9 dekabr kuni Qonunchilik palatasining majlisida ikkinchi o‘qishda «O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi qonun loyihasi taqdim etildi.
Prezidentning 29.06.2018 yildagi “O‘zbekiston Respublikasining soliq siyosatini takomillashtirish konsepsiyasi to‘g‘risida”gi PF-5468-son Farmonida soliq yukini izchillik bilan kamaytirish, soliq solish tizimini soddalashtirish va soliq ma’muriyatchiligini takomillashtirish hamda bir qator tizimli muammolarni yechish masalalariga alohida e’tibor qaratilgan.
Davlatimiz rahbari 2018 yil 28 dekabrda Oliy Majlisga qilgan Murojaatnomasida yangi tahrirdagi Soliq kodeksi mamlakat taraqqiyotining tayanchi bo‘lgan insofli soliq to‘lovchilarni rag‘batlantirishi va yashirin faoliyat yuritayotganlarni qat’iy jazolashi lozimligini aytib o‘tgan edi. Bunda fuqarolarimiz soliqdan qochish emas, balki uni vaqtida to‘lashdan manfaatdor bo‘lishi lozim.
Yangi soliq tizimini yaratishda tenglik, soddalik, aniqlik va samaradorlik kabi asosiy prinsiplarga asoslanildi. Vazirlar Mahkamasi tomonidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga kiritilgan yangi tahrirdagi Soliq kodeksi to‘g‘risidagi qonun loyihasi joriy yilning 26 noyabridagi majlisda deputatlar tomonidan birinchi o‘qishda konseptual jihatdan qabul qilingan. O‘tgan davr mobaynida loyiha parlament quyi palatasidagi barcha siyosiy partiyalar fraksiyalari, qo‘mitalar hamda bir necha marotaba ishchi guruhlar yig‘ilishlarida keng muhokama qilinib, maromiga yetkazildi.
Yangi tahrirdagi Soliq kodeksi havolaki normalar, qonunosti hujjatlarini maksimal darajada kamaytirgan holda, to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qiladigan hujjat maqomiga ega bo‘lmoqda. Barcha soliqlar bo‘yicha stavkalar (aksiz solig‘i, yer solig‘i va suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliqdan tashqari) belgilanishi ko‘zda tutilmoqda.
Soliq qonunchiligi normalari qo‘llanilishini soddalashtirish, undagi ziddiyatlar va tushunmovchiliklarning oldini olish, insofli soliq to‘lovchilar manfaatlarini himoya qilish, soliq nazoratining shakl va mexanizmlari, soliq ob’yektlari, soliq to‘lovchilarning hisobini yuritishni ta’minlaydigan AKTni keng joriy etish bilan bog‘liq bir qator normalar nazarda tutilmoqda.
Tahlika-tahlil dasturi joriy qilinmoqda. Unga muvofiq barcha xo‘jalik sub’yektlari muayyan mezonlar asosida, xavflilik darajasiga qarab, inson omilisiz, avtomatlashtirilgan holda 3 ta segmentga (yashil, sariq, qizil yo‘lakchalar) ajraladi. Xavflilik darajasi past bo‘lgan (yashil yo‘lakcha) korxonalarga nisbatan soliq tekshiruvlari amalga oshirilmaydi va ushbu korxonalarga yuqori darajadagi soliq xizmatlari ko‘rsatiladi. Xavflilik darajasi o‘rtacha bo‘lgan (sariq yo‘lakcha) korxonalarga nisbatan faqat kameral soliq tekshiruvi amalga oshiriladi va ushbu korxonalarga xato-kamchiliklarini bartaraf etish bo‘yicha hisobotini tuzatish imkoni beriladi. Soliqlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash, buxgalteriya hujjatlarini va hisobvaraq-fakturalarini soxtalashtirish holatlari aniqlangan xavflilik darajasi yuqori bo‘lgan (qizil yo‘lakcha) korxonalarga nisbatan esa, soliq auditi tekshiruvi tadbirlari amalga oshiriladi. Natijada, bunday korxonalar doimiy nazoratda bo‘ladi.
Loyihada soliq to‘lovchilar hamda soliq organlarining huquq va majburiyatlari aniqlashtirildi. Soliq tekshiruvi turlari 13 dan 3 turgacha qisqarmoqda.
Ortiqcha to‘langan soliq summasini o‘z vaqtida qaytarish va ortiqcha undirilgan soliq summalarini hisobga olish mexanizmlari joriy etilmoqda. Ya’ni soliq summalarini qaytarish muddati kechiktirilgan har bir kun uchun soliq organlari tomonidan soliq to‘lovchiga penya to‘lanadi. Xorijiy sayyohlar uchun QQSni “Tax free” tamoyili asosida qaytarish joriy etilmoqda. Mulkni (xizmatlarni) beg‘araz ravishda topshirishda to‘lanadigan QQS bekor qilinmoqda. Davlat ulushi 50% va undan ortiq bo‘lgan davlat korxonalari uchun yagona ijtimoiy to‘lov stavkasi 25%dan 12%ga tushirilmoqda.
Soliq organlari tomonidan soliq to‘lovchining bankdagi hisobvaraqlari bo‘yicha operatsiyalarni 30 kundan oshmagan muddatga to‘xtatib turish nazarda tutilmoqda. Barcha bitimlar va soliq to‘lovchi kirishadigan boshqa iqtisodiy munosabatlar, ularning yuridik jihatdan rasmiylashtirilishi usulidan qat’i nazar, o‘zining haqiqiy iqtisodiy mazmunidan kelib chiqqan holda hisobga olinishi bo‘yicha yangi me’yor kiritildi.
Soliq huquqbuzarliklariga yo‘l qo‘yayotgan tadbirkorlik sub’yektlariga nisbatan moliyaviy sanksiyalar qo‘llash tartibi qayta ko‘rib chiqilmoqda. SK loyihasida soliq nizolarini sudgacha hal qilish tartibi aniqlashtirilmoqda. Ya’ni, soliq nizolarini sudgacha muhokama qilishni majburiy o‘tkazish tartibini joriy etish nazarda tutilmoqda.
Loyihani ikkinchi o‘qishga tayyorlash jarayonida 500 dan ortiq taklif va mulohazalar bildirildi. Ular qonun tashabbuskorlari bilan ishchi guruhlarida ko‘rib chiqilib, yangi tahrirdagi Soliq kodeksi loyihasiga 70 dan ortiq tahririy va konseptual tuzatishlar kiritildi.
Muhokamalar chog‘ida deputatlar tomonidan bir qator muhim fikr-mulohaza hamda takliflar bildirildi. Munozaralardan so‘ng loyiha ovozga qo‘yildi. «O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi Qonun qabul qilindi.

Налоговый кодекс в новой редакции приобретает статус документа прямого действия с максимальным сокращением в нем отсылочных норм, подзаконных актов.
9 декабря 2019 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. На нем депутаты рассмотрели ряд важных вопросов, касающихся социально-экономической жизни страны. На заседании вниманию депутатов был представлен во втором чтении проект закона «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан», который вызвал активное обсуждение, сообщается на сайте парламента.
Ранее на площадке Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялось обсуждение в формате «Open Space» проекта Налогового кодекса (НК) в новой редакции.
Налоговый кодекс в новой редакции приобретает статус документа прямого действия с максимальным сокращением в нем отсылочных норм, подзаконных актов. В этой связи в проекте предусматривается определение ставок по всем видам налогов (за исключением акцизного налога, земельного налога и налога за пользование водными ресурсами). Кроме того, в проекте предусмотрен ряд норм, направленных на максимальное упрощение применения норм налогового законодательства, устранение противоречий и коллизий, усиление защиты прав и законных интересов добросовестных налогоплательщиков путем совершенствования форм и механизмов налогового контроля, в том числе за счет широкого внедрения современных информационно-коммуникационных технологий, обеспечивающих наиболее полный охват и учет объектов налогообложения и налогоплательщиков. В частности, предлагается новый порядок налогового контроля (камеральная проверка, выездная проверка, налоговый аудит).
Внедряется программа риска-анализа. В соответствии с ней все действующие хозяйствующие субъекты на основе определенных критериев, по мере опасности, без человеческого фактора автоматически разделяются на 3 сегмента (зеленая, желтая, красная дорожки). Предприятиям с низкой степенью опасности (зеленая дорожка) не будут назначаться налоговые проверки и им на высоком уровне будут оказываться налоговые услуги. В то время предприятиям со средним уровнем опасности (желтая дорожка) будут назначаться только камеральные проверки и им будет предоставляться возможность для исправления ошибок в своем отчете. При этом по отношению к ним не будут применяться финансовые и административные штрафы. Кроме того, предприятиям с высокой степенью опасности (красная дорожка), где выявлены случаи уклонения от уплаты налогов, фальсификации бухгалтерских документов и счет-фактур, будут назначаться налоговые аудиторские проверки. Как следствие такие предприятия будут находиться под постоянным контролем.
По мнению депутатов, данные меры позволят обеспечить прозрачность осуществления налогового контроля, предотвращению возможных случаев коррупции.
Кроме того, в проекте определены права и полномочия налогоплательщиков и налоговых органов. Виды налоговых проверок сокращены с 13 до 3 видов.
Кроме того, согласно вносимым новшествам, предлагается внедрить механизм своевременного возврата суммы излишне уплаченного налога и зачета (возврата) суммы излишне взысканного налога. То есть уплата пени налогоплательщику налоговым органом будет осуществляться за каждый просроченный день возврата суммы налога. Для иностранных туристов вводится возврат НДС по принципу «Tax free». Отменяется уплата НДС при безвозмездной передаче имущества (услуг). Снижается ставка единого социального платежа с 25 до 12 процентов для государственных предприятий с долей государства в уставном фонде которых 50 процентов и более.
В проекте предусматривается приостановление налоговыми органами операций, осуществляемых налогоплательщиком по банковским счет-фактурам, сроком не более 30 дней.
Кроме того, в целях налогообложения вносится новая норма по учету всех соглашений и других экономических отношений, в которые вступает налогоплательщик, исходя из его реального экономического положения вне зависимости от формы их юридического оформления.
Пересматривается порядок применения финансовых санкций по отношению к субъектам предпринимательства, совершивших налоговое правонарушение.
В проекте Налогового кодекса в новой редакции уточняется порядок досудебного рассмотрения налоговых споров. То есть предусматривается внедрение на практике обязательного проведения досудебного обсуждения налоговых споров.
В целом, на заседании детально речь шла об изменениях, высказанных в процессе обсуждений и вносимых непосредственно по предложению депутатов нижней палаты парламента.
Отмечалось, что в процессе подготовки проекта ко второму чтению на проведенных обсуждениях во фракциях политических партий, комитетах, на местах со стороны депутатов, предпринимателей, ученых, экспертов и специалистов высказано более 500 предложений и мнений. Данные предложения рассмотрены рабочей группой совместно с инициаторами закона, в проект Налогового кодекса в новой редакции внесено свыше 70 редакционных и концептуальных поправок. В частности, в проекте было предложено предоставить Государственному налоговому комитету полномочие по предоставлению разрешения об отсрочке и рассрочке уплаты налогов. По итогам обсуждения полномочие предоставления отсрочки и рассрочки уплаты налогов крупными предприятиями предложено дать Государственному налоговому комитету, а по остальным налогоплательщикам этот процесс будет осуществляться областными Кенгашами народных депутатов на основе заключения территориального финансового и налогового органа.
На проведенных обсуждениях членами парламента высказан ряд предложений, касающихся совершенствования налога на добавленную стоимость (НДС), внесение изменений в норму по упорядочению налога на прибыль, исключению неточностей по «экономической обоснованности» расходов, большинство из них отражены в проекте.
В целом в процессе подготовки проекта закона о Налоговом кодексе в новой редакции к рассмотрению во втором чтении проведена масштабная работа. Проект всесторонне доработан.
Исходя из этого на заседании проект закона рассмотрен по главам и постатейно.
В ходе обсуждений депутаты выступили с рядом мнений и предложений. По итогам бурных прений проект был поставлен на голосование. Закон «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан» принят.