Ўзбекистон Қозоғистонга кийим-кечак экспорт қилиш ҳажмини оширди. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази эксперти буни сотилган товарлар сонининг кўпайиши билан боғлайди
Ўзбекистон енгил саноатининг ривожланиши ва ишлаб чиқарувчиларнинг қўллаб-қувватланиши 2020 йилда Қозоғистонга кийим-кечак ва тўқимачилик маҳсулотларини экспорт қилиш ҳажмини сезиларли даражада оширишга имкон берди. Шу билан бирга, истеъмолчиларнинг арзон сегментга бўлган имтиёзларининг ўзгариши етказиб бериш нархини 7 фоизга пасайтирди.
Қозоғистон Республикаси Стратегик режалаштириш ва ислоҳотлар агентлиги Миллий статистика бюросининг маълумотларига кўра, 2020 йилда Ўзбекистондан Қозоғистонга 13 минг тонна кийим-кечак ва тўқимачилик маҳсулотлари етказиб берилган. Бу 2019 йилга нисбатан 30 фоизга кўпдир. Шундай қилиб, иккинчи йил давомида Ўзбекистон Республикаси енгил саноат товарларини Қозоғистон Республикасига етказиб бериш бўйича (натура шаклида) иккинчи ўринда туради. Қийматга келсак, 2020 йилда Ўзбекистон Республикасининг ишлаб чиқарувчилари қозоғистонликларга кийим сотишдан 20,8 миллион доллар ишлаб топдилар, бу 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 7 фоизга камдир. Умуман олганда, Қозоғистонга кийим-кечак импортида Ўзбекистоннинг улуши 3 фоизни ташкил этади.
Kursiv.uz нашрининг ёзишича, «QazTrade» AК (Қозоғистон) савдо сиёсатини ривожлантириш маркази таҳлилчилари Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги товар айирбошлашни ўрганиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси ўзаро савдода қийматнинг 98 фоизини эгаллаб турганини таъкидламоқда. Қозоғистонга етказиб берилаётган 50,4 миллион долларлик товар айланмасидан 49,4 миллион доллари – бу ўзбек буюмлари – тўқимачилик, гилам, пойабзалидир. Қозоғистон енгил саноатининг Ўзбекистон Республикасига экспорти атиги 983,7 минг долларни ташкил этади.
Ўзбекистон Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази бош илмий ходими Руслан Aбатуров Қозоғистонга енгил саноат маҳсулотларини етказиб бериш ҳажмининг ошиши республиканинг болалар ва аёллар трикотаж кийимлари импортини кўпайтиргани билан боғлиқ деб изоҳлади. 2020 йил 2019 йилги вазиятдан мана шундай фарқ қилади.
"Бир томондан, пандемия Қозоғистонда ўзбек ишлаб чиқарувчиларининг айрим тоифадаги кийимларига бўлган талабнинг пасайишига олиб келди. Бошқа томондан, жисмоний ҳажмларнинг ўсиши экспорт/импортни диверсификация қилиш ва истеъмол имтиёзларини арзон маҳсулотлар фойдасига ўзгартириш билан боғлиқ. Таъкидлаш жоизки, тўқимачилик маҳсулотларининг муайян қисми ижтимоий тизим эҳтиёжлари учун сотиб олиниши мумкин", - дейди Руслан Aбатуров.
Экспертнинг айтишича, 2020 йилда айниқса, унинг биринчи ярмида, пандемия шароитида бутун дунёда истеъмолчиларининг кийим-кечакка бўлган талаби пасайиши қайд этилган. Aммо шифохоналар ҳимоя ниқобларини ҳам, кийимларини ҳам, кўрпа-тўшакларини ҳам катта миқдорда сотиб олишни бошлади. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази экспертининг сўзларига кўра, божхона статистикаси ушбу тоифадаги кийим-кечак ва тўқимачилик маҳсулотларини, шу жумладан тиббий ва ижтимоий хизматларни импорт қилишни ўз ичига олади. Бу табиий ва иқтисодий экспорт / импортнинг белгиланган нисбатларини бузиши ва аҳолининг кийим-кечак талаби қандай ўзгарганлигини тўлиқ акс эттирмаслиги мумкин
Руслан Aбатуровнинг фикрига кўра, Ўзбекистон енгил саноати ўтган йилларда амалга оширилган ислоҳотлар туфайли танглик инқирозидан муваффақиятли чиқиб кетди.
"Бу ўтган йилнинг биринчи чорагида тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш 14,8 фоизга, тикувчилик - 11,1 фоизга (2019 йилнинг шу даврида 1,3 фоизга ва 5,1 фоизга) ўсганидан аниқ кўриниб турибди. Яъни, 2020 йилга келиб саноат, шу жумладан 2017-2019 йилларда қўллаб-қувватланадиган чора-тадбирлар орқали мустаҳкамланиб, динамик ўсишга киришди. Пандемияга қадар бўлган даврда Ўзбекистондаги маҳаллий тўқимачилик ва тикувчилик корхоналари имтиёз ва преференцияларга эга бўлишди. Хусусан, улар Ўзбекистонда ишлаб чиқарилмайдиган хом ашё ёки бутловчи буюмларни олиб киришда фойда, мол-мулк, божхона тўловлари бўйича солиқларни тўлашдан озод қилинди", - дея хулоса қилди Иқтисодий тадқиқотлар маркази бош илмий ходими.
Ўзбекистон "Преференциялар бош тизими" (GSP+) бўйича бенефициар мамлакат мақомини олгани тўғрисида хабар қилинган эди. Бу Европа Иттифоқи мамлакатлари бозорида қисқартирилган имтиёзлардан фойдаланаётган маҳсулот сегментлари асосан тўқимачилик ва кийим-кечак маҳсулотларини етказиб беришда имконият яради. Бу Ўзбекистон экспорт таркибининг Марказий Осиё қўшниларига қараганда анча хилма-хил эканлигини кўрсатади.
GSP+ тизими матолар, кийим-кечак маҳсулотлари каби бир қатор муҳим экспорт товарларига таърифлар бекор қилиниши боис Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон ўртасидаги савдони кўпайтириш учун қўшимча имкониятлар тақдим этади.
GSP+ тизими маҳсулот экспортини йилига қарийб 300 миллион долларга, 2025 йилга келиб эса 1,2 миллиардгача ошириш имкониятини яратиши кутилмоқда.

Узбекистан нарастил объемы экспорта одежды в Казахстан. Эксперт ЦЭИР это связывает с увеличением номенклатуры реализуемых товаров
Инфографика: Kursiv.uz
Развитие легкой промышленности Узбекистана и поддержка производителей позволили в 2020 году значительно увеличить объемы экспорта одежды и текстиля в Казахстан. Однако изменение потребительских предпочтений в сторону более дешевого сегмента снизило стоимостный объем поставок на 7%.
Согласно информации Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК, в 2020 году из Узбекистана в Казахстан было поставлено 13 тыс. тонн одежды и текстиля. Это на 30% больше, чем было в 2019 году. Таким образом, Республика Узбекистан второй год занимает второе место по объемам поставок товаров легкой промышленности в РК (в натуральном выражении). Что касается стоимостного объема, то в 2020 году производители из РУз заработали на продаже одежды казахстанцам $20,8 млн, что на 7% меньше аналогичного периода 2019 года. В целом, доля Узбекистана в импорте одежды в Казахстан составляет 3%.
По данным издания Kursiv.uz, аналитики АО «Центр развития торговой политики «QazTrade» (Казахстан), исследуя товарооборот между РК и Узбекистаном, отмечают, что РУз во взаимной торговле товарами легкой промышленности занимает 98% стоимостного объема. Из $50,4 млн товарооборота $49,4 млн – это поставки узбекских вещей, текстиля, ковров, обуви в РК. Казахстанский экспорт легпрома в РУз составляет всего $983,7 тыс.
Главный научный сотрудник Центра экономических исследований и реформ Узбекистана (ЦЭИР) Руслан Абатуров отмечает, что увеличение объемов поставок товаров легкой промышленности в Казахстан объясняется тем, что Республика нарастила импорт не трикотажной детской и женской одежды. Этим 2020 год отличается от ситуации 2019 года.
«С одной стороны, пандемия привела к падению в Казахстане спроса на отдельные категории одежды узбекских производителей. С другой – рост физических объемов связан как с диверсификацией экспорта/импорта, так и с изменением потребительских предпочтений в пользу более дешевых товаров. Необходимо отметить, что определенная часть текстильной продукции могла закупаться и для нужд социальной системы», – отмечает Руслан Абатуров.
Эксперт говорит, что в 2020 году, особенно в первой его половине, в условиях пандемии падение потребительского спроса на одежду отмечалось во всем мире. Но больницы стали массово закупать как защитные маски и одежду, так и постельное белье. По словам эксперта ЦЭИР, таможенная статистика включает в импорт по данной категории одежду и текстиль, в том числе для медицинских и социальных служб. Это может искажать устоявшиеся соотношения натуральных и стоимостных объемов экспорта/импорта и не совсем корректно отражать, как изменился спрос на одежду со стороны населения.
Руслан Абатуров считает, что легпром Узбекистана смог выйти из кризиса локдауна с плюсом, только благодаря проведенным в прошлые годы реформам.
«Это наглядно видно из того, что производство текстильных изделий по итогам первого квартала прошлого года выросло на 14,8%, швейное - на 11,1% (против 1,3% и 5,1% за аналогичный период 2019 года). То есть к 2020 году отрасль, в том числе и за счет предоставленных в 2017-2019 годах мер поддержки, уже окрепла и вышла на динамичный рост. В период до пандемии отечественные текстильные и швейные предприятия Узбекистана получили льготы и преференции. В частности, они были освобождены от уплаты налога на прибыль, имущество, таможенные пошлины при импорте сырья или компонентов, не производимых в Узбекистане», - подытожил главный научный сотрудник Центра экономических исследований.
Ранее сообщалось, что Узбекистан получил статус бенефициара Всеобщей системы преференций «GSP+». Это позволит поставлять на рынок стран ЕС среди прочего и текстильную продукцию беспошлинно, что, как ожидается, приведет к увеличению поставок текстиля и одежды Узбекистана на европейский рынок.
Ожидается, что режим GSP+ даст возможность увеличить экспорт продукции почти на 300 млн долларов в год, а к 2025-му - до 1,2 млрд.