Ўзбек пойабзалларининг ўсиш динамикаси
Сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг чарм ва пойабзал саноатида барқарор ўсиш суръатлари кузатилмоқда. Президентнинг февраль қабул қилинган "Чарм-пойабзал ва мўйначилик соҳаларини янада ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги фармони соҳа ривожига қўшимча туртки бермоқда.
Салоҳиятини ошириш траэкторияси
Чарм-пойабзал саноати Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришнинг энг истиқболли йўналишларидан биридир. Сўнгги йилларда мазкур соҳани ривожлантиришга жиддий эътибор қаратилиб, ишлаб чиқарувчиларга солиқ имтиёзлари ва имтиёзлар берилди, хомашё базасини шакллантириш учун шарт-шароитлар яратилиб, экспорт фаолиятини кучайтириш учун кўмак берилди. Натижада, саноат 2017-2020 йилларда жадал ривожланди ва ҳатто пандемия даврида ҳам ўз салоҳиятини оширишда давом этиб, эришган мавқеини йўқотмади.
Саноат корхоналарининг кўп қисмини, шу жумладан энг йирикларини ўзида жамлаган "Ўзчармсаноат" уюшмаси маълумотларига кўра, 2017-2020 йилларда ишлаб чиқариш ҳар йили ўртача қарийб 19% га ошган. 4 йил давомида пойабзал ишлаб чиқариш 10,4 бараварга ўсди, 2016 йилда 10,2 миллион жуфтдан 2020 йилда 105,8 миллион жуфтгача. Шунингдек, 2020 йилда 1 460 млн. кв. м. чарм буюмлар ва чарм-атторлик маҳсулотлари 92,7 млрд. сўмга чиқарилди. Шуниси эътиборга лойиқки, иккинчи ва учинчи босқич териларини ишлаб чиқариш фаол ўсиб бормоқда, шу билан бирга охирги босқич кўринишидаги биринчи босқич териларининг ишлаб чиқарилиши 2018 йилдан кейин пасаймоқда. Бу маҳаллий чарм саноати тобора мураккаб маҳсулотларни ишлаб чиқаришга ўтаётганидан далолат беради, бу эса тайёр чарм маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари учун қўшимча имкониятлар яратмоқда.
Ўзбекистоннинг чарм-пойабзал саноати бизнес учун жозибадор бўлиб, буни сўнгги йилларда корхоналар сонининг кўпайиши ва инвестиция фаоллиги даражасининг ошиши тасдиқлайди. Шундай қилиб, агар 2016 йилда "Ўзчармсаноат" уюшмасидаги корхоналар сони 83 бирликни ташкил этган бўлса, 2020 йил охирига келиб 560 дан ортиқ бирликни ташкил этади. Шунингдек, ассоциация маълумотларига кўра, тўрт йил ичида соҳага жалб қилинган инвестициялар ҳажми 3,9 бараварга ошган. 2020 йилда пандемия туфайли юзага келган қийинчиликларга қарамай, тахминан 190 миллион доллар сарфланди, шу жумладан 60 миллион доллардан ортиқ хорижий тўғридан-тўғри инвестициялар жалб қилинди, бу 2016 йилга нисбатан 30 баравар кўпдир. Ушбу соҳанинг жадал ривожланишининг ички иқтисодиёт учун асосий натижаларидан бири сифатида соҳада иш билан банд бўлганлар сони 5,4 мартага - 2016 йилдаги 2,2 минг кишидан 2020 йилда 11,6 минг кишига ўсди.
Юқорида таъкидлаб ўтилганидек, чарм-пойабзал саноати ички бозордан ташқарига чиқиб, хорижий мамлакатларга маҳаллий маҳсулотларни етказиб бериш имкониятига эга бўлган Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришнинг истиқболли тармоқларидан биридир. Мамлакат раҳбариятининг амалдаги сиёсатида юқори қўшимча қийматга эга тайёр маҳсулот экспортини кўпайтириш муҳим аҳамиятга эга. Чарм-пойабзал маҳсулотларининг умумий экспортида терининг экспорти устунлик қилишда давом этаётган бўлса-да, шу билан бирга, тайёр маҳсулотлар, айниқса, пойабзал экспорти бир неча бор ортиб бормоқда. Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасининг маълумотларига кўра, 2017-2020 йилларда пойабзал маҳсулотлари экспорти ҳажми 3 баравар ошди ва 37 миллион долларга етди.
Пандемияга қарамай, саноат 2020 йилда юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар экспортини фаол равишда оширишда давом этди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, пойабзал экспорти йил давомида 17,1 фоизга ўсди. Қўшни мамлакатларда пойабзал экспортининг таъсирчан динамикаси қайд этилган. Масалан, Aфғонистонга экспорт 4 баробар, Тожикистонга - 3,4 баробар, Қозоғистонга - 2,2 баравар ошди. Бундан ташқари, яна, коронавирус билан боғлиқ барча чекловларга қарамай, экспорт географиясини кенгайтириш мумкин эди. Ҳозирги кунда маҳаллий пойабзал маҳсулотлари AҚШ, Латвия, Молдова, Бирлашган Aраб Aмирликлари, Кувайт, Сингапур каби 14 мамлакатга етказиб берилмоқда.
Шундай қилиб, сўнгги тўрт йил ичида чарм-пойабзал саноатининг ривожланиши уни ишлаб чиқариш ва экспорт қилишни ривожлантириш учун етарлича кучли салоҳият мавжудлигини исботлади. Президент Олий Мажлисга Мурожаатномасида таъкидлашича, чарм-пойабзал саноатида бошқалар қатори миллий иқтисодиётни ҳаракатлантирувчи кучларидан бирига айланиш учун барча шароитлар мавжуд.
Ривожланиш учун қўшимча имтиёзлар
Соҳа муваффақиятли ва жадал ривожланаётган шароитда давлат томонидан қўллаб-қувватланадиган қўшимча чора-тадбирлар маҳсулот ишлаб чиқариш ва сотишни ривожлантириш ҳамда кўпайтиришга янада катта туртки бериши мумкин. Ишлаб чиқарувчилар учун қўшимча имтиёзлар, ички ва ташқи бозорларда чарм-пойабзал маҳсулотларини сотиш ҳажмини оширишга ҳамда чарм-поябзал маҳсулотлари ишлаб чиқаришда халқаро стандартларни жорий этишга қаратилган чора-тадбирлар жорий йилнинг февраль ойида ривожланиш суръатларини сақлаш ва тармоқ салоҳиятини янада очиб беришга кўмаклашиш мақсадида Президент қарори қабул қилинди.
Хусусан, мўйна хомашёси, материаллар ва тайёр чарм-мўйна буюмлар ишлаб чиқариш учун аксессуарлар импорти учун божхона тўловларининг нол ставкаси белгиланади. Нолинчи ставка 2023 йил 1январгача амал қилади. Бундан ташқари, ишлаб чиқарувчиларга замонавий янги техника ва технологияларни сотиб олиш учун имтиёзли кредит олиш имконияти берилди. Янги қўллаб-қувватлаш чоралари маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга ишлаб чиқариш харажатларини камайтиришга имкон беради, бу эса ўз навбатида ўз маҳсулотларининг ички ва ташқи бозорида рақобатбардошлигини оширади.
Қабул қилинган қарорнинг асосий жиҳатларидан бири ишлаб чиқарувчилар учун савдо ҳажмини ошириш ва маҳаллий товарларга бўлган талабни ошириш учун қўшимча имкониятлар яратишдир. Бу ерда сўнгги йилларда пойабзал экспорти ўсишининг таъсирчан динамикасига қарамасдан, маркетинг даражасининг пастлиги ва ички ва чет элдаги маҳаллий пойабзал брендларининг номаълумлиги асосий муаммолардан бири бўлиб қолмоқда. Сифати жиҳатидан чет эл пойабзалларидан кам бўлмаган маҳаллий пойабзалларни ички бозорда Туркия, Хитой ва бошқа мамлакатларда ишлаб чиқарилганидек сотиш ҳолатлари мавжуд.
Маҳаллий брендларни қўллаб-қувватлаш ва экспорт ҳажмини ошириш, Ўзбекистоннинг ички ва ташқи истеъмолчиларининг пояфзалларига эътиборни жалб қилиш мақсадида республиканинг барча ҳудудларида, шунингдек, хорижий мамлакатларда маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг чарм маҳсулотлари савдосига ихтисослашган Мультибранд дўконлари ва уларнинг электрон савдо майдончалари яратилади. Дўконлар чарм-пойабзал саноатини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан яратилади. Дўконлар маҳаллий пойазал маҳсулотларини оммалаштиришга ёрдам бериши кутилмоқда. Ва уларнинг электрон версиялари қўшимча талабни яратади. Бундан ташқари, пандемия кийим-кечак ва пойабзал савдосининг электрон формат фойдасига ўзгаришини аниқ кўрсатиб берди.
Бундан ташқари, ташқи истеъмолчиларга экспериментал равишда маҳаллий тайёр маҳсулотларни (нафақат чарм ва пойабзал, балки тўқимачилик, электротехника ва бошқаларни) сотишни енгиллаштириш учун сегментлардан тайёр маҳсулот сотиш учун чакана савдо шохобчалари яратилади. чегара пунктлари қўшни давлатлар билан чегарага. Aйни пайтда бундай пунктлар Тошкент ва Сурхондарё вилоятларида яратилади. Aгар ушбу амалиёт муваффақиятли бўлиб чиқса, кейинчалик у республиканинг бошқа чегара пунктларига тарқалади.
Келажакдаги прогноз
Шундай қилиб, ўтган йиллар давомида чарм-пойабзал саноати анча мустаҳкамланиб, ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар нисбатан рақобатбардош бўлиб, чарм-пойабзал ишлаб чиқариш соҳасида мамлакатнинг қиёсий устунлигини янада мустаҳкамлаш, уни технологик жиҳатдан такомиллаштириш, янги турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш учун зарур асос яратилди. Узоқ муддатда саноат жадал ривожланишни давом эттириши кутилмоқда. Хусусан, 2021 йилда "Ўзчармсаноат" уюшмаси томонидан 115 млн. жуфт пойабзал ишлаб чиқариш, 102 млрд. сўмга чарм маҳсулотлари, 1,6 млрд. кв. кв. дм гача чарм маҳсулотлари ишлаб чиқариш режалаштирилмоқда. Ўрта муддатли даврда тасдиқланган прогноз кўрсаткичларига мувофиқ, 2025 томонидан саноат ишлаб чиқариш ҳажмини 2,3 миллиард долларга оширади ва экспортни 1,5 миллиард долларга етказади.

В последние годы кожевенно-обувная отрасль Узбекистана демонстрировала уверенные темпы роста. Вышедшее в феврале Постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей» придает дополнительный импульс развитию отрасли.
Траектория наращивания потенциала
Кожевенно-обувная отрасль – одно из перспективных направлений развития экономики Узбекистана. В последние годы развитию этой отрасли уделялось серьезное внимание, производителям были предоставлены налоговые льготы и преференции, создавались условия для формирования сырьевой базы, оказывалась поддержка в ведении экспортной деятельности. В результате отрасль на протяжении 2017-2020 годов динамично развивалась, и даже в период пандемии не утратила приобретенных позиций, продолжая наращивать свой потенциал.
По ассоциации «Узчармсаноат», в которую входит большинство предприятий отрасли, включая наиболее крупные, производство в 2017-2020 гг. в среднем ежегодно увеличивалось почти на 19%. Производство обуви за 4 года увеличилось в 10,4 раза, с 10,2 млн. пар в 2016 г. до 105,8 млн. пар в 2020 году. Также в 2020 г. было выпущено 1 460 млн. кв. дм кожтоваров и кожгалантерейных товаров на 92,7 млрд. сумов. Примечательно, что активно наращивается выпуск кожи второго и третьего переделов, тогда как выпуск кожи первого передела в виде конечной продукции после 2018 года сокращался. Это свидетельствует о том, что отечественная кожевенная отрасль все больше переходит к производству более сложной продукции, что создает дополнительные возможности и для производителей готовой продукции из кожи.
Кожевенно-обувная отрасль Узбекистана является привлекательной для бизнеса, о чем свидетельствуют увеличение количества предприятий и повышенный уровень инвестиционной активности в последние годы. Так, если в 2016 г. количество предприятий в ассоциации «Узчармсаноат» составляло 83 ед., то по итогам 2020 г. – уже более 560 единиц. Также, по данным ассоциации, объем привлеченных инвестиций в отрасль за четыре года увеличился в 3,9 раза. В 2020 г., несмотря на трудности, вызванные пандемией, было освоено около 190 млн. долл., в том числе привлечено прямых иностранных инвестиций на более 60 млн. долл., что в 30 раз больше, чем в 2016 году. Как один из главных результатов бурного развития этой отрасли для отечественной экономики стало кратное увеличение занятых в отрасли в 5,4 раза – с 2,2 тыс. в 2016 г. до 11,6 тыс. в 2020 году.
Как уже говорилось выше, кожевенно-обувная отрасль является одной из перспективных отраслей развития экономики Узбекистана с потенциалом выхода за рамки внутреннего рынка и поставки отечественной продукции в зарубежные страны. Особенно важное значение в текущей политике руководства страны придается увеличению экспорта готовой продукции с высокой добавленной стоимостью. Хотя экспорт кожи продолжает преобладать в общем объеме экспорта кожевенно-обувной продукции, в то же время кратно наращивается и экспорт готовой продукции, в особенности обувной. По данным Госкомстата РУз, объем экспорта обувной продукции в 2017-2020 годах увеличился в 3 раза и достиг 37 млн. долларов.
Несмотря на пандемию, в 2020 году отрасль продолжала активно наращивать экспорт продукции с высокой добавленной стоимостью. В частности, по данным Госкомстата РУз, экспорт обуви увеличился за год на 17,1%. Впечатляющая динамика экспорта обуви отмечается в сопредельные страны. К примеру, экспорт в Афганистан возрос в 4 раза, Таджикистан – в 3,4 раза, Казахстан – в 2,2 раза. Кроме того, опять же, несмотря на все введенные ограничения в связи с коронавирусом, удалось расширить и географию экспорта. В настоящее время отечественная обувная продукция поставляется в 14 стран, в том числе в США, Латвию, Молдову, ОАЭ, Кувейт, Сингапур.
Таким образом, развитие кожевенно-обувной отрасли за последние четыре года доказало наличие достаточно мощного потенциала развития ее производства и экспорта. В Послании к Олий Мажлису Президент отметил, что кожевенно-обувная отрасль, наряду с другими, имеет все условия, чтобы стать одним из драйверов национальной экономики.
Дополнительные стимулы развития
В условиях, когда отрасль успешно и динамично развивается, дополнительные меры государственной поддержки могут придать еще больший импульс развитию и наращиванию объемов производства и реализации продукции. Для поддержания набранных темпов развития и содействия дальнейшему раскрытию потенциала отрасли в феврале текущего года принято Постановление Президента, включающее дополнительные льготы для производителей, меры, направленные на увеличение объемов реализации кожевенно-обувной продукции на внутреннем и внешнем рынках и внедрение международных стандартов в производстве кожевенно-обувной продукции.
В частности, устанавливается нулевая ставка таможенных пошлин на импорт пушно-мехового сырья, материалов и фурнитуры для производства готовой кожевенной и пушно-меховой продукции. Нулевая ставка будет действовать до 1 января 2023 года. Кроме того, производителям предоставлена возможность получить льготные кредиты на закупку современного нового оборудования и технологий. Новые меры поддержки позволят отечественным производителям снизить издержки на производстве, что, в свою очередь, повысит конкурентоспособность их продукции на внутреннем и внешнем рынках.
Одним из основных аспектов принятого Постановления является формирование дополнительных возможностей для производителей по увеличению объемов продаж и повышению спроса на отечественные товары. Здесь уместно будет сказать, что, несмотря на впечатляющую динамику роста экспорта обуви в последние годы, главной проблемой остается слабый уровень маркетинга и неизвестность отечественных обувных брендов внутри страны и за рубежом. Встречаются случаи, когда отечественная обувь, не уступающая по качеству зарубежной, на внутреннем рынке продается как произведенная в Турции, Китае и других странах.
Чтобы поддержать отечественные бренды и увеличить объемы экспорта, привлечь внимание к узбекской обуви как внутренних, так и внешних потребителей, во всех регионах республики, а также в зарубежных странах будут созданы специализированные на торговле кожевенной продукции отечественных производителей магазины Multibrand и их электронные торговые платформы. Магазины будут создаваться за счет Фонда поддержки и развития кожевенно-обувной отрасли. Как ожидается, магазины будут способствовать популяризации отечественной обувной продукции. А их электронные версии создадут дополнительный спрос. Тем более, пандемия наглядно продемонстрировала сдвиг продаж одежды и обуви в пользу электронного формата.
Кроме того, для содействия реализации отечественной готовой продукции (не только кожевенно-обувной, но и текстильной, электротехнической и др.) внешним потребителям на экспериментальной основе будут создаваться торговые точки реализации готовой продукции на отрезках от пограничных пунктов пропуска до границы с соседними государствами. На данный момент такие точки будут создаваться в Ташкентской и Сурхандарьинской областях. Если подобная практика окажется успешной, то впоследствии она будет распространена на другие приграничные пункты республики.
Прогнозные ориентиры
Таким образом, за прошедшие годы кожевенно-обувная отрасль достаточно окрепла, выпускаемая продукция стала относительно конкурентоспособной, заложен необходимый базис для дальнейшего укрепления сравнительных преимуществ страны в области кожевенно-обувного производства, его технологического совершенствования, освоения выпуска новых видов продукции. В перспективе, как ожидается, отрасль продолжит динамичное развитие. В частности, в 2021 г. по ассоциации «Узчармсаноат» планируется увеличить производство обуви до 115 млн. пар, кожгалантереи до 102 млрд. сумов, кожтоваров до 1,6 млрд. кв. дм. В среднесрочный период, в соответствии с утвержденными прогнозными показателями, к 2025 г. отрасль нарастит объемы производства до 2,3 млрд. долл. и экспорта до 1,5 млрд. долларов.