O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Soliqlarning yig‘iluvchanlik darajasini oshirish va faol soliq to‘lovchilarni rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida mamlakatda soliq intizomini mustahkamlash, aholi va biznes o‘rtasida fiskal madaniyatni oshirish hamda yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirishga qaratilgan bir qator muhim yangiliklar amaliyotga joriy etilmoqda.
Davlat xizmatchilari o‘rtasida soliq intizomi kuchaytiriladi
Endilikda davlat organlari xodimlarining soliq qarzdorligi yuzasidan umumlashtirilgan ma’lumotlar har chorak yakuni bilan keyingi oyning 25-sanasiga qadar Soliq qo‘mitasining rasmiy veb-saytida e’lon qilib boriladi. Bu davlat xizmatchilarining soliq to‘lashda jamoatchilik oldida namuna bo‘lishini ta’minlaydi hamda tizimda shaffoflik va javobgarlikni kuchaytiradi.
Aholi uchun soliq savodxonligini oshiruvchi yangi portal
2026 yilning 1 martiga qadar Soliq qo‘mitasi tomonidan zamonaviy o‘quv va axborot resurslarini o‘z ichiga olgan yangi interaktiv portal ishga tushiriladi. Unda:
- yosh toifalariga moslashtirilgan ma’lumotlar;
- o‘yinlar, elektron darsliklar va qisqa o‘quv videolar;
- soliqlar bo‘yicha maslahatlar va amaliyotiy ko‘rsatmalar joylashtiriladi.
Shuningdek, mamlakat bo‘ylab oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari va jamoat joylarida “Soliq to‘la — kelajakka hissa qo‘sh”, “Soliq — mahalla taraqqiyotining garovi”, “To‘langan soliq — biznes ravnaqi” kabi targ‘ibot aksiyalari doimiy o‘tkazib boriladi.
Soliq qarzdorligi haqidagi ma’lumotlar mobil ilovalarga integratsiya qilinadi
Markaziy bank tijorat banklari va to‘lov tashkilotlari bilan hamkorlikda jismoniy shaxslar soliq qarzdorligi haqidagi ma’lumotlarni mobil ilovalarda asosiy ekranda ko‘rsatish tizimini joriy etadi. Bu fuqarolarga soliq majburiyatlarini o‘z vaqtida nazorat qilish imkonini beradi.
Yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish uchun yangi institut tashkil etilmoqda
Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzurida soliq va bojxona ma’murchiligini takomillashtirish, yashirin iqtisodiyotni qisqartirish va fiskal tahlillarni amalga oshirish bilan shug‘ullanuvchi yangi institut — Fiskal tahlillar instituti tashkil etilmoqda. U Byudjet–soliq tadqiqotlari instituti vazifalarini to‘liq qabul qiladi.
Institut zimmasiga yashirin iqtisodiyotning sabab va omillarini chuqur tahlil qilish va ularni bartaraf etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish, soliq to‘lash madaniyatini oshirish va fiskal shaffoflikni kuchaytirish, soliq va bojxona ma’murchiligini takomillashtirish hamda tizimli muammolarni aniqlab, ularni hal etish vazifalari yuklatilgan.
Shuningdek, milliy iqtisodiyot va fiskal barqarorlikka ta’sir etuvchi siyosatlarni baholash, davlat byudjeti daromad va xarajatlarini prognozlashtirish, mahalliy byudjetlar bazasini mustahkamlash bo‘yicha amaliy takliflar tayyorlash kabi ustuvor yo‘nalishlarda ish olib boriladi.
Soliq madaniyati yanada yuksaltiriladi va jamoatchilik nazorati kuchaytiriladi
Soliq savodxonligini oshirish bo‘yicha axborotlar OAVda bepul joylashtiriladi. Soliqlarga oid huquqiy bilimni oshirish, soliqlarni o‘z vaqtida to‘lashni targ‘ib qilishga qaratilgan materiallar “ijtimoiy axborot” sifatida belgilanadi va ular ommaviy axborot vositalarida bepul joylashtiriladi. Bu aholi uchun soliq masalalarida ochiqlik va tushunarlilikni ta’minlashga qaratilgan.
Jamoatchilik fikri doimiy o‘rganiladi. 2026 yildan boshlab har chorakda aholi, tadbirkorlik sub’yektlari va fuqarolik jamiyati vakillarining soliq organlari faoliyati haqidagi fikrlari o‘rganiladi. So‘rovlar natijalari ochiq-oshkora tarzda ommaviy axborot vositalari orqali e’lon qilib boriladi. Bu soliq organlari faoliyatida shaffoflik va hisobdorlikni kuchaytirishni maqsad qiladi.
Qabul qilingan yangi tartib fuqarolarning soliq masalalari bo‘yicha xabardorligini oshirish, byudjet tushumlarini ta’minlashda adolatli mexanizmlarni joriy etish va soliq organlari hamda jamoatchilik o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Общественное мнение о деятельности налоговых органов будет изучаться ежеквартально, а результаты будут публиковаться в СМИ.
В рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению собираемости налогов и стимулированию активных налогоплательщиков» в стране внедряется ряд важных нововведений, направленных на укрепление налоговой дисциплины, повышение фискальной культуры среди населения и бизнеса и сокращение доли скрытой экономики.
Укрепляется налоговая дисциплина среди государственных служащих
Теперь обобщённая информация о налоговой задолженности сотрудников государственных органов будет ежеквартально публиковаться на официальном сайте Налогового комитета — не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчётным кварталом.
Это позволит обеспечить примерное поведение госслужащих в части уплаты налогов и усилить прозрачность и ответственность в системе.
Новый портал для повышения налоговой грамотности населения
До 1 марта 2026 года Налоговый комитет запустит новый интерактивный портал, включающий современные учебные и информационные ресурсы. На портале будут размещены:
• материалы, адаптированные под разные возрастные группы;
• игры, электронные учебные пособия и короткие обучающие видеоролики;
• консультации по налогам и практические рекомендации.
Кроме того, в высших и средних специальных образовательных учреждениях, а также в общественных местах по всей стране регулярно будут проводиться информационно-просветительские акции:
«Плати налоги — внеси вклад в будущее»,
«Налоги — залог развития махалли»,
«Уплаченные налоги — основа развития бизнеса».
Информация о налоговой задолженности интегрируется в мобильные приложения
Центральный банк совместно с коммерческими банками и платёжными организациями внедрит систему отображения информации о налоговой задолженности физических лиц на главном экране мобильных приложений.
Это позволит гражданам своевременно контролировать свои налоговые обязательства.
Создаётся новый институт для борьбы с теневой экономикой
При Министерстве экономики и финансов учреждается новый институт, занимающийся совершенствованием налогового и таможенного администрирования, сокращением теневой экономики и проведением фискального анализа — Институт фискальных исследований. Он полностью перенимает на себя функции Института бюджетно-налоговых исследований.
На институт возлагаются задачи по глубокому анализу причин и факторов теневой экономики и разработке предложений по их устранению, повышению культуры уплаты налогов и фискальной прозрачности, совершенствованию налогового и таможенного администрирования, а также выявлению системных проблем и выработке решений по их устранению.
Кроме того, институт будет заниматься оценкой политики, влияющей на национальную экономику и фискальную устойчивость, прогнозированием доходов и расходов государственного бюджета, подготовкой предложений по укреплению доходной базы местных бюджетов.
Налоговая культура будет повышена, а общественный контроль усилен
Информация по повышению налоговой грамотности будет бесплатно размещаться в средствах массовой информации. Материалы, направленные на повышение правовой грамотности в сфере налогообложения и пропаганду своевременной уплаты налогов, будут определены как «социальная информация» и бесплатно распространяться в СМИ. Это направлено на обеспечение открытости и понятности налоговой тематики для населения.
Общественное мнение будет изучаться на постоянной основе. Начиная с 2026 года, ежеквартально будут проводиться опросы населения, предпринимателей и представителей гражданского общества о деятельности налоговых органов. Результаты будут открыто публиковаться в СМИ.
Это направлено на повышение прозрачности и подотчётности в работе налоговых органов.
Принятые новые правила способствуют повышению осведомлённости граждан о налоговых вопросах, внедрению справедливых механизмов обеспечения доходов бюджета, а также укреплению доверия между налоговыми органами и обществом.