Бюджет интизомининг бузилиши натижасида 2021 йилнинг 1-чорагида 211 млрд. сўмдан ортиқ миқдорда ноқонуний харажатлар аниқланди
Давлат молиявий назорати департаменти ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан 2021 йил 1-чоракда бюджет интизомига риоя этилиши ва бюджет маблағларнинг мақсадли фойдаланиши юзасидан 1 905 та (2020 йил 1-чоракда 1 349 та) назорат тадбирларида 211,2 млрд.сўм миқдорида бюджет интизоми бузиш, пул ва товар-моддий бойликлар камомади ва асоссиз харажатлар аниқланиб, шундан 192,3 млрд.сўми бюджетга тикланиши таъминланди.
Ҳисобот даврида вазирликлар ва идоралар бўйича қонунбузилиш ҳолатлари ва бошқа хато-камчиликлар қуйидагиларни ташкил этди:
Халқ таълими вазирлиги тизимида ўтказилган 248 та назорат тадбирларининг 198 тасида 43,3 млрд.сўм миқдорида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланиб, 2020 йил 1-чоракга (9,4 млрд.сўм) нисбатан қонунбузилиш ҳолатлари 4,6 мартага ошган.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимида ўтказилган 275 та назорат тадбирларининг 212 тасида 23,3 млрд.сўм миқдорида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланиб, 2020 йил 1-чоракга (7,9 млрд.сўм) нисбатан қонунбузилиш ҳолатлари 2,9 мартага ошган.
Мактабгача таълим вазирлиги тизимида ўтказилган 289 та назорат тадбирларининг 242 тасида 41,2 млрд.сўм миқдорида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланиб, 2020 йил 1-чоракга (5,4 млрд.сўм) нисбатан қонунбузилиш ҳолатлари 7,6 мартага ошган.
Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги тизимида ўтказилган 116 та назорат тадбирларининг 111 тасида 22,4 млрд.сўм миқдорида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланган (2020 йил 1-чоракда 135,4 млн.сўмлик қонунбузилиш ҳолатлари аниқланган).
Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси тизимида ўтказилган 42 та назорат тадбирларининг 36 тасида 16,1 млрд.сўм миқдорида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланган (2020 йил 1-чоракда 767 млн.сўмлик қонунбузилиш ҳолатлари аниқланган).
Шунингдек, Қишлоқ хўжалиги (3,3 млрд.сўм), Жисмоний тарбия ва спорт (3 млрд.сўм), Бандлик ва меҳнат муносабатлари (2,7 млрд.сўм), Сув хўжалиги (2,5 млрд.сўм), Олий ва ўрта махсус таълими (2,2 млрд.сўм) вазирликлари, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси (2,7 млрд.сўм) ва улар тизимидаги бюджет ташкилотларида ҳам йирик миқдорда молиявий қонунбузилиш ҳолатлари аниқланган.
Бундан ташқари, ҳокимиятлар (3,4 млрд.сўм), ҳокимликларнинг ободонлаштириш бошқармалари (2,9 млрд.сўм), ҳокимиятлар ҳузуридаги “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниялари (34,2 млрд.сўм)да ўтказилган назорат тадбирларида ҳам молиявий қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилганлиги аниқланган.
Маҳаллий бюджетлар маблағларини мақсадли сарфланиши юзасидан ўтказилган назорат тадбирларида жами 189,1 млрд.сўм миқдорида, жумладан Сирдарё (40,2 млрд.сўм), Жиззах (23 млрд.сўм), Андижон (19,8 млрд.сўм), Тошкент (12,1 млрд.сўм), Қашқадарё (11,4 млрд.сўм), Сурхондарё (8,9 млрд.сўм), Фарғона (8,1 млрд.сўм), Самарқанд (7,9 млрд.сўм), Хоразм (6,4 млрд.сўм), Бухоро (6 млрд.сўм), Наманган (5,2 млрд.сўм), Навоий (1,4 млрд.сўм) вилоятларида ҳамда Тошкент шаҳрида (16,5 млрд.сўм) ва Қорақалпоғистон Республикасида (21,9 млрд.сўм) қонунбузилиш ҳолатлари ва бошқа хато-камчиликлар аниқланган.
Шу билан бирга, ўтказилган назорат тадбирлари давомида кўрилган чоралар натижасида бюджет муассасаларида харажатлар сметаси ва штатлар жадвалига ортиқча режалаштирилган маблағларни қисқартириш ва бошқа ноқонуний харажатларнинг тўхтатилиши ҳисобига жами 5,3 млрд.сўм миқдоридаги бюджет маблағларини асоссиз сарфланишини олди олинди.
Бюджет қонунчилигини бузганлиги учун бюджетдан маблағ олувчи ташкилотларнинг 9 нафар раҳбар ва бошқа мансабдор шахсларига маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённомалар тузилиб, кўриб чиқиш учун Маъмурий судларга юборилди.
Шунингдек, 1 458 та назорат тадбирларида аниқлангани 210,1 млрд.сўмлик қонунбузилиш ҳолатлари қонуний чоралар кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.

Департамент государственного финансового контроля Министерства финансов и его территориальные управления в I квартале 2021 года в ходе 1 905 (1 349 в I квартале 2020 года) контрольных мероприятий по целевому использованию бюджетных средств выявили нарушения бюджетной дисциплины, недостачи денежных и товарно-материальных ценностей, а также необоснованные расходы на сумму 211,2 млрд сумов.
Из них обеспечено возмещение в бюджет 192,3 млрд сумов.
За данный период по министерствам и ведомствам выявлены следующие нарушения и недостатки:
В 198 из 248 контрольных мероприятий, проведенных в системе Министерства народного образования, выявлены нарушения на сумму 43,3 млрд сумов, что в 4,6 раза больше по сравнению с I кварталом 2020 года (9,4 млрд сумов).
В 212 из 275 контрольных мероприятий в системе Министерства здравоохранения обнаружены нарушения на 23,3 млрд сумов, что в 2,9 раза превышает показатели аналогичного периода прошлого года (7,9 млрд сумов).
В 242 из 289 контрольных мероприятий в системе Министерства дошкольного образования выявлены нарушения на 41,2 млрд сумов, что в 7,6 раза больше, чем в I квартале 2020 года (5,4 млрд сумов).
В 111 из 116 контрольных мероприятий в системе Министерства жилищно-коммунального обслуживания обнаружены нарушения на 22,4 млрд сумов, тогда как в I квартале 2020 года эта цифра составляла 135,4 млн сумов.
В 36 из 42 контрольных мероприятий, проведенных в системе Комитета автомобильных дорог при Министерстве транспорта, выявлены нарушения на 16,1 млрд сумов (в I квартале 2020 года было 767 млн сумов).
Также выявлены крупные финансовые нарушения в министерствах сельского хозяйства (3,3 млрд сумов), физической культуры и спорта (3 млрд сумов), занятости и трудовых отношений (2,7 млрд сумов), водного хозяйства (2,5 млрд сумов), высшего и среднего специального образования (2,2 млрд сумов), Государственном комитете лесного хозяйства (2,7 млрд сумов) и бюджетных организациях их системы.
Кроме того, выявлены случаи финансовых нарушений в ходе контрольных мероприятий проведенных в хокимиятах (3,4 млрд сумов), управлениях благоустройства хокимиятов (2,9 млрд сумов), инжиниринговых компаниях “Служба единого заказчика” при хокимиятах (34,2 млрд сумов).
Динамика нарушений и других недочетов по министерствам и ведомствам за отчетный период:
Контрольные мероприятия по целевому расходованию средств местных бюджетов выявили нарушения и другие недостатки на общую сумму 189,1 млрд сумов, в том числе в Сырдарьинской (40,2 млрд), Джизакской (23 млрд), Андижанской (19,8 млрд), Ташкентской (12,1 млрд), Кашкадарьинской (11,4 млрд), Сурхандарьинской (8,9 млрд), Ферганской (8,1 млрд), Самаркандской (7,9 млрд), Хорезмской (6,4 млрд), Бухарской (6 млрд), Наманганской (5,2 млрд), Навоийской (1,4 млрд) областях, а также в городе Ташкенте (16,5 млрд) и Республике Каракалпакстан (21,9 млрд).
Динамика выявленных нарушений и других ошибок в целевом расходовании средств местных бюджетов:
По данным Министерства финансов, в результате мер, принятых в ходе контрольных мероприятий, предотвращено необоснованное расходование бюджетных средств на общую сумму 5,3 млрд сумов за счет сокращения излишне запланированных средств в сметах расходов и штатных расписаниях бюджетных учреждений, исключения других незаконных расходов.
За нарушения законодательства на 9 руководителей и иных должностных лиц организаций-получателей бюджетных средств составлены протоколы об административных правонарушениях и направлены для рассмотрения в административные суды. Материалы по нарушениям на 210,1 млрд сумов, выявленным в ходе 1 458 контрольных мероприятий, переданы для принятия соответствующих мер в правоохранительные органы.