O‘zbekistonda yangi pullik tonnellar va avtomobil yo‘llari qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida 9 dekabr kuni imzolangan 4545-sonli Prezident qarorida aytib o‘tilgan.
Qarorda xususan, davlat-xususiy sherikchilik shartlarida quyidagi pullik avtomobil yo‘llari va tonnellari loyihalarini aytib o‘tilgan:
- “Qamchik” dovonida yangi pullik tonnel qurish, Jahon banki bilan hamkorlikda;
- “Taxtaqoracha”dovonida yangi pullik tonnel qurish, YeTTB bilan hamkorlikda;
- “Sirdaryo – Baxt” shaharlarini aylanib o‘tuvchi pullik avtomobil yo‘li qurilishi;
- “Toshkent – Samarqand” pullik avtomobil yo‘li qurilishi;
- “Toshkent – Andijon” pullik avtomobil yo‘li qurilishi;
Yuqoridagi yangi loyihalar 2020 yil davomida o‘rganib chiqilib, uni ijro etuvchi tashkilotlar tender asosida tanlab olinadi. Tender g‘olibi bilan shartnoma 2021 yilning may oyida imzolanishi rejalashtirilgan.
Loyiha maqsadga muvofiq emas deb topilgan taqdirda – u belgilangan tartibda to‘xtatiladi, deyilgan qarorda.

В Узбекистане в 2020-2022 году планируется строительство двух платных тоннелей и трех скоростных автомагистралей, сообщается на правовом портале.
Первый тоннель планируется построить на перевале Камчик. Дорога через перевал является единственной автомобильной магистралью, соединяющей Ферганскую долину с остальной территорией республики. За сутки через перевал Камчик проходит свыше 21 тысячи автомобилей. Техническим партнером Узбекистана выступит Всемирный банк. Тендер на строительство тоннеля планируется завершить уже в марте 2022 года.
Еще один тоннель планируется построить через перевал Тахтакарача. Соглашение на строительство с победителем тендера рассчитывают подписать в мае 2021 года. Партнером в этом проекте станет Европейский банк реконструкции и развития.
В документе также предусмотрено строительство трех платных дорог «Ташкент – Самарканд», «Ташкент – Андижан» и «Сырдарья – Бахт». Договора с победителями тендеров на их строительство должны быть подписаны в 2021 году.