Ўзбекистон илк бор Евроосиё иқтисодий комиссияси Кенгашининг йиғилишида иштирок этди
Евроосиё иқтисодий комиссияси (ЕОИК) Кенгашининг шу йил 29 январь куни видеоконференция шаклида ўтказилган навбатдаги йиғилишида Евроосиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИИ) да кузатувчи мақомини олган мамлакат сифатида биринчи марта Ўзбекистон вакили иштирок этди. Тегишли қарор 2020 йилнинг 11 декабрида Олий Евроосиё иқтисодий кенгаши йиғилишида қабул қилинган.
ЕОИК йиғилишида Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари, Евроосиё иқтисодий кенгаши раиси А.Смаилов, Россия Федерацияси Бош вазирининг ўринбосари А.Оверчук, Қирғизистон Республикаси Бош вазири вазифасини бажарувчиси А.Новиков, Беларусь Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Петришенко, Арманистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари М.Григорян ва ЕОИК Кенгаши раиси М.Мясникович қатнашди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси номидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков қатнашди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари ўз нутқида кузатувчи мамлакат мақомидаги Ўзбекистон ва ЕОИИ ўртасидаги ҳамкорликнинг асосий йўналишларини белгилаб берди. Тенг ҳуқуқлилик, ўзаро манфаатдорлик ва бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш тамойиллари асосида конструктив ҳамкорлик қуришнинг аҳамияти қайд этилди.
Йиғилиш кун тартибига савдо-иқтисодий, инвестициявий ва саноат кооперациясининг кенг кўламли масалалари киритилди. Машинасозлик, энергетика, электротехника, тўқимачилик ва фармацевтика тармоқлари, қишлоқ хўжалиги каби устувор йўналишларда саноат кооперациясини мустаҳкамлаш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Таъкидлаш жоизки, ўтган тўрт йил мобайнида Ўзбекистон ва ЕОИИ мамлакатлари ўртасидаги савдо ҳажми 75 фоизга ўсди ва бугунги кунда Ўзбекистон ташқи савдо айланмасининг 30 фоиздан ортиғи ЕОИИ давлатларига тўғри келади.

Узбекистан впервые принял участие в заседании Совета Евразийской экономической комиссии
В очередном заседании Совета Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), впервые принял участие представитель Узбекистана, как страны получившей статус наблюдателя в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
Соответствующее решение было принято 11 декабря 2020 года на заседании Высшего Евразийского экономического совета, сообщают в пресс-службе МИВТ РУз. Мероприятие прошло в формате видеоконференцсвязи.
В заседании ЕЭК приняли участие первый заместитель Премьер-министра Республики Казахстан, председатель Евразийского экономического совета А.Смаилов, заместитель Председателя правительства Российской Федерации А.Оверчук, исполняющий обязанности Премьер-министра Кыргызской Республики А.Новиков, заместитель Премьер-министра Республики Беларусь С.Петришенко, вице-премьер Республики Армения М.Григорян и Председатель коллегии ЕЭК М.Мясникович.
Республику Узбекистан представил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
В своём выступлении глава узбекской делегации обозначил основные направления взаимодействия Узбекистана с ЕАЭС в статусе страны-наблюдателя. Отмечена важность выстраивания конструктивного сотрудничества на принципах равноправия, взаимной выгоды и учёта интересов друг друга.
Повестка заседания включала в себя широкий спектр вопросов торгово-экономического, инвестиционного и промышленного сотрудничества. Отдельное внимание было уделено актуальности укрепления промышленной кооперации в приоритетных сферах таких, как машиностроение, энергетика, электротехника, текстильная и фармацевтическая отрасли, сельское хозяйство.
Следует отметить, что за последние четыре года объём торговли между Узбекистаном и странами ЕАЭС вырос на 75 процентов и сегодня на долю государств ЕАЭС приходится более 30 процентов внешнеторгового оборота Узбекистана.