Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi eksperti Hasanjon Majidov va Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mutaxassisi Ilhom Xo‘jaqulov O‘zbekistonda kommunal xizmatlarning yagona billing tizimini yaratish yo‘lidagi muammolarni bartaraf etish bo‘yicha jahon tajribasini taqdim etdi.
Maqolani to‘liq ko‘rinishda «Ekonomicheskoye obozreniye» jurnalining 4 sonida o‘qing.
Bugungi kunga qadar, kommunal xizmatlar iste’molchilariga qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida bir qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilingan.
Xususan, Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 14 iyuldagi 726-son qarori bilan bir qator vazirlik va idoralarga 2018 yil 1 avgustga qadar yagona billing tizimini ishlab chiqish va ishga tushirish, shuningdek, unga elektr ta’minoti va gaz ta’minoti axborot tizimlari va ma’lumotlar bazalarini 2019 yil 1 yanvargacha; ichimlik suvi ta’minoti, kanalizatsiya va issiqlik ta’minoti bazalarini esa - 2021 yil 1 yanvargacha ulash topshirilgan.
Shu bilan birga, Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 4 yanvardagi 5-son qarori bilan Toshkent shahrida kommunal xizmatlarning alohida yagona billing tizimini 2019 yil 1 aprelga qadar tashkil etish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilab qo‘yilgan.
Ammo, mamlakatimizda kommunal xizmatlarning yagona billing tizimi hali hanuz yaratilmay kelinmoqda.Ta’kidlash joizki, O‘zbekistonda iste’molchi va kommunal xizmatlar orasidagi munosabatlarning o‘ta murakkab tizimi amalda bo‘lib, unga ko‘ra iste’molchihar bir kommunal korxona bilan alohida hisob-kitob olib borishiga va mos ravishda alohida to‘lov amalga oshirishiga to‘g‘ri keladi.
Aynan shuning uchun kommunal xizmatlarning yagona billing tizimini yaratish jarayonini o‘rganish va bunga to‘sqinlik qilayotgan aniq muammolarni bartaraf etish ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar Akseleratori (Akselerator) ishining eng dolzarb yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Shu bois, akseleratorning 100 kunlik ish davri mobaynida kommunal to‘lovlar uchun hisob-kitoblarning yagona billing tizimini yaratish sohasidagi muammolarni hal qilish ustuvor vazifalardan biri etib belgilandi.
Billing tizimi - bu elektr energiyasi, umuman olganda kommunal xizmatlarning hisobini yuritish, ma’lumotlarni qayta ishlash va iste’molchilarning kommunal xizmat ko‘rsatish korxonalari va hisob-kitob markazlari bilan o‘zaro hisob-kitoblarini ta’minlash tizim hisoblanadi.
O‘zbekistonda billing timini joriy etishni jadallashtirish
Jahon tajribasi kommunal korxonalar faoliyatini optimizatsiya qilish hamda iste’molchilarning xizmatlar sifatidan qoniqishini oshirish maqsadida “iste’molchi – kommunal xizmatlar bo‘yicha yagona tizim” tamoyiliga o‘tish lozim ekanligini ko‘rsatadi. Xizmatlarning yagona billing tizimi - bu Respublikada to‘lov bilan bog‘liq jarayonlarning yagona billing tizimini yaratishni nazarda tutadi.
Shu munosabati bilan abonentlarning yagona identifikatorini yaratish va uni "Hududiy elektr tarmoqlari" AJ, "Hududgazta’minot" AJ, "O‘zsuvta’minot" AJ, "Toshissiqquvvati" DUK va Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi (chiqindilarni tozalash uchun) mavjud billing tizimlariga kiritish 100 kun ichida hal qilinishi lozim bo‘lgan vazifa sifatida belgilandi.
Akseleratorning 10 dan ortiq vazirlik va idoralar vakillaridan (shu qatorda Dubay elektr va suv boshqarmasi mutasaddilari) iborat ishchi guruhi tomonidan tadqiqot ishlari olib borildi va hal etilishi lozim bo‘lgan bir qator muammolar aniqlandi.
Bugungi kunda mamlakatda iste’molchi va kommunal xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar orasidagi munosabat “iste’molchi – alohida kommunal xizmat” prinsipiga asoslangan bo‘lib, uy-joy kommunal xizmatlarining mavjud billing tizimlarini integratsiyalashda quyidagi muammolar yuzaga keladi:
- aksariyat billing tizimlari zamonaviy talablarga to‘liq javob bermaydi;
- uy-joy kommunal xizmatlarining mavjud billing tizimlarida iste’molchilarning yagona identifikatorining yo‘qligi ma’lumotlarning nomutanosibligi yuzaga keltiradi va mavjud ma’lumotlar bazalarini birlashtirishda to‘sqinlik qiladi. (Misol uchun, «Hududiyelektrtarmoqlari» AJning billing tizimidagi Axmedov Bekzod «Hududgazta’minot» AJ bazasida Begzod Ahmedov sifatida qayd qilingan);
- kommunal xizmat ko‘rsatuvchi korxonalarning billing tizimlari turli platformalar asosiga shakllantirilgan;
- billing tizimlarida takroriy ma’lumotlar mavjud;
- kommunal korxonalarning mavjud ma’lumotlar bazalari va tegishli vazirlik va idoralar tizimlari o‘rtasida elektron ma’lumotlar almashinuvi to‘liq yo‘lga qo‘yilmagan;
- tahlil va prognozlash imkoniyati mavjud emas.
Kommunal xizmatlarning yagona billing tizimini yaratish yo‘lidagi muammolarni bartaraf etish maqsadida ishchi guruh yagona tizimni tashkil qiluvchi asosiy vazifalarni shakllantirdi:
- iste’molchilarning yagona ma’lumotlar bazasini yaratish;
- iste’molchilarga kommunal xizmat ko‘rsatuvchilarning amaldagi tariflariga muvofiq hisobvaraqlardagi mablag‘larni nazorat qilish imkoniyatini yaratish;
- kommunal xizmatlarning iste’mol holatini tahlil qilish, tizimli va shaffof monitoringni yo‘lga qo‘yish;
- davlat xizmatlari ko‘rsatish sohasida interaktiv xizmatlar ko‘rsatish, shu jumladan elektron to‘lov tizimlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish;
- O‘zbekiston Respublikasi bo‘ylab kommunal sohadagi barcha ishtirokchilarni yagona axborot makoniga birlashtirish;
- iste’mol rejimini optimallashtirish uchun ko‘p ta’rifli buxgalteriya hisobini yuritish;
- kommunal to‘lovlardan tashqari, soliq, jarima va boshqa turdagi to‘lovlar ijrosi bo‘yicha kredit ma’lumotlar tizimini yuritish orqali iste’molchilarning to‘lov qobiliyatini kompleks tahlil qilish.
Loyihaning dastlabki 50 kunida ishchi guruh jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami (JShShIR) va binoning kadastr raqamini iste’molchi identifikatorlari sifatida belgilash bo‘yicha dastlabki texnik ishlarni yakunladi va ma’lumotlarni kiritish ishlarini boshladi.
Keyingi 50 kun ichida ma’lumotlar kiritish tugallandi va kadastr ma’lumotlarining dolzarbligi tekshirildi.
Umuman olganda, quyidagi ishlar amalga oshirildi:
- Kommunal xizmatlarning ma’lumotlar bazasidagi 20 milliondan ortiq iste’molchilarning ma’lumotlari qayta ishlandi;
- Barcha kommunal xizmatlarning hisob-kitob tizimlarida ma’lumotlarni tozalash ishlari olib borildi. Shuningdek, JShShIR yagona identifikator sifatida 5 milliondan ortiq iste’molchilarning shaxsiy hisob raqamlariga bog‘landi.
- Foydalanuvchilarning kadastr ma’lumotlarini kommunal xizmatlarning talablariga binoan taqdim etish amaliyoti joriy qilindi. Kadastr raqamlarining abonentlarning shaxsiy hisob raqamlariga ulash kommunal xizmatlarning texnik imkoniyatlaridan kelib chiqib, doimiy ravishda amalga oshirilishi kelishildi.
- Billing tizimlari boshqaruvchilari ma’lumotlarni muntazam ravishda tozalash, shuningdek ma’lumotlar bazalarini yangilash va iste’molchilar ma’lumotlarini yagona identifikatorga yetkazish zarurligi to‘g‘risida xabardor qilindi.
Shuni ta’kidlash kerakki, foydalanuvchilarning ma’lumotlarini JShShIR va kadastr raqamlari bilan bog‘lash mavjud ma’lumotlarni yo‘qotmasdan, yagona billing tizimiga o‘tishga yordam beradi.
Kommunal to‘lovlarning yagona billing tizimini joriy etish kommunal xizmatlar iste’molchilariga shaxsiy hisob-kitoblar holati bo‘yicha ishonchli ma’lumot olish, shuningdek, JShShIRni Payme, Apelsin, Click kabi to‘lov tizimlariga kiritish orqali ma’lumotlarni olish imkonini beradi. Bu har bir kommunal korxonaga qo‘shimcha ma’lumotlar taqdim etish zaruriyatini bartaraf etadi va kommunal to‘lovlarni to‘lash vaqtini qisqartiradi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 23.03.2021 yildagi farmoniga muvofiq barcha davlat, bank, ijtimoiy va boshqa xizmatlarni ko‘rsatishda JShShIRning fuqarolar shaxsini tasdiqlovchi yagona identifikator sifatida belgilanishi bu yo‘nalishdagi harakatlarning dolzarbligini yanada oshiradi.

Эксперты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Хасанжон Мажидов и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций (Мининфоком) Илхом Хужакулов представили обзор мирового опыта внедрения единой системы биллинга коммунальных услуг, на основе которого предложили эффективное решение проблемных вопросов в процессе внедрения биллинга в Узбекистане.
Полная версия статьи будет опубликована в 4 номере журнала «Экономическое обозрение».
В Узбекистане действует довольно сложная система расчетов за коммунальные платежи, предусматривающая их оплату в различные организации. Ранее предпринимался ряд мер по созданию единой системы расчетов, более удобной для потребителя, были приняты соответствующие нормативно – правовые акты.
В частности, Постановлением Кабинета Министров от 14.09.2017г. №726, ряду министерств и ведомств было поручено в срок до 1 августа 2018 года разработать и запустить Единую биллинговую систему а также подключение к ней информационных систем и баз данных электроснабжения и газоснабжения — до 1 января 2019 года, питьевого водоснабжения, канализации и теплоснабжения — до 1 января 2021 года.
Наряду с этим, другим Постановлением Кабинета Министров от 04.01.2019г. №5 были рассмотрены меры по созданию отдельной единой биллинговой системы коммунальных услуг города Ташкента до 1 апреля 2019 года.
Однако, единая система коммунальных услуг в стране до сих пор не была создана. Именно поэтому изучение процесса создания единой биллинговой системы коммунальных услуг и устранение конкретных проблем, препятствующих этому, стало одним из самых актуальных направлений работы Акселератора социально-экономических реформ (Акселератор). Поэтому в рамках 100-дневного периода работы Акселератора одной из приоритетных задач было определено решение проблем в области создания единой биллинговой системы расчетов за коммунальные платежи.
Биллинг — это деятельность по обработке данных коммерческого учёта электроэнергии и коммунальных услуг и обеспечению взаиморасчётов потребителей с энергосбытовыми организациями, предприятиями ЖКХ, расчётными центрами.
К процессу решения этой проблемы были привлечены представители соответствующих министерств и ведомств, частного сектора, исследовательских центров и других организаций. Проведены полевые исследования, семинары, основанные на методологии, разработанной в сотрудничестве с Гарвардским университетом и Акселератором ОАЭ, изучен соответствующий зарубежный опыт.
Акселерация внедрения в Узбекистане
Мировой опыт показывает, что для оптимизации деятельности ЖКХ и повышения удовлетворенности потребителей качеством услуг необходимо переходить к принципу «потребитель - единая система ЖКХ». Единая биллинговая система — это создание единой системы платежных процессов в республике.
В связи с этим создание единого идентификатора абонентов и включение его в существующие биллинговые системы АО «Региональные электрические сети», АО «Худудгазтаъминот», АО «Узсувтаъминот», ГУП «Тошиссиккуввати» и Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды (для вывоза мусора) было определено как задача, которую необходимо решить в течение 100 дней.
Сформированная Акселератором рабочая группа из более чем 10 представителей министерств и ведомств, в состав которой также вошли официальные лица Управления электроснабжения и водоснабжения Дубая, провела исследования и выявила ряд проблем, которые необходимо решить.
Сегодня взаимоотношения потребителей коммунальных услуг в стране строятся по принципу «потребитель - отдельное коммунальное предприятие», а при интеграции существующих биллинговых систем ЖКХ возникают следующие проблемы:
- биллинговые системы не в полной мере отвечают современным требованиям;
- несоответствие данных потребителей в действующих биллинговых системах ЖКХ, из-за отсутствия единого идентификатора потребителя, что создает препятствия в интеграции существующих баз данных (например, Ахмедов Бекзод в биллинговой системе АО «Региональные электрические сети» зарегистрирован как Бегзод Ахмедов в АО «Худудгазтаъминот»);
- расположение биллинговых систем поставщиков коммунальных услуг на разных технических площадках;
- дублирование счета потребителей из разных регионов в биллинговых системах;
- не полностью налажен электронный обмен данными между существующими базами данных коммунальных предприятий и системами соответствующих министерств и ведомств;
- отсутствие возможности проведения анализа и прогнозирования и другие.
В целях устранения проблем на пути создания Единой биллинговой системы коммунальных услуг рабочей группой были определены следующие основные задачи формирования единой системы:
- создание единой базы потребителей;
- создание возможности для потребителей контролировать денежные средства на счетах в соответствии с действующими тарифами на коммунальные услуги;
- анализ состояния потребления коммунальных услуг, систематический и прозрачный мониторинг;
- расширение возможностей по оказанию интерактивных услуг в сфере государственных услуг, в том числе с использованием электронных платежных систем;
- объединение всех участников ЖКХ по Республике Узбекистан в единое информационное пространство;
- многотарифный учет для оптимизации режима потребления;
- комплексный анализ платежеспособности потребителей посредством обслуживания кредитной информационной системы для исполнения налогов, штрафов и других видов платежей, помимо коммунальных платежей.
Для достижения вышеуказанных задач и функций в рамках Акселератора в первые 50 дней реализации проекта рабочая группа завершила начальную техническую работу по установлению использования персонального идентификационного номера физического лица (ПИНФЛ) и кадастрового номера здания в качестве идентификаторов потребителей и начала вводить данные в базы данных.
В течение следующих 50 дней был завершен ввод данных и проверена актуальность кадастровой информации.
В целом была проделана следующая работа:
- обработаны данные более 20 миллионов потребителей в базе данных ЖКХ;
- проведены работы по очистке данных в учетных системах всех ЖКХ. Количество абонентов, к которым ПИНФЛ был привязан как единый идентификатор, достигло более 5 миллионов.
- введена практика предоставления пользователям кадастровой информации в соответствии с требованиями коммунальных служб. Установлено, что привязка кадастровых номеров к лицевым счетам абонентов будет осуществляться на регулярной основе, в зависимости от технических возможностей ЖКХ.
- владельцы биллинговой системы проинформированы о необходимости регулярной очистки данных, а также обновления баз данных и переноса данных о клиентах на единый идентификатор.
Важно отметить, что проведенная работа по унификации и привязке данных пользователей к ПИНФЛ и кадастровому номеру помогут осуществить более комфортный для населения (без потери данных, не соответствия пользователей и т.д.) переход к единой биллинговой системе.
Внедрение единой биллинговой системы расчетов за коммунальные платежи даст возможность потребителям коммунальных услуг получать достоверную информацию по состоянию лицевых счетов, а также получать эти данные путем ввода ПИНФЛ в платежных сервисах и других системах (таких как Payme, Apelsin, Click и т.д.). Это исключит необходимость предоставления дополнительных справок в каждое коммунальное предприятие и позволит сократить время, необходимое на оплату коммунальных услуг.
Кроме того, установление ПИНФЛ как единственного идентификатора личности гражданина при оказании всех государственных, банковских, социальных и иных услуг в соответствии с Указом Президента от 23.03.2021 г. еще больше усиливает актуальность действий в этом направлении.
Актуальное решение
23 марта 2021г. вышел Указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему созданию благоприятных условий для населения и субъектов предпринимательства при пользовании государственными услугами, сокращению бюрократических барьеров», которым предусмотрено, что с 1 июля ведение учета налогоплательщиков в налоговых органах будет осуществляться с использованием персонального идентификационного номера физического лиц (ПИНФЛ). Установлено, что ПИНФЛ считается единым идентификатором, удостоверяющим личность гражданина при оказании всех государственных, банковских, социальных и других услуг. Запрещено ведение отдельных номеров для идентификации физических лиц государственными органами и организациями.