Parlament quyi palatasidagi siyosiy partiya fraksiyalari hamda qo‘mitalari yig‘ilishlarida kechayotgan muhokamalarda yangi tahrirdagi Soliq kodeksi to‘g‘risidagi qonun loyihasi maromiga yetkazilmoqda, deyiladi Qonunchilik palatasi saytida.
Muhokamalarda soliq tizimida huquqni qo‘llash amaliyotida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy qilish hisobiga soliq nazoratining tartib-taomillarini yanada takomillashtirish, shu bilan birga, nazorat funksiyalari turlarini imkon qadar kamaytirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shuningdek, yangi tahrirdagi Soliq kodeksi loyihasiga soliq to‘lovchilar uchun tahlika-tahlil asosida soliq nazoratining yangi tartibi (kameral tekshiruv, sayyor tekshiruv, soliq auditi) taklif etilmoqda.
Tahlika-tahlil dasturi faoliyat ko‘rsatayotgan barcha xo‘jalik sub’yektlarini muayyan mezonlar asosida, xavflilik darajasiga qarab, inson omilisiz, avtomatlashtirilgan holda 3ta segmentga (yashil yo‘lak, sariq yo‘lak, qizil yo‘lak) ajratadi.
Aytilishicha, ushbu dastur jahondagi ko‘plab davlatlarda, jumladan Kanada, Avstraliya, Yangi Zelandiya, Rossiya federatsiyasi kabi rivojlangan davlatlarda hozirda samarali qo‘llanilib kelinmoqda.
Xavflilik darajasi past bo‘lgan (yashil yo‘lakcha) korxonalarga nisbatan hech qachon soliq tekshiruvlari amalga oshirilmaydi va ushbu korxonalarga yuqori darajadagi soliq xizmatlari ko‘rsatiladi.
Xavflilik darajasi o‘rtacha bo‘lgan (sariq yo‘lakcha) korxonalarga nisbatan faqat kameral soliq tekshiruvi amalga oshiriladi va ushbu korxonalarga xato-kamchiliklarini bartaraf etish bo‘yicha hisobotini tuzatish imkoni beriladi hamda ularga nisbatan moliyaviy va ma’muriy jarimalar qo‘llanilmaydi.
Soliqlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash, buxgalteriya hujjatlarini va hisobvaraq-fakturalarini soxtalashtirish holatlari aniqlangan xavflilik darajasi o‘ta yuqori bo‘lgan (qizil yo‘lakcha) korxonalarga nisbatan soliq auditi tekshiruvi tadbirlari amalga oshiriladi. O‘z-o‘zidan aniqki, bunday korxonalar doimiy nazoratda bo‘ladi.
Bildirilishicha, ushbu tadbirlar soliq nazoratini amalga oshirishning shaffofligini ta’minlab, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan korrupsiya holatlarining oldini olishga xizmat qiladi.

Все действующие хозсубъекты на основе определенных критериев, без человеческого фактора автоматически будут разделятся на три сегмента: зеленая, желтая, красная дорожки.
В проект Налогового кодекса в новой редакции для налогоплательщиков предлагается внедрить новый порядок назначения на основе риска-анализа налоговой проверки (камеральные, выездные проверки, налоговый аудит), сообщается на сайте парламента, где сейчас идет обсуждение документа.
В соответствии с программой риска-анализа все действующие хозяйствующие субъекты на основе определенных критериев, по мере опасности, без человеческого фактора автоматически разделяются на 3 сегмента (зеленая, желтая, красная дорожки).
Для сведения: в настоящее время данная программа эффективно применяется в таких развитых странах мира, как Канада, Австралия, Новая Зеландия, Российская Федерация.
Предприятиям с низкой степенью опасности (зеленая дорожка) не будут назначаться налоговые проверки и им на высоком уровне будут оказываться налоговые услуги.
В то время предприятиям со средним уровнем опасности (желтая дорожка) будут назначаться только камеральные проверки и им будет предоставляться возможность для исправления ошибок в своем отчете. При этом по отношению к ним не будут применяться финансовые и административные штрафы.
Кроме того, предприятиям с высокой степенью опасности (красная дорожка), где выявлены случаи уклонения от уплаты налогов, фальсификации бухгалтерских документов и счет-фактур, будут назначаться налоговые аудиторские проверки. Как следствие такие предприятия будут находиться под постоянным контролем.
Данные мероприятия будут способствовать обеспечению прозрачности осуществления налогового контроля, предотвращению случаев коррупции.
Отметим, что ранее на площадке Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялось обсуждение в формате «Open Space» проекта Налогового кодекса (НК) в новой редакции.