таможенных процедур, цифровизации документооборота и упрощения грузоперевозок через границы.
В-четвертых, мы заинтересованы в дальнейшем расширении сотрудничества с частным сектором при участии Банка.
В частности, в нынешний технологический век все мы видим, что день ото дня усиливается конкуренция в области критических минералов.
По оценкам международных экспертов, к 2040 году спрос на важные для промышленности минералы вырастет в 6 раз. Это – новые возможности. Узбекистан располагает крупными запасами меди, вольфрама, молибдена, магния, графита, ванадия, титана и других полезных ископаемых. В целях освоения этого потенциала мы совместно с корейскими партнёрами наладили работу R&D-центра и возводим «Технопарк металлов будущего» в Ташкентской и Самаркандской областях. С крупными компаниями США, Китая и Турции запустили более 70 проектов на сумму 1,6 миллиарда долларов.
Наша цель – не только добывать полезные ископаемые, но и за счет их глубокой переработки дать новый импульс развитию экономики. Предлагаем присоединиться к программе Азиатского банка развития «От критических минералов – к производству» и в её рамках осуществлять проекты с высокой добавленной стоимостью. В этом плане считаем важным внедрять современные технологии и цифровые решения в геологоразведочных работах, применять экологические стандарты в процессах добычи и переработки, создавать устойчивые цепочки поставок критических минералов.
В-пятых, изменение климата и опустынивание оказывают серьёзное воздействие на развитие стран Центральной Азии.
В целях смягчения последствий экологических проблем мы в течение пяти лет в рамках общенационального проекта «Яшил макон» («Зеленое пространство») ежегодно высаживаем 200 миллионов саженцев. На высохшем дне Аральского моря создали 2 миллиона гектаров защитных лесных насаждений с зелёным покровом. Мы поставили перед собой важную задачу – к 2030 году довести уровень озеленения в Узбекистане до 30 процентов.
В то же время Азиатский банк развития успешно реализует свой Климатический план действий, рассчитанный до 2030 года. Банк направляет не менее 50 процентов ежегодных ассигнований на финансирование климатических проектов.
Полагаю, что такие благородные усилия совместно с Банком и другими странами региона дадут ещё более весомые результаты. В этой связи предлагаем реализовать региональный проект «Зелёный пояс Центральной Азии».
В-шестых, в условиях мировой нестабильности миллионы туристов ищут безопасные направления.
Центральная Азия обладает огромным потенциалом в таких направлениях, как паломнический, культурный, гастрономический, этнографический, экстремальный и медицинский туризм. Мы уделили особое внимание этой сфере и провели реформы, направленные на создание необходимой инфраструктуры, сервиса, визового и транспортного обеспечения, и прежде всего – обеспечение безопасности туристов. В результате за десять лет поток иностранных туристов в Узбекистан вырос в шесть раз и достиг 12 миллионов человек в год.
Недавно открытый в Ташкенте Центр исламской цивилизации, признанный научной и духовной сокровищницей Центральной Азии, и мемориальный комплекс великого учёного и мыслителя Имама Бухари, возведённый в Самарканде, стали новыми уникальными достопримечательностями нашей страны. Подобные комплексы создаются и в соседних странах. Поэтому выдвигаем инициативу по созданию «Туристического кольца Центральной Азии» – туристического пространства, объединяющего страны региона. Призываем соседние государства, Азиатский банк развития и других наших партнёров сформировать портфель проектов по развитию туризма и совместно финансировать их.
Все вышеназванные предложения и инициативы мы готовы осуществлять в активном партнёрстве с Азиатским банком развития не только в рамках суверенного кредитования, но и посредством государственно-частного партнёрства, инструментов гарантирования, смешанного финансирования и мобилизации частного капитала. В этой связи предлагаем сформировать Инновационную платформу финансирования региональных проектов.
Уважаемые управляющие Банка!
В условиях резких изменений, происходящих сегодня в мировой экономике, ещё более важной становится роль Азиатского банка развития в обеспечении социально-экономической стабильности нашего обширного региона. В данном контексте мы полностью поддерживаем эффективные реформы, проводимые Президентом Банка господином Масато Канда, обладающим глубокими знаниями и большим опытом в области международных финансов и экономических отношений.
В сегодняшнем форуме принимают участие свыше 4 тысяч авторитетных экспертов из более чем 100 стран мира, международных финансовых организаций, ведущих банков и компаний.
Уверен, что важные предложения и инициативы, выдвинутые на самаркандской платформе, в будущем принесут большие практические результаты, и каждая договорённость воплотится в конкретный и полезный проект.
Пользуясь случаем, приглашаю всех вас поближе познакомиться с прекрасной природой, историческими памятниками и современным архитектурным обликом Нового Узбекистана.