Birjada paxta yog‘i, shakar va polietilen narxi pasaydi
O‘tgan hafta davomida, ya’ni 3 yanvar – 9 yanvar kunlari "O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi" AJning barcha savdo platformalarida 1 447,7 mlrd so‘mlik tovarlar sotilgan bo‘lib, bu avvalgi haftaga nisbatan 22,1% ga kamdir, deb xabar bermoqda
Bunda sotuvlarning:
• 94,7% - birja savdolari;
• 0,1% - ko‘rgazma-yarmarka savdolari;
• 4,7% - elektron davlat xaridlari;
• 0,5% - avtoraqamlarning onlayn-auksioniga to‘g‘ri keldi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’yektlari ishtirokida tuzilgan bitimlarning umumiy hajmi 428,2 mlrd so‘mni tashkil qildi. Davlat xaridlari tizimlarida o‘tkazilgan elektron savdolar natijasida byudjet va korporativ buyurtmachilarining qariyb 5,0 mlrd. so‘mlik mablag‘lari tejaldi.
Ko‘rib chiqilayotgan davr mobaynida onlayn auksion orqali 3 014 ta avtoraqamlar sotildi, sotilgan davlat raqam belgilarining umumiy summasi 6,0 mlrd so‘mni tashkil qildi.
Raqobatli savdolar natijasida bitimlarning:
• 7,1% birinchi toifadagi avtoraqamlarga;
• 11,0% ikkinchi;
• 9,6% uchinchi;
• 13,5% to‘rtinchi; 20,1% beshinchi;
• 38,7% oltinchi toifa avtoraqamlarga tegishlidir.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda ochiq birja savdolari orqali jami 1 371,7 mlrd so‘mlik tovar resurslari sotildi. Sotuvchi korxonalar mahsulotlarni tasdiqlangan jadvallarga rioya qilgan holda birja savdolariga qo‘yishdi, shu jumladan:
Paxta yog‘i
O‘tgan haftada birja savdolarida 1 309,0 tonna paxta yog‘i sotildi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 53 xaridor ishtirok etdi. O‘rtacha kunlik sotuv hajmlari 327,0 tonnani tashkil qildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda barcha navli paxta yog‘ining kunlik o‘rtacha narxlari mahsulotning bir tonnasi uchun 16 442,9 ming so‘mdan 15 350,4 ming so‘mgacha, ya’ni 6,6% ga pasayganini ta’kidlash lozim.
Shakar
Birjaning shakar bozorida narxlar pasayishi qayd etildi. Hafta davomida birja savdolariga 10 499,0 tonna shakar qo‘yildi va ulardan 10 397,0 tonnasi, ya’ni 99,0% qismi sotildi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 48 xaridor ishtirok etdi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda shakarning barcha kategoriyasi bo‘yicha shakllangan kunlik o‘rtacha narxlar mahsulotning bir tonnasi uchun 8 202,1 ming so‘mdan 8 007,8 ming so‘mgacha, ya’ni 2,4%ga pasaygan.
O‘tkazilgan birja savdolari natijasida mahalliy shakarning TS-2 – kategoriyasi bo‘yicha shakllangan o‘rtacha haftalik narxi mahsulotni bir tonnasi uchun 8 194,7 ming so‘mni tashkil etdi.
Polietilen
O‘tgan hafta mobaynida birja savdolariga 2 825,0 tonna polietilen qo‘yildi va ulardan barcha hajmi sotildi. Polietilenning o‘rtacha kunlik sotuv hajmlari 706,0 ming tonnani tashkil qildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda polietilenning barcha markalari bo‘yicha shakllangan kunlik o‘rtacha narxlar mahsulotning bir tonnasi uchun 16 111,2 ming so‘mdan 15 980,4 ming so‘mgacha, ya’ni 0,8% ga pasaydi.

С 3 января по 9 января т.г., на всех торговых платформах АО "Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи” было реализовано товаров на сумму 1 447,7 млрд сумов, что на 22,1% меньше чем на предыдущей неделе. Из них 94,7% продаж пришлась на биржевые торги, 0,1% - на выставочно-ярмарочные торги, 4,7% - на государственные закупки и 0,5% - на онлайн-аукционы автономеров.
Общий объем сделок с участием малого бизнеса и частного предпринимательства составил 428,2 млрд сумов. В результате проведения электронных торгов по государственным закупкам общая экономия средств бюджетных и корпоративных заказчиков составила 5,0 млрд сумов, сообщает пресс-служба УзРТСБ.
За рассматриваемый период через онлайн-аукцион продано 3 014 автономеров на сумму 6,0 млрд сумов. В результате конкурентных торгов 7,1% совершенных сделок приходятся на сделки по автономерам премиум класса; 11,0% сделок на 2-категорию; 9,6% на 3-категорию; 13,5% на 4-категорию; 20,1% на 5-категорию; а также 38,7% на 6-категорию автономеров.
За отчетный период на открытых биржевых торгах было реализовано товарных ресурсов на 1 371,7 млрд сумов. Предприятия продавцы выставляют товары на биржевые торги в соответствии с утвержденными графиками, в том числе:
На прошлой неделе на биржевых торгах было реализовано 1 309,0 тонн хлопкового масла. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 53 покупателя. Ежедневный объем реализации в среднем составил 327,0 тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на все сорта хлопкового масла понизилась с 16 442,9 тыс. сумов до 15 350,4 тыс. сумов за тонну, или на 6,6%.
На биржевом рынке сахара зафиксировано понижение цен. В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 10 499,0 тонн сахара, из которых реализовано 10 397,0 тонн, или 99,0%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 48 покупателя.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на сахар всех категорий понизилась с 8 202,1 тыс. сумов до 8 007,8 тыс. сумов за тонну, или на 2,4%.
По итогам биржевых торгов недельная средневзвешенная цена на местный сахар категории ТС-2 составила 8 194,7 тыс. сумов за тонну.
Полиэтилен
В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 2 825,0 тонн полиэтилена, из которых реализован весь объем. Ежедневный объем реализации полиэтилена в среднем составил 706,0 тыс. тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на полиэтилен всех марок понизилась с 16 111,2 тыс. сумов до 15 980,4 тыс. сумов за тонну, или на 0,8%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 67 покупателя.